Релации маж - жена во едно семејство

Дали треба да се рамноправни или едниот да биде доминантен ?

  • Рамноправни

    Гласови: 34 79,1%
  • Нерамноправни секогаш едниот треба да е доминантен

    Гласови: 9 20,9%

  • Вкупно гласачи
    43

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Одличен аргумент.Мажот треба да биде лидер во семејството и да ги носи сите одлуки,
Добро бе да му се сневиди... писмени сте (колку толку). Кај напишав дека МАЖОТ МОРА да биде лидер? Го прочита тоа некаде?

Читај, убо си пишав, ваљда не е на шпански.
затоа што може да цепи дрва и да чисти канализација.
Предлагам така да го бираме и државниот врв.
Кој ќе исцепи најмногу дрва ќе биде претседател, а кој ќе биде најдобар во чистење канализации премиер.
Ха ха, многу духовито.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Добро бе да му се сневиди... писмени сте (колку толку). Кај напишав дека МАЖОТ МОРА да биде лидер? Го прочита тоа некаде?
Па обично кога некој маж тврди дека некој мора да е доминантен во бракот, најчесто мисли дека таа улога му припаѓа нему. Или ти мислиш дека жените треба да се лидери?

Да не идам офтопик, во брак не сум , али сите мои врски биле базирани на рамноправен партнерски однос.Не планирам да изигравам воен старешина па да му наредувам на дечко ми, ниту па покорно да слушам и да трепкам со очињата додека некој ми глуми лидер во врската или бракот.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333

Еден маж вреди колку бесконечно многу жени, а и повеќе.
Нормално е мажот да е главен во куќа.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Па нормално е да не се согласуваш со мене женско си.
Компјутерот интернетот, сателитите кои ти ја овозможуваат комуникацијата со светот, топлиот дом, станот или куќата во која живееш се е тоа дело на Мажот.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Па нормално е да не се согласуваш со мене женско си.
Компјутерот интернетот, сателитите кои ти ја овозможуваат комуникацијата со светот, топлиот дом, станот или куќата во која живееш се е тоа дело на Мажот.
Ако и доминираш на жена ти, ќе ти работи позади грб, ако и покажеш значење еднакво со твоето ќе ти биде лојална...па ти како сакаш ;)
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Па нормално е да не се согласуваш со мене женско си.
Компјутерот интернетот, сателитите кои ти ја овозможуваат комуникацијата со светот, топлиот дом, станот или куќата во која живееш се е тоа дело на Мажот.
А ти што од горенаведеното е твое дело?
Да не конструираше ти некој сателит?
Убаво е да мислиш дека си генијалец, само затоа што Ајнштајн бил генијалец, а и двајцата сте мажи.
За твоја несреќа реалноста е поинаква.
И не знам зошто пишуваш на темава, и онака ниедна жена не би била со тебе, можеш единствено да си купиш куче, па да му глумиш лидер.
А и тоа тешко, и кучињата имаат поголем IQ од тебе.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Аналогиите ти се комплетно глупи.
Жената е инфериорна не ради интелегенцијата туку ради тоа што е создадена да биде инфериорна во однос на мажот.

Кажи една жена во светот која има харизма?
Нема таква.

Путин е респектиран во светската јавност не поради неговиот запењујучи IQ, физичка сила или затоа што патентирал изум кој им го олеснил животот на луѓето.
Не, човекот е машко и поседува атрибути што само маж може да ги поседува.

Жената не може да поседува ни милјардити трилионити дел од харизмата на мажот, од неговата детерменираност, мудрост и капацитет да се справува со проблемите.
Сите жени на светот заедно не вредат колку еден обичен ѕидар или лимар.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Аналогиите ти се комплетно глупи.
Жената е инфериорна не ради интелегенцијата туку ради тоа што е создадена да биде инфериорна во однос на мажот.
Каде го пишува ова? Во Библијата? :pos:
Ти си создаден само да служиш за потсмев на форумов, и морам да те пофалам, одлично си ја вршиш работата.
И да, ти почна со глупите аналогии.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Каде го пишува ова? Во Библијата? :pos:
Ти си создаден само да служиш за потсмев на форумов, и морам да те пофалам, одлично си ја вршиш работата.
Добро Мачорка и ти сега немој така, па ете не можат сите мажи да сакаат жени, има и такви мажи што сакаат само мажи и што не можат да поднесат жени. Не е убаво да им се потсмеваме на таквите, сепак и тие сакаат разбирање ;):P
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Кога аргументите недостасуваат идеме на вреѓање.
Не ти се лутам женско си.
Добро Мачорка и ти сега немој така, па ете не можат сите мажи да сакаат жени, има и такви мажи што сакаат само мажи и што не можат да поднесат жени. Не е убаво да им се потсмеваме на таквите, сепак и тие сакаат разбирање ;):P
Жените се тука да го инспирираат мажот затоа и се грижиме за нив.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Кога аргументите недостасуваат идеме на вреѓање.
Не ти се лутам женско си.
Кои аргументи ги изнесе ти?
Ако некои библиски бладања ги сметаш за аргументи, повели во подфорум Религија , ќе ми биде мило да гледам како го бришат подот со тебе.
Не ти се лутам, сепак ти си форумски дворски шут, тоа е целта на твоето постоење, да не смееш и забавуваш.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Кога аргументите недостасуваат идеме на вреѓање.
Не ти се лутам женско си.

Жените се тука да го инспирираат мажот затоа и се грижиме за нив.
Мило ми е што барем не сметаш за инспирација :rolleyes:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Еве ќе ставам неколку лика па ти просуди кој има харизма.













Наградно прашање:
Кои ликови зрачат со харизма, мажите или жените ?

Абе сенката, не сенката местото каде што поминала сенката на мажот вреди повеќе од сите жени на светот.
Дури правењето на оваа компарација е глупа се осеќам како да сум изговорил нешто бласфемично.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Еве ќе ставам неколку лика па ти просуди кој има харизма.













Наградно прашање:
Кој ликови зрачат со харизма, мажите или жените ?
Јас и да одговорам дека маживе ми се похаризматични нема да има никаков проблем, ти имаш проблем што ТЕБЕ ТИ СЕ МАЖИТЕ ПОХАРИЗМАТИЧНИ. А инаку да не бегаме од темата со препиркиве, муабетот не е за тоа кој е похаризматичен и кој кон што е настроен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom