Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Мислиш му враќа нагоре?...ама кога ќе се загрее...ќе се прошират каналите и поќе ќе чади
Немора да значи... кога ќе загрее можи да се шири доволно за да затвори вентилот.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Бош пумпа и глава од Пежо 106 1993 1.4 дизел кажете ми колку идат половно? За колку можам да ги продадам?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Бош пумпа и глава од Пежо 106 1993 1.4 дизел кажете ми колку идат половно? За колку можам да ги продадам?
PSA нема 1.4 дизел мотор... најверојатно станува збор за 1.5 D шо го вози 106 и Saxo.

Инаку, пумпата 50-80 евра, главата 80-100 би требало да извадиш ако се исправни и комплетни.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
PSA нема 1.4 дизел мотор... најверојатно станува збор за 1.5 D шо го вози 106 и Saxo.

Инаку, пумпата 50-80 евра, главата 80-100 би требало да извадиш ако се исправни и комплетни.
Мислиш има 1.4hdi ама не за 106 :) Да ...1.5Д има само за 106-ка.
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
Каде може да се најде карбон фолија и која цена е ?
имаш продажба на фолии http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/660929?searchID=5608526&Idx=1 a цената е 100x100 e 30EUR. ако сакате цел топ од 30 метра цената е поевтина
и имаш во велес http://www.facebook.com/skinscustoms дечкото фантастичен во својата работа
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
И тоа што е напишано нема врска...
Олдтајмер е возило со 35 години старост.
Возило со историска вредност е олдтајмер кој е признаен од соодветно тело при министерство некое како возило со историска вредност, и кое исполнува одредени услови пропишани со некој правилник.
Тоа со историската вредност си поседува сертификат, најверојатно ќе има и посебни регистарски таблици, и посебен режим на регистрација.
Воглавно, се постаро од 35 години е олдтајмер. Е сега, во каква состојба е... тоа е друго прашање...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Проблем со плин(скиот уред).
Ми мрзне распоњачата!

Имам атестиран плински уред од поновите распоњачи, тие помалите, на Ибица 1.4 моно поинт.

Да знае некој од прилика до што би можело да биде? По моја логика, или нешто мембраната или пушта од негде плин, зашто кога ќе се случи ова, под хауба корне на плин :) (а и преку парно се осеќа миризба)

Ова го приметив пред 10 мин. затоа сега прашувам, или ако знае некој нешто повеќе, или да ми препорачате плинар некој добар, или некој добар плинар ако има на форумов, па да праиме бизнис.

Благодарност однапред.
 
Член од
21 септември 2009
Мислења
47
Поени од реакции
3
Најпрвин, Ви благодарам за сите одговори. Дури и оние што се офтопик! Навистина некои од вас имаат корисни информации кои сам не би можел да ги најдам на интернет. Сите reviews се онака супер и двете коли ти се супер. Ама на пример никаде нема да најдеш дека дизел кај нас не чини поради квалитетот на нафтата или дека турбото исто така работи лошо поради истата причина итн.
Еден убаво кажа дека Голфот е полесен за продавање ако ти здосади (better reseller value/price).

Оф Топик: пред некој ден, НЕКОЈ ми кажа дека после нова година царината ќе се укине а данокот ќе биде намален на 5 проценти. Ако ова е вистина тогаш и не ме чуди фактот што добивам толкав попуст во Аутомакедонија. На пример за астрата добивам попуст од некои 3 илјади евра. Индикативно нели?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Оф Топик: пред некој ден, НЕКОЈ ми кажа дека после нова година царината ќе се укине а данокот ќе биде намален на 5 проценти. Ако ова е вистина тогаш и не ме чуди фактот што добивам толкав попуст во Аутомакедонија. На пример за астрата добивам попуст од некои 3 илјади евра. Индикативно нели?
Царината за европски возила ти е 1%, а данокот 18%. На возило од 10.000 евра имаш 1900 евра данок и царина, така да ако данокот падни на 5% имаш разлика од 14%. Или наместо сегашните 1900, ќе плаќаш 500 евра. Претпоставувам дека попустот се однесува на постариот модел на Астра G кој го туркаат под брендот класик.

А попустот што го даваат увозниците не е заради тоа. Го даваат заради нивната маржа, заради чистење на заостанатите возила + те имаат како редовен клиент за одржување (читај бричење) во нивниот овластен сервис.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Се работи за Polo 96 1.9d.
Насабајле, посебно кога е ладно, премногу тешко ми пали, дури и некогаш воопшто неќе. Значи вергла догло и нормално го ослабува акомулаторот.
Е сега откако ќе запали и веднаш да ја изгаснам (значи по 3-4 сек), на "прв клуч" си пали без проблем.
Се сомневам да не е нешто бош пумпата или дизните. Некое постручно мислење што може да биде?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Се работи за Polo 96 1.9d.
Насабајле, посебно кога е ладно, премногу тешко ми пали, дури и некогаш воопшто неќе. Значи вергла догло и нормално го ослабува акомулаторот.
Е сега откако ќе запали и веднаш да ја изгаснам (значи по 3-4 сек), на "прв клуч" си пали без проблем.
Се сомневам да не е нешто бош пумпата или дизните. Некое постручно мислење што може да биде?
Грејачите откога не се проверени/сменети?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom