Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Можеш да инсталираш и 3 оперативни ако сакаш....
Јас, во мојов компјутер имам Windows XP, Windows 7 и Edubuntu 10.04 (додека на USB-HDD-то имам инсталирано Windows 8 [Beta] - Што да ти кажам.. Мултимедијален човек... :P), Инаку ти не пробувај да го направиш тоа... Ќе ти се појават многу компликации/проблеми
Сега, кога зборуваме за 2 OS, кога ќе се бутира системот, ќе си одбереш на кој OS сакаш да ти стартува (системот сам ќе си ги "повика" потребните апликации/dll фајлови и ќе можеш да си работиш најнормално...)

Ако имаш: HDD = 50+ GB, RAM = 512+ MB, Processor (препорачливо е dual core) = 2-3 GHz, Графичката не е до толку битна, немаш гајле, можеш да "поднесеш" 2 OS

Поздрав!
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Nemorosus Па за линукс партицијата ќе биде доволно 30 гб и ќе има празно место многу. Имајќи предвид со дуалбут секогаш еден ос се користи повеќе а другото чат пат..па ако е линуксот за чат пат не би споделил повеќе од 15 гб.
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
150 гб ми е хдд ...иначем стандарден Виндовс Хп и Стандард Линух
 
A

Auditore

Гостин
Ми се појави БСОД и ми се рестартира пц-то, после тоа еве што ми се покажа, па ако може некој да ми го објасни..





 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.924
При форматирање на Windows ХР ми покажува The disk may be damaged.
До што може да биде? ЦД? Хард диск?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
Ке поставам глупо прашање, али во моментов црнец да ме еби не ми текнува на одговорот.
Го формаирав компјутерон со вин7 но заборавив да наместам кирилична поддршка. Сега како да ја наместам? Сакам програмите кои ми се на македонски да ми бидат на кирилица а не со хиероглифи. Благодара
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Region and language->Administrative->Change system locale
--- надополнето: Oct 15, 2011 5:23 PM ---
Ке поставам глупо прашање, али во моментов црнец да ме еби не ми текнува на одговорот.
Го формаирав компјутерон со вин7 но заборавив да наместам кирилична поддршка. Сега како да ја наместам? Сакам програмите кои ми се на македонски да ми бидат на кирилица а не со хиероглифи. Благодара
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
Region and language->Administrative->Change system locale
--- надополнето: Oct 15, 2011 5:23 PM ---
Ноуп. Или јас сум чор или ова го нема. Да не беше ова на хп, на 7мица стварно неможам да го најдам.
Поставив кирилица за тастатура тоа не е проблем, но нечита кирилица на инсталираните програми кои ми се на македонски. Хероглифи ми дава. Тоа е проблемот:(
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ноуп. Или јас сум чор или ова го нема. Да не беше ова на хп, на 7мица стварно неможам да го најдам.
Поставив кирилица за тастатура тоа не е проблем, но нечита кирилица на инсталираните програми кои ми се на македонски. Хероглифи ми дава. Тоа е проблемот:(
За 7ца ти кажувам, неам хп, ама се надевам друг ќе ти помогне, јас толку знам.
Еве и слика, за да се упатиш на правото место :)
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
За 7ца ти кажувам, неам хп, ама се надевам друг ќе ти помогне, јас толку знам.
Еве и слика, за да се упатиш на правото место :)
WTF
Да во право си така е... ама јас изгледа стварно сум чор:(
Фала многу:)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.668
Не знаев каде да ја отворам темава па се решив тука .... Пред месец-2 го форматирав сам компјутерот. Детето што ми даде инструкции ми кажа да не им давам бекап на драјверите туку да си ги снимам од Цедињата што ги добив со компјутерот. Форматот заврши успешно но јас пред да форматирам заборавив дека тие цедиња не ми работат и после форматот ми текна (касно запалив). Сега откога беше работата зафркната му јавив на другарот и тој ми кажа слими го Driver Genius Pro дади Скен и снимај се што нема.... Така и направив сите драјвери се снимаа успешно но Inter Chipset Device Software овој драјвер не ми се сними незнам зошто некој ерор само овој не ми се сними др се ми се сними па сега кога ке дојде за 1 драјвер сакам и тој да го имам се плашам да не штети на компјутерот зошто го немам тој драјвер па ако може некој совет што да правам за да го имам и овој драјвер???
не се потребни за нормални корисници
значи терај со компјутерот, ако немаш никакви проблеми... то је то.
Ми се појави БСОД и ми се рестартира пц-то, после тоа еве што ми се покажа, па ако може некој да ми го објасни..





што правеше кога ти се деси ова?
што имаш последно инсталирано?
пробај system restore.
 
A

Auditore

Гостин
не се потребни за нормални корисници
значи терај со компјутерот, ако немаш никакви проблеми... то је то.

што правеше кога ти се деси ова?
што имаш последно инсталирано?
пробај system restore.
Ништо го пуштав ПЦ-то, беше на стенд бај.
Пред тоа инсталирав КОД4 за да играм мултиплеер, и веднаш потоа ја избришав и до сега се е во ред нема ништо.
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Имам лаптоп. Веќе 2 дена батеријата не ми покажува на иконката дека се троши доле, и наеднаш ќе се исклучи и ми тере полнач.Вчера ми пишуваше No Battery detected. турив полнач и пак ништо и после некое време се опорави . До шо може да е ? да му удрам еден формат? веќе година дена ми е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom