Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Дали може некој да ми одговори за сменет ребраст каиш после поминати 20000км скока 2 или 3 забци, од што може да е причината се работи за хундаи лантра 1.6 95 год ???
Една опција се затегачите... Каиш се менува сосе нив. Ако не си ги сменал, најверојатно тоа е проблемот.
Друга опција е дотраеност (истрошеност) на ремениците од голема километража (ако се работи за возило што има над 500.000 км). Додека е нов каишот се врти добро, како старее и се троши, така шансите да префрли заб се поголеми.
 
Член од
13 септември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Една опција се затегачите... Каиш се менува сосе нив. Ако не си ги сменал, најверојатно тоа е проблемот.
Друга опција е дотраеност (истрошеност) на ремениците од голема километража (ако се работи за возило што има над 500.000 км). Додека е нов каишот се врти добро, како старее и се троши, така шансите да префрли заб се поголеми.
Возилото имам поминато 72000 ако е старо значи не е возено, при менувањето на каишот менето е се иако немаше поминато километри го менив поради годините. Затегачите лизгачите се беше ок среќа што не извитка вентили и не направи поголема штета. Дали е можно во менувањето да е оставен полабав па така да се има десено тоа или е сосем нешто трето???
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Возилото имам поминато 72000 ако е старо значи не е возено, при менувањето на каишот менето е се иако немаше поминато километри го менив поради годините. Затегачите лизгачите се беше ок среќа што не извитка вентили и не направи поголема штета. Дали е можно во менувањето да е оставен полабав па така да се има десено тоа или е сосем нешто трето???
Ако бил оставен полабав во менувањето, ќе префрлеше по 1000 км...

Според ова што го кажуваш, единствено можно е да бил оставен лабав некој штраф од затегачите или каишот да е неквалитетен па да се излижа + растегни по одредено оптеретување.
 
Член од
13 септември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Ако бил оставен полабав во менувањето, ќе префрлеше по 1000 км...

Според ова што го кажуваш, единствено можно е да бил оставен лабав некој штраф од затегачите или каишот да е неквалитетен па да се излижа + растегни по одредено оптеретување.
Мислам дека каишот е квалитетен воопшто не беше излижан ниту пака растегнат но најверојатно е како што кажуваш ти да е оставен некој штраф незатенат пошто и самот механичар не сакаше да ми каже во што е проблемот а најверојатно знаеше што направил :) ВО секој случај поминав добро фала ти на информациите :)
 
P

Princ

Гостин
Колку често менувате гуртни?
Јас пред 4-5 месеци ги сменив, сега почна да ми квичи при нежно поткочување (на нагло, до крај онака, кочи океј) и мислам се за менување, па ми треба споредба, да знам дали е релативно нормално или страшно лош возач сум :/
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Па види, освен ако немаш поминато 40-50.000км за тие 4-5 месеци, и не си товарал тешко дека се за менување. Дали смени и диск плочки? Претежно таквите звуци доаѓаат кога ќе настане контакт помеѓу дискот и металната основа на плочките, т.е. кога се отидени скроз. Провери си ги да не ги заебеш дисковите.
 
P

Princ

Гостин
Не, немам поминато толку километри, со сила 7-8000 нека се и немам товарено тешко.
Диск плочки на времето не сменив, само гуртни.
Инаку и јас мислам дека тој звук е од контакт помеѓу дискот и металната основа на плочките, ама чудно ми е зошто толку брзо се потрошија. Океј, рака на срце, вистина е дека малку повеќе користам кочница (автоматски менувач, доста брзо убрзува и нема абер да застане на никој начин освен ако не удриш на кочница) ама пак мислам е краток периодот за менување.
Ќе ја однесам утре на автомеханичар да провери, па нека смени пак гуртни и диск плочки ако треба.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Не, немам поминато толку километри, со сила 7-8000 нека се и немам товарено тешко.
Диск плочки на времето не сменив, само гуртни.
Инаку и јас мислам дека тој звук е од контакт помеѓу дискот и металната основа на плочките, ама чудно ми е зошто толку брзо се потрошија. Океј, рака на срце, вистина е дека малку повеќе користам кочница (автоматски менувач, доста брзо убрзува и нема абер да застане на никој начин освен ако не удриш на кочница) ама пак мислам е краток периодот за менување.
Ќе ја однесам утре на автомеханичар да провери, па нека смени пак гуртни и диск плочки ако треба.
Може и до квалитетот на плочките (гуртните како што ги викаш ти). Значи може да не се потрошени а да свират најубаво провери си на мајстор.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Decki baram predna Sofersajbna za Vw PassaT 2000 godina 116 konja, limuzina....ve molam ako znaete nekoj da ima rasklopeno takva kola i ako ima sofersajbna izvestete me....
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Во Велешта има ОД ПИЛЕ МЛЕКО посебно за ЊЕМАЧКИ :D коли.....
Еден куп пасати имаа растурено....
Лани бев за клиото барав некои поситни делчиња,па се имаа...чудо нешто....
Ако сакаш имам број од газдата на стовариштето за половни делови,ќе ти го пуштам на пп....
Јави се,па види шо ќе ти кажат....
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Во Велешта има ОД ПИЛЕ МЛЕКО посебно за ЊЕМАЧКИ :D коли.....
Еден куп пасати имаа растурено....
Лани бев за клиото барав некои поситни делчиња,па се имаа...чудо нешто....
Ако сакаш имам број од газдата на стовариштето за половни делови,ќе ти го пуштам на пп....
Јави се,па види шо ќе ти кажат....
aj ako go imas brojot prati mi go po poraka da se javam da prasam....tnx
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Не, немам поминато толку километри, со сила 7-8000 нека се и немам товарено тешко.
Диск плочки на времето не сменив, само гуртни.
Инаку и јас мислам дека тој звук е од контакт помеѓу дискот и металната основа на плочките, ама чудно ми е зошто толку брзо се потрошија. Океј, рака на срце, вистина е дека малку повеќе користам кочница (автоматски менувач, доста брзо убрзува и нема абер да застане на никој начин освен ако не удриш на кочница) ама пак мислам е краток периодот за менување.
Ќе ја однесам утре на автомеханичар да провери, па нека смени пак гуртни и диск плочки ако треба.
чекај сега... смени или не диск плочки? зашто велиш дека не си сменил, а од друга страна викаш брзо се потрошија...????

втора работа... ние во мк а поготово во ск возиме како неарни... нагло забрзуваме, нагло застануваме. јбг, така возат сите, така и ти мораш да возиш се крева од семафор до семафор и по 80-90 а некад и повеке , па за автоматик тоа подразбира или држш на гас или на кочница... средно возење е реткост. средно возење на автопат, кога ке стабилизираш брзина помеѓу 120 и 150... значи, за да ти помогнам, доколку не се потрошени плочките, а веројатно не се, чим велиш дека кога ке стиснеш посилно не квичи..... цвичењето нивно доаѓа од тоа што се изгорени плочките... ако би биле потрошени, кога ке стиснеш посилно на кочница ке почне да меле толку силно што нема шанси да не го осетиш. тоа ти е ефект на стружење метал на дребонг...

дали треба да се мењаат? од тебе зависи... јас возам автоматик, плочките ми цвичат и не ги мењам.. ги сменив еднаш, набрзо пак почнаа да цвичат и се откажав... вака и подолго ке траат...
 
P

Princ

Гостин
Изгледа не ве разбирам, сега го сватив тоа :icon_lol:
Значи сменив гуртни, кои вие ги викате диск плочки, а јас мислев гуртни сум сменил - диск плочки не. Тука настана недоразбирањето.
Сеедно, сменети се значи диск плочките пред 4-5 месеци. Не успеав да ја однесам на автомеханичар да проверат дали се потрошени диск плочките, ама изгледа и нема да ја носам специјално за тоа дека колата кочи - само квичи кога сум принуден да користам кочница за нагло да го успорам возилото.
Инаку да, на автопат ретко да користам кочница, темпирам 100-120, средна линија, и си гледам патот :)
Фала на советот.
 

Henry14

BAUCE
Член од
20 февруари 2009
Мислења
321
Поени од реакции
49
Кај може во Скопје да најдам предно знакче Рено?
Ми го украле вчера:mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom