Македонска берза

Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Море пазарете си TPLF и MTUR и чекајте дивиденда, а ако ви е за набрзака ја би земал BESK ама искрено да збориме неам м*да за све освен за првите две. Среќа од TNB на време се оттарасив ;).
едит : заборавив, кажете што мислите за LOTO... цело време расте како што гледам.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
MK берзата е во +2.3% доларот е паднат светските берзи се скокнати исто така нафтата и металите се скокнати. Се во основа на `добрите` вести од ЕУ за Грција. Дали ова е почеток на раст на МК акциите можно е но, сепак не е трајно решение и нема да треа вечно. Шитнав малку долари и купив метали. Инаку има акции од АЛК, КМБ и ТНБ.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Шиткаш сега долари? Јас па ќе почекам неколку дена да падне доларот (1,41-1,45 према евро) па сакам да купам долари. Јас кога викам раст на доларот не мислам само према еврото, јас сум си малку традиционален па ги следам центите на валутите према ЗЛАТОТО кое очекувам на паѓа а тоа значи раст на доларот, Евро долар нај прецизен курс мислам дека ќе биде од 1,15-1,2 долари за 1 евро ќе треба време нема да биде тоа утре но и да е за 2 години се исплати дури и со ниска годишна камата на доларите во мак банки најмногу до 2,8%
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Шиткаш сега долари? Јас па ќе почекам неколку дена да падне доларот (1,41-1,45 према евро) па сакам да купам долари. Јас кога викам раст на доларот не мислам само према еврото, јас сум си малку традиционален па ги следам центите на валутите према ЗЛАТОТО кое очекувам на паѓа а тоа значи раст на доларот, Евро долар нај прецизен курс мислам дека ќе биде од 1,15-1,2 долари за 1 евро ќе треба време нема да биде тоа утре но и да е за 2 години се исплати дури и со ниска годишна камата на доларите во мак банки најмногу до 2,8%
Се согласувам со тебе дека ако купиш долари на 1.45 или повеќе сигурно за 3-4 години ќе има некој криза и шанса да ги шитнеш за 1.20-1.25. Од прилика добиваш исто колку да орочиш денари а обезбеден си ако решат да го девалираат денарот за цена на несигурен приход. Злато да паѓа е многу тешко остварливо. Има ниски каматни стапки до 2013 а, шанси за дефлација се минимални. Најтешко е да погодиш момент за шортање на злато во послениве 10-20 години дали имало севкупно 1 години кога златото паѓало. Не се надевам дека златото ќе падне наскоро шансите се 1:10 да има месец со пад на златото. За мене злато е најсигурна инвестија на среден и долг рок.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Златото е најдобра инвестиција на животен рок, пад имаше 2005-06, и јас сум за златото но не е сега вистински момент за купување ќе чекам подобри времења, сметам во пикот кога беше 1900 долари за унца беше одлична цена за продавање штета што не ја искористив, да бидам искрен не бев мотивиран бидејќи поседувам многу мало количевство и тоа на физичко злато
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
На повидок е решение на Евро кризата. Акциите растат и ќе продоложат да растат одлична можност за влез на берзата е сега. Истото важи и за стоките; метали, нафта итн.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
На повидок е решение на Евро кризата. Акциите растат и ќе продоложат да растат одлична можност за влез на берзата е сега. Истото важи и за стоките; метали, нафта итн.
..дали дојдоа вести за откриени нови богати рудници со железо, дека расте производството на храна, дека некаде смислиле чип кој е голем колку зрнце афион, а брз ко VORP 10... итн.итн., дека некој е виден како у џеб носи реактор од 1 мегават........па акциите растат, или тоа е пак некој покерашки договор у некое сопче на Менхетн???;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
..дали дојдоа вести за откриени нови богати рудници со железо, дека расте производството на храна, дека некаде смислиле чип кој е голем колку зрнце афион, а брз ко VORP 10... итн.итн., дека некој е виден како у џеб носи реактор од 1 мегават........па акциите растат, или тоа е пак некој покерашки договор у некое сопче на Менхетн???;)
Ја ослободија Либија и нивните резерви, сега само ќе ја наместат муцката и ќе цицаат.
Јас сеуште мислам дека треба да се почека за купување акции, на повидок е удар на еврото.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ја ослободија Либија и нивните резерви, сега само ќе ја наместат муцката и ќе цицаат.
Јас сеуште мислам дека треба да се почека за купување акции, на повидок е удар на еврото.
:cautious: Еврото беше паднато, не ја гледам логиката пак да паѓа.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
На бранови се ќе биде, Сега е решена ситуацијата со грција па неколку месеци ќе растат берзите, после ќе има нов пад заради Шпанија или Ирска но овој пад ќе биде помал, па и тоа ќе се реши и раст поголем од овој што ќе следи, итн. итн. секој пад помал од предходниот секој раст поголем од претходниот, на долг рок раст и тоа солиден околу 100% мислам дека е рално да се очекува ако сега се инвестира во МБИ 10 за 5-6 години,
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Мислам дека не е допрено дното. Би почекала да видам како ќе се одвива расплет со Грција.
Цезар е во право берзите веќе го имаат вкалкулирано ризикот од Грчки банкор кој е веќе и факт, 50% ќе вратаат само од парите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Цезар е во право берзите веќе го имаат вкалкулирано ризикот од Грчки банкор кој е веќе и факт, 50% ќе вратаат само од парите.
....хммм баш ме интересира како го направиле тоа??? рекле КАЛКУЛ-КАЛКУЛ и voala ... нема Грчки долг???
Или од целата фикција за која некој купил чврсти-нефиктивни: јадача, пијача, автомобили, нафта и останато само отфикарил половина фикција????? и со цел памет некој мисли дека тоа ќе трае век и веков и дека светов е пун само будалетинки???? ;)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Банките го отпишаа долгот а за возврат ќе можат да купат удели или управувачки пакети од Грчките банки по ЕКСТРА цена. Ситуацијата е и волкот сит и овците на број.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Банките го отпишаа долгот а за возврат ќе можат да купат удели или управувачки пакети од Грчките банки по ЕКСТРА цена. Ситуацијата е и волкот сит и овците на број.
Hmmmm..sepak e seto toa vo virtuelniot svet na izmislenite pari....kako sakas zavrti nekoj sepak ke mora da gi IZGORI 500 milijardi necij minat trud.....za smetka na pecatnicite na pari...;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom