Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
На HP лаптоп пробувам да инсталирам драјвер за бежичен интернет, го најдов моделот и драјверот ама кога ќе заврши инсталација ништо не се менува. Не некои драјвери вика дека неможе да го детектира адаптерот. Решение ?
Или спушташ погрешен драјвер, или адаптерот е цркнат.. Друго нема.
 

F.A.

Smile Now, Cry Later
Член од
17 април 2007
Мислења
862
Поени од реакции
3
Драјверот мислам дека е правиот, а неможе да цркне изгледа во рок од 1саат, пред да го форматирам работеше, од кога форматирав лаптоп, не го чита..
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Драјверот мислам дека е правиот, а неможе да цркне изгледа во рок од 1саат, пред да го форматирам работеше, од кога форматирав лаптоп, не го чита..
Епа нема што да е друго, барај друг драјвер.
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
Драјверот мислам дека е правиот, а неможе да цркне изгледа во рок од 1саат, пред да го форматирам работеше, од кога форматирав лаптоп, не го чита..
десен клик на my computer>properties.>hardware>device manager
види да не е исклучен од тука
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Инсталирав Acid Pro 7.0 и го средив се само ми бара Authentication Code..и никако неможам да најдам по нет..
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
91
Imam HP pavilion dv6 ... i do pred nekolku saata bese se vo red, go koristam 1 godina veke i nema maka ... preeska mi zamrzna se naednas i mn silen zvuk se slusase(znaete ona kako precki na tv, nesto slicno)sto ne e prv pat, ali i ko site pati pred toa samo ke go iskl , ke go ukl i nema maka .. ama eve sea sto i da ukl, na primer media player, ili google chrome, ili ednostavno klikam na start.... mnogu sporo reagira i 99% not responding , nemozam ni da vlezam na hp support stranicata od sto mi prai vaka... nekoj predlog??
p.s. u momentov pisam od hp browser koj mozam da go koristam pred da se startuva windowsot, ali maler ko maler nemozam da gi iskoristam hp tools oti podrzuvaat samo odredeni browseri.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Imam HP pavilion dv6 ... i do pred nekolku saata bese se vo red, go koristam 1 godina veke i nema maka ... preeska mi zamrzna se naednas i mn silen zvuk se slusase(znaete ona kako precki na tv, nesto slicno)sto ne e prv pat, ali i ko site pati pred toa samo ke go iskl , ke go ukl i nema maka .. ama eve sea sto i da ukl, na primer media player, ili google chrome, ili ednostavno klikam na start.... mnogu sporo reagira i 99% not responding , nemozam ni da vlezam na hp support stranicata od sto mi prai vaka... nekoj predlog??
p.s. u momentov pisam od hp browser koj mozam da go koristam pred da se startuva windowsot, ali maler ko maler nemozam da gi iskoristam hp tools oti podrzuvaat samo odredeni browseri.
Не пиша што оперативен систем користиш па ќе претпоставам дека е windows. Значи пробај да ја стартуваш машината во safe mode with networking или пак од System restore. Ако се опраи со system restore ондак ок ако не ондак safe mode и барај го вирусот што си го закачил. Пожелно е да си најдеш Linux Live CD и да видиш дали машината ќе работи ко што треба под линукс. Ако и под линукс не работи ок ондак е хардверски проблем и треба на мајстор
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
91
Не пиша што оперативен систем користиш па ќе претпоставам дека е windows. Значи пробај да ја стартуваш машината во safe mode with networking или пак од System restore. Ако се опраи со system restore ондак ок ако не ондак safe mode и барај го вирусот што си го закачил. Пожелно е да си најдеш Linux Live CD и да видиш дали машината ќе работи ко што треба под линукс. Ако и под линукс не работи ок ондак е хардверски проблем и треба на мајстор
samo sto probav so safe mode with networking , isto e ....
--- надополнето: Oct 3, 2011 8:18 PM ---
eve vo safe mode raboti , se prai nekoj si tune up.. znaci so moze da bide rabotata?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.599
Поени од реакции
2.220
Imam HP pavilion dv6 ... i do pred nekolku saata bese se vo red, go koristam 1 godina veke i nema maka ... preeska mi zamrzna se naednas i mn silen zvuk se slusase(znaete ona kako precki na tv, nesto slicno)sto ne e prv pat, ali i ko site pati pred toa samo ke go iskl , ke go ukl i nema maka .. ama eve sea sto i da ukl, na primer media player, ili google chrome, ili ednostavno klikam na start.... mnogu sporo reagira i 99% not responding , nemozam ni da vlezam na hp support stranicata od sto mi prai vaka... nekoj predlog??
p.s. u momentov pisam od hp browser koj mozam da go koristam pred da se startuva windowsot, ali maler ko maler nemozam da gi iskoristam hp tools oti podrzuvaat samo odredeni browseri.
Ваков проблем имав јас додека играв игри.Графичката ми грееше и се лагираше.Истиот звук истите симптоми.
Можеш да имаш неисправни драјвери, или некој дел од компјутерот не функционира како треба.Може да биде превисока температура, недоволен напон(мада неверувам чим си ги користел 1 година а немало проблеми)
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
на виндоус 7 имам проблем со „weather“ гаџетот неможам никако да го поврзам, ми јавува „cannot connect to the service“...некое решение за ова? :D
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
на виндоус 7 имам проблем со „weather“ гаџетот неможам никако да го поврзам, ми јавува „cannot connect to the service“...некое решение за ова? :D
Види да не е блокиран од фајрволот. Моја препорака- инсталирај HTC Home и ќе изгледа вака без таа плавата позадина.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.216
Поени од реакции
2.297
Имам проблеми со интернетот, односно со поврзувањето на телефонската линија. Пред неколку дена, забележав дека не светат сите сијалички на рутерот, и ми паѓаше интернетот. Единствено што направив, го рестартирав рутерот од позади. Потоа се оправи интернетот, и беше во најдобар ред, интернет имам, но од фиксниот телефон кога барам било кој број кажува зафатено.

Пробував со каблите, се е како што беше во најдобар ред. Ме интересира што би можело да биде проблемот, ако некој се нашол со исти проблем можеби од вас ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom