Неколку прашања, кои од секогаш ме интересирале...

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Попот наплаќа за кршевање, како и за било која друга верска (по)треба, затоа што поповите, т.е. свештенството во Црквата, живее само од својот свештенички повик, т.е. поповите не смеат да имаат дополнителна заработувачка од некоја световна професија, освен од својот свештенички повик и должностите кои ги има свештеникот кон своите парохијани.

Патем кажано, она кое Ти го нарекуваш „апсорд„, јас го објаснувам на следниот начин: провери самиот, колку пари арчиш месечно или годишно за разно-разни будалаштини од краткотрајна вредност, а се праиш тешка „стипса„ кога треба да платиш за „нешто„ за кое плаќаш чак еднаш во животот, како на пример, крштевањето? :confused:
Мики, ти се допаѓа овој новиот џип на Стефан?

Добар е, а?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Мене тоа што никогаш не ми било јасно е,
- Зошто попот наплаќа за крштевање, значи со крштевањето ја примам верата
тоа дека треба да платам за да може да ја примам верата ми е апсурд незамислив.

Но не се само поповите криви, за тоа секоја црква си има црковен одбор кој е одговорен за сите пари што влегуваат и трошаци кои ги имаат, значи тука у позадина има многу што се замешани.
Не се само поповите и црковните одбори криви. Тие не изнудуваат сосила пари од луѓето. Тие не им се закануваат со пиштол дека мораат да платат. Туку луѓето доброволно идат и им ги даваат парите, а после тоа емчат и мрморат како тоа поповите биле апаши, возеле ваков џип онаков џип.

Се обложувам дека над 50% од оние кои пишуваат на оваа тема против бизнисот и ценовниците на МПЦ, истите тие луѓе утре пак ќе одат на вечнавка во некоја од експозитурите на МПЦ и ќе си платат поштено колку што е тарифата, а некои и ќе дадат бакшиш. Истото ќе го направат и за крштевка кога ќе им се роди дете. И веднаш потоа пак ќе мрчат кај стигнат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Цркви и попи кои наплаќаат за услуги се лажни.
Дедо Боже си ги знае вистинските негови гласници и на свој мистериозен начин им обезбедува да бидат сити, облечени и вдомени. Тој се грижи и птиците на небото да не останат гладни а камоли за оние кои вистина ја шират неговата реч. Шом попо вади ценовник и пресметува со дигитрон, множи дели услуги.... тоа не е божји човек. Тоа е овоземски бизнисмен.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
--- надополнето: Oct 14, 2011 9:57 AM ---
Мики, ти се допаѓа овој новиот џип на Стефан?

Добар е, а?
Да, добар е, ами како!

А што џип вози Г.Г. Стефан, стварно, немам видено, ама затоа секој Божји ден, низ градов гледам се‘ по бесни и по бесни џипој и аута, (а нели бевме „сиромашен„ народ со јааако-јако „низок„ стандард...:cautious:) чија цена се движи по „...пар десетак тисуча Еура...„, ама тоа за Тебе е „...так нормално...„, нели, но кога се свештениците во прашање, е тогаш...Тешко нив! Ќе горат у пеколот оти возат џипој од 30 000 Евра! :mad:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Искрено ја би бил поскромен, би зел пасат ЦЦ или корола.
Ногу лошо прават со наплаќањево, коливе...зарем не следат новини и форуми, зарем не знаат дека стадото ги гледа и им се чуди на капацитетот? Зарем не гледаат дека една од причините зошто бројноста на стадото се намалува (макар и традиционални) е токму револтот од нивниот начин на живот и наплатата која ја вршат за некои услуги и за влез во црква.

Само за споредба, во протестантските цркви нема икони, свеќи, крстени водички и сл. За крштевање, венчавање, погреб и сл. не се наплаќа. Црковни ценовници не постојат. Сите богослужби се бесплатни и достапни за секој човек.
Покрај славењето на Бог преку христијански песни и молитвите, најголемиот дел од богослужбите се посветени на поучување од Библијата најчесто во спрега со тековните актуелни настани што не опкружуваат.
Јадат, се возат, трошат, имаат плати, имаат куќи, црквата као објект има трошоци...од што се издржаваат протестантите, нивните попови и црквите?
 
S

Sagan

Гостин
Мики, ти се допаѓа овој новиот џип на Стефан?

Добар е, а?
Во неговите постови го читам идниот архиепископ :)

Туку, за тие кои кукаа дека скапи им биле венчавки и крштевки... Па некој ве присилил да се венчате и во црква и демек да му дадете вера на своето дете, кое уште не знае да изговори мама?
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:06 AM ---
[...секој Божји ден, низ градов гледам се‘ по бесни и по бесни џипој и аута...
Имаат од кого да земаат пример.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
--- надополнето: Oct 14, 2011 9:57 AM ---

Да, добар е, ами како!

А што џип вози Г.Г. Стефан, стварно, немам видено, ама затоа секој Божји ден, низ градов гледам се‘ по бесни и по бесни џипој и аута, (а нели бевме „сиронашен„ народ со јааако-јако „низок„ стандард...:cautious:) чија цена се движи по „...пар десетак тисуча Еура...„, ама тоа за Тебе е „...так нормално...„, нели, но кога се свештениците во прашање, е тогаш...Тешко нив! Ќе горат у пеколот оти возат џипој од 30 000 Евра! :mad:
Тие низ град што возат бесни коли, или имаат јак бизнис, или се занимаваат со криминал.

А ти Мики што мислиш, со кои пари Стефан го има купено џипот?

Бизнис или криминал?
Или мешавина на двете?
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:08 AM ---
В

Туку, за тие кои кукаа дека скапи им биле венчавки и крштевки... Па некој ве присилил да се венчате и во црква и демек да му дадете вера на своето дете, кое уште не знае да изговори мама?
Јас веќе напишав, во тоа е клучниот проблем. Се додека некој истура пари таму, таа паразитска организација ќе си постои, и ќе си срка...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тие низ град што возат бесни коли, или имаат јак бизнис, или се занимаваат со криминал.
Да, имаат јак „бизнис„, несомено, а за криминалот, да не прајме муабет: све се това „млади невести„.
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:10 AM ---
А ти Мики што мислиш, со кои пари Стефан го има купено џипот?
..
Од црковни пари, а има и донатори.
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:11 AM ---
Бизнис или криминал?
Или мешавина на двете?
.
Ај потрди се да докажеш дека се работи и за бизнис и за криминал, но сето тоа издржано и документирано, а на саде субјективно „набадање„ мненија, засновани на личната омраза кон Црквата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Да, имаат јак „бизнис„, несомено, а за криминалот, да не прајме муабет: све се това „млади невести„.
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:10 AM ---

Од црковни пари, а има и донатори.
А ха. А тие црковните пари, се од народот собрани. Мислиш дека му ги даваа на Стефан да си купи џип?
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:13 AM ---
Ај потрди се да докажеш дека се работи и за бизнис и за криминал, но сето тоа издржано и документирано, а на саде субјективно „набадање„ мненија, засновани на личната омраза кон Црквата.
Море бедо духовна, јас треба да докажувам од каде му е џип од 100 00 евра на некој кој зел завет на сиромаштија ??

:vozbud:

Само сатарот за вас, време е да ве зачистат малку...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, мислам.
Г. Г: Стефан сепак е поглавар на МПЦ, а не нејзин гостин, така да кога Црквата му „дава„ пари, Црквата знае и кому му ги дала парите.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Да, мислам.
Г. Г: Стефан сепак е поглавар на МПЦ, а не нејзин гостин, така да кога Црквата му „дава„ пари, Црквата знае и кому му ги дала парите.
Мики, не ти срам бе? Барем малку.

Сериозно, ИЧ не ти е срам?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Море бедо духовна,.
Драго ми е, јас сум МИКИ1 и не се сметам за беда духовна.
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:18 AM ---
Мики, не ти срам бе? Барем малку.

Сериозно, ИЧ не ти е срам?
Можам да се срамам само ради моето лично однесување а не и ради туѓото.
Лично, уопште не ми е криво што свештенството вози јаки коли, оти јаки коли возат и други....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А ха. А тие црковните пари, се од народот собрани. Мислиш дека му ги даваа на Стефан да си купи џип?
MIKI1 напиша:
Да, мислам.
Ајде христијани мои драги да ги научиме на памет малку аждериве наши лоповски. Бојкот на поповите на сите можни електронски страни, повик до христијаните никој денар да не им остави !

Ќе јадете после мушмули и ќе возите на магаре. Сите граници ги поминавте уште и не исмејавате? Како не ви е срам пу пу!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Драго ми е, јас сум МИКИ1 и не се сметам за беда духовна.
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:18 AM ---

Можам да се срамам само ради моето лично однесување а не и ради туѓото.
Лично, уопште не ми е криво што свештенството вози јаки коли, оти јаки коли возат и други....
Мики, само заради луѓе како тебе и бандата од синодот ми е криво што пеколот не постои. Како ќе си се крчкавте таму во вечноста, милина една...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И така натаму...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom