Скопје добива двоспратни автобуси?

Двокатни или нископодни автобуси

  • Двокатни

    Гласови: 58 41,7%
  • Нископодни

    Гласови: 68 48,9%
  • Не требаат автобуси, што им фали на овие...

    Гласови: 13 9,4%

  • Вкупно гласачи
    139

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Приметив дека шоферите у новиве автобуси сите дотерани,кошулче ,саковче,машна ова она.. а оние што возат у старите уште по мајци и блузи :pos:
Изгледа повисок чин се тие во поновите возила :pos2:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
и што ако добивме? кога незнаат да ги возат, јас мислев ќе ни се подобри возењето со новите, а тоа да ти било полошо.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.405
Priznavam i jas sum se vozel vo dvospratnite avtobusi i toa vo onie pred "63god.
Vo ovie uste ne sum se kacil.Mene mi izgledaat isti.Veruvale ili ne sedis gore i
uzivas vo panoramata.Od mala stanica ( CENTAR ) do katlanovo eden semavor.
Od stara avtobuska stanica ( CENTAR ) do Gorce Petrof eden semafor.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Искрено повеќе ми се допаѓаат украинските него ли кинеските.Зошто, еве и зошто:
Прво кинеските не се створени за луѓе со висина 192 на пример и биг фут стапало 48 број.Како мене на пример.Добро е што барем се климатизирани и се топли истотака, но се гледа дека се правени само за Кинези.Епа ова не е Кина, ова е Македонија и тука не живеат панго пигмејовци туку живеат големи луѓе.Во квалитет поквалитетни се кинеските од украинските ама сето тоа е џабе кога не се комфорни.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.116
Поени од реакции
8.224
Мене ептен мерак ми прават :) Бидејќи се возам на малце подолга релација сабајлечки, се сместувам горе и никој не ме замара (јеах, нема више наконтена теткица да ми каже ,,ќе станиш мори?!) :) .
Инаку, што се мали, мали се, поточно ниски се... Мислам јас сум 1.60 висока, а главата си ја испочукав......
 
P

PewDiePie

Гостин
Многу се јаки автобусите,3 пати се имам возено и стварно време беше да добиеме нови автобуси а не да се истресе некој по пат во старине. Здравје уште една тура да купат понатака,не мора да се двокатни,и да се оттарасиме од гаднине од сфрј автобуси.
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Абе има многу позитивни работи ама има и многу негативни. Позитивно е тоа што не смрдат на старо и на прегорено уље, не дува од сите страни па топличко е внатре и во зима, имаат клима за у лето, многу поудобно е возењето, многу поудобни се столчињата итн. Негативно е тоа што се премали во секоја смисла (ниски се, тесни се, па и столчињата се ставени многу блиску едно до друго). Горе несмее да се стои, а доле за стоење преку сила 20 души собира. Се намалува вкупниот капацитет на патници. Оние старине што беа јесте да се целите расклатени ама ко магаре се. По 100-150 души можеа да се набутаат внатре. Во двокатниве 70-80 преку сила собира.

Вчера едвај се вратив дома. Цел пат се расправав со вратата пошто само таму најдов место и секоја станица сими се качи се. (Морам да напоменам дека гужвата најмногу беше ради пензионерите. Голем дел од патниците сочинуваа тие.)

Ама затоа пак денес пријатно бев изненаден и од автобусот и од шоферот. Немаше многу гужва па кога го нагази 60-70 едно 3 километра не заста на станица. Најбрзо возење ми беше ова. Дупло побрзо ја поминав релацијата од вообичаено.

У секој случај добро е што се купија нови. Се надевам дека ќе не служат подолго време. Само мислам дека попаметно ќе беше зглобни да се земат место двоспратни.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.116
Поени од реакции
8.224
У секој случај добро е што се купија нови. Се надевам дека ќе не служат подолго време. Само мислам дека попаметно ќе беше зглобни да се земат место двоспратни.
Кај мене во населба, на пример, нема услови на автобуската да сврти зглобен. И така нашите бројки доаѓаа, од оние, единечни автобуси, и внатре умиравме - мн патници, ама нема место на автобуската. Сега за сите 3 автобуси што доаѓаат, имаме двоспратни и конечно добро се снаоѓаме.

Инаку, и во самиот сообраќај е подобро вака - барем шоферите тоа го зборуваат. На автобуска во Центар замисли кога ќе треба да се заредат по 3-4 двојни... на Бит Пазар на пример. Нема место, па во средна лента чекаат др автобуси, па се прави хаос....
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Кај мене во населба, на пример, нема услови на автобуската да сврти зглобен. И така нашите бројки доаѓаа, од оние, единечни автобуси, и внатре умиравме - мн патници, ама нема место на автобуската. Сега за сите 3 автобуси што доаѓаат, имаме двоспратни и конечно добро се снаоѓаме.

Инаку, и во самиот сообраќај е подобро вака - барем шоферите тоа го зборуваат. На автобуска во Центар замисли кога ќе треба да се заредат по 3-4 двојни... на Бит Пазар на пример. Нема место, па во средна лента чекаат др автобуси, па се прави хаос....
А да чекаш 30 минути автобус (иако треба да го има на 10) па кога ќе дојде да неможеш да влезеш па да го чекаш наредниот па и тој да биде полн, па да мораш да го чекаш наредниот и во тој да се набуташ како сардина во конзерва и со невидени маки едвај да стигнеш до дома 2 саати покасно од вообичаено?

Не еднаш неколку пати ми се има десено ова. Најчесто вторник и петок и тоа на враќање. За идење и мене ми е поубаво, ќе се качам горе и цел пат сум раат. Ама што ќар од тоа ако место во 7 ипол во 9 да стигнувам дома?

Убаво што мислеле за кај вас во населба ако немало услови за зглобен. Ама 57 и онака сите беа зглобни до сега можеа и новите да бидат.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.116
Поени од реакции
8.224
А да чекаш 30 минути автобус (иако треба да го има на 10) па кога ќе дојде да неможеш да влезеш па да го чекаш наредниот па и тој да биде полн, па да мораш да го чекаш наредниот и во тој да се набуташ како сардина во конзерва и со невидени маки едвај да стигнеш до дома 2 саати покасно од вообичаено?

Не еднаш неколку пати ми се има десено ова. Најчесто вторник и петок и тоа на враќање. За идење и мене ми е поубаво, ќе се качам горе и цел пат сум раат. Ама што ќар од тоа ако место во 7 ипол во 9 да стигнувам дома?

Убаво што мислеле за кај вас во населба ако немало услови за зглобен. Ама 57 и онака сите беа зглобни до сега можеа и новите да бидат.
Пред некој ден, во зглобна 2ка, немаше место да прднеш :)
Искрено, сеедно е дали се зглобни или не, додека имаме малце автобуси и ненормален народ.
Мислам старцине БАШ во 7 мораат да се акаат негде (заради нив беше толкава гужва) не можат пример во 10, кога и вработени и студенти отишле веќе.
И не може на 10-15 минути сабајле да има автобус, на 5 треба, во таквите линии, како 2, 57, 5 итн... двојните се ок, ако ги има повеќе, а не 20 минути чекаш, па нормално после внатре хаос ќе биде.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Шоферите не ја сакаат музиката на Ерик Фокс и си фураат фолк радио :pos:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Мене ептен мерак ми прават :) Бидејќи се возам на малце подолга релација сабајлечки, се сместувам горе и никој не ме замара (јеах, нема више наконтена теткица да ми каже ,,ќе станиш мори?!) :) .
Инаку, што се мали, мали се, поточно ниски се... Мислам јас сум 1.60 висока, а главата си ја испочукав......
мене ми се ептен хипи:) I luv them. Me feels like back in '69. Сеа уште едно хипи фестивалче и Скопје за 10 години ќе стане Вудсток:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom