Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
ај ако може мала помош.Мислам дека прашањето е за тука ако не се извинувам.кога работам несто на компјутерот,било што,нешто сурфам или гледам некое видео на јутуб или нешто друго како што работам компјутеро наеднаш ми се исклучува без никакво претходно предупредување.Тоа може да се повтори и по неколку пати во денот.Што може да биде? Дали да го носам на сервис или едноставно само загрева од многу работа.
Да го однесиш на сервис нема да згрешиш. Можно е температура, можно е подуени кондензатори на матична, можно е напојувањето да е, рамот... Можно е и вируси, ама хардверски проблем повеќе ми асоцира. Еве програмче за температурата мерење.
http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
И да загрева, и да е друго нешто проблемот - не е битно, ако не можеш сам да го средиш проблемот однеси го компјутерот во сервис на време ( поготово ако е под гаранција - тогаш не чепкај ништо сам ).

Со овие информации што си ги постирал, НИКОЈ со сигурност не може да ти каже каде е точно проблемот - може само да се погодува.
- премалку инфо. , ненаведена конфигурација / os, ненаведено дали се работи за desktop или laptop, ненаведено дали си пробал некако до го поправиш и што си пробал ( тие што се хм... tech-savvy обично пробуваат да поправат па кога ќе им снема идеи - тогаш прашуваат на форум ) - овде ако ти помага некој ќе треба ептен чекор по чекор, ненаведено дали си направил basic troubleshooting ( скенирано од вируси / "гадинки"-mallware, тестирање рам/графичка/процесор, проверка на температури idle/load ) итн.
Поентата ми е - ако не си искусен со поправка / немаш уште еден сличен исправен компјутер за да направиш дијагностика - носи во сервис на време.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
ај ако може мала помош.Мислам дека прашањето е за тука ако не се извинувам.кога работам несто на компјутерот,било што,нешто сурфам или гледам некое видео на јутуб или нешто друго како што работам компјутеро наеднаш ми се исклучува без никакво претходно предупредување.Тоа може да се повтори и по неколку пати во денот.Што може да биде? Дали да го носам на сервис или едноставно само загрева од многу работа.
види дали ти се рестартира компјутерот само копга гледаш видео т.е пушти филм преку винамп или некоја слична програма и види дали ке ти се рестартира компјутерот исто и ја јутубе дали кога ке гледаш видео дали ке ти работи компјутерот ако се рестартира тогаш е до драјверот за графичката а ако не се рестартира тогаш е или напојување или од греење на нешто.провери Перо па кажи како е
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Кај можам да најдам ???? за мрежен кабел не телефонски.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
можеш да најдеш во секоја продавница за електроника или компјутери продажба (кај што има мрежен кабел таму имаш и вакви адаптери)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Вака сега, не знам ни како да објаснам а убеден су мдека е лесно :) Сакам да наместам на десктоп иконите да можам да ги местам каде што сакам, односно да не ми е ограниченно, односно десктопот нели е како у коцкички поделен и само у нив можат иконите да се стават.... Дај боже да ме разбрал некој да ми пише :D
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
лесна работа другар ;) одиш десен клик на десктопот arange icons by и одбериш align to grid мислам дека за тоа прашуваш
--- надополнето: Oct 15, 2011 5:09 PM ---
вака сега имам прашање во врска со ставање на страни на семинарска, дипломска и.т.н. сум заборавил како се ставаше на првата страна да не пишува никаква бројка а од втората да си почне со 2.3. и.т.н. значи ако знае некој да ми објасни би му бил благодарен
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Одеднаш не ми работи двд режачот. Не го појавува ни во My computer. Не сака да отвори кога стискам на копчето за Open. Што ли може да му биде?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Одеднаш не ми работи двд режачот. Не го појавува ни во My computer. Не сака да отвори кога стискам на копчето за Open. Што ли може да му биде?
Провери ги каблите од режачот.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
111
Поени од реакции
55


се продават некаде ваков кабел во македонијава ;Oo?
иначе кабелот е од г5 глушец... ми се зафркна кабелот па барам нов па мислам би треало да се продават некаде..
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
се продават некаде ваков кабел во македонијава ;Oo?
иначе кабелот е од г5 глушец... ми се зафркна кабелот па барам нов па мислам би треало да се продават некаде..
Не ти текнало да си купиш нов маус?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
111
Поени од реакции
55
Не ти текнало да си купиш нов маус?
Искрено не... Маусот е скроз океј ко нов све работит а то кабелот е моја грешка шо толку брзо ми се расипа.. + нов маус е 50 евра ист ко овај за кабел би можел да дам до кај 10е + е мн лесно за менвенје па би требало да имат да се продават некаде...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Искрено не... Маусот е скроз океј ко нов све работит а то кабелот е моја грешка шо толку брзо ми се расипа.. + нов маус е 50 евра ист ко овај за кабел би можел да дам до кај 10е + е мн лесно за менвенје па би требало да имат да се продават некаде...
Не верувам дека ќе најдеш резервни делови за маус...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Искрено не... Маусот е скроз океј ко нов све работит а то кабелот е моја грешка шо толку брзо ми се расипа.. + нов маус е 50 евра ист ко овај за кабел би можел да дам до кај 10е + е мн лесно за менвенје па би требало да имат да се продават некаде...
Не ти се исплати да бараш по градов таков кабел, и прашање е каде има и дали ќе најдеш. Најдобро види дали имаат по Сет, Анхоч итн. ист маус како твојот. Ако немаат тогаш втора опција ти препорачувам да бараш на Ebay & Amazon.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom