Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
4 јануари 2010
Мислења
36
Поени од реакции
37
Темата е закон, баш како шо сакам :)
Ај еве и една моја случка:

Пред околу еден месец бевме излезени со друштвото. Беше околу 1 и нешто часот по полноќ па решивме да си одиме дома, пешки. И така кроз муабет патот до раскрсницата каде што требаше да се разделиме ни помина многу брзо. (Раскрсницата не беше стандард раскрсница со широки тротоари, туку баш таму нема никаков тротоар и има куќи на сите агли, веднаш до улицата. Битолски чикмаци шо ги викаме :)) Застанавме на еден агол од раскрсницата и се запрајвме муабет, се погласно и погласно, па да не претерам околу пола сат. Одеднаш, една порта од еден двор на куќа од спротивниот агол каде што бевме застанати се отвори. Од неа, до пола излезе мало детенце (3-5 години) и застана да не гледа (беше приближно 2 часот). Еден од другарите рече: „Еј, види ги разбудивме луѓето, детето не гледа...“. Го погледавме и ние така, во тишина.. Детето се прибра скроз во дворот и ја затвори вратата. Ние, малку зачудени, се поздравивме и си ојдовме.

Сеуште не можам да ја разберам случката. Можеби вистина имаше луѓе во дворот, па дека бевме гласни излезе детето да види?! Шо бараше толку мало дете во двор (скоро на улица) во 2 часот по полноќ?! Незнам...
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
59
Поени од реакции
54
Многу добра тема и додека ја читав 4 - 5 дена ме фаќаа некои стравови искрено :) , па еве ги и моите неколку дешавки кои не се ни блуску толку чудни како некои а коа би ми се десиле би завршил у бардовци :)

Пред едно 5 - 6 години со татко ми во соба седиме, му покажувам некое видео на компјутер и од ходникот се слуша брат ми како вика ,,тато", после некои 3-4 секунди татко ми вика ,,што е мики" , и брат ми одговара од дневната соба ,, ништо не реков". :D

пред 3 -4 недели со другар отидовме во парк со точаци, винце малце пиевме и за вракање возам јас и пред мене гледам еден тип, за момент ја спуштив надоле главата кога ја кревам го нема типот. Од левата страна од каде што возев имаше влез од зграда ама јас премногу бев блуску до типот за да не го видам како влегува во зградата.

Ова лето требаше да идеме на некоја си обука од факс во Македноски брод. Си се спремам јас вечерта си легнувам и најчесто со слупалки и заспивам, сабајлето некако како у пола сон слушам Living just for dying Dying just for you од песната од Black Sannath - SABBATH BLOODY SABATH, ме полазија некои морници у пм. Не отидов на обуката пошто беше одложена :)


--- надополнето: Sep 20, 2011 8:05 PM ---
Многу добра тема и додека ја читав 4 - 5 дена ме фаќаа некои стравови искрено :) , па еве ги и моите неколку дешавки кои не се ни блуску толку чудни како некои а коа би ми се десиле би завршил у бардовци :)

Пред едно 5 - 6 години со татко ми во соба седиме, му покажувам некое видео на компјутер и од ходникот се слуша брат ми како вика ,,тато", после некои 3-4 секунди татко ми вика ,,што е мики" , и брат ми одговара од дневната соба ,, ништо не реков". :D

пред 3 -4 недели со другар отидовме во парк со точаци, винце малце пиевме и за вракање возам јас и пред мене гледам еден тип, за момент ја спуштив надоле главата кога ја кревам го нема типот. Од левата страна од каде што возев имаше влез од зграда ама јас премногу бев блуску до типот за да не го видам како влегува во зградата.

Ова лето требаше да идеме на некоја си обука од факс во Македноски брод. Си се спремам јас вечерта си легнувам и најчесто со слупалки и заспивам, сабајлето некако како у пола сон слушам Living just for dying Dying just for you од песната од Black Sannath - SABBATH BLOODY SABATH, ме полазија некои морници у пм. Не отидов на обуката пошто беше одложена :)


 
Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
хм многу интересни приказни. јас сум нови обожавам да читам вакви приказни.заклучив дека во оваа тема има луѓе кои веруваат во духови и сл. а јас сум еден од нив.
--- надополнето: Sep 29, 2011 6:52 PM ---
хм многу интересни приказни. јас сум нови обожавам да читам вакви приказни.заклучив дека во оваа тема има луѓе кои веруваат во духови и сл. а јас сум еден од нив.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.369
Поени од реакции
4.898
Можда не е за тука, ама да си кажам јас хаха.. Сигурен сум дека една комшивка, поточно жена која што живее едно 500м од мојата куќа е почината, но во последно време ја сретнувам по некои улици на градот и секогаш е во истите алишта и ја носи истата торба. Да ги прашам моите дали жената е почината ми е срам пошо ќе почнат да се смеат, а и ќе си помислат дека сум забегал.. Можда од тревата ми е хаха..
Ама јако е ептен. Ќе поминам покрај нејзината куќа денес..:coffee:
 
P

PewDiePie

Гостин
Ова една другарка што ми кажуваше завчера.
Другарка нејзина одат со дечко и веќе подолго време озбилна врска,и сеа татко и му ја дал колата нивна на дечко и да ја вози и плус да ја носи нејзе дома после искачање или кога треба. И сеа едно сабајле 9 саат,оди типов до кола за да тргне за на работа,гледа внатре баба седи на предното седиште,си извадила јогур чипс незнам разни глупости и го гледа. Оди типот накај кола отклучува и и вика на бабава како влеговте во колава кога знам дека синоќа ја заклучив ? Бабава ќути,пак тој ја прашува добро жено како успеа да влезеш внатре.....бабава пак поќутила и типов почнал да ја турка да ја брка. И ај ја изнесол некако на паркинг,и пак ја прашал како влезе внатре,таа му рекла што те интересира колава не е твоја,тој и рекол знам дека не е моја затоа те прашувам,и извадила бабава пола клуч тоест не бил ни пола клуч тоа желевце некое и му го фрлила пред нозе. Типов влегол во кола и директно кај родителите на девојка му да ги праша да не дале клуч некому,да не имаат некоја стара роднина во фамилија,тие му рекле дека немаат појма и дека никому не дале клуч. Подоцна истиот ден се враќа типот да ја паркира колата на истиот паркинг само на друго место,и ја гледа бабата стои на истото место свртена накај него и се смее хистерично ко на филмовине.

Јајацава ми се качија горе кога кажуваше другаркава.
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
69
Поени од реакции
24
Можда не е за тука, ама да си кажам јас хаха.. Сигурен сум дека една комшивка, поточно жена која што живее едно 500м од мојата куќа е почината, но во последно време ја сретнувам по некои улици на градот и секогаш е во истите алишта и ја носи истата торба. Да ги прашам моите дали жената е почината ми е срам пошо ќе почнат да се смеат, а и ќе си помислат дека сум забегал.. Можда од тревата ми е хаха..
Ама јако е ептен. Ќе поминам покрај нејзината куќа денес..:coffee:
ne e bash za smeenje..i mene mi se ima sluceno istoto...Vo maaloto edna ulica podole cesto pominuvam od tamu i vo eden dvor ljugoto bash i ne gi poznavam sekogash sedea maz i zena ,koga pominuvav ne razgovaraa ne sum im go slushnala glasot.Posle nekoe veme pominuvam gledam nekrolog na banderata od sprotiva a na nego zenata shto sedeshe vo dvorot.Pishuvashe pomen od 40 dena.Znaci jas sum segurna deka zenava sedela vo dvorot ...ja gledav...I sega pominuvam ama samo covekot ponekogash sedi,ponekogash ne..Cudno a?:)
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.369
Поени од реакции
4.898
ne e bash za smeenje..i mene mi se ima sluceno istoto...Vo maaloto edna ulica podole cesto pominuvam od tamu i vo eden dvor ljugoto bash i ne gi poznavam sekogash sedea maz i zena ,koga pominuvav ne razgovaraa ne sum im go slushnala glasot.Posle nekoe veme pominuvam gledam nekrolog na banderata od sprotiva a na nego zenata shto sedeshe vo dvorot.Pishuvashe pomen od 40 dena.Znaci jas sum segurna deka zenava sedela vo dvorot ...ja gledav...I sega pominuvam ama samo covekot ponekogash sedi,ponekogash ne..Cudno a?:)
Абе упм.. Ако ја сретнам пак, ќе и зборнам да видам реакција.. Вториот пат кога ја сретнав, ја загледав во лице да се осигурам дали е таа и беше. Последно ја сретнав овој Петок кога излегував од дома низ едни улички. Како сум се преплашил, па вечерта лом се направив.. Ќе зборнам после со мајка ми и ќе пишам тука..
 
V

Vollstandig

Гостин
Ја општо верувам во природни сили а над природни нема пошто се е креација на природата и фантазијата на човекот, но има некои ствари што луѓето ги нарекуват као 6-то сетило еве ова ми се случувало мене:

Да спијам а да очекувам да ми се јави некој само што ќе ми текни, ми ѕвони телефонот.
Еднаш на мобилниот саатот го видов и ова се случува:



Цагери некој ги вика јас ги викам предзнаци..

И многу пати да помислам на човек кој не сум го видел со години па да дојди, или да сонувам нешто да се оствари во сонот итн итн, се случувале такви случаеви многу.
Сите имаме некое 6-то сетило ама не е секогаш активно..
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
Цагери. ама не ми е јасно ова: Јас си се туширам. И сега нешто чука до мене како да паѓа нешто. Јас се гледамдо лонецот и кофата нема ништо и си велам што можи да падне. Уште еднаш проверив и ништо немаше. И сега се уште се чудам што тропнало.
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
69
Поени од реакции
24
Абе упм.. Ако ја сретнам пак, ќе и зборнам да видам реакција.. Вториот пат кога ја сретнав, ја загледав во лице да се осигурам дали е таа и беше. Последно ја сретнав овој Петок кога излегував од дома низ едни улички. Како сум се преплашил, па вечерта лом се направив.. Ќе зборнам после со мајка ми и ќе пишам тука..
Abe sega i da sakash nema da ja sretnesh:))toa e sekogash taka:))
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
хм многу интересни приказни. јас сум нови обожавам да читам вакви приказни.заклучив дека во оваа тема има луѓе кои веруваат во духови и сл. а јас сум еден од нив.
--- надополнето: Sep 29, 2011 6:52 PM ---
хм многу интересни приказни. јас сум нови обожавам да читам вакви приказни.заклучив дека во оваа тема има луѓе кои веруваат во духови и сл. а јас сум еден од нив.
Дух си или..? :P
он: Повторување на работите додека сум во РЕМ - состојба на спиење на сабајле. Она што го сонувам, кога се будам ми се случува,т.е ми се повторува . Најчесто сонувам колку е саат и кога ќе се разбудам е толку. Ама тоа не е натприродно, јас го поврзувам со биолошки часовник (иако се будам во различни саати преку неделата... ) I'm awesome :D
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
Дух си или..? :P
он: Повторување на работите додека сум во РЕМ - состојба на спиење на сабајле. Она што го сонувам, кога се будам ми се случува,т.е ми се повторува . Најчесто сонувам колку е саат и кога ќе се разбудам е толку. Ама тоа не е натприродно, јас го поврзувам со биолошки часовник (иако се будам во различни саати преку неделата... ) I'm awesome :D
абе не сум дух туку сум еден од оние кој веруваат во духови
--- надополнето: Oct 3, 2011 8:23 AM ---
И мене вака често ми се случува..
и понекогаш, ми доаѓа како да им ги читам мислите на некој.. пример, ќе го прашам нешто некој.. и потоа веднаш во глават размислувам што би ми одговорил, и потоа ми кажува баш тоа што сум го мислела.

Друга натприродна работа..
знам дека звучи лудо :icon_lol: и кога им кажав на моите велеа дека сум :uvo:
веднаш до зградата каде што живеам, има еден рид.. и на него некогаш имало турски гробишта.. но тоа било многу одамна..
се сеќавам, еден ден јас и неколку другарки одевме на ридот бидејќи таму имаше голема ширина и често се беревме, на еден од гробовите.. иако скоро сите беа разурнати.. седеше една жена, кажуваше нешто ама не се слушаше бидејќи беше подолу од нас... се свртев да ја викнам другарка ми Ирена таја беше поназад од мене, и кажав да дојди.. и кога наеднаш се свртив кон удолнината жената не беше таму....:shok: , јас преплашена до смрт прснав по патеката за дома,
не можев да се соземам..
тоа нешто никогаш нема даго заборавам!
каде се случи тоа? во битола?
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Сакам да го споделам ова со вас и да ми дадете некој совет...
Пред околу 1 година седев кај комшиите во двор и се замуабетивме наеднаш како да светна нешто од небото и се појави фигура од облак и до ден денес често кога ќе заспијам ми излегува таа фигура на сон се консултирав со родителите ме носеа на бајачки и разни глупости но ништо не ми помогна фигурата сеуште ми излегува на сон, откако почна почесто да ми излегува почнав да имам главоболки насабајле доколку ми излегла во сонот и тоа многу неистрпливи болки се консултирав и со лекар ме носеа на ренген и низ разни апарати но ништо не пронајдоа, ако некој знае некој сличен ваков случај нека пише некоја корисна информација...
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
лоша магија. само тебе ли? јас мислам дека е лоша магија.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Сакам да го споделам ова со вас и да ми дадете некој совет...
Пред околу 1 година седев кај комшиите во двор и се замуабетивме наеднаш како да светна нешто од небото и се појави фигура од облак и до ден денес често кога ќе заспијам ми излегува таа фигура на сон се консултирав со родителите ме носеа на бајачки и разни глупости но ништо не ми помогна фигурата сеуште ми излегува на сон, откако почна почесто да ми излегува почнав да имам главоболки насабајле доколку ми излегла во сонот и тоа многу неистрпливи болки се консултирав и со лекар ме носеа на ренген и низ разни апарати но ништо не пронајдоа, ако некој знае некој сличен ваков случај нека пише некоја корисна информација...
да не беше оној метеорот кој астрономите го најавија дека ќе прелета низ наша територија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom