LCD телевизори

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
decki me interesira koe e optimalnoto rastojanie za gledanje vo lcd tv.
dali gledanjeto vo slikata na 42 incen tv. , od 310 cm rastojanie izgleda mnogu losho
Оптимално неоптимално... се е до навика. Јас имам исто 3м од телевизорот, ако не и помалце и кога купив 42 инчен, огромен ми беше... Сега да имам добра прилика одма го мењам за 47-50инчен... Ќе видиш дека со тек на време ти се смалува:pos: А поготово па ако отидеш на гости кај некој со поголем... тек тогаш дома кога ќе си дојдеш ќе видиш колку малецок ќе ти изгледа твојот:D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Оптимално неоптимално... се е до навика. Јас имам исто 3м од телевизорот, ако не и помалце и кога купив 42 инчен, огромен ми беше... Сега да имам добра прилика одма го мењам за 47-50инчен... Ќе видиш дека со тек на време ти се смалува:pos: А поготово па ако отидеш на гости кај некој со поголем... тек тогаш дома кога ќе си дојдеш ќе видиш колку малецок ќе ти изгледа твојот:D
Tочно. истотo ми се деси кога земав 24 монитор (пред тоа имав 21) its a perception/mind thing.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Оптимално неоптимално... се е до навика. Јас имам исто 3м од телевизорот, ако не и помалце и кога купив 42 инчен, огромен ми беше... Сега да имам добра прилика одма го мењам за 47-50инчен... Ќе видиш дека со тек на време ти се смалува:pos: А поготово па ако отидеш на гости кај некој со поголем... тек тогаш дома кога ќе си дојдеш ќе видиш колку малецок ќе ти изгледа твојот:D
абе јас да сум 70 инчен ќе земам

море и проектор ќе си земам
:vozbud:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Оптимално неоптимално... се е до навика. Јас имам исто 3м од телевизорот, ако не и помалце и кога купив 42 инчен, огромен ми беше... Сега да имам добра прилика одма го мењам за 47-50инчен... Ќе видиш дека со тек на време ти се смалува:pos: А поготово па ако отидеш на гости кај некој со поголем... тек тогаш дома кога ќе си дојдеш ќе видиш колку малецок ќе ти изгледа твојот:D
Ај баш на 42ка пушти некое филмче/серија со двајца кои стојат на две различни страна од екранот и пробај ДВАЈЦАТА да ги гледаш во исто време.

до 3 метри - 37мица максимум
до 4,5/5 метри - 42ка и 47мица

Не се будалете, јас исто земав 40ка за во соба во која максимално растојание ми е 3,5 метри...не дај боже се смени акцијата од едната на другата страна на екранот, очи ќе извадиш.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Како бе? Јас ти викам немам ни 3 метри, али еве ај 3 да речеме и мал ми е:pos:

Друга работа што имам приметено, рамката што е околу телевизорот ептен вара, еден ти личи поголем, друг помал, а двата исти се во инчи:)

И трета работа, ако го закачиш на ѕид, мислам дека тука ти кратат 5-6 инчи:pos: Баш кај баба ми истиот телевизор им седи на држач и изгледа огромен за разлика од нашиот. А исти е салонот зашто во иста зграда живееме:)
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Јас се слагам со Мац, неможе ептен од блиску да речеме од 2 метри да гледаш на 50 инчен, како прво огромна површина е ќе треба главата да ја вртиш лево десно а не очите :) а второ што поголемо и пикселите се поголеми и сликата е поразвлечена и полоша, со помал ќе биде поостра.
Јас за кај мене во соба во план ми е 37-ца ќе се гледа од 2 и 3 метри :)
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Вака сега... на телевизоров дома имам дигитален рисивер, но заклучени се дигиталниве станици (најверојатно од BoomTV се), ТВ-то бара CI модул за да ги отвори, сега ме интересира дали од One даваат посебно CI модул, или боксот што го даваат е програмибилен, или пак има CI модул во него?!..

И ова е некоја моја луда идеа за free DTV:
Дали некој успеал да клонира CI модул?!.. :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Вака сега... на телевизоров дома имам дигитален рисивер, но заклучени се дигиталниве станици (најверојатно од BoomTV се), ТВ-то бара CI модул за да ги отвори, сега ме интересира дали од One даваат посебно CI модул, или боксот што го даваат е програмибилен, или пак има CI модул во него?!..

И ова е некоја моја луда идеа за free DTV:
Дали некој успеал да клонира CI модул?!.. :)
Ќе одиш и ќе си земеш BoomTV ресивер и он ќе си декодира, не се луди да ти помогнат без да земаат пари месечно.

Или па стај си Telekabel они имаат некои 80 дигитални канали кои ги нудат без никаква доплата.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
40" se gleda od 2 metra ne tropajte sega vrtis glava ,golemi pikselite.
Ајде бе, дојди со мене и уште некој форумџија како сведок, ќе идеме во техно-маркет со усб.

Ќе ставам слики на USB-то, едната со луѓе на двете страни од екранот, другата со текст на дијагоналите од екранот. И ќе те терам да ми кажуваш што гримаси прават луѓето и што пишува лево и десно на екранот, а другиот форумџија баш ќе те гледа дали ги мрдаш очите. Може така?

Пошто ова на памет зборење "поголемо е подобро" не ви пали, бидејќи кој видел во пракса, си знае.


Иначе Јане, рамката навистина прави ептен разлика!
Сега баш земав Phillips LED 40ка, во споредба со Sony-то ми изгледа како да е 37мица, бидејќи има скоро дупло помала рамка. Не џабе пробуваа со она Ambi-light да ги "зголемат" телевизорите. :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Мац, во кино кога гледаш ги мрдаш очите? А сепак киното е измислено и важи за нешто што би требало да е најсовршено да речеме... Сепак е минимално мрдањето.

Од друга страна, 2 саати да не ги мрднеш очите ни малце на лево и десно - нечини!!! За очите нечини тоа.

И се чита 40ка од 2м:) Стариот ми беше 40ка, од пред година и нешто имам 42ка на помалце од 3м, така да се чита. За да бидам попрецизен, сега измерив, од телевизорот до најдалечното место (двоседот) има точно 242цм и кога гледам филм речиси не ги помрднувам очите.:) И FullHD е, да не речеш 720р е па покрупни се буквите:)

А за рамката јас па мислев обратно, со поголема рамка, помала изгледа површината за гледање:(
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Ќе одиш и ќе си земеш BoomTV ресивер и он ќе си декодира, не се луди да ти помогнат без да земаат пари месечно.

Или па стај си Telekabel они имаат некои 80 дигитални канали кои ги нудат без никаква доплата.
Знам знам... а дали знаеш дали се отстранува модулот од рисиверот?!.. :smir:

Несакам на кабелска.. мразам кабли... и онака се ми е бежично по дома и пак имам премногу кабли... уште за тоа ми фали да бушам дупки.... :)
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Ајде бе, дојди со мене и уште некој форумџија како сведок, ќе идеме во техно-маркет со усб.

Ќе ставам слики на USB-то, едната со луѓе на двете страни од екранот, другата со текст на дијагоналите од екранот. И ќе те терам да ми кажуваш што гримаси прават луѓето и што пишува лево и десно на екранот, а другиот форумџија баш ќе те гледа дали ги мрдаш очите. Може така?

Пошто ова на памет зборење "поголемо е подобро" не ви пали, бидејќи кој видел во пракса, си знае.


Иначе Јане, рамката навистина прави ептен разлика!
Сега баш земав Phillips LED 40ка, во споредба со Sony-то ми изгледа како да е 37мица, бидејќи има скоро дупло помала рамка. Не џабе пробуваа со она Ambi-light да ги "зголемат" телевизорите. :)
ne znam sto sakas da kazes ne ti se cita tekstot ili te mrzi da gi mrdas ocite kako i da e windows si ima podesuvanje za podobro citanje na tekst mozebi ne si go namestil ili ne znas za opcijata ctrl + scroll , izjava kao "televizorot e pregolem" ne drzi voda, a kako gi gledas detalite od 3 metra ne mi e jasno mozebi drzis dvogled na lager
BTW: ne koristam monitor veke godina dena sum na 40" lcd nikogas ne sum imal problem kao me pecat oci , slabo gledam i sl. tv-to e na 1,80 -2 metra a sega planiram da go povrzam monitorot oti ne mozam od krevet da igram FPS
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
ne znam sto sakas da kazes ne ti se cita tekstot ili te mrzi da gi mrdas ocite kako i da e windows si ima podesuvanje za podobro citanje na tekst mozebi ne si go namestil ili ne znas za opcijata ctrl + scroll , izjava kao "televizorot e pregolem" ne drzi voda, a kako gi gledas detalite od 3 metra ne mi e jasno mozebi drzis dvogled na lager
BTW: ne koristam monitor veke godina dena sum na 40" lcd nikogas ne sum imal problem kao me pecat oci , slabo gledam i sl. tv-to e na 1,80 -2 metra a sega planiram da go povrzam monitorot oti ne mozam od krevet da igram FPS
Не ме убедувај мене де, ајде ќе идеме до Техно-маркет и ќе те провериме.

Цел свет што си има мерки и прописи за тоа кои телевизори се прикладни за кои далечини, они будали се нели. :)
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Не ме убедувај мене де, ајде ќе идеме до Техно-маркет и ќе те провериме.

Цел свет што си има мерки и прописи за тоа кои телевизори се прикладни за кои далечини, они будали се нели. :)
ne znam sto si cital ama eve ti soveti od pro. faci sto se zanimavaat so taa problematika
http://www.hdtvtest.co.uk/Article/How-Far-Should-I-Sit.php
 

Kajgana Shop

На врв Bottom