Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469
Член од
24 октомври 2011
Мислења
10
Поени од реакции
10
Тоа со тежината е комплетен Bull*. Како може да стане збор за тежина кога душата е од нематеријална природа.
Не знам ја шо како..ама така прочитав! :)
--- надополнето: Oct 30, 2011 1:53 PM ---
Тоа со тежината е комплетен Bull*. Како може да стане збор за тежина кога душата е од нематеријална природа

.
http://forum.kajgana.com/threads/Топ-5-бизарни-експерименти-за-животот-после-смртта.54719/ Еве читај..
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
reinkarnacija spored mene ne postoi... toa e samo uteha od stravot na umiranjeto..... toa sto si videla deka tvoeto dete se custvuvalo pogolemo i deka se "razbira' od vozovi,sigurno ima gledano nekoj film so vozovi i se ima doziveano vo filmot, si napravilo fantazija kako saka da bide golem i da pravi raboti kako na filmot... ne e toa nikakov dokaz za reinkarnacija.... decata mnogu brzo ucat koga se mali, taka da sega nema dete sto ne znae na kompjuter da rakuva ili da mu sedopadne nekoja pesna ako ja ima slusnato, kako vo tvojot slucaj... :)
нема доказ за реинкарнација? а луѓето што по пат на регресија биле вратени во претходен живот и кажуваат случки кои никогаш не ги доживеале во сегашниот, дури некои збореле на туѓ јазик кој не го познаваат во сегашниот.:coffee:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Од каде занаеме дека сме живи?
Од каде знаеме дали над нашата глава има некоја мермерна плоча?
Кога ќе го дознаам ова тогаш ќе верувам во реинкарнација,а до тогаш ќе го сметам за ерес
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
A jas bi rekol deka deka deckoto dtm buda e potpolno vo pravo.Site mislime deka so samoto ragjanje sme steknale i pravo na dusha.
Terminite se na svoe mesto, ne gi mesham, samo pokushaj da razberesh (teshko e da se objasni so nekolku recenici)
Religioznite veruvanje se razlicni , megutoa ako se potrudish ke vidish deka imat i dodirni tocki.......
Се повикуваш на Исусово учење а самата Библија говори за душата на човекот, значи не сме без ич.
--- надополнето: Nov 5, 2011 8:42 PM ---
Од каде занаеме дека сме живи?
Од каде знаеме дали над нашата глава има некоја мермерна плоча?
Кога ќе го дознаам ова тогаш ќе верувам во реинкарнација,а до тогаш ќе го сметам за ерес
Жив си не се секирај, штом си го напишал ова, сигурно некој дух не пишува по тастатура :pos:, за мермерната плоча кај мене знам дека нема,:) а кај тебе треба да си видиш.:pos:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Се повикуваш на Исусово учење а самата Библија говори за човечки дух и душа.
--- надополнето: Nov 5, 2011 8:42 PM ---

Жив си не се секирај, штом си го напишал ова, сигурно некој дух не пишува по тастатура :pos:, за мермерната плоча незнам кај мене знам дека нема,:) а кај тебе треба да си видиш.:pos:
Чека сега објасни ми умрениот го закопуваат,ставаат мермерна плоча врз неговата глава.Во неговата реинкарнација од каде он знае за плочата кога не видел,па да тврди дека е жив
 
Член од
1 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
abe imam edna drugarka koja ja interesiraat vakvite raboti...i na internet nasla nekoja strana...kao demek,doznavas so si bil vo minatiot zivot..ako postoi takvo nesto,ja sakam da bidam reinkarnacija na Sid Vicious hahahhaha :) :) :) :)
Eve ja stranata ako e taa :D inace veruvam vo ova citav na net za ova deka nekoe malo detence se setilo deka vo predhodniot zivot bil pilot i znael da go vozi avionot vo koj so sednal ne znam na kolgu godini neso au :D interesna tema
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Е сега затоа што тука има тврдење дека свеста се надоградува некои луѓе наредниот пат во кокошка ќе се инкарнираат.
--- надополнето: Nov 5, 2011 9:06 PM ---
Eve ja stranata ako e taa :D inace veruvam vo ova citav na net za ova deka nekoe malo detence se setilo deka vo predhodniot zivot bil pilot i znael da go vozi avionot vo koj so sednal ne znam na kolgu godini neso au :D interesna tema
А бе знаеш како после сознанието на четири пет минати животи му досадува на човек затоа што шаблон е се повторуваат некои работи, па нема потреба да знае повеќе, истото па истото :icon_lol:.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Чека сега објасни ми умрениот го закопуваат,ставаат мермерна плоча врз неговата глава.Во неговата реинкарнација од каде он знае за плочата кога не видел,па да тврди дека е жив
Прашањето ти е дуби дус, дали знаеш што прашуваш? :)
Ај некој кој се разбира нека го одгатне.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Чека сега објасни ми умрениот го закопуваат,ставаат мермерна плоча врз неговата глава.Од каде умрениот знае за плочата кога не ја видел,па во разговор со умрените да тврди дека е жив.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Зашо не е анкетава јавна, ме интересира кој стиснал Да.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Зашо не е анкетава јавна, ме интересира кој стиснал Да.
И што ако дознаеш кој стиснал? Секој има право да верува во што сака, макар и во животни ако му одговара.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
И што ако дознаеш кој стиснал? Секој има право да верува во што сака, макар и во животни ако му одговара.
Зашо сакам да ги осудувам, и? Они имаат право да веруваат во што сакаат, ја иам право да ги хејтам.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Зашо сакам да ги осудувам, и? Они имаат право да веруваат во што сакаат, ја иам право да ги хејтам.
Па добро ти кажи зашто ги хејташ? зашто ја мразиш темава?

Еве ко за почеток хејтај ме мене, јас верувам во реинкарнација од причина што не сакам да прифатам дека со смртта завржува моето постоење како душа, верувам дека продолжува понатаму, во некое друг свет во друг облик и со друга мисија.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Па добро ти кажи зашто ги хејташ? зашто ја мразиш темава?
Не ја мразам темата. Го мразам размислувањето дека реинкарнацијата е возможна. Нели иаме право на свое мислење? Ова е моето.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Па добро ти кажи зашто ги хејташ? зашто ја мразиш темава?

Еве ко за почеток хејтај ме мене, јас верувам во реинкарнација од причина што не сакам да прифатам дека со смртта завржува моето постоење како душа, верувам дека продолжува понатаму, во некое друг свет во друг облик и со друга мисија.
а за реинкарнација сведочат луѓе кои со хипноза биле вратени во претходен живот има цели емисии посветено на тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom