Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

К

Кнез Мишкин

Гостин
И со оваа картичка од Стопанска што е за интернет купување секаде ли можеш да плакаш...нема никакви проблеми?!
Искрено појма немам, чекам одговор од поискусните форумџии, изгледа дека се бара paypal account, а од Македонија не може да се отвори или незнам што...
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Искрено појма немам, чекам одговор од поискусните форумџии, изгледа дека се бара paypal account, а од Македонија не може да се отвори или незнам што...
http://www.stb.com.mk/visa-internet-.nspx
Изгледа може да се пазарува на нет со оваа картица Виза Интернет...Е сеа како шо кажа и ти некој по искусен да споделе искуство со оваква картица ако има пазарувано ке му бидам благодарен....:)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Море луѓе можи да купувате од нет со секоја виза или мастер, само не со маестро пошо нема позади на картичката 3 цифрен код.
Ја имам виза дебитна од унибанка и без проблем фура сегде
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Море луѓе можи да купувате од нет со секоја виза или мастер, само не со маестро пошо нема позади на картичката 3 цифрен код.
Ја имам виза дебитна од унибанка и без проблем фура сегде
Значи можам со Виза од Тутунска да купувам без проблем?!
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Па можи зошто да не, шо сте се запнале толку во таа интернет картица од стопанска!!!!Ни на банкомат не можиш да ја користиш
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не се секирај, плаќам само на проверени места. Сигурно мислиш за Visa Internet на Стопанска Банка. Со нив имав многу лоши искуства и раскрстив одамна.
Јас еве извадив таква, но сеуште не сум купувал со неа. А што лоши искуства имаш?
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
sekoja karticka koja ima trocifren broj pozadi moze da se kupuva od internet.TOCKA
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
sekoja karticka koja ima trocifren broj pozadi moze da se kupuva od internet.TOCKA
Теоретски да. Имам виза од Алфа Банка, сите онлајн трасакции ми ги одбива, кога се јавив во банка ми рекоа дека треба да потпишам изјава дека сум согласен банката да извршува платен промет во странска валута на нерезидентни сметки во странство .. ова ми се нема десено до сега. Имам плакано и со картици од тутунска и од Уни банка
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
имам дебитна картичка од Bank of America и ми останаа малку пари,кој е најдобар начин да ги извадам во кеш тука во мк ?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
http://www.stb.com.mk/visa-internet-.nspx
Изгледа може да се пазарува на нет со оваа картица Виза Интернет...Е сеа како шо кажа и ти некој по искусен да споделе искуство со оваква картица ако има пазарувано ке му бидам благодарен....:)
Јас имам, и поминува секаде каде што сум пробал, хостинг, домејн, батерии, книги, двд ...
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Bankomatot nezema. Bankata zema. Na americki kartici e obicno fiksna.. wells fargo na vremeto mi zemase 5 dolari. Proveri na stranata na BoA za non BOA ATH cash withdrawls
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.938
Поени од реакции
31.906
Знае ли некој подетално да каже кои се опциите за вистинска дебитна картичка во Македонија?
Досега секаде каде што се распрашував картичките само на назив беа дeбитни, односно нема можност да не се оди во минус.

Мене всушност ме интресира картичка на која нема да имам никакви средства се додека не се решам да купам нешто... тогаш едноставно од друга сметка ја префрлам на ваквата дебитна картичка сумата што ми е потребна и ја правам трансакцијата во класична продавница или во интернет продавница/сајт. Со ова можностите за малверзација се сведени на минимум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom