Јеховини Сведоци

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Нам Македонците, Радосната Вест ни ја донесе лично Апостол Павле кој бил избран од Исус лично, за да ја врши таа работа, така да не ни требаат други самоизбрани кривоверци да го лажат народот со нивните изменети Евангелија и Библии воопшто, со менувани зборови, погрешно преведени за да си поткрепоат дел од своите лаги.
Вам Македонците!?
До која мера треба некој да е возгордеан а можеби и излаган од лукавиот за да тврди такво нешто?!
Апостол Павле колку пати го виде Исуса? :icon_lol:
И дали постоеле нацијоналности тогаш...?
Нема потреба од лажно сведочење со цел да се долови некаква лажна ексклузивност која наводно Спасителот ја доделил на некаков си “народ“...само за да се даде на значење на сопствената конфесија.
Која се состои од тешки неверници,грешници,блудници и адски рожби...:icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
abe ti!!!! pri tolku ubavo i realno i posteno objasneto ako ne si mozel da razberes znaci si ili eden od onie torbesite so go dale gzot za edna torba urda so vikaat postarite
значи се се ама кога некој на основа на вера смета дека е поголем македонец од другите стварно е жално.
а си се замислил ли некогаш дека мноогу порано и твоите прадедовци си ја сменија верата од многубожна во еднобожна.
и сега што те прави тоа тебе??
од моја гледна точка не си ништо подобар од никој, туку напротив со твоите ставови и мислења си чисто дно, талогот на општеството.
земи замислисе малце ако имаш капацитет дали си и ти предавник на религијата на твоите предци, пошто онака информативно пред да дојди христијанството на овие простори тука живееја и луѓе кои веруваа во други богови , а некој од нив сигурно ти бил прадедо или прабаба. тие за што си ја сменила верата, за канта сирење или за вреќа жито или можеби за некоја овца плус да има во стадото, или можеби за џабе онака. ставрно незнам што е полошо и незнам кој е полош.
 

Waffen ss

[Finest Сasual Dating Authentic Damsels]
Член од
29 ноември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
9
Се ова убаво со Јеховините сведоци разбирам ама што кога ќе се угасни светлото, знајш како е кај нив се берат во една просторија повеќе парови и кој ќе фати која било некоја или некој и ај да фатиш на пример некоја ами ако те фати тебе некој:)
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Вам Македонците!?
До која мера треба некој да е возгордеан а можеби и излаган од лукавиот за да тврди такво нешто?!
Апостол Павле колку пати го виде Исуса? :icon_lol:
И дали постоеле нацијоналности тогаш...?
Нема потреба од лажно сведочење со цел да се долови некаква лажна ексклузивност која наводно Спасителот ја доделил на некаков си “народ“...само за да се даде на значење на сопствената конфесија.
Која се состои од тешки неверници,грешници,блудници и адски рожби...:icon_lol:
И ти и оној пред тебе нешто погрешно сте ме разбрале. Јас реплицирав на два поста каде пишуваше дека ЈС тропале по порти за да ја шират Радосната вест за Христос. Е, па задоцниле малку, оти Павле им ја пренесе на нашите предци 2000год наназад. И не велам само на Македонците, него и на Грците, и на луѓето од просторот на денешна Турција итн.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
170
Поени од реакции
64
значи се се ама кога некој на основа на вера смета дека е поголем македонец од другите стварно е жално.
а си се замислил ли некогаш дека мноогу порано и твоите прадедовци си ја сменија верата од многубожна во еднобожна.
и сега што те прави тоа тебе??
од моја гледна точка не си ништо подобар од никој, туку напротив со твоите ставови и мислења си чисто дно, талогот на општеството.
земи замислисе малце ако имаш капацитет дали си и ти предавник на религијата на твоите предци, пошто онака информативно пред да дојди христијанството на овие простори тука живееја и луѓе кои веруваа во други богови , а некој од нив сигурно ти бил прадедо или прабаба. тие за што си ја сменила верата, за канта сирење или за вреќа жито или можеби за некоја овца плус да има во стадото, или можеби за џабе онака. ставрно незнам што е полошо и незнам кој е полош.
епа добро бе јас не пишав дека православието постои од памтивек постои 2011 год и што сакаш да ми кажеш и докажеш неможам да те разберам ? ! и објасни ми ти каков е тој македонец ѓто ке смени вера како што имаш напишано за офци или канти со сирење кога убаво си знае дека неговите предци 2 милениуми биле православни . Друго бе нешто што оцигледно немаш поима за да ти објаснувам нема гледај го филмот со ИСУС и се ке ти биде јасно.Ако сакаш нешто да објасуваш кажуваш докажуваш прво добро информирај се па потоа кажувај а мене немој зошто немаш поима што писуваш
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
епа добро бе јас не пишав дека православието постои од памтивек постои 2011 год и што сакаш да ми кажеш и докажеш неможам да те разберам ? ! и објасни ми ти каков е тој македонец ѓто ке смени вера како што имаш напишано за офци или канти со сирење кога убаво си знае дека неговите предци 2 милениуми биле православни . Друго бе нешто што оцигледно немаш поима за да ти објаснувам нема гледај го филмот со ИСУС и се ке ти биде јасно.Ако сакаш нешто да објасуваш кажуваш докажуваш прво добро информирај се па потоа кажувај а мене немој зошто немаш поима што писуваш
Стави некоја запирка од време на време, и провери колку е старо православието...
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
епа добро бе јас не пишав дека православието постои од памтивек постои 2011 год и што сакаш да ми кажеш и докажеш неможам да те разберам ? ! и објасни ми ти каков е тој македонец ѓто ке смени вера како што имаш напишано за офци или канти со сирење кога убаво си знае дека неговите предци 2 милениуми биле православни . Друго бе нешто што оцигледно немаш поима за да ти објаснувам нема гледај го филмот со ИСУС и се ке ти биде јасно.Ако сакаш нешто да објасуваш кажуваш докажуваш прво добро информирај се па потоа кажувај а мене немој зошто немаш поима што писуваш
Грешка, православието постои безмалку 1000 години, рачунај од 1054 година до денес...
И чисто сумњам дека претците на ова тло биле баш православни, ама баш сите... за сиот тој период за кој зборуваш... И каква врска има филмот со ИСУС со темава, и бај Д веј кој филм има повеќе...? Или можеби мислиш дека целата таа фрка околу Исус е еден филм?
--- надополнето: Oct 11, 2011 7:10 PM ---
Па кој бара од тебе да шириш атеизам на форумов, те плаќа некој за тоа?
Вие комунистите сакате да ја направите земјава атеистичка затоа пропагирате сдс идеологии.
Каква врска има комунизм со СДС брат ама плиз објасни ми! А поготово истото со темава! И бај Д веј, зошто кога на таквите ко тебе нешто не им е по ќеф, одма ко слепи за стап се фаќаат за комунизам?!?! Човече што ти е!

Иначе кога сме веќе кај јеховиниве, не гледам некоја разлика во поглед на религискиот збирутук. Разликата е само религиозно внатрешна, а иначе според мене тотално застарена и треба да се отфрли како таква.. Иначе и мене на едно 2-3 пати ми дошле на врата и сум ги избркал....нормално..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
епа добро бе јас не пишав дека православието постои од памтивек постои 2011 год и што сакаш да ми кажеш и докажеш неможам да те разберам ? ! и објасни ми ти каков е тој македонец ѓто ке смени вера како што имаш напишано за офци или канти со сирење кога убаво си знае дека неговите предци 2 милениуми биле православни . Друго бе нешто што оцигледно немаш поима за да ти објаснувам нема гледај го филмот со ИСУС и се ке ти биде јасно.Ако сакаш нешто да објасуваш кажуваш докажуваш прво добро информирај се па потоа кажувај а мене немој зошто немаш поима што писуваш
незнаев дека си многу по филмовите, ама намали малце , смалиго доживувањето.
јас ти реков во кратки црти дека не си ништо поголем или помал македонец од сите други баз разлика на вера. толку кратко и јасно.
незнам зошто се сметаш за поголем , имаш нешто посебно направено за државата, за народот за што. што тоа те прави поголем од било кој друг, посебно од македонците со друга вера.
ако сметаш дека тие ја промениле верата а твоите не, тогаш запрашајсе малце дали твоите предци одсекогаш биле христијани или некогаш биле и пагани па и тие ја промениле верата. сега дали пред 200, 300, 500 или пред 10 години не прави разлика. и тие и тие ја проимениле верата, така да во основа не си ни ти ништо подобар или помакедонец како потомок на луѓе кои ја промениле својата вера исто како и тие.
така да не скокај многу.
било дали бил муслиман, православен, католик или безбожник сепак е македонец и тоа треба да ти биде битно. а ако не ти е битно тогаш едноставно не си ни вреден да се наречиш македонец а камоли поголем од било кој.
нацијата пред се, друго не е битно.
 
A

Auditore

Гостин
Секташи невидени, кај мене во Куманово ги има, дури и луксузна на изглед куќарка имаат изградено но џабе им е - секташи ти се секташи, освен циганите овде кои прибежиште од Средорек бараат таму не знам некој друг да е член, а кога ги видам на врата го вадам Ханзо мечот позади вратата и одма бегаат.
 

Cheross

COOL BOY
Член од
27 август 2011
Мислења
548
Поени од реакции
381
Секташи невидени, кај мене во Куманово ги има, дури и луксузна на изглед куќарка имаат изградено но џабе им е - секташи ти се секташи, освен циганите овде кои прибежиште од Средорек бараат таму не знам некој друг да е член, а кога ги видам на врата го вадам Ханзо мечот позади вратата и одма бегаат.
Не суди да не ти биде судено.Така рекол исус.ако си христијанин треба да се држиш за ова.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Секташи невидени, кај мене во Куманово ги има, дури и луксузна на изглед куќарка имаат изградено но џабе им е - секташи ти се секташи, освен циганите овде кои прибежиште од Средорек бараат таму не знам некој друг да е член, а кога ги видам на врата го вадам Ханзо мечот позади вратата и одма бегаат.
Браво брат за муабетот секташи се невидини.

Шегата на страна.
Пацифисти и во најекстремни случаеви кога гестапо јунгенот колел се што одбивало да се покори на Светата Германска Револуција, секташиве толку биле забегани што одбивале на Хитлер едно Хајл да му кажат.

Не АНЕМИЧНИ хипици што ПАСИВНО чекаат работите да се случат, туку ЛУЃЕ со СТАВ( со големо С) пред СЕ.
Да не правам муабет дека они како групација се до тој степен супериорни што никакви германци или јапанци не можат да им парираат во ОРГАНИЗИРАНОСТА.
Земи 2 милиони Јеховини Сведоци дај им ја Македонија ваква како што е дај им период од 5 години ќе ја направат побогата и од Јапан 3 пати, 7 илјади евра просечна плата ГАРАНТИРАМ СО ГЛАВА.
Секој оној што има лоши зборови за нив Фак ОФФ... кој е против НИВ и плука против НИВ е против МЕНЕ, а тоа не е убава работа.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Се ова убаво со Јеховините сведоци разбирам ама што кога ќе се угасни светлото, знајш како е кај нив се берат во една просторија повеќе парови и кој ќе фати која било некоја или некој и ај да фатиш на пример некоја ами ако те фати тебе некој:)
Ова е шпекулација или?
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Овие Јеховиниве Сведоци се многу досадни. Стварно треба човек да употреби физичка сила, па да го заборават ѕвончето и тропањето од врата на врата. Иначе, немам ништо против нив, кој сака нека се приклучува, ама кога ќе им се каже НЕ, треба да го разберат тоа на нормален начин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom