Дозволи и забрани

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Зависи за што ќе ти рече не. На пример, јас да сум ти девојка, ќе ти речам не на сите твои бодибилдинг активности. Дали ќе ме послушаш?
Можеби ако ти каже НЕ, немој да идеш во 4 сабајле кај Пума, некако не е прикладно и не е баш пријателски, има основа нејзиниото ,,не сакање,, нешто да направиш. Ама, треба да си тежок идиот, девојката/дечкото да ти каже НЕ МОЖЕ да одиш кај Пума. На не може, јас одговарам со - Watch me. А кога ќе ми биде образложено нештото, и ако сметам дека партнерот има издржани причини за тоа што не сака да го направам, ќе размислам, и тоа добро.

Нормално, но тоа е далеку од дозволи и забрани. Ајде пак првиот пример. Ако ти мојата одлука да не тренираш не ја почитуваш, марш гони се, срам да ти е. Нормална личност ќе побара од тебе таква работа? Нормална личност ќе ти забрани нешто што тебе ти е важно - и го знаела уште пред да биде со тебе?

Ако под блага контрола спаѓа ,,срце, како ти помина денот,, , тогаш јас сум благ контролор.
Како си ги даде примериве без да ја видиш мојата клучна реченица и на крај сама себе си се изнегира :D.

1) За првиот болд нема шанси да те послушам зашто се негира со мојата реченица да не иде директно на моја штета. Ако престанам да вежбам ми паѓа тонус, изглед, физичка сила, рефлекси, способност за борба како и активноста во кревет :D. На долга патека без тренинг ќе почне и здравјето да ми попушта што и тебе ќе те погоди. Значи не само што јас ќе имам штета туку и ти би имала штета. Затоа порадо ќе те оставам тебе него јас да престанам со тренинг. Тренингот ми е дел од ЖИВОТ и не е ни возможно да го престанам. Ако бирам меѓу тебе и вежбањето (или било која друга девојка) ќе го одберам вежбањето :). Затоа и си барам вежбачка или барем да не ми прави проблем кога јас вежбам :).

2) Јас никогаш не би одел кај друга во 4 сабајле, не сум ненормален, јасно дека ќе ти смета. Тој дел од ноќта треба да сум со моја женска не кај друга. Значи нема ни да имаш шанса да ми речеш НЕ, сам ќе си кажам НЕ исто како што би заколутал со очи (најбанален пример) ако ти скокнеш кај некое машко во 4 ноќе. Ако веќе морам да ти кажам НЕ ќе ти кажам, ако не ме сфатиш ќе биде чао пријатно. Има работи преку кои можеш да преминеш и преку кои не можеш. Идење у 4 ноќе кај друг е големо НЕ.

3) Третиот болд сама себе се изнегира. Чим знае дека мене ми е тренингот важен и ми користи за здравје нема шо да ја нервира а ако не и се свиѓа нека си оди. Едино ако е ненормална (како во твојот трет болд) тогаш ќе имаме проблем.

Треба да се има усул што и како се забранува ама и другата страна треба да има осет што прави.

Кај мене е клучно да не е на моја штета забраната, така да за вежбање ќе удрам контра, за месо ќе удрам контра ама ако речеш не иди на кафе со таа и таа личност не ја поднесувам (или јас сам гледам ужасно те нервира) епа нема да идам на кафе, ти си ми женска не она. Ова под услов да не е на моја штета. Ако неидењето на кафе ми го кошта бизнисот за 50 000 евра ќе ти објаснам зашто прекин на контактот е контрапродуктивен ама ако и покрај тоа инсистираш а планирам фамилија со тебе ќе гледам да фатам кривина. Како се фаќа кривина нема да ти објаснувам си знаеш и сама. Битно да си задоволна и да не ми мрчиш а како тоа ќе го постигнам е моја работа :).

И покрај кривините не би те изварал (не е мој стил) ама ако дознаам обратно ќе биде моментална клоца без објаснување, за тоа нема да има ни забрана ни ништо, само чао пријатно :).
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Сум бил "кул" многу пати. Сум бил "патетичен" далеку повеќе пати.

И тоа е во ред.

Се надевам дека ќе живеам уште долго време за да бидам патетичен во уште многу други наврати. ;)

поздрав
Умен дечко си ти, не сакаш да си играш психологизирање на мотивите на постирањето на форумот...

;)

Поздрав и до тебе...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.731
Поени од реакции
19.901
Да му забраниш некому нешто во исто време даваш прилика и тебе да ти забранат, значи сето тоа си оди во повратна смисла, јас секогаш си ијам у мене зацртано дека ако сака нешто да направи немора нит да му забранувам нит да му дозволувам ќе се снајде како и да е, мислам дека колку човек го гушиш или му ставаш некои „забрани“ толку повеќе го оддалечуваш и му даваш мотив или да те остави или да го прави она што најмногу го мразиш. Не за џабе рекле дај му на човек слобода па ќе му го видиш паметот.
 

Sandra

wicked
Член од
24 август 2005
Мислења
1.490
Поени од реакции
224
Uzivam da ziveam slobodno i bez zabrani.. Taka da.. I jas ne mu zabranuvam na nekoj neshto. Se ima nepishani zabrani sho ne treba ni da se kazat posho toa treba coek sam da svakja ako ima um. Od zabrani ne zivee vrskata, ja ubivash vrskata.

Good Luck !!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Како си ги даде примериве без да ја видиш мојата клучна реченица и на крај сама себе си се изнегира :D.

1) За првиот болд нема шанси да те послушам зашто се негира со мојата реченица да не иде директно на моја штета. Ако престанам да вежбам ми паѓа тонус, изглед, физичка сила, рефлекси, способност за борба како и активноста во кревет :D. На долга патека без тренинг ќе почне и здравјето да ми попушта што и тебе ќе те погоди. Значи не само што јас ќе имам штета туку и ти би имала штета. Затоа порадо ќе те оставам тебе него јас да престанам со тренинг. Тренингот ми е дел од ЖИВОТ и не е ни возможно да го престанам. Ако бирам меѓу тебе и вежбањето (или било која друга девојка) ќе го одберам вежбањето :). Затоа и си барам вежбачка или барем да не ми прави проблем кога јас вежбам :).

2) Јас никогаш не би одел кај друга во 4 сабајле, не сум ненормален, јасно дека ќе ти смета. Тој дел од ноќта треба да сум со моја женска не кај друга. Значи нема ни да имаш шанса да ми речеш НЕ, сам ќе си кажам НЕ исто како што би заколутал со очи (најбанален пример) ако ти скокнеш кај некое машко во 4 ноќе. Ако веќе морам да ти кажам НЕ ќе ти кажам, ако не ме сфатиш ќе биде чао пријатно. Има работи преку кои можеш да преминеш и преку кои не можеш. Идење у 4 ноќе кај друг е големо НЕ.

3) Третиот болд сама себе се изнегира. Чим знае дека мене ми е тренингот важен и ми користи за здравје нема шо да ја нервира а ако не и се свиѓа нека си оди. Едино ако е ненормална (како во твојот трет болд) тогаш ќе имаме проблем.

Треба да се има усул што и како се забранува ама и другата страна треба да има осет што прави.

Кај мене е клучно да не е на моја штета забраната, така да за вежбање ќе удрам контра, за месо ќе удрам контра ама ако речеш не иди на кафе со таа и таа личност не ја поднесувам (или јас сам гледам ужасно те нервира) епа нема да идам на кафе, ти си ми женска не она. Ова под услов да не е на моја штета. Ако неидењето на кафе ми го кошта бизнисот за 50 000 евра ќе ти објаснам зашто прекин на контактот е контрапродуктивен ама ако и покрај тоа инсистираш а планирам фамилија со тебе ќе гледам да фатам кривина. Како се фаќа кривина нема да ти објаснувам си знаеш и сама. Битно да си задоволна и да не ми мрчиш а како тоа ќе го постигнам е моја работа :).

И покрај кривините не би те изварал (не е мој стил) ама ако дознаам обратно ќе биде моментална клоца без објаснување, за тоа нема да има ни забрана ни ништо, само чао пријатно :).
Во глобала не се согласувам со тебе, но само ќе ти кажам - ти можеш за себе да зборуваш што е нормално, а што не, но не и за неа. Може неа нема да и смета во 4 да дојдеш кај мене на кафе, а страшно ќе и сметаат твоите борбени вештини.... поентата е во тоа дека не може да ти забрани, може да кука, но твоја е одлуката што е добро за тебе и што ќе направиш - убаво кажа и сам -да не е на моја штета-.
--- надополнето: Nov 14, 2011 12:39 PM ---
Добро утро Пумо, ти изгледа само сакаш да си правиш дијалектичка расправа. Јас знам дека е шала и како таква ја спомнав за да доловам поента дека горе долу секој од нас се обидува да си го моделира партнерот според својот калап, од каде би иначе знаел дали момчето навистина сака да стана вегетарјанец или ти го присилуваш на тоа. По мое тие мали сугестии или забелешки кој ги правиме се само суптилни забрани или дозволи.Со некоја ако немам ништо заедничко или пак некоја работа екстремно ми смета. тогаш нема ниту да бидам во врска за да си забрануваме или дозволуваме.

Еве неколку примери на што мислам

(Мислам) Земи смени го фустанот и мејк апот мори ровјо како Ем Џеј си.
(Кажувам) Срце мислам дека тој црниот фустан што го носиш е од некој полиестер кој предизвикувал дебеелење, ама ако го смениш тогаш треба и мејк апот да го промениш што е навистина штета.

Мислам (Фризурата е па па па, земи истрижи се)
Кажувам (Срцка многу добро ти стои вака косата, ме потсетува на една колешка на работа која работи во комерцијално)

Ако мене ме прашаш жените се уште помахери во вакви мали забелешки и сугестии, сега има и поекстремни примери од типот на господинов долу потпишан, но принципот е тој. Прегледај го приврзокот 36042
Е драги Ветроебачу, сега се најдовме на пола пат.
Значи - сугестија, која води до заедничко решение (дал она ќе смени мејкап, фризура ... сепак е нејзин избор). Тоа не е забрана, ниту дозвола :)

Јас темата ја сфатив вака, преку еден пример од секојдневниот ми живот, на моја најдобра другарка. Девојката значи му забрани да гледа слики од Наташа Беквалац, оти она била љубоморна. Тој и забрани да носи сукњи оти имала убави нозе.
Тоа е болест, и тоа е забрана. Тоа во мојот живот - е недозволливо.
Или ти дозволуваш да ти забранат да гледаш некоја рандом на ТВ?
--- надополнето: Nov 14, 2011 12:53 PM ---
Девојче не можеш да му забраниш на некој да те изневери :pos:. Да одело тоа под тој терк никој немаше изневерен да остане.
Друга работа е што очекуваш да дискутирам за нечија врска ( во случајов твојава) за која ама баш ништо не знам, освен неколку ТВОИ изјави овде. А во врска има двајца. Ти може си мислиш дека врската ви е без дозволи и забрани, ама со 100% тврдам дека си во заблуда. Не постои човеков однос, особено љубовен кој не е заснован на забрана и дозвола. Сите сме различен тертип и карактер и има работи кои ни пречат и кои очекуваме дека другата страна нема да ги направи. Некогаш тоа го кажуваме на глас, некогаш го помислуваме, а некогаш тоа го демонстрираме. Јас не одам во онаа крајност која сум ја видела и на дело од типот, Ако излезеш со тој и тој ќе ти раскинам, ама верувај еве на пример да дознаеш дека дечко ти договара кафе со некоја бивша нема да ти биде баш сеедно и сигурно или ќе му направиш некој муабет одоколу од типот пази што правиш, што во женски превод е не може да одиш, или ќе му кажеш отворено дека не би сакала да оди. Додуша со оглед на фактот колку очајно се трудиш да звучиш Либерте ала Сексот и градот, очекувам да ми го кажеш спротивното, ама нејсе.

Друга работа е што повеќето мислите дека, само затоа што сте фини во врска и нема повишен тон, се прави муабет, нема дозволи и забрани. Не е можно да сте во поголема заблуда. Нити јас сум имала таква врска, нити па некој што го знам. Едноставно кога човек не реагира на нешто што го правите, или да поедноставам ама баш ништо не му смета, да знаете дека ама баш го боли за вас. Правете што сакате нему/неа не и е гајле за вас. Нејсе. Јас сум против да се меша девојка/дечко во друштво, човек да изигрува посесивен шериф со ѕвонење по 10 пати кога ќе излезе партнерот и после барање извештај што направил со кој бил, ама барем не сум наивна да помислам дека не постои шанса другата страна во еден момент да очекува од мене да не направам нешто или дека ќе очекува мое одобрување.
Да не ти одговорам на се, твое мислење, но едно нешто што посочи - дечко ми излегува на кафе со бивши девојки (неколку) кои му се останати пријателки и со кои и јас пијам кафе и јас излегувам (и без него). Јас исто така, со поголемиот дел од моите бивши сум во добар однос, и понекогаш се гледам со нив.
Тој го знае тоа и јас го знам.
Не мораш да веруваш, не ти зависи ништо во животот од мојот стил на живеење.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Те цитирав тебе зашто само ти имаш различно мислење овде, не избрав некое мислење зашто неможам да одберам, треба сите да ги цитирам.
Види друже, дали ти ќе забраниш нешто или нема АКО она сака тоа да се случи, ќе се случи и без и со забрана, неможеш нито против тоа, како, ќе најде време и место.
Една врска се заснова на взаемна доверба, почит, идр, кажи ми молим те ако она ти забрани да гледаш телевизија ти би престанал или би нашол време за да гледаш скришум.???
Или еве да речеме ти забрани да комуницираш со твојот брат, сестра и ти онака молчеливо би го прифатил тоа.???
Нели мислиш дека било која многу подобро би те сватила ако и кажеш нешто како совет одколку да кажеш ти забранувам ова, она итн .???
Ова со забраната умре заедно со Тито и Југославија, сите што ставиле забрана на нешто покасно се покајале за истото, ако ставаш забрани биди подготвен и да забранат нешто, така иде сето тоа.
Еднаш сум имал врска каде немаше никакви дозволи и забрани и каде не водев контрола со кого и каде излегува девојка ми и се заврши со катастрофа за мене.
И таа врска би завршила исто и доколку не постоела таа слобода.
Зашто.?
Затоа што она сакала тоа да се случи, забраните не придонесуваат ништо околу сето тоа.

Замисли го тоа вака:
Имаш куче коецел живот го чуваш врзано на ланец, и кое го пушташ онака да се протрчи еднаш,двапати месечно, е сега кога ќе го ослободиш од ланецот дали тоа седи онаму каде што седело додека било врзано или го прави сето она што не можело да го прави додека било на синџир, што понекогаш нема ни трага ни глас од него цел ден .???
Епа истото е и со луѓето, без разлика дали е машко или женско ова се случува исто и кај нас во секојдневниот живот.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Во глобала не се согласувам со тебе, но само ќе ти кажам - ти можеш за себе да зборуваш што е нормално, а што не, но не и за неа. Може неа нема да и смета во 4 да дојдеш кај мене на кафе, а страшно ќе и сметаат твоите борбени вештини.... поентата е во тоа дека не може да ти забрани, може да кука, но твоја е одлуката што е добро за тебе и што ќе направиш - убаво кажа и сам -да не е на моја штета-.
Се слагам не може да ми забрани ама може да ми мрчи (што слично му доаѓа само посуптилно) а мое и нејзино ќе биде како тоа ќе го решиме, со разлаз секој на своја страна или со компромис.

Ете јас ќе направам компромис и ќе си вежбам во друга соба во која она нема да влегува, значи нема ни да ме гледа дека вежбам и ради тоа веќе нема да мрчи.

Ама ако сме реални ниту јас таква ќе земам (да мора да се кријам додека вежбам) ниту па таква ќе се залета баш за мене, ќе си земе невежбач и ќе си биде среќна :).

Ако за нешто ни двајцата не сме спремни да направиме компромис и да најдеме заеднички јазик ќе раскинеме, без голема помпа и филозофирање :).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Се слагам не може да ми забрани ама може да ми мрчи (што слично му доаѓа само посуптилно) а мое и нејзино ќе биде како тоа ќе го решиме, со разлаз секој на своја страна или со компромис.

Ете јас ќе направам компромис и ќе си вежбам во друга соба во која она нема да влегува, значи нема ни да ме гледа дека вежбам и ради тоа веќе нема да мрчи.

Ама ако сме реални ниту јас таква ќе земам (да мора да се кријам додека вежбам) ниту па таква ќе се залета баш за мене, ќе си земе невежбач и ќе си биде среќна :).

Ако за нешто ни двајцата не сме спремни да направиме компромис и да најдеме заеднички јазик ќе раскинеме, без голема помпа и филозофирање :).
Да, тоа е зборот, кој не е синоним на забрана, дозвола, контрола..... итн.
Нормално дека во врската несвесно се менуваме и прилагодуваме, и двајцата, но тоа не е под притисок и присила.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Според мене една врска се заснова на доверба, почит, љубов која е обострана и најважна во целиов муабет и дискусија околу нештата кои на машкото или девојката не и се допаѓаат, совети како сето тоа да се реши на што подобар начин, начин на кој работите би се решиле по мирен пат без многу викотници и караници.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
И таа врска би завршила исто и доколку не постоела таа слобода.
Зашто.?
Затоа што она сакала тоа да се случи, забраните не придонесуваат ништо околу сето тоа.

Замисли го тоа вака:
Имаш куче коецел живот го чуваш врзано на ланец, и кое го пушташ онака да се протрчи еднаш,двапати месечно, е сега кога ќе го ослободиш од ланецот дали тоа седи онаму каде што седело додека било врзано или го прави сето она што не можело да го прави додека било на синџир, што понекогаш нема ни трага ни глас од него цел ден .???
Епа истото е и со луѓето, без разлика дали е машко или женско ова се случува исто и кај нас во секојдневниот живот.
Точно би завршила ама како и кога МЕНЕ ми одговара и тогаш немаше да речам дека завршила со катастрофа туку само дека сме раскинале. Чим испуштиш контрола врз нешто што ти е битно најчесто го губиш, било женска , бизнис, сеедно. Притоа не мислам да ставаш којзнае какви забрани ова смее ова не смее ама треба да знаеш што се случува во твојата околина а тоа подразбира да знам и девојка ми со кого и како се дружи. Може нема никогаш да и кажам дека знам ама ќе знам.

Примерот со кучето а БАНАЛЕН небаре девојка ми на ланец ќе ја чувам. Ако не сака со мене нека си оди ама тотална слобода да прави што сака НЕМА, исто ко што нема да има и за мене. Може јас сакам со 5 колешки да имам секс ама нема да имам зашто знам дека ќе мрчи и нема да биде среќна и секако ако сум доволно луд да и спомнам а она ме погледне како ненормален нема да и речам извини срце ама ако не ми дозволиш јас тајно ќе те изварам.

Дали сум имал тотална слобода во фамилија НЕ, а сепак ги сметам моите за најдобри родители што можеш да замислиш. Дали ми било се дозволено што сум сакал НЕ, па пак за нив би направил СЀ.

Некако многу буквално се сваќа слободава, јас си ја сфаќам поинаку, или сме еден за друг или не сме а дека за одредени работи мора да има консензус епа МОРА, кој сака да си живее како и пред тоа нека не иде со партнер. Кој си ја сака истата слобода и комоција како сингл има врата да си оди а истото важи и за мене.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Точно би завршила ама како и кога МЕНЕ ми одговара и тогаш немаше да речам дека завршила со катастрофа туку само дека сме раскинале. Чим испуштиш контрола врз нешто што ти е битно најчесто го губиш, било женска , бизнис, сеедно. Притоа не мислам да ставаш којзнае какви забрани ова смее ова не смее ама треба да знаеш што се случува во твојата околина а тоа подразбира да знам и девојка ми со кого и како се дружи. Може нема никогаш да и кажам дека знам ама ќе знам.

Примерот со кучето а БАНАЛЕН небаре девојка ми на ланец ќе ја чувам. Ако не сака со мене нека си оди ама тотална слобода да прави што сака НЕМА, исто ко што нема да има и за мене. Може јас сакам со 5 колешки да имам секс ама нема да имам зашто знам дека ќе мрчи и нема да биде среќна и секако ако сум доволно луд да и спомнам а она ме погледне како ненормален нема да и речам извини срце ама ако не ми дозволиш јас тајно ќе те изварам.

Дали сум имал тотална слобода во фамилија НЕ, а сепак ги сметам моите за најдобри родители што можеш да замислиш. Дали ми било се дозволено што сум сакал НЕ, па пак за нив би направил СЀ.

Некако многу буквално се сваќа слободава, јас си ја сфаќам поинаку, или сме еден за друг или не сме а дека за одредени работи мора да има консензус епа МОРА, кој сака да си живее како и пред тоа нека не иде со партнер. Кој си ја сака истата слобода и комоција како сингл има врата да си оди а истото важи и за мене.
Не грешка, би завршила пред да знаеш а ти нема да раскинеш туку она ќе ти раскине, и пак ќе речеш дека испаднало катастрофа за тебе зашто те напуштила за некој кој знае планините да ги направи рамници со зборови.

Како се зачувува врската, нее забраната туку комуникацијата, взаемното разбирање и вештината на зборување.

Бизнис и Љубов, хахаха как може овие две работи да ги ставиш во исти лонец, бизнис си е бизнис а љубов си е љубов, но и бизнисот се води со комуникација а не со забрани .
Примерот со кучето е од психолошки аспект кој гледам дека не си го сватил, па затоа еве ти нешто полесно :
Излегуваш со другарите во дискотека со твоја кола, дали си одите кога сите ќе сакаат или си одите кога ти ќе кажеш :си одиме сега .???
Незнам дали имаш папагал, но еве ќе речеме дека имаш.
Дали кога ќе ја отвориш вратата папагалот седи во кафезот или лета до сите можни места низ собата, дали ќе остане во собата ако го заборавиш прозорецот отворен .???

За родителите, треба да се потрудиш да бидеш подобар родител од нив а не ист, никаде не пишува дека ако тебе ти забранувале дека треба и ти да забрануваш, сите се стремат кон подобро а ти газиш по стапките од минатото, мислиш дека е тоа добро.
Мајка ти и татко ти нема да бидат живи вечно, сите еден ден ќе заминат на другиот свет, животот треба да го делиш со твојата девојка која некогаш може и да ја ожениш, затоа повеќе обврни внимание кон неа одколку кон родителите и останатите роднини, не велам да ги заборавиш, туку малку да се тргнеш настрана и да го направиш твојот живот подобар од нивниот, да бидеш независен од нив
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Не грешка, би завршила пред да знаеш а ти нема да раскинеш туку она ќе ти раскине, и пак ќе речеш дека испаднало катастрофа за тебе зашто те напуштила за некој кој знае планините да ги направи рамници со зборови.

Како се зачувува врската, нее забраната туку комуникацијата, взаемното разбирање и вештината на зборување.

Бизнис и Љубов, хахаха как може овие две работи да ги ставиш во исти лонец, бизнис си е бизнис а љубов си е љубов, но и бизнисот се води со комуникација а не со забрани .
Примерот со кучето е од психолошки аспект кој гледам дека не си го сватил, па затоа еве ти нешто полесно :
Излегуваш со другарите во дискотека со твоја кола, дали си одите кога сите ќе сакаат или си одите кога ти ќе кажеш :си одиме сега .???
Незнам дали имаш папагал, но еве ќе речеме дека имаш.
Дали кога ќе ја отвориш вратата папагалот седи во кафезот или лета до сите можни места низ собата, дали ќе остане во собата ако го заборавиш прозорецот отворен .???

За родителите, треба да се потрудиш да бидеш подобар родител од нив а не ист, никаде не пишува дека ако тебе ти забранувале дека треба и ти да забрануваш, сите се стремат кон подобро а ти газиш по стапките од минатото, мислиш дека е тоа добро.
Мајка ти и татко ти нема да бидат живи вечно, сите еден ден ќе заминат на другиот свет, животот треба да го делиш со твојата девојка која некогаш може и да ја ожениш, затоа повеќе обврни внимание кон неа одколку кон родителите и останатите роднини, не велам да ги заборавиш, туку малку да се тргнеш настрана и да го направиш твојот живот подобар од нивниот, да бидеш независен од нив
Пак ми даваш банални примери и ми ги вадиш мислите од контекст и треба да реплицирам за нешто што нема врска со темата и кое ни јас самиот не сум го кажал.

Пс.Не ми кажувај како да се однесувам со мои родители смешно е и патетично.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Пак ми даваш банални примери и ми ги вадиш мислите од контекст и треба да реплицирам за нешто што нема врска со темата и кое ни јас самиот не сум го кажал.

Пс.Не ми кажувај како да се однесувам со мои родители смешно е и патетично.
Банални, да банални се, нема да бидат толку банални ако пробаш да ги разбереш, целиот живот е пример, и твоите родители те учеле со примери само што си заборавил на сето тоа.
Не ти кажувам како да се однесуваш со нив, само треба да сватиш сам кога треба да бидеш синчето на тато или лепотанот на мајка, сето тоа има свој почеток и свој крај.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Банални, да банални се, нема да бидат толку банални ако пробаш да ги разбереш, целиот живот е пример, и твоите родители те учеле со примери само што си заборавил на сето тоа.
Не ти кажувам како да се однесуваш со нив, само треба да сватиш сам кога треба да бидеш синчето на тато или лепотанот на мајка, сето тоа има свој почеток и свој крај.
Ај види си го овој пост:

http://forum.kajgana.com/threads/Пропорции-на-пенисот-задоволство-или-болка.30140/page-19#post-4548905

и овој:

http://forum.kajgana.com/threads/Имате-ли-дечко-маж-девојка-жена.6641/page-56#post-4544258

и овој:

http://forum.kajgana.com/threads/Фејсбук-ми-ја-уништи-врската.39323/page-9#post-4544161

и овој:

http://forum.kajgana.com/threads/Жешка-тема-ГОРАМ.985/page-12#post-4543702

И со вакви постови и ставови мене ми делиш совети за живот? Па ти Лет 3 сериозно си го сфатил и му реплицираш а јас треба тебе да те слушам. Не ме смеј.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Ај просветли ме молим те зашто не ја гледам поентата овде со мислењава мои во други теми и ова за кое моментално дискутираме.

И објасни го ова на македонски :Па ти Лет 3 .???

Па потоа ќе ти објаснам зашто треба сериозно да ги сватиш моите мислења, одкако ќе одговориш на овие моиве погоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom