Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Ееее, Пумо розева, те нарекол Македонка... ама што подразбира тој под Македонка... Македонка како ние што разбираме, или Македонка како Блгарка от прво качество :)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Башка...во последно време младината се пали на левичарски утопии како анархизми, комунизми, чешисикуризми и останати пропаднати учења за кои сметаат дека се ин, и демек, они така се определуваат, ова она... а кои во пракса некаде во почетокот на 90-тите отидоа у ПМ.
Зошто споменуваш анархизам, а не знаеш што значи тоа? Не е добро да се користат поими на кои значењето не им се знае.
Во денешна Струмица инаку, бг пасошот слушам е популарен сеуште, евергрин уште од времето на Гоцета и Дамета...:pos:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.169
Не со големи примања. Најчесто со високо образование, потребно во тие земји.
А за високо образование што треба бе пиле? Јас бев студент од внатрешноста во Скопје и верувај ми, за да завршиш факс, треба ПАРЕ!!!
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Па не можам да им забранам јас, никако?
Јас овде не кажувам став на некаква организација, туку мој личен.
И моите лични сфаќања за важно и неважно, оправдано и неоправдано.
Од патриотски аспект, нема оправдано, но секој нормален човек ќе сфати дека е оправдано во случај на:
1. Немање пари за егзистенција
2. Болест
3. Високо образование
4. Сигурна сум дека има уште една...

Но колички, моторчиња, курнас правење... да, тоа само за тешки сељачишта може да биде причина.
Епа во очите на тој што зел друго државјанство заради кола, мотор, курнас правење, ти излегуваш „тешка сељачана“ заради твоите „оправдани причини“ што ги наброја од 1 до 4.
Пак ќе речам, секој си има свои приоритети во животот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Ееее, Пумо розева, те нарекол Македонка... ама што подразбира тој под Македонка... Македонка како ние што разбираме, или Македонка како Блгарка от прво качество :)
Како сака нека нарекува, до сега никој не ме навредил.
Што има во глава, негово е. И јас му викам може Блгар, а мислам Татар... ама си се смешкаме ;)
--- надополнето: Oct 15, 2011 7:31 PM ---
А за високо образование што треба бе пиле? Јас бев студент од внатрешноста во Скопје и верувај ми, за да завршиш факс, треба ПАРЕ!!!
А јас сум сега студент и знам дека треба пари. И што со тоа?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Зошто споменуваш анархизам, а не знаеш што значи тоа? Не е добро да се користат поими на кои значењето не им се знае.
Во денешна Струмица инаку, бг пасошот слушам е популарен сеуште, евергрин уште од времето на Гоцета и Дамета...:pos:
Јас многу добро знам што е анархизам, а немам обичај да употребувам зборови на кои не им го знам значењето...
БГ пасошот во денешна Струмица не е баш толку популарен како што мислиш...а не бил ни во Гоцевото време.
Но, не сум јас крив што некои шират такви дезинформации.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Епа во очите на тој што зел друго државјанство заради кола, мотор, курнас правење, ти излегуваш „тешка сељачана“ заради твоите „оправдани причини“ што ги наброја од 1 до 4.
Пак ќе речам, секој си има свои приоритети во животот.
А јас ќе ти кажам, по милионити пат, европската раја нема да се согласи со тебе кој е сељак.
Дали си свесен за тоа?
Дека критериумите не се нешто лично што си го доживуваме, туку дека светот, барем Европа, знае да цени квалитет?
А дали гледаш нешто квалитетно во нафурана сељачаана?
Може тој ќе успее да биде фраер од маало, неуспешен во ништо, освен локање пиво и ждригање.
Сакаш Европа?
Е така Европа - нема.

После Словенците биле вакви, Германците такви... сите тие се на место. Ама на Македонецот - не му се работи, а и кога му се работи, се преценува сам себе.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Може, може да се извојува, како не може, само ценичката малце скапа ни делува, ами викаат името да сме менувале?
Знаеш, трагична е оваа политика.
Често одам за Бугарија, познавам Бугари.
Еден ме нема наречено никако поинаку освен Македонка од Македонија.
Ама политикава нешто не и штима тоа... нели?

Дури ќе се изненадам ако вие не се побуните, откако ќе расчистиме со јужниве.
Еве това е големата перверзиja, што ви нудат веке 20 години.
Кажуват ви да се разберете со Грциja.
Дали знаете,дека Австриja исто е сакала да се вика по един начин, но НЕ са j дозволили?
Дали грците имат проблем дека некоj им вика грци, а те си викат хелени? Дали австриjците имат проблем,кога ги викат австриjци, а те сами нив се викат остераjхер? Дали финците имат проблем,кога сами себе си викат суоми, а ние и сметот им вика финци?
Дали во Косово, лугето се чувствуват помалце албанци и ако државата им се вика Косово?
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
185
Поени од реакции
96
Това малцинство има jaзик, првото школо субсидирано то бугарската влада е отворено и е спечелено со проект на невладина организациja от Охрид.
На секи един от вас мора да ви диме jaсно, дека во преговорите со ЕУ, сека една држава ке биде прашана минимум 2 пати за секо едно преговорно поглавие (отваране и затваране), а тиja са около 32. Бугариja ке биде прашана минимум 64 пати.
А бе фемчо,знам дека си има тука доста блгарски здруженија што си работат за својот народ,па нали сега ги тераа да гласаат и да идат на митинзи,па уште клипчиња правеа за пописот...доста креативни луѓе,и убаво платени;)
Но незнам зашто Блгарија кога ја испрашувале пред да влезе во демократска и слободна ЕУ ,не ја потпрашале за мак малцинство во пиринска МК?Или случајно им се лизнало тоа прашање:pos:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
е, секоја чест, арно ни го тресна, за ова имаш и лајк од мене..ако не се сложуваме во други работи, не значи дека од време на време немаш кажано некоја паметна..
Това е вистината, запрашаjте се зашто ВАШАТА држава не може да ви обезбеди истиот третман. Продават ви убави зборови како - името не го даваме, ама не прашат откаj ке извадиш 5000 евра за кола, не прашат откаj ке извадиш 13 000 евра да школуваш детето си, не прашат дали можеш да одиш по свет како бел човек.
Побитното е се погрева национализма и популизма - това го гледаме 20 години. Затова и вака одат работите.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Това е вистината, запрашаjте се зашто ВАШАТА држава не може да ви обезбеди истиот третман. Продават ви убави зборови како - името не го даваме, ама не прашат откаj ке извадиш 5000 евра за кола, не прашат откаj ке извадиш 13 000 евра да школуваш детето си, не прашат дали можеш да одиш по свет како бел човек.
Побитното е се погрева национализма и популизма - това го гледаме 20 години. Затова и вака одат работите.
Не ми се прави тука Мајка Тереза, кога фино знаеме како одат работите и ЗОШТО бугарската држава нуди разни погодности за Македонци...
Уште ве држи санстефанскиот мамурлук...
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
fmi

со ова мислев на неспособност на нашите политичари, а не на одобрување на продавањето на името, за тоа ќе се сликаш!
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
А јас ќе ти кажам, по милионити пат, европската раја нема да се согласи со тебе кој е сељак.
Дали си свесен за тоа?
Дека критериумите не се нешто лично што си го доживуваме, туку дека светот, барем Европа, знае да цени квалитет?
А дали гледаш нешто квалитетно во нафурана сељачаана?
Може тој ќе успее да биде фраер од маало, неуспешен во ништо, освен локање пиво и ждригање.
Сакаш Европа?
Е така Европа - нема.

После Словенците биле вакви, Германците такви... сите тие се на место. Ама на Македонецот - не му се работи, а и кога му се работи, се преценува сам себе.
Ти сигурно не си била во Европа штом збораш вакви глупости, излези во Англија, Германија, Шведска на вечер и ќе видиш дека мочаат на семафори, посрани од што се пијани.
А ако Европа знае да цени квалитет, зошто ние не сме дел од неа:tapp: Или можеби сме неквалитетни :icon_lol:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Јас само не знам кој колку пари му дава да шири пропаганда за ситни пари и кога ќе видам две народи исти држави јебига

PurplePuma е нашата хероина Бунева, какво лудило.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom