Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Епа види за толку пари не мојш да купиш така одржан форд или голф..
А за болдираново, дај кажите нешто поќе за сеат по твојава реакција не се нешто нај нај, јас искрено ги мислев за врвна компанија..
Немој да ме сфатиш оти ги потценувам... добри си се како коли. Финтата е што не можи сеат да држи цена колку фолксваген на пример, поготово кај нас Македонијава каде што се од фолксваген е рамно на Мајбах (читај: преценето)...
И не е точно оти не можиш да купиш одржан форд, баш тие не држат толку на цена.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Епа види за толку пари не мојш да купиш така одржан форд или голф..
А за болдираново, дај кажите нешто поќе за сеат по твојава реакција не се нешто нај нај, јас искрено ги мислев за врвна компанија..
Значи да се разбереме Сеат имаат мотор и подвозје од VW а каросеријата е нивно производство. А за цените не правиме муабет, лично мој избор би бил сеатот зашто купуваш голф препакуван во друга каросерија ( за мој вкус подобра од онаа на голфот) во упола пониска цена.
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Од што може да тресе кога во место вртам на лево или ако возам полека и вртам до крај на воланот на лево се слуша тресење во предницата. инаку колата е ровер бензин и има серво
бројот на вртежите ти варират? на повеќето коли, кога вртиш во место на сервото, бројот на вртежи знај да варира нагоре надолу... така е и кај мене, па можно е од то да се слуша некое благо тресење.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Море момче, а не се драпаш ти сонас? 1.3 моторот на Форд од 90-тите е со ланче. Ако ти е тука некаде годината на производство, шибај и не се мисли.
Бате, не се драпам, туку врска немам што е како е :) знам само што е сменето до сега.
моделот е 2004, така да и тој спаѓа со ланче ?
и се мења тоа што се праи ? ај уз пат и уште нешто да прашам, почна да свири нешто во последно време.. од напред од кај моторот.. што би било ако не е каиш ?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Бате, не се драпам, туку врска немам што е како е :) знам само што е сменето до сега.
моделот е 2004, така да и тој спаѓа со ланче ?
и се мења тоа што се праи ? ај уз пат и уште нешто да прашам, почна да свири нешто во последно време.. од напред од кај моторот.. што би било ако не е каиш ?
Врската од радилица до брегаста е со ланче. Иначе има каиш кој ги врти алтернаторот сервото климата водната пумпа. Е тебе овој ти свири а може и да е отиден затегач смени затегачи и каиш и нема да имаш мука.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Се фаќа ли инструмен таблата од опел аскона ц на опел кадетт Д (коцка)?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Се фаќа ли инструмен таблата од опел аскона ц на опел кадетт Д (коцка)?
На изглед исти се... прашање е дали се исти давачите за температура и гориво - читај можи да имаш грешно отчитување на гориво/температура. Треба да се проба.

моделот е 2004, така да и тој спаѓа со ланче ?
Охоо... проблем. Во тие модели има 3 бензиски агрегати, 1.3 duratec со 60 кс, 1.25 (шо се води како 1.3) Zetec со 75 кс, и 1.3 Zetec со 80 кс. Кој мотор го вози твојата?
ај уз пат и уште нешто да прашам, почна да свири нешто во последно време.. од напред од кај моторот.. што би било ако не е каиш ?
Каиш е, ама е клинасти, не е ребраст.

Иначе има каиш кој ги врти алтернаторот сервото климата водната пумпа.
Водната пумпа на фордовите мотори уште од 90-тите е на ребраст каиш или ланче, зависно од моторот. Така да на клинастиот се вртат алтернаторот, сервото и климата ако ја има.

болка е тоа цифкање на сите фордови, најчесто од неквалитетни каиши. Јас на ескордот 4 сменав дури погодив еден да не цифка.
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Од што може да тресе кога во место вртам на лево или ако возам полека и вртам до крај на воланот на лево се слуша тресење во предницата. инаку колата е ровер бензин и има серво
Najverojatno servo pumpata ti e otidena.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.087
Може ли да ми кажете колку пари е Рено Меган Купе ГТ Лајн? Ако прашањево не е на место се извињавам! :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
D

dbt

Гостин
Да не знае некој кај можи да бега антифризот од ладилникот околу 0,5l на две недели, а нема знаци на течење?

Иначе колата е Peugeot 405 на плин ја возам ладно/топло време.
После возење паркирај ја на улица оставија некое време па провери убаво дали не тече од некое црево,ако тече ќе има вирче.Провери во место кога колата работи и перките ја ладат водата во хладњакот,водната пумпа да не пуша,ако тече ќе има вирче.Провери ги цревата на расплињачата од каде зема вода од таму да не тече.
со пола литро на 2 недели, тешко дека ке има вирче.... туку ако ти потрајало ова подолго, ке бараш по споевите како има офарбано нешто или како кристалчиња околу секој спој на црево со метал...
Земи стави од течностите за затнување на ладилник и немаш гајле :)
Благодарам за советите. На крајот изгледа дека е моја грешка, односно полнев антифриз до капачка наместо до ознаката за максимум и тоа што беше повеќе течност (0.5L што ми се губеа) некако системот ја исфрлаше при поголем притисок . Ќе видиме дали ќе има некакви последици од оваа грешка.

Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom