Астрална проекција

G

galaxy

Гостин
Еве вака јас ќе ти кажам па ти размисли. Гледаш дека јас не користам само тело и душа. Значи имаш тело и душа што се користи во религијата, свест и подсвест што се користи во психологијата и материја и енергија што се користи во физиката. Значи ова ти е исто само што религијата го објаснува од еден аспект, психологијата од друг а физиката од трет. Еве ќе ти објаснам од аспект на физиката. Енергијата е составен дел од материјата, значи материја без енергија не е возможно да постои па од таму ти доаѓа дека тело без душа не постои а исто и свест без потсвест. Телото ти е материја душата ти е енергија, свеста како што кажа ти преку сетилната перцепција го гледа материјалното и спрема него се води а подсвеста енергијата и спрема неа се води. Еве види прочитај разгледајги моите прдходни постови и размисли. Овде ќе најдеш објаснување и за информацијата за која ти пишував во другата тема. Таму ти пишав од аспект на психологијата а овде еве од аспект на физиката.
Ау каква аналогија. Нема никаква врска, дури и не можам и да го негирам оти не знам од каде да почнам.
Кога кажа дека долги години си го проучувала надприродното си мислев дека имаш познавања од разни области, ама ќе бидам груб и ќе ти кажам дека немаш појма.
Ти си еден обичен хипстер кој мисли дека е над сите ако седи и размислува како му се одделува душата од телото, наместо за тоа време да прочита нешто научно и издржано.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ау каква аналогија. Нема никаква врска, дури и не можам и да го негирам оти не знам од каде да почнам.
Кога кажа дека долги години си го проучувала надприродното си мислев дека имаш познавања од разни области, ама ќе бидам груб и ќе ти кажам дека немаш појма.
Ти си еден обичен хипстер кој мисли дека е над сите ако седи и размислува како му се одделува душата од телото, наместо за тоа време да прочита нешто научно и издржано.
Тргнав да и реплицирам, но кога ја видов аналогијата, дека потсвеста во психологијата е исто што и душата во религијата:pos: и енергијата :vozbud: во физиката сфатив дека нема борба...

Мислам, се работи за глупост од Библиски размери...
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Тргнав да и реплицирам, но кога ја видов аналогијата, дека потсвеста во психологијата е исто што и душата во религијата:pos: и енергијата :vozbud: во физиката сфатив дека нема борба...

Мислам, се работи за глупост од Библиски размери...
greshka si, nema borba so takvi kako tebe... se somnevam i deka si razbral neshto
 
G

galaxy

Гостин
Тргнав да и реплицирам, но кога ја видов аналогијата, дека потсвеста во психологијата е исто што и душата во религијата:pos: и енергијата :vozbud: во физиката сфатив дека нема борба...

Мислам, се работи за глупост од Библиски размери...
Многу сакам да читам такви работи, душа, дуализам, ова, она.
Ама таа сигурно не ја прочитала ни википедија страницата за она што со аргументи расправа во контекст на нејзините размислувања.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Многу сакам да читам такви работи, душа, дуализам, ова, она.
Ама таа сигурно не ја прочитала ни википедија страницата за она што со аргументи расправа во контекст на нејзините размислувања.
Потсвеста...

:pos:

Се умрев од смеење. Потсвеста во психологијата е душата од религијата. Ах, кутри Фројд, и Јунг и сите тие кутри души...
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
57
Поени од реакции
35
Навистина имав надеж дека тука има луѓе кои размилуваат и на кои им треба вистината (со чест на исклучоци) ама гледам дека виситна е залудно да се расправа со ситни душички зошто ако им било дадено од бога ќе успееле и сами. Млади душички сте вие млади уште многу пати ќе треба да се преродите за да дојдете до вистината. Ви посакувам многу успех во вашиот така наречен живот воден од вашето непоправливо его и оние кои со него манипулираат.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Навистина имав надеж дека тука има луѓе кои размилуваат и на кои им треба вистината (со чест на исклучоци) ама гледам дека виситна е залудно да се расправа со ситни душички зошто ако им било дадено од бога ќе успееле и сами. Млади душички сте вие млади уште многу пати ќе треба да се преродите за да дојдете до вистината. Ви посакувам многу успех во вашиот така наречен живот воден од вашето непоправливо его и оние кои со него манипулираат.
tie site dushicki mila na sekoja slicna tema raspravat, demek razbiraat neshto... seto ona shto nemozat da go razberat za niv e glupost
se potpiraat samo na toa shto mozat da go opfatat so setilata, zatoa ne mozat da gledaat podaleku od toa shto im e nametnato... ali kako shto kaza, da im bilo dadeno od boga...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ај прекинете со ...мудрите* навреди и докажете дека тој што според вас е грешка - навистина греши.
--- надополнето: Nov 12, 2011 9:44 PM ---
^^
 

Sora_Dono

The 14th
Член од
22 октомври 2011
Мислења
129
Поени од реакции
35
Целата работа е во лудилото.
Имено, за да остане нивното лудило одржливо
мора сите други да се луди. Затоа е тој напор да
се прогласи за лудо се што е надвор од нивното лудило :)
Eгото(лудилото) не бира начин и сретства.
А Холивуд со исмејувањето на се што не е мејнстрим
очигледно помага во хипнозата во тој дел.
Така да не е дека некој не те разбрал, туку очајно им
требаат такви изјави(кои можат да се сватат на рзлични начини) за да ги искористат против тебе....во своја одбрана де :D
Не му се секирај...тури им пепел ;)
Ќе ги боли некое време, ама ќе преболат.
You guys take everything too seriously, seriously...
 

Sora_Dono

The 14th
Член од
22 октомври 2011
Мислења
129
Поени од реакции
35
Па богами...за плачење станала работата, ама ајде.
not sure if trolling or serious...

u sekoj slucaj, treba malce se olabavi, gleam skoro sve so zboram po forumov si go stavaat na srce lugje, kao kujznae so da e, forum e, it's for fun and shit, ne za prepucavanje :)
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
59
Поени од реакции
9
imam iskustvo so astral....toa e tolku realno......prvo ne si siguren dali si buden ili ne ,osekas deka si 100
% vkocanet ne mozes ni so prst da mrdnes silna bolka vo gradite kako koga se gusis..silno zvonenje vo usite i onaaa sto jas ne mozam da go pominam ...necie prisustvo....osekam deka nekoj e pokraj mene ili kako nekogas mi se priblizuva...duri nekogas me pritiska na gradite ..pa zatoa ne mozam da pominam ...ako nekoj ima slicnosti neka pise....
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
9
Поени од реакции
2
Астрално патување или астрална проекција е процес во којшто душата се одвојува од телото но сепак останува поврзана со мозокот. Се случува главно ноќе. Повеќето луѓе често доживуваат астрални патувања само што не се во состојба да се сетат

на нив затоа што нивниот мозок не употребува доволно од внатрешната свест т.е. во главната меморија на нашиот мозок не влегуваат информации за нашите вна

трешни чувства, впечатоци, мисли и забележувања.

ми корени под земјата коишто ја впиваат водата и на тој начин го храни своето стебло и лисја итн. итн.... На тој начин свеста навлегува и ја надополнува меморијата и на тој начин стануваме посвесни луѓе...

На пример, кога шетаме и ќе здогледаме некое дрво, нашиот мозок го регистрира со помош на сетилото за вид и главната меморија на нашиот мозок го помни бидејќи смета дека тоа е важно, или пак го заборава бидејќи смета дека дрвото е неважно. Во овој пример свеста се јавува така што кога ќе го здогледаме дрвото, не е доволно само да го видиме и запомниме, туку за него треба да размислиме и да се обидеме да го почувствуваме, треба да бидеме свесни дека тоа дрво е старо многу години, дека преживало многу многу страшни бури, дека има голе
Големиот чекор кон можноста за свесно астрално патување е тој да кога одите на спиење да бидете свесни за тоа, така што кога во моментот кога ќе сонувате да доживеете некое чудно чувстви и некако да разберете
дека се наоѓате во сон.
Како во примерот со дрвото, таков е случајот и со астралното патување: главната меморија не е дополнета со свеста и нема можност за запомнување на тоа што го доживеала нашата внатрешна свест (душата).
Кога ќе станете свесни за тоа вашиот сон веројатно ќе го снема или пак ќе продолжите да сонувате на тој начин што ќе можете да го креирате вашиот сон како што ќе посакате (луцидни сништа) или пак ќе влезете во состојба кога мозокот ќе ви се пробуди пред тоа да го стори телото, т.е. ќе можете нормално да размислувате, само што вашето тело ќе биде парализирано, очите можат да ви бидат и отворени и така да видите една замаглена слика на вашата собта којашто ќе ви се чини како сон. Таа состојба некое време ќе биде и пријатна, но кога ќе сакате целосно да се разбудите, сосема сигурно ќе ги доживеете најужасните мигови во вашиот живот бидејќи нема да можете веднаш да се разбудите.
Ќе се обидете да мрдате со рацете и нозете но нема да можете се додека не ви се создаде толкава паника што ќе почнете да треперите. Во моментот кога растрепереноста ќе помине ќе се разбудите, и некое време нема да си верувате на себе што сте доживеале. Обидете се да го запишете накратко тоа што сте го доживеале, бидејќи ако продолжите да спиете наутро сето тоа ќе ви се чини како да било само дел од некој лош сон. Кога ќе ја доживеете оваа состојба, се наоѓате на прагот на свесното астрално патување....

Поради тие наведени проблеми ќе се движите неконтролирано лебдејќи во случајни насоки и со различни брзини, ќе минувате ѕидови, ќе пропадате надолу па одеднаш ќе се кревате нагоре итн. Ќе ви треба некое време да се навикнете на сето тоа. Кога ќе посакате да се вратите во телото треба само да дојдете близу него и автоматски ќе се вратите, при што истото повторно ќе биде проследено со силно трпнење. Потоа ќе продолжите да спиете...
Првиот знак на астралното доживување е силно трпнење по целото тело, потоа чувство како со лебдење да го напуштате телото и се подигате некој половина метар или метар во однос на телото. После тоа ќе доживеете мали проблеми, на почетокот нема да знаете како да се движите ни што да правите, начинот на којшто ќе гледате ќе ве збунува многу бидејќи ќе гледате слика од 360 степени.
Е сега, еве и некои нешта кон кои треба да се придржувате за време на своето прво астрално патување. Не одете далеку од своето тело, особено не надвор од некој надворешен ѕид на куќата бидејќи постои можност поради непознавање на начинот на движење да се помачите при враќањето назад во телото..
И ако видите некои големи грди или чудни суштества, веднаш вратете се во телото...

Eve nesto od motika....mislam deka pojasnuva nekoi raboti :))
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ако не примети веќе 36 страни има откако поминало ова...
 
Член од
16 декември 2011
Мислења
79
Поени од реакции
54
imam iskustvo so astral....toa e tolku realno......prvo ne si siguren dali si buden ili ne ,osekas deka si 100
% vkocanet ne mozes ni so prst da mrdnes silna bolka vo gradite kako koga se gusis..silno zvonenje vo usite i onaaa sto jas ne mozam da go pominam ...necie prisustvo....osekam deka nekoj e pokraj mene ili kako nekogas mi se priblizuva...duri nekogas me pritiska na gradite ..pa zatoa ne mozam da pominam ...ako nekoj ima slicnosti neka pise....
Мене ми се случува истото. Тоа е тоа. Тоа е моментот кога можеш да се одделиш од телото. Само претходно мораш да ги надминеш твоите стравови. ( страв што сега ? што ако не се вратам ? што ако умрам ? ) Само посакај да излезеш. Стани, завртисе на страна... И тргнисе што подалеку од телото. Гледај да е што побрзо, пошто повеќе од 10ина секунди ако се обидуваш помали се шансите да успееш. Ако се завртиш од љубопитност да си го видиш телото, во истиот миг кје се вратиш назад :) На почетокот само во собата во која спиеш истражувај. На пример гледај наоколу во предметите што ти се во собата. Ако почнат да го менуваат обликот значи е луциден сон, ако се е како и во реалноста тоа е тоа, честитам :).
--- надополнето: 16 декември 2011 во 16:09 ---
imam iskustvo so astral....toa e tolku realno......prvo ne si siguren dali si buden ili ne ,osekas deka si 100
% vkocanet ne mozes ni so prst da mrdnes silna bolka vo gradite kako koga se gusis..silno zvonenje vo usite i onaaa sto jas ne mozam da go pominam ...necie prisustvo....osekam deka nekoj e pokraj mene ili kako nekogas mi se priblizuva...duri nekogas me pritiska na gradite ..pa zatoa ne mozam da pominam ...ako nekoj ima slicnosti neka pise....

Мене ми се случува истото. Тоа е тоа. Тоа е моментот кога можеш да се одделиш од телото. Само претходно мораш да ги надминеш твоите стравови. ( страв што сега ? што ако не се вратам ? што ако умрам ? ) Само посакај да излезеш. Стани, завртисе на страна... И тргнисе што подалеку од телото. Гледај да е што побрзо, пошто повеќе од 10ина секунди ако се обидуваш помали се шансите да успееш. Ако се завртиш од љубопитност да си го видиш телото, во истиот миг кје се вратиш назад :) На почетокот само во собата во која спиеш истражувај. На пример гледај наоколу во предметите што ти се во собата. Ако почнат да го менуваат обликот значи е луциден сон, ако се е како и во реалноста тоа е тоа, честитам :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom