Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Да прашам за еден проблем, на братучед ми лаптопот му укочи и се рестартира, кога се подигна виндоусот, му беше нешто како fabric restore направено. На десктоп имаше само рисајкл бин и ништо друго. Виндоусот е 7ца. Изгледа како потполно форматиран компјутер, само што фајловите му стојат во дискот. Сега проблем е пак што програми и такви работи не му функционират. Тоа пак изгледа како да се логира друг јузер а таков во компјутерот не постои. Ако некој знае што му е или пак негово решение пак да се врати како што беше, нека одговори ќе му бидам многу благодарен. Инаку нема направено бекап фајл. Фала
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Може ли да ми препорачате некој антивирус најдобар според вас?
Благодарам однапред
 
Член од
29 октомври 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
imam problem molam za pomos mi se restartira kompjuterot pocestp a temperaturata si e ok
Voltage
CPU CORE 1.504 V
MEMORY CONTROLLER 1.904 V
+3.3V 3.056 V
+5V 5.134 V
+12V 12.224 V
-12V -3.840 V
-5V -4.608 V
+5V HIGH THRESHOLD 5.027 dali od ovoa moze nesto da e
pozdrav
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
дечки ај еден совет од вас т.е мала помош. значи вака - ме интересира на веќе инсталиран оперативен систем ( икс пе во случајов ) како можам да инсталирам некоја додатна програма со која после одредено време виндоусот нема да може да се покрене т.е ке бара некоја лозинка активирачки клуч или слично?
--- надополнето: Oct 12, 2011 10:49 PM ---
imam problem molam za pomos mi se restartira kompjuterot pocestp a temperaturata si e ok
Voltage
CPU CORE 1.504 V
MEMORY CONTROLLER 1.904 V
+3.3V 3.056 V
+5V 5.134 V
+12V 12.224 V
-12V -3.840 V
-5V -4.608 V
+5V HIGH THRESHOLD 5.027 dali od ovoa moze nesto da e
pozdrav
кулерите на графичката и на процесорот ти вртат? колкава температура постигаат тие провери. најчесто од ова е ретартирањето
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
дечки ај еден совет од вас т.е мала помош. значи вака - ме интересира на веќе инсталиран оперативен систем ( икс пе во случајов ) како можам да инсталирам некоја додатна програма со која после одредено време виндоусот нема да може да се покрене т.е ке бара некоја лозинка активирачки клуч или слично?


На ова програмче десно одбираш Lock, местиш време кога сакаш и Do it. И го заклучува компјутерот, пасвордот ти е од виндовсот истиот. Ама се појавува икона долу кај саатот и можи секој да ја исклучи. Не знам дали ова ти е намерата или тајно да биди да не се гледа?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522


На ова програмче десно одбираш Lock, местиш време кога сакаш и Do it. И го заклучува компјутерот, пасвордот ти е од виндовсот истиот. Ама се појавува икона долу кај саатот и можи секој да ја исклучи. Не знам дали ова ти е намерата или тајно да биди да не се гледа?
намерата ми е само што ке се крене виндоусот без никакво кликање автоматски да се старува програма што ке го рестартира/гаси виндоусот. најдов на нет еден начин ит оа на десктоп правиш нов шорткат дестинација му ставаш C:\Windows\System32\Shutdown.exe и ке искочи едно CMD иконче. на него десен клик попертис и треба да допишеш само -s за Shutdown -l за Log Odd или -r за Рестарт. откако ке го направиш ова го ставаш во старт програм фајлс стартап. ТОЛКУ
 

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Не знаев каде да ја отворам темава па се решив тука .... Пред месец-2 го форматирав сам компјутерот. Детето што ми даде инструкции ми кажа да не им давам бекап на драјверите туку да си ги снимам од Цедињата што ги добив со компјутерот. Форматот заврши успешно но јас пред да форматирам заборавив дека тие цедиња не ми работат и после форматот ми текна (касно запалив). Сега откога беше работата зафркната му јавив на другарот и тој ми кажа слими го Driver Genius Pro дади Скен и снимај се што нема.... Така и направив сите драјвери се снимаа успешно но Inter Chipset Device Software овој драјвер не ми се сними незнам зошто некој ерор само овој не ми се сними др се ми се сними па сега кога ке дојде за 1 драјвер сакам и тој да го имам се плашам да не штети на компјутерот зошто го немам тој драјвер па ако може некој совет што да правам за да го имам и овој драјвер???
 

volatileMystery

ај лајк титс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
22
Поени од реакции
11
Брате у компјутерот ти изгореле сите .dll фајлови. Тоа се попознати како папкици кои содржат инстатни вирусни заболења на еден персонален компјутер. И коа горат тие значи кажува драјверот шо го имаш, кажува дека го немаш т.е фалс знаци. Ти препорачувам за твое добро додека не ти изгорел целосно пц-то, да го издуваш со компресор кај некоја мијална за автомобили. Така и мене ми се деси и потполно те разбирам :) Оди потрчај у најблиската мијална и дуј го додека не осетиш дека е доста. Барем јас така мислам :)
 

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Брате у компјутерот ти изгореле сите .dll фајлови. Тоа се попознати како папкици кои содржат инстатни вирусни заболења на еден персонален компјутер. И коа горат тие значи кажува драјверот шо го имаш, кажува дека го немаш т.е фалс знаци. Ти препорачувам за твое добро додека не ти изгорел целосно пц-то, да го издуваш со компресор кај некоја мијална за автомобили. Така и мене ми се деси и потполно те разбирам :) Оди потрчај у најблиската мијална и дуј го додека не осетиш дека е доста. Барем јас така мислам :)
Ова за мене важеше?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
778
Поени од реакции
447
Да не биде долго и опширно прашањево ќе бидам краток
Нека ми објасни некој како да ставам софтвер од компјутер на сателитска пример: Bulsat 39 софтверот на Hellas сателитот да ги одкодира каналите, и исто сакам да знам, каде можам да најдам тој кабелот RS232 за апдејт што треба да се уклучи на компјутер и ресиверот, пошто сум од Кичево мислам дека е многу тешко да најдам во градот, каде да најдам таков кабел да купам или по порачка некако ако може, се извинувам ако не е доволно јасно, прашајте што не е јасно ќе се обидам да ви објаснам, Благодарам
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Другарка го има заборавено password-от од јузерот кој и е на лаптопот. Воедно и единствениот јузер.. некој хинт како да се реши проблемов?
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво дечки , имам едно прашање до поголемите МАЈСТОРИ од под форумов .

Значи на компјутерот сакам да инсталирам Линукс и Виндовс оперативни системи сакам да ве запрашам дали би било добро да ги инсталирам и двата или само еден од нив сега следуваат моите информации околу компјутерот ...

CPU : Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHz x 2 (3.00Ghz)
RAM : 1.0 GB
GPU : NVIDIA GeForce 8500 GT (PS3.0/VS3.0)
VRAM : 512 MB
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
Здраво дечки , имам едно прашање до поголемите МАЈСТОРИ од под форумов .

Значи на компјутерот сакам да инсталирам Линукс и Виндовс оперативни системи сакам да ве запрашам дали би било добро да ги инсталирам и двата или само еден од нив сега следуваат моите информации околу компјутерот ...

CPU : Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHz x 2 (3.00Ghz)
RAM : 1.0 GB
GPU : NVIDIA GeForce 8500 GT (PS3.0/VS3.0)
VRAM : 512 MB
Прво немоеаше да отвараш нова тема за ова прашање. Второ нема потреба да ти одговараат големите МАЈСТОРИ на ова прашање. И нобовите го знаат.
Сега зошто мислиш дека нема да биде добро да ги инсталираш двата!?
Нормално дека можеш да ги инсталираш, секој на посебна партиција. И кога го уклучуваш компјутерот ке си избереш на кој ОС сакаш да се стартува. Ништо не е тешко, нема да имаш никакви проблеми не се плаши...
Или појасно исти курац е дали 1 или 2 си инсталирал. Свати!?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
И нобовите го знаат.
Нобови? Прв пат слушам, има снобови, или нубови, али нобови...
Како и да е, можеш да инсталираш два оперативни системи, но би ти препорачал да ни кажеш прво колку простор имаш на хард дискот, барем над 300GB да е, да работат солидно, иначе слабо... Барем според мене. Како и да е што поточно, која линукс дистрибуција, и кој Windows?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom