Јеховини Сведоци

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
hehe

ama me nerviraaat onie popovine kako izgledaat. kako nekoi dedovci epten loooooooooooooooooooooooooshi se so bradite i kako mali me plasea :(
Како ЗИ ЗИ ТОП се уште гитара им фали и нема грешка. :pos:

мала шала иначе респект за поповите (y)
 

devil!

weirdo
Член од
19 јули 2008
Мислења
1.047
Поени од реакции
462
Сеа ми дојдоа на врата и ми дадоа некое списание "Стражарската кула" ( разоткривање на пет лаги за бог )... Баби беа бе 70 и кусур години хD
Него сериозно шо им е целта со ова списанијава -.- ?
 
K

kalimer0

Гостин
Сеа ми дојдоа на врата и ми дадоа некое списание "Стражарската кула" ( разоткривање на пет лаги за бог )... Баби беа бе 70 и кусур години хD
Него сериозно шо им е целта со ова списанијава -.- ?
Еб*ње во здрав мозок... сакаат да имаат повеќе приврзаници а тие списанијата им се така напишани што лесно може да се манипулираат одредени луѓе.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Незнам како можете да се замарете со вакви глупости,кој како се чуствива тоа нека биде.Ама да фанам да читам некој библии,курани глупости на квадрат шо ги склопил некој у слободно време нема шанса...Шо се замарате со религија не ми е јасно..Што ви менуе тоа во животот?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Сеа ми дојдоа на врата и ми дадоа некое списание "Стражарската кула" ( разоткривање на пет лаги за бог )... Баби беа бе 70 и кусур години хD
Него сериозно шо им е целта со ова списанијава -.- ?
Согласно нивните убедувања, нивната цел им е да ти ја споделат вистината за Бог во која што тие веруваат со цел да те поттикнат кон покајание и според нив во правилна вера во Бог. Тие веруваат дека само на тој начин ти ќе можеш да се спасиш и да добиеш вечен живот. Шпекулации се тоа дека на нив им требаат твоите пари или твоето членство (демек да им пополниш едно празно столче во нивното собрание). Се што прават тие го прават транспарентно и согласно нивните убедувања. Тоа се чесни и искрени луѓе. Немаат задни мотиви.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
170
Поени од реакции
64
Сеа ми дојдоа на врата и ми дадоа некое списание "Стражарската кула" ( разоткривање на пет лаги за бог )... Баби беа бе 70 и кусур години хD
Него сериозно шо им е целта со ова списанијава -.- ?
si trebalo da ima kazes deka ne si zainteresiran za toa tuku dali imaat vnuki pa da gi otkries 5-te lagi na lazen orgazam
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
во Русија јеховините сведоци за да придобијат некој член одат дур дотаму што смислено им нудат бесплатна масажа :pos: откако ќе се согласат на изучување на библијата :pos:
значи, имате сеанса за изучување на библија и по завршетокот истите тие проповедачи бесплатно ќе ве масираат:ROFLMAO::ROFLMAO::pos:


--- надополнето: Oct 8, 2011 12:41 PM ---
Сеа ми дојдоа на врата и ми дадоа некое списание "Стражарската кула" ( разоткривање на пет лаги за бог )... Баби беа бе 70 и кусур години хD
Него сериозно шо им е целта со ова списанијава -.- ?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Согласно нивните убедувања, нивната цел им е да ти ја споделат вистината за Бог во која што тие веруваат со цел да те поттикнат кон покајание и според нив во правилна вера во Бог. Тие веруваат дека само на тој начин ти ќе можеш да се спасиш и да добиеш вечен живот. Шпекулации се тоа дека на нив им требаат твоите пари или твоето членство (демек да им пополниш едно празно столче во нивното собрание). Се што прават тие го прават транспарентно и согласно нивните убедувања. Тоа се чесни и искрени луѓе. Немаат задни мотиви.
Речено е да се бара и тропа, и тогаш ќе ни се отвори, не да се нуди и оди од врата на врата.
Нивната вистина за Бог е нивна и никој не оди да ја бара кај нив. Ниту пак тие ако имаат мудрост би требало да одат од врата на врата!

„Ти, кој што не ги разбираш патеките на сопствениот Бог, треба да бидеш измаван илјада пати со стап од леска, и да ти се даде бесконечен пат за да бараш прошка на секоја раскрсница бидејќи не ја спозна Љубовта, Светлината, Животот и Слободата овде на Земјата! Биди проклет роб ти кој што сам се качуваш на крстот за да тајната ја проговориш!“ - Хептаграм IX
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
Речено е да се бара и тропа, и тогаш ќе ни се отвори, не да се нуди и оди од врата на врата.
Нивната вистина за Бог е нивна и никој не оди да ја бара кај нив. Ниту пак тие ако имаат мудрост би требало да одат од врата на врата!
„Па им рече (Исус): Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.“ (Марко 16:15)

Тие пак отидоа и проповедаа насекаде и Господ го поткрепуваше словото нивно....(Марко 16:20)

„И ги повика дванаесетте, и почна да ги праќа по двајца, и им даде власт над нечистите духови.“ (Марко 6:7)

10 И им рече: “Ако влезете негде во куќа, останете во неа, дури не си отидете оттаму.
11 А ако негде не ве примат, ниту ве послушаат, штом излезете од таму, истресете го правот од нозете свои, ним за сведоштво. Вистина ви велам: полесно ќе им биде на Содом и Гомор во судниот ден, отколку на овој град.”
12 Тие појдоа и проповедаа покајание;
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Речено е да се бара и тропа, и тогаш ќе ни се отвори, не да се нуди и оди од врата на врата.
Нивната вистина за Бог е нивна и никој не оди да ја бара кај нив. Ниту пак тие ако имаат мудрост би требало да одат од врата на врата!
Па кој бара од тебе да шириш атеизам на форумов, те плаќа некој за тоа?
Вие комунистите сакате да ја направите земјава атеистичка затоа пропагирате сдс идеологии.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
„Па им рече (Исус): Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.“ (Марко 16:15)

Тие пак отидоа и проповедаа насекаде и Господ го поткрепуваше словото нивно....(Марко 16:20)

„И ги повика дванаесетте, и почна да ги праќа по двајца, и им даде власт над нечистите духови.“ (Марко 6:7)

10 И им рече: “Ако влезете негде во куќа, останете во неа, дури не си отидете оттаму.
11 А ако негде не ве примат, ниту ве послушаат, штом излезете од таму, истресете го правот од нозете свои, ним за сведоштво. Вистина ви велам: полесно ќе им биде на Содом и Гомор во судниот ден, отколку на овој град.”
12 Тие појдоа и проповедаа покајание;
Ми се свиѓа кога Исус е одмазднички расположен :)
Значи ако не ги послушаме... тешко нам :) Е тоа е веќе воинствен бог :) Like it :)
Одете по светот, не од куќа во куќа... Кажете го ЗБорот, не ми толкувајте.... И јас чистам од нечисти духови, но рисјаните ми велат тоа е сатанизам, а јас им велам Бог е сомене! Кому ќе веруваш,на луѓето , на моите зборови, на моите дела или на Богот? :)

Па кој бара од тебе да шириш атеизам на форумов, те плаќа некој за тоа?
Вие комунистите сакате да ја направите земјава атеистичка затоа пропагирате сдс идеологии.
Ме плаќаат мене, што мислиш ти јас за џабе сите ги направив овде комунисти и атеисти? Имаат и карти за Русија... ја градиме новата КПЗ (Комунистичка Партија на Земјата - Без Богови,Бидете Луѓе) :)
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
„Па им рече (Исус): Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.“ (Марко 16:15)

Тие пак отидоа и проповедаа насекаде и Господ го поткрепуваше словото нивно....(Марко 16:20)

„И ги повика дванаесетте, и почна да ги праќа по двајца, и им даде власт над нечистите духови.“ (Марко 6:7)

10 И им рече: “Ако влезете негде во куќа, останете во неа, дури не си отидете оттаму.
11 А ако негде не ве примат, ниту ве послушаат, штом излезете од таму, истресете го правот од нозете свои, ним за сведоштво. Вистина ви велам: полесно ќе им биде на Содом и Гомор во судниот ден, отколку на овој град.”
12 Тие појдоа и проповедаа покајание;
Зарем Исус овде не им се обраќа на Апостолите? Ним им беше доделена задачата за ширење на Христијанството, а не на кој му текнало да тропа по порти и да ги шири своите учења.

Ете едно искривено нивно учење (а и на адвентистите) е дека Исус Христос и Архангелот Михаил се една иста личност. Што мислите за ова?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Архангел за да биде некој мора да биде херувим, а Исус е Херувим и еден од петмината, Сатана бил херувим ама отпаднал и станал Ѓавол-клеветник, оној што лажно обвинува.
Исус е Речта и он е Првородениот, преку него биле создадени сите останати небесни битија, херувими, серфаими и ангели.

Тоа за тропањето се однесува на сите ученици на Исус не биле апостолите некоја повластена класа на луѓе па само они да ја имаат привелегијата на објавување на Радосната Вест.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Архангел за да биде некој мора да биде херувим, а Исус е Херувим и еден од петмината, Сатана бил херувим ама отпаднал и станал Ѓавол-клеветник, оној што лажно обвинува.
Исус е Речта и он е Првородениот, преку него биле создадени сите останати небесни битија, херувими, серфаими и ангели.

Тоа за тропањето се однесува на сите ученици на Исус не биле апостолите некоја повластена класа на луѓе па само они да ја имаат привелегијата на објавување на Радосната Вест.
Исус на никого не му дал власт да оди низ портите и да шири лаги за Него. Исус никаде не го рекол ова за Арх. Михаил, а овие ова го шират низ светот. Понатаму, како може некој кој не го познава Бог, кој не ја познава природата Негова, да учи за Него. Оти овие ЈС не го признаваат Тројството (Света Тројца). Нам Македонците, Радосната Вест ни ја донесе лично Апостол Павле кој бил избран од Исус лично, за да ја врши таа работа, така да не ни требаат други самоизбрани кривоверци да го лажат народот со нивните изменети Евангелија и Библии воопшто, со менувани зборови, погрешно преведени за да си поткрепоат дел од своите лаги.

И за крај, Исус самиот не предупреди за таквите секти. Самиот рече да не им веруваме на оние кои ќе го претскажуваат Неговото второ доаѓање. А Јеховините сведоци претскажале дека Исус ќе се врати во 1914, а ете тоа не се случи.
--- надополнето: Oct 11, 2011 9:30 AM ---
„Па им рече (Исус): Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.“ (Марко 16:15)

Тие пак отидоа и проповедаа насекаде и Господ го поткрепуваше словото нивно....(Марко 16:20)

„И ги повика дванаесетте, и почна да ги праќа по двајца, и им даде власт над нечистите духови.“ (Марко 6:7)

10 И им рече: “Ако влезете негде во куќа, останете во неа, дури не си отидете оттаму.
11 А ако негде не ве примат, ниту ве послушаат, штом излезете од таму, истресете го правот од нозете свои, ним за сведоштво. Вистина ви велам: полесно ќе им биде на Содом и Гомор во судниот ден, отколку на овој град.”
12 Тие појдоа и проповедаа покајание;
Нам Македонците, Радосната Вест ни ја донесе лично Апостол Павле кој бил избран од Исус лично, за да ја врши таа работа, така да не ни требаат други самоизбрани кривоверци да го лажат народот со нивните изменети Евангелија и Библии воопшто, со менувани зборови, погрешно преведени за да си поткрепоат дел од своите лаги.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Значи вие Македонците сте Избраните?
Е убо де прочитај ми го никот.

Не постои Света Тројца зошто Исус и Господ се две различни личности, а Светиот дух е само сила преку која Бог делува, без разлика дали е тоа материјално(Создавање на Видливиот Унирвезум) или духовно.

Еве кажи како Светитот Дух се викал пред да биде направен престапот?

Свет значи чист, пред да биде направен гревот од нашите прародители Адам и Ева не постоел збор "чист" зошто тогаш би се подразбирало дека постои и нешто прљаво,нечисто (во духовна смисла) односно "несвето".

Според православната логика на резонирање испаѓа дека тој Свет Дух пред раѓањето на Адам и Ева и пред престапот би се нарекувал само Дух ???

Дух не е ни име, секоја личност има име дури и Каспер што е дух и холивудска измислица има име.
Не за џабе Исус рекол:
-Да се свети името Твое,(господово кое како гласеше да ме потсетиш?) име кое православната црква комплетно го има забаталено и го има избацено од книгите.

Секта значи сегрегација односно нешто што се одвоило од вистината, која вистина ја проповеда светата православна црква кога од 100 Православци само 1 ја прочитал Библијата, колку често младината Македонска се поучува за Бог на неделните црковни литургии?

Јас не сум Јеховин Сведок али имам огромен респект спрема нив.
Имаат милион мани и грешки никој не прави од нив нешто баук али еве ко за илустрација да земеме на куп 7 милиони Јеховини Сведоци (колку што се на светско ниво ) и ги населиме во некоја рандом земја со просечни природни богатства да си имаат нешто како своја држава или слично знаеш колкав би бил стандардот на таа земја?

Најмалце 7000 евра би била просечна плата гарантирано.
Ова не го зборам на памет во времето на Соломон историчарите процениле дека при пикот на развојот на неговото Царство Евреите достигнале стандард 3.5 пати повисок од овој на денешниов САД.

Во таа земја би имало
-нула убиства
-нула корупција
-нула бирократија
-нула разводи...

Тешки секташи се признавам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom