Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Едно нешто ме заинтересира.
Пример, имам 600 гига да трошам, а сум имал/имам 30 гига лимит пред нивното добивање.Дали после тие 30 гига па до 600 брзината ќе ми е намалена?З'ш ак е намалена брзината, сеедно ми е.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Едно нешто ме заинтересира.
Пример, имам 600 гига да трошам, а сум имал/имам 30 гига лимит пред нивното добивање.Дали после тие 30 гига па до 600 брзината ќе ми е намалена?З'ш ак е намалена брзината, сеедно ми е.
не до 600 ке имаш нормална брзина после тие 600 ке ти се намали
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Да ве прашам нешто,дали и кај вас денеска интернететот не е во ред некако како да ми се миа намалено брзината а на страната каде што се проверува сообраќај пишува дека тековната брзина на врската е како што и треба нормално,арно ама не е добар денеска како намалена да е брзината иначе и јас сум на новата платформа.Пишете дали некој има сличен проблем денеска а до вчера се беше ок и плус намален ми е даунлоадот.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Да ве прашам нешто,дали и кај вас денеска интернететот не е во ред некако како да ми се миа намалено брзината а на страната каде што се проверува сообраќај пишува дека тековната брзина на врската е како што и треба нормално,арно ама не е добар денеска како намалена да е брзината иначе и јас сум на новата платформа.Пишете дали некој има сличен проблем денеска а до вчера се беше ок и плус намален ми е даунлоадот.
Да.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Да ве прашам нешто,дали и кај вас денеска интернететот не е во ред некако како да ми се миа намалено брзината а на страната каде што се проверува сообраќај пишува дека тековната брзина на врската е како што и треба нормално,арно ама не е добар денеска како намалена да е брзината иначе и јас сум на новата платформа.Пишете дали некој има сличен проблем денеска а до вчера се беше ок и плус намален ми е даунлоадот.
Да, и јас сум на новата платформа и тиња ми е интернетов.. Имам направано 44 ГБ до 600 има уште охохох што е работава незнам.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Кај мене се намали брзината кога стигнав до 53 ГБ, а имам 30 ГБ пакетот и сум на новата платформа, се јавив да ги прашам што е работата, и ми рекоа дека имало некој проблем и дека ќе го ресетирале таму и сега фура ко лудо :):)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Јас му се јавив и му кажав дек ми е 256 и рече од кај нив било се во ред незнаел што можело да биде, ме рестартира од таму и жабе.. Сега пред 2м јас го истајв и пак го ставив штекот од рутерот и опп 5 мбпс..
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Вака, ме интересира, имам 30гб макс адсл оној најмизерен пакет од околу 800-900ден, за кој плаќам и до 1400ден некогаш поради зборење на телефон. Имам спидпорт бел рутер уште одамна од кога имав call & sufr comfort plus 150gb кога беше. Ми завршува договор во средина на март. ДАЛИ со прифаќање на новата платформа потпишуваш нов договор од 1год. или ќе ги користиш тие 3 месеци и после си тераш до кога ти трае договорот и се префрлуваш на кој сакаш оператор? Или на твое незнаење ќе ти лупнат една година договор па ти радувај им се 3 месеци на 600гб??? Има ли некој нешто да знае за ова? Веќе размислувам за од март да бегам кај мултимедиа нет, даваат оптика 12мбит неограничен + фиксен + кабелска = 750ден. Па ќе прашам, има ли некој искуства и со нив? поздрав.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.901
Поени од реакции
5.747
Вака, ме интересира, имам 30гб макс адсл оној најмизерен пакет од околу 800-900ден, за кој плаќам и до 1400ден некогаш поради зборење на телефон. Имам спидпорт бел рутер уште одамна од кога имав call & sufr comfort plus 150gb кога беше. Ми завршува договор во средина на март. ДАЛИ со прифаќање на новата платформа потпишуваш нов договор од 1год. или ќе ги користиш тие 3 месеци и после си тераш до кога ти трае договорот и се префрлуваш на кој сакаш оператор? Или на твое незнаење ќе ти лупнат една година договор па ти радувај им се 3 месеци на 600гб??? Има ли некој нешто да знае за ова? Веќе размислувам за од март да бегам кај мултимедиа нет, даваат оптика 12мбит неограничен + фиксен + кабелска = 750ден. Па ќе прашам, има ли некој искуства и со нив? поздрав.
Spored noviot zakon mislam deka e zabraneto avtomatskoto prodolzuvanje na dogovorite od strana na bilo koj operator kon bilo koj korisnik taka sto okolu 15 dena pred da ti istece dogovorot oni se dolzni da te izvestat deka ti istekuva dogovorot i dali sakas da go prodolzis so niv ponatamu.Aj javi se na 190 vo AEK ke ti kazat najprecizno.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
аха, знам така беше кога ги мењавме оние мизерни 4гб на 10, па на 100гб и се ти лупаа нови договори... Но за нив знаеш на време. Затоа прашував сега, да не е некоја замка. Ок штом е така, да дочекаме и во Куманово да почне таа нова платформа па ќе ги истрошиме тие 1800гб и чао телеком :) Не верувам дека ќе има нови пакети и нови гб од телеком, и да има тоа ќе биде со плус 50-100гб. Србиве, Хрвативе имаат флат најмалку 5години, ние уште се е*аваме со проверка на месечен сообраќај. Жими телекабел, кејблтел и уште некои што нудат сега флат.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Spored noviot zakon mislam deka e zabraneto avtomatskoto prodolzuvanje na dogovorite od strana na bilo koj operator kon bilo koj korisnik taka sto okolu 15 dena pred da ti istece dogovorot oni se dolzni da te izvestat deka ti istekuva dogovorot i dali sakas da go prodolzis so niv ponatamu.Aj javi se na 190 vo AEK ke ti kazat najprecizno.
Да, да баш на канал 5, директорот на АЕК, кажа за ова дека веќе нема автоматско продолжување на договорот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
баш ова со намалување на брзината сакав да ве прашам... јас кога имав само интернет имав ~8мбпс.. кога земав и макств брзината падна на ~ 6мбпс... да не падне уште 2мбпс ако се стаам на новата платформа? нема да се издржува тоа...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
баш ова со намалување на брзината сакав да ве прашам... јас кога имав само интернет имав ~8мбпс.. кога земав и макств брзината падна на ~ 6мбпс... да не падне уште 2мбпс ако се стаам на новата платформа? нема да се издржува тоа...
Си имал 8 мбпс ама сигурно си плаќал 1200 денари само за интернетот, па сега на макств кога си се префлил за интернет телефон и телевизија плаќаш 1800... Па сам заклучи зошто ти се намалила :)... Иначе нема да ти се намали брзината слободно префлај се на новава платформа, еднашка пуштиле срце овие од Т-Хоме морат да се искористит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom