Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

cc

Член од
16 ноември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Оптика добиваат за 3месеци 1000Gb, додека бакар линиите 600Gb за 3 месеци заедно е ова.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Оптиката брзо ја шират да не речам експресно.Тој список на нивната страна апсолутно нема врска.Има ставено неколку локации а ги има на многу повеќе.Затоа ако ставате оптика прво пријавете се на линкот од нивната страна за да знаат дека сте заинтересирани така побрзо ќе одат во ваш правец.Пример кај мене има оптика а нема во списокот на интернет.Тој список не е ажурен.Тоа можат да ви кажат или на број од техничка подршка или во салон
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
А сега што е финтава сите ќе имаме 3 месеца неограничен или ?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
А сега што е финтава сите ќе имаме 3 месеца неограничен или ?
Да, како што го имплементираат тој нов систем тие што ќе ги префрлат на нов систем добиваат 3 месеца гратис.

PS

http://www.plusinfo.mk/vest/21794/Makedonski-Telekom-AD-prikazha-16-otsto-poniska-neto-dobivka

Иако се најпрофитабилни конечно почнаа да губат.Тоа ми се допаѓа :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Тие што имате оптички интернет (билокој пакет), ќе може ли да ми кажете каква се` опрема ви беше инсталирана за користење ?
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Тие што имате оптички интернет (билокој пакет), ќе може ли да ми кажете каква се` опрема ви беше инсталирана за користење ?
Јас имам оптик старт пакет, ми монтираа мала оптичка кутија на зидот со еден single mode sc конектор, го поврзаа со краток печ кабел (мислам 2м) на huawei-то (црна кутија со оптички конектор, 4 мрежни порти и 2 RJ11 телефонски порти).....
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Само мене не ми креваат телефон на080012345 ? Трети ден вртам и никако да ми кренат :mad:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
се јавуваат само биди упорен, се чека многу сите сакаат гага интернет сега :)
И што треба да им кажам ако им се јавам? Да ми пуштат 3 месеци неограничен нет?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Јас имам оптик старт пакет, ми монтираа мала оптичка кутија на зидот со еден single mode sc конектор, го поврзаа со краток печ кабел (мислам 2м) на huawei-то (црна кутија со оптички конектор, 4 мрежни порти и 2 RJ11 телефонски порти).....
А таа оптичката кутија, дали може да се искористи т.е. дали има опција за wi-fi или мора дополнително да се поврзе рутер ?
Видов во договорот дека пишуваше: На корисникот заедно со терминалната опрема му се дава на користење рутер или HGW па ме збунија со целата таа опрема...
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
А таа оптичката кутија, дали може да се искористи т.е. дали има опција за wi-fi или мора дополнително да се поврзе рутер ?
Видов во договорот дека пишуваше: На корисникот заедно со терминалната опрема му се дава на користење рутер или HGW па ме збунија со целата таа опрема...
Значи тоа уредот што ми го дадоа од производителот Huawei e Optical network terminal (ONT), изгледа ко обичен мрежен switch со 4 мрежни порти, 2 телефонски и нормално еден оптички конектор, нема опција за wireless поврзување
kor_oprema02(1).jpg

. Рутерот што се спомнува во договорот e овој:
Linksys WRT54GH-EU Wireless-G Router

WRT54GHEU.jpg
 

cc

Член од
16 ноември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
И што треба да им кажам ако им се јавам? Да ми пуштат 3 месеци неограничен нет?[/quot
Ке прашаш дали ти се пуштени , 600-те ГБ , ако не ти се да те префрлат на новата VoIP платформа за да ти ги пуштат, по 3-4 дена ќе провериш на страната дали ти се пуштени ако не ти се пак јави им се да видат дали е довршено. Ако имаш speedport рутер побрзо е ако имаш друг ќе треба да дојдат и да ти го сменат рутерот.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Надминав 30 гига и ми се успори нетот,ѕвонам во Скопје не се јавуваат..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom