Ви се случила некоја натприродна работа?

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Vo pocetokot na mojot prv post vi kazav deka ova e mojata omilena tema.Od poodamna se interesiram za tie nadprirodni sili pa zatoa i imam doma zapisani raskazuvanja na drugi luge koi imale slicni iskustva.eve sega imam poslobodno vreme i ke vi napisam za edna slucka koja se slucila pred peesetina godini vo blizina na Kavadarci .ova e vistinski slucaj koj vo toa vreme mnogu se preraskazuval a jas imav moznost da go zapisam od licnost na koja i se slucila koja sega e pocinata .Pocina na osumdeset i edna godina pred desetina godini a koga mi go raskazuvase slucajot vo nejzinite oci se gledase vozbudenost na taa starica koja go iskusila toa na svoja koza.Staricata koja mi go raskaza slucajot,koga se omazila kaj soprugot imala svekor koj cuval ovci.Taa i soprugot togas mladi ne sakale ovci pa svekorot ne sakal da se otkaze od svoeto stado i tie na svekorot ne mu dozvoluvale da spie doma pa toj spiel kaj ovcite.Toj tamu edna vecer i pocinal.Tie vo sosedite im ale edno malo devojce koe edna nedela po pogrebot ja probudilo svojata majka docna vecderta i i kazalo deka vo dvorot slusala kako glas od koza.Taa so majkata izlegle nadvor da ja izbrkaat kozata za da ne im gi izede cvekinjata vo dvorot.Koga izlegle vo dvorot kozata stoela gledala vo niv i naednas ja snemalo.Utredenta komsivkata i raskazala na snaata na pocinatiot svekor za sluckata a taa i kazala kako sekoja vecer od pogrebot na svekorot doma slusaat tropanje sekojat vo isto vreme i koga ke stanele vo kujnata se bilo isprevrteno.Komsivkata znaela za nekoj covek vo edno blizno selo koj gledal i se zanimaval so takvi raboti pa zaedno otisle tamu.Toj na snaata i rekol deka svekorot doaga doma i sekoja vecer im se osvetuva na takov nacin za toa sto tie ne go sakale dodeka bil ziv .No covekot im kazal i sto treba da napravat za da se spasat od svekorot.Toj na snaata i rekol deka treba da mesi leb i vo kosnica da go stavi zaedno so vino.Pa otkako ke pocne navecer tropanjeto da stane i iako nema da go vidi svekorot da mu rece deka treba da odat zaedno nalozjeto. No toa trebalo da go izvrsi snaata sam bidejki toj nejze i bil mnogu lut.No namesto na lozje trebalo da go odvede na negoviot grob na grobista.Otkako ke go odvede vo zorata da izmisli nesto i da go ostavi tamu i da se vrati doma a da pojdat utre zaedno so mazot i i da vidat sto ke se sluci.Taa iako se plasela nemala izbor pa prifatila da go stori toa.spremila se kako sto i rekol covekot i vecerta otkako pocnalo tropanjeto pocnala i nejzinata misija.Kazala se kako sto i rekol covekot i trgnala vo temnicata nakaj grobot na svekorot.Dodeka odela natamu ne go gledala svekorot no celo vremae okolu nea cuvstvuvala neprijatno studenilo.Koga pristignala na grobot go izvadila lebot i vinoto od kosnicata i na svekorot mu rekla deka ke pocekaat da se razdeni pa za toa vreme da kasnat.Taa mu rekla da pocne toj so jadenjeto a taa deka ke odi po mala nuzda.Togas taa so trcanje pobegnala i se vratila doma.Utredenta so mazot i otisle na grobot.Toa sto go videle gi vcudonevidelo_Od lebot imalo kasnato nekolku zalaci vinoto ne bilo dopreno no do grobot na svekorot imalo golema locka od krv.Po toj deen pretanalo tropanjeto po kukata.Se se smirilo no tie sepak se preselile od kukata i otisle da ziveat vo gradot kade i go pominale ostatokot od svojot zivot.Ako mene ne mi veruvate jas sepak i veruvav na taa starica koja so vnimanie go raskazuvase seto toa.Imam uste za pisuvanje i drugi raskazuvanja no za denes ova mislam deka e dovolno.Za drugite ke vi pisuvam nekoj drug den.Pozdrav do site koi veruvaat vo ovie raboti no i do onie koi ne veruvaat .
Konecno procitav se pa red e na mene i ja da pisam nesto.1997 god. go renovirav stanot kaj baba mi tamu bevme jas i mojot togasen decko da nadgleduvame.Leto juli mesec izgor toplo se vrakame kon stanot so decko mi kupivme nesto ovosje i odime da vidime do kaj stignaa majstorive.Bese prlicno kasno se stemni mrak do daska a edinstvenata sijalica na parkingot pred vlezot bese pregorena i od nigde nemase ni najmalku osvetluvanje.Inaku da napomenam zgradata e prilicno stara pred zemjotresot e izgradena i sega kacuvas 8 skali pa palis svetlo siminjas nadesno 8 skali podrumi.Iskacam od kola decko mi ostana da dozeme nesto kesi i da zakluci a ja trgam da palam svetlo.kacuvam dve skali i na tretata se paralizirav totalno,ni da mrdnam ni da zucnam osekam samo eden leden vozduh od desna strana kako me preplavuva a posto nemozam da mrdnam glava nadesno samo so pogledov u cela taa temnica gledam na skalite desno sto vodat do podrumite edna bela izmaglica golema okolu 2metra kako stoi na pola metar desno od mene,licese na covek so kaculka oblikot bese takov i lebdese do mene so plavicast odsjaj duri.samo osetiv kako gi ispustiv kesiti i slusam kako ovosjevo se trkala po skali a ja sakam da vristam a glas nemam.Vo toj moment uleta decko mi i pocna da vika:NE GLEDAJ NE GLEDAJ!!!!Upali svetlo TOA go snema ostana samo ledeniot vozduh,a ja samo se srusiv.posle toa koga sredivme impresii doma toj mi rece deka go vide istoto samo sto nego mu se videla plus i raka koja idela nakaj mene.Inaku od dete mi bilo jezivo da odam sama u podrum a taka ostana i do den denesen,imas cuvsvo deka nekoj te gleda i ko ke se svrtis nema nikoj i sl. raboti od toj vid.a sega cao odam da go dopravam rucekot pa ke pisam posle uste!
o_OЕ добро а да ставите некој вид на предупредување пред да напишете нешто овакво:eek::eek::eek:, арно што е ден иначе ми отиде сонот..:cautious:
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
19
Поени од реакции
25
imam uste 2 uste poneverojatni desavki ama ke gi pisam vecer posto sega nemam vreme poz....
--- надополнето: Nov 3, 2011 1:12 PM ---
imam uste 2 uste poneverojatni desavki ama ke gi pisam vecer posto sega nemam vreme poz....
--- надополнето: Nov 3, 2011 2:18 PM ---
Slucka br.2 Ohrid 1997 avgust m.Imavme stan vo Daljan i bevme so togasniot decko na vikend,vecerta koga se raspakuvavme resivme da odime do plazata vo Daljan cisto da utepame vreme pred grad, za da stigneme do tamu trebase da pomineme niz zgradite pa imase eden zemjen pat okolu 70m pa se nekoi rusevini od nekoj objekt pa e plazata ,Ohrigani verojatno znaat za sto zboram.E sega na toj zemjen pat tocno na sredina imase edno ogromno drvo cinam deka bese cinar a ako gresam slobodno nekoj neka me ispravi ,inaku bev pred 3 g. i sega veke drvoto go nema bese iseceno.Znaci trgame se decko mi nakaj plazata gi pominuvame zgradite i stapnavme na patot, praevme muabet i samo pod drvoto,a inaku nema po toj pat nikakvo osvetluvanje osven od zgradite pozadi,i sega pod toa drvo u taa temnica gledam nesto crno golemo i mi zalici na konj taa golemina bese!!!!i decko mi go itripa istoto i mi vika ;A be konjov vrzan e? i samo sto izusti TOA se ispravi kako na dve noze!!!!A be ova sto e?ja Begaj!!!vikna decko mi i ne gledaj natamu!!!Ama ja se pokociv od strav i ne mozam da mrdnam nikako i duri se zjapam vo TOA se smali kako golemina na kuce i ostana kako crna fleka da lebdi pod drvoto!!!!Da vi kazam pravo samo so uzas go gledam toa cudo kako crna dupka polna so zlo i oskam kako mi jacica energijata ane mozam da storam nisto!!!!Koga decko mi svati deka nesto ne e ok so mene i deka stojam u mesto ne mrdam pocna samo da vika Trgni go pogledot ne gledaj u toa zatvori ocite!!!Me grabna vo race i so trcanje me odnese vo stanot.Luge neznam sto bese toa sto go vidov ama mi trebaa saati da prozboram povtorno i se osekav kako nekoj zivotot od mene da go iscical!!!Takva negativna energija kako sto covek si go zamisluva cistoto zlo!!Veruvajte vo Ohrid godini ne odev tokmu radi ova ,a bas me interesira sto bi mozelo toa da bide posto bas za toa mesto imam slusano jezivi prici ako nekoj znae neka pise.POZDRAV DO SITE.....
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Не ми звучиш убедливо...
оф топик сме : Нема што да се убедуваме. Јас гледам америчко научно-фантастични серии... Сакал верувал сакал не...
он: За Pandemonium,
Најчесто луѓето што тврдат дека имаат вакви превиденија не се до толку сигурни како тебе во тоа што виделе. Најчесто се звуци, мирис, сенки видени на дел од секундата... Кај тебе се манифестираат облици кои можеш јасно да ги видиш... Не сакам да се навредиш, но јас не ти верувам ...
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
оф топик сме : Нема што да се убедуваме. Јас гледам америчко научно-фантастични серии... Сакал верувал сакал не...
он: За Pandemonium,
Најчесто луѓето што тврдат дека имаат вакви превиденија не се до толку сигурни како тебе во тоа што виделе. Најчесто се звуци, мирис, сенки видени на дел од секундата... Кај тебе се манифестираат облици кои можеш јасно да ги видиш... Не сакам да се навредиш, но јас не ти верувам ...
Не, каква навреда, таман работа. Ќе се трудам повеќе да ја добијам твојата доверба. Знаеш дека многу ми значи.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Не, каква навреда, таман работа. Ќе се трудам повеќе да ја добијам твојата доверба. Знаеш дека многу ми значи.
Петааааааааар, ова беше за девојчето со приказните Pandemonium...
Ние сме ок друже.. Немам потреба да не ти верувам... :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ајде чекам уште да кажуваат.
Јас не верувам во ,натприродни, работи, иако да бидам искрена, нема теорија да спијам во темница... ама се тоа некако ми влече трауми од 2001, чудни работи се дешаваа кај мене во маало тоа време....
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ајде чекам уште да кажуваат.
Јас не верувам во ,натприродни, работи, иако да бидам искрена, нема теорија да спијам во темница... ама се тоа некако ми влече трауми од 2001, чудни работи се дешаваа кај мене во маало тоа време....
Зарем се сеќаваш на 2001...поголема си била, од тоа што си мислев.
--- надополнето: Nov 3, 2011 6:42 PM ---
Ај и јас една дешавка да кажам :)
Идам јас накај дома поднапиен малку........со другар ми испивме некое литро вино.
Со кола, и поминувам на едно место, како пустелија.
И застанав да го пуштам мацолот на воздух.
Мочам јас така, и гледам нагоре во небо.
А се гледаа ѕвезди како светат у пм.
Што видов на небо не ви кажувам :D
ама дефинитивно беше нешто натприродно.
Дали беше до виното?.....ќе си остане мистерија.
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
19
Поени од реакции
25
оф топик сме : Нема што да се убедуваме. Јас гледам америчко научно-фантастични серии... Сакал верувал сакал не...
он: За Pandemonium,
Најчесто луѓето што тврдат дека имаат вакви превиденија не се до толку сигурни како тебе во тоа што виделе. Најчесто се звуци, мирис, сенки видени на дел од секундата... Кај тебе се манифестираат облици кои можеш јасно да ги видиш... Не сакам да се навредиш, но јас не ти верувам ...
Ne se vregam i fala za komplimentot ama ne sum devojce tuku vozrasna zena , bez razlika dali ti ili bilo koj drug ke veruva ovie raboti se slucile i toa ne samo na mene tuku i pred drugi osobi koi bile prisatni vo momentot.Mada drago mi e ako uspeav tebe i drugi da gi razonodam so moite ko sto velis ti sf prici a daleku se od toa!!!!Prosti no imam dragi osobi sto mi se pocinati i bi sakala da veruvam vo toa deka se seuste blisku do mene a situaciite vo koi sum se nasla mi potvrdile deka postoi i nesto poveke od toa sto e navidum prisutno okolu nas!Da kaj mene e porazvieno 6to setilo samo zatoa sto ne gi otfrlam slepo rabotite i slucuvanjata kako drugi luge tuku ostavam prostor i za drugo percepiranje na situacijata,a i mozebi i ne se plasam od toa sto mi se ima sluceno.Mozokot e cudesna masina kako ke go programiras taka i ke raboti a jas ako nekoj se posomneva vo toa sum daleku od psihijatar.Ke cekam da gi zaspijam decata pa ke dopisam uste 2slucki
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Зарем се сеќаваш на 2001...поголема си била, од тоа што си мислев.
--- надополнето: Nov 3, 2011 6:42 PM ---
Ај и јас една дешавка да кажам :)
Идам јас накај дома поднапиен малку........со другар ми испивме некое литро вино.
Со кола, и поминувам на едно место, како пустелија.
И застанав да го пуштам мацолот на воздух.
Мочам јас така, и гледам нагоре во небо.
А се гледаа ѕвезди како светат у пм.
Што видов на небо не ви кажувам :D
ама дефинитивно беше нешто натприродно.
Дали беше до виното?.....ќе си остане мистерија.
Хаха, нормално дека се сеќавам. Не сум де толку голема, тогаш имав 10 години, но чудни фацки ми се врткаа, до ден денес до душа се врткаат, ама се навикнав да распознавам кој е полицаец, кој не е. :)

Инаку, според мене, нема натприродни работи. Се е тоа дело на природата, а ние ако не можеме да си го објасниме, не значи дека не е природно.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Не постојат бе натприродни феномени. Животот е толку реален и дрзок , шо све останато е производ на фикција. Никогаш нема да го заборавам Sceleton key и неговата порака: Дека она во шо веруваш е она шо ти се случува ( или обратно беше). Све е до филозофија на живеење. Сигурно еден инженер и еден сточар не гледаат исто на работите.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ne se vregam i fala za komplimentot ama ne sum devojce tuku vozrasna zena , bez razlika dali ti ili bilo koj drug ke veruva ovie raboti se slucile i toa ne samo na mene tuku i pred drugi osobi koi bile prisatni vo momentot.Mada drago mi e ako uspeav tebe i drugi da gi razonodam so moite ko sto velis ti sf prici a daleku se od toa!!!!Prosti no imam dragi osobi sto mi se pocinati i bi sakala da veruvam vo toa deka se seuste blisku do mene a situaciite vo koi sum se nasla mi potvrdile deka postoi i nesto poveke od toa sto e navidum prisutno okolu nas!Da kaj mene e porazvieno 6to setilo samo zatoa sto ne gi otfrlam slepo rabotite i slucuvanjata kako drugi luge tuku ostavam prostor i za drugo percepiranje na situacijata,a i mozebi i ne se plasam od toa sto mi se ima sluceno.Mozokot e cudesna masina kako ke go programiras taka i ke raboti a jas ako nekoj se posomneva vo toa sum daleku od psihijatar.Ke cekam da gi zaspijam decata pa ke dopisam uste 2slucki
За да одиш на психијатар ти треба многу повеќе од ,,привиденија,,. Ако тебе те пратиме на психијатар, треба со тебе да пратиме и секој што верува во богови (кои и да се). Така што, безбедна си, освен ако не почне тоа да влијае на твојот секојдневен живот, односно ако ради тие уверувања не можеш нормално да живееш. Се до тогаш... нема ништо страшно во вербата, била таа реална или не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom