Неколку прашања, кои од секогаш ме интересирале...

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
И така натаму...
Јас сега ќе ја прекинам дискусијата со тебе од две причини. Прво, се обидуваш да се извлечеш со инфантилни финти, и второ, искрено, ми се повраќа од тебе, а штотуку доручкував...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Да, мислам.
Г. Г: Стефан сепак е поглавар на МПЦ, а не нејзин гостин, така да кога Црквата му „дава„ пари, Црквата знае и кому му ги дала парите.
Јас сепак искрено и од дното на душата верувам дека се шегуваш со горниов цитат, и дека ти е интересно да бидеш контрадикторен со остатокот од форумџиите.

Би те замоли за потврда или демант на моето мислење.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ајде христијани мои драги да ги научиме на памет малку аждериве наши лоповски. Бојкот на поповите на сите можни електронски страни, повик до христијаните никој денар да не им остави !

Ќе јадете после мушмули и ќе возите на магаре. Сите граници ги поминавте уште и не исмејавате? Како не ви е срам пу пу!
не се секирај... имаат и некое хотелче од типот на изгрев, па и без верници ќе преживеат...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.499
Поени од реакции
30.838
trnjeto koi gi frlash vo nechija tishina i smirenie., se pretvoraat vo cvekinja., sekoj dejstvuva spored svojata priroda., a pekolot e prisaten sega i tuka ., nekoj e veke vo nego ., samo prashanje na vreme e koga zhivotot ke go osvesti.,........vechnosta e son i parche del od zhivotot tukashen
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Мики, само заради луѓе како тебе и бандата од синодот ми е криво што пеколот не постои. Како ќе си се крчкавте таму во вечноста, милина една...
Најтрагичното нешто во сето ова е што од постапките на таа банда од синодот највеќе страдаат токму искрените верници, оние кои навистина имаат верба во Бог и добра намера верувајќи во тој Бог да си го направат животот поудобен.

Токму тие се искористени највеќе, пред се психички од страна на црквата. Ај ние другите сме само материајлно засегнати при разно разни свечености, кои и не мора да ги испочитуваме.

Тажно е да Црквата ја користи верата за лична корист.

Затоа сите искрени верници кои веруваат во Бог и сметаат дека тој им го трасира животот и немаат допирна точка со Црквата, ја имаат мојата почит, без разлика дали го делам нивното мислење или не.

Но немам коментар, најблаго кажано за верници кои веруваат во Бога, и пред се ги оправдуваат сите дела на Божјите гласници - попоите со џипови и вили.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јадат, се возат, трошат, имаат плати, имаат куќи, црквата као објект има трошоци...од што се издржаваат протестантите, нивните попови и црквите?
Исклучиво на доброволна база, од доброволни донации. Без тарифи, без ценовници, без продажба на небиблиски „свети реликвии“ (крстови, икони, свеќи, свети водички, бројаници и сл.)

„ Секој нека даде како што одлучил во срцето, а не со жал и не од принуда, зашто Бог го љуби радосниот дарител.“ (2 Коринтјаните 9:7, Библијата)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
.
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:49 AM ---
Јас сепак искрено и од дното на душата верувам дека се шегуваш со горниов цитат, и дека ти е интересно да бидеш контрадикторен со остатокот од форумџиите.

Би те замоли за потврда или демант на моето мислење.
Демантиран си....
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:51 AM ---
Јас сега ќе ја прекинам дискусијата со тебе од две причини. Прво, се обидуваш да се извлечеш со инфантилни финти, и второ, искрено, ми се повраќа од тебе, а штотуку доручкував...
На здравје појадокот.
Ето, и ја ја пекинувам дискусијата сос Тебе, ама не ми се гадит од Тебе, иако ни оддалеку не ги делам Твојте мненија.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
За оние поединци, кои решиле да си го поарчат животот живеејќи исклучиво на телесно-душевно ниво, Црквата е саде греда во нивните очи. За оние кои се во Црквата, Црквата е ново заветна арка, „место„ каде ги спасуваат своите души.

Така, со различна ментална оптика се гледа на Црквата ако и со „во„ неа или „надвор од неа.
 
Член од
4 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
23
Најтрагичното нешто во сето ова е што од постапките на таа банда од синодот највеќе страдаат токму искрените верници, оние кои навистина имаат верба во Бог и добра намера верувајќи во тој Бог да си го направат животот поудобен.
Imam eden drugar pravoslaven hristijanin. Nosi krst, biblijata ja ima procitano kojznae kolku pati. Dobar decko, moralen i neporocen. Koga kje go prasam za pravoslavieto veli deka cuvstvuva potreba i dolznost da go brani vo slucaj nekoj ako go napaga. A za MPC veli "Jas nitu se identifikuvam so MPC nitu mi e gajle dali nekoj gi vrega ili ne zatoa sto znam pogolemiot del sto luge se."
Г. Г: Стефан сепак е поглавар на МПЦ, а не нејзин гостин, така да кога Црквата му „дава„ пари, Црквата знае и кому му ги дала парите.
A kukata na G.G Stefan vo Bardovci sto e mislam. Parite kaj mu se za taa palata so kojznae kolku sobi, parking za vozniot park itn int.

Sramota be covekot porano bil kaluger, sega zivee vo palata i vozi koli po 100 iljadi evra.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
A kukata na G.G Stefan vo Bardovci sto e mislam. Parite kaj mu se za taa palata so kojznae kolku sobi, parking za vozniot park itn int.

Sramota be covekot porano bil kaluger, sega zivee vo palata i vozi koli po 100 iljadi evra.
Срам да му е ! Он на мене!....:sneaky:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Исклучиво на доброволна база, од доброволни донации. Без тарифи, без ценовници, без продажба на небиблиски „свети реликвии“ (крстови, икони, свеќи, свети водички, бројаници и сл.)

„ Секој нека даде како што одлучил во срцето, а не со жал и не од принуда, зашто Бог го љуби радосниот дарител.“ (2 Коринтјаните 9:7, Библијата)
Сигурно протестантските попови не се возат во фиќо, ниту живеат во една соба...сето тоа се плаќа, вие го плаќате преку прилози?
За протестантите/адвентистите имам читано дека се финансираат од членарина (као телемитите), доброволни прилози, како и помош од странство. Членарината е обаавезна...најверојатно пошто ретко кој у Македонија е толку богат секоја недела да остава доброволни прилози.
Значи секоја црква, секта, култ... зема пари.
Проблем е што нам ни наплаќаат влезница (па и скоро све друго) при влегување во наши православни цркви. Нелогично.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кажи, вистина е или не дека Стефан има огромна куќа во населбата Бардовци ?
Кажи ми ја точната адреса на која е лоцирана предметната куќа. Пошо иам роднини во Бардовци, ќе тркам до кај нив а тие ќе ме одведат на таа адреса па само така ќе можам да Ти потврдам дали Г.Г. Стефан има или нема куќа на таа адреса. Лично, не ми е познато дали има или нема.
 
Член од
4 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
23
Кажи ми ја точната адреса на која е лоцирана предметната куќа. Пошо иам роднини во Бардовци, ќе тркам до кај нив а тие ќе ме одведат на таа адреса па само така ќе можам да Ти потврдам дали Г.Г. Стефан има или нема куќа на таа адреса. Лично, не ми е познато дали има или нема.
Хех абе кога муабетот паѓа на вакви теми, никогаш ништо не ви е познато :)

Точна адреса(број на улица) не знам ама една од тие големите куќи у Бардовци(населено место со богаташи и "фаци") е на дедо Стефан. Информацијава е 100% точна, освен ако не се преселил фраерот у поголемо живеалиште...

Кога ќе можам ќе прашам нешто подетално, што и не е толку битно. Битното е што описот на куќата траеше едно 5 минути :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom