Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Помош... Не можам да правам муабет на скајп, кога одам да се јавам на некој или да му кренам, ми излегува problem with playback device...... и реинсталирав и се нејќе..... шо да му праам?
Провери драјвери за звучна картица.
--- надополнето: Oct 19, 2011 1:36 PM ---
Imam problem so particijata za operativniot sistem. Ova veke 3-ti pat mi se slucuva. Si raboti kom super i naredniot den go startovas i zaglavuva na bootloaderot za windows, ne vklucuva ni vo savemod. Potoa ako se obidam da go preinstaliram kom gledam deka particijata na koja bese instaliran windowsot e sosema prazna.... Sovet za sto mozi da bide problemot, bidejki stavrno ne sum pameten za ova.
Каков ОС имаш ? Кој е форматот на партицијата (ntfs/fat32) ? Си пробал ОС-от да го инсталираш на друга партиција ? Си пробал да инсталираш друг ОС ?
Ако не е нешто до софтверот, тогаш проблемот сигурно е во хард дискот.Симни ја оваа програма (за напредно дефрагментирање), направи еден deep scan на партицијата и види што ќе излезе. Потоа, пробај и со оваа програма која врши корекција на бед сектори во дискот.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Помош,како да најдам драјвери за еден компјутер..иначе му направив формат,али цд-то со драјвери нејќе да го отвори за жива глава и сега незнам што да правам .. сомневам дека тоа цд е празно,иако е оригинал заедно со компјутерот ..иначе ако е од некоја помош конфигурацијата е следна ;

АMD ATHLON 7750 Dual-CORE
Processor - 2.7 GHZ 2.00 RAM
N-VIDIA графичка ..
Oперативен с-ем XP-32 BIT
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Ќе симнеш GPU-z ќе видиш што модел имаш, ќе отидеш на страната на Нвидиа (Нвидиа си пишал дека имаш) и ќе ги симнеш оттаму.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Aj ako znae nekoj neka mi kazhi sho mozhi da e so internetot do pred 2 dena imav internet a sega nemam mi vika: Local area connection doesn't have a valid IP configuration.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
A mozhe li da se sredi so restartiranje na modemot posho sum student i sum vo kujcha kaj sho dobivam net od gazdata ama so kabel :mad:
Незнам многу да ти помогнам, Пробај така ништо не те кошта.
Но поголема е веројатноста газдата да има нерасчистени сметки со операторот.
Ако си на вин 7мица пробај со trouble shot problems на икончето за мрежата, во таскбарот. Ако има некој софттверски или сличен проблем ке го среди:)
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Ако има некој да помогне.. ќе му бидам многу благодарна..
проблемот е шо пред некој ден инсталирав вин 7ца.. ги најде некои од драјверите
арно ама звукот никако не се средува.. пробував со некои програмчиња или кој знае шо се Realtek AC97 Audio Driver 3.98.. итн.. али неќе никако да се среди.. не знам веќе стварно шо да му направам :(
а и ваљда затоа шо е графичката стара не сака на кантер да се стави на open GL... tuku samo na software.. :(

фала однапред
 

marTin*

мαјатιη™
Член од
10 октомври 2008
Мислења
287
Поени од реакции
12
Пред некој ден ми се појави црвен х на иконата на батеријата и пишува Consider replacing your battery,а се работи исто како и претходно.Знае ли некој што е проблемот ?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ако има некој да помогне.. ќе му бидам многу благодарна..
проблемот е шо пред некој ден инсталирав вин 7ца.. ги најде некои од драјверите
арно ама звукот никако не се средува.. пробував со некои програмчиња или кој знае шо се Realtek AC97 Audio Driver 3.98.. итн.. али неќе никако да се среди.. не знам веќе стварно шо да му направам :(
а и ваљда затоа шо е графичката стара не сака на кантер да се стави на open GL... tuku samo na software.. :(

фала однапред
Притисни start(копчето) и R , напиши dxdiag и кажи што пишува на system model и кажи што графичка имаш.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако има некој да помогне.. ќе му бидам многу благодарна..
проблемот е шо пред некој ден инсталирав вин 7ца.. ги најде некои од драјверите
арно ама звукот никако не се средува.. пробував со некои програмчиња или кој знае шо се Realtek AC97 Audio Driver 3.98.. итн.. али неќе никако да се среди.. не знам веќе стварно шо да му направам :(
а и ваљда затоа шо е графичката стара не сака на кантер да се стави на open GL... tuku samo na software.. :(

фала однапред
Притисни start(копчето) и R , напиши dxdiag и кажи што пишува на system model и кажи што графичка имаш.
^this, плус пушти windows update, ќе ти се инсталира звучната
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
не помага win update... 500 пати пробав и не наоѓа драјвери за звукот..
епа најди си шо матична имаш и барај драјвери за звучната од нивната официјална страна
очигледно компјутеров ти е престар (или прехипстер) за седмица
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
епа најди си шо матична имаш и барај драјвери за звучната од нивната официјална страна
очигледно компјутеров ти е престар (или прехипстер) за седмица
стар е пц да.. али претходниот пат кога ставив вин 7 не правеше никакви проблеми за ниеден драјвер.. освен тоа за кантерот али се среди брзо..
а вој пат сите можни проблеми ги направи.. :confused:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
стар е пц да.. али претходниот пат кога ставив вин 7 не правеше никакви проблеми за ниеден драјвер.. освен тоа за кантерот али се среди брзо..
а вој пат сите можни проблеми ги направи.. :confused:
Притисни start(копчето) и R , напиши dxdiag и кажи што пишува на system model и кажи што графичка имаш.
Еве ти според ова (добра финта Mr.inF3action, морам да признаам не ја знаев,во секој случај корисна, тенкју) види која матична имаш и барај драјвери, ако не се снајдеш пиши тука што ти кажува за плочата па ќе ти најдеме драјвери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom