Напојувања

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
фала на сите за советите решив да го купам Hantolot па ќе видиме како ќе се покажи. Го порачав понеделник треба да ми го донесат :)
jas sum imal Hantol toa crnoto od 685W so dva kulera sto e i mozam da kazam deka e odlicno napojuvanjeto spored moe mislenje.
@steam ako ne mu rikne za 1 mesec ke mu go dades tvoeto vo zamena... sigurno deka ne, ama site sme jaki so pretpostavkite... iskustvo NULA
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
За другар...Препорачајте напајање за сл. конфигурација:
Phenom II X6 1100T (планира мал оверклок во иднина)
Radeon HD6570 2GB
1 модул од 4GB DDR3 1600mhz
1 драјв од 1 терабајт (не сме сигурни дали ќе биде Seagate или WD)
2 додатни Case Fan-ови
1 DVD-RW драјв (IDE- ќе го искористи “стариот“ кој го купи пред неколку месеци)

Ја мислам 400 или 450-ка Real Power...
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
За другар...Препорачајте напајање за сл. конфигурација:
Phenom II X6 1100T (планира мал оверклок во иднина)
Radeon HD6570 2GB
1 модул од 4GB DDR3 1600mhz
1 драјв од 1 терабајт (не сме сигурни дали ќе биде Seagate или WD)
2 додатни Case Fan-ови
1 DVD-RW драјв (IDE- ќе го искористи “стариот“ кој го купи пред неколку месеци)

Ја мислам 400 или 450-ка Real Power...
ako mislis taka neka bide ceni imas pogore procitaj si
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
За другар...Препорачајте напајање за сл. конфигурација:
Phenom II X6 1100T (планира мал оверклок во иднина)
Radeon HD6570 2GB
1 модул од 4GB DDR3 1600mhz
1 драјв од 1 терабајт (не сме сигурни дали ќе биде Seagate или WD)
2 додатни Case Fan-ови
1 DVD-RW драјв (IDE- ќе го искористи “стариот“ кој го купи пред неколку месеци)

Ја мислам 400 или 450-ка Real Power...
Ако сеуште не му е склопен компјутерот подобро е да земе Phenom 955 со подобра графичка (наведената е крш), за напојување 500w асално некое асално да биде, не треба да се штеди на напојување. За хард диск ставете го како опција и Samsung Spinpoint F3 1TB, подобар и од Seagate и од WD, можеш да го најдеш за 50 евра.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Ако сеуште не му е склопен компјутерот подобро е да земе Phenom 955 со подобра графичка (наведената е крш), за напојување 500w асално некое асално да биде, не треба да се штеди на напојување. За хард диск ставете го како опција и Samsung Spinpoint F3 1TB, подобар и од Seagate и од WD, можеш да го најдеш за 50 евра.
Значи иако е малце постар подобра инвестиција би бил 955-ката? :) Која графичка (од кој калибар) предлагаш? Али графичката дали ќе бара екстерен power source (6-пински нели тој PCI-E)?
Напајање некое од CoolerMaster ќе земеме...

Ја Seagate препорачав заради тоа што јас имам maXtor (а нели сеа макстор е seagate) и ми тера 8 години без проблеми, а SAMSUNG некако (БАР КАЈ НАС) ми се чкљ марка бар за хардови...Ми треба искуство од луѓе :)
Кај го има кај нас F3-ката?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Кај го има кај нас F3-ката?
3400 ден. во Вортекс.

Инаку, се согласувам со Woofer. Во моментов најдобра mid-range/budget опција е 955 BE на некоја AM3+ матична (за да може да прими во иднина Bulldozer процесор) со графичка по избор, пр. HD 6850/6870/6950 или 460 GTX/560Ti, во зависност од буџетот.

Сето ова на некое квалитетно напојување од 550-650W ако не мисли во иднина да става уште една графичка.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Океј, благодарам многу. Ќе му го пренесам ова
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
2
jas sum imal Hantol toa crnoto od 685W so dva kulera sto e i mozam da kazam deka e odlicno napojuvanjeto spored moe mislenje.
@steam ako ne mu rikne za 1 mesec ke mu go dades tvoeto vo zamena... sigurno deka ne, ama site sme jaki so pretpostavkite... iskustvo NULA
На која конфигурација го тераш тоа напојување,и кажи ми дали е тивко.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Значи иако е малце постар подобра инвестиција би бил 955-ката? :) Која графичка (од кој калибар) предлагаш? Али графичката дали ќе бара екстерен power source (6-пински нели тој PCI-E)?
Напајање некое од CoolerMaster ќе земеме...

Ја Seagate препорачав заради тоа што јас имам maXtor (а нели сеа макстор е seagate) и ми тера 8 години без проблеми, а SAMSUNG некако (БАР КАЈ НАС) ми се чкљ марка бар за хардови...Ми треба искуство од луѓе :)
Кај го има кај нас F3-ката?
Јас го имам F3, како и многу други на форумов и е супер хард диск, за цената нема подобар

Seagate Barracuda 7200.11 320GB


WD Black 640GB AALS


Samsung F3 1TB


За графичка види што ти предложи Overdrive.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
На која конфигурација го тераш тоа напојување,и кажи ми дали е тивко.
pa za tivko ne e bas ima 2 kulera, go terav na Dual Core E2200 3.0Ghz i 9800GT, 2 hardovi i dve plocki po 1GB ram
--- надополнето: Sep 11, 2011 6:23 PM ---
Јас го имам F3, како и многу други на форумов и е супер хард диск, за цената нема подобар

Seagate Barracuda 7200.11 320GB


WD Black 640GB AALS


Samsung F3 1TB


За графичка види што ти предложи Overdrive.
za brzinata golema uloga ima i memorijata i procesorot...nmw... i ako imas kombinacija na SATA3 hard disk i Sata3 maticna neznam dali samsungot e pobrz od WD Black sata3... iako imam F3 moram da kazam deka WD si e WD pogotovo koga ke stavis OS, deset igri i 2-30 aplikacii
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
pa za tivko ne e bas ima 2 kulera, go terav na Dual Core E2200 3.0Ghz i 9800GT, 2 hardovi i dve plocki po 1GB ram
--- надополнето: Sep 11, 2011 6:23 PM ---

za brzinata golema uloga ima i memorijata i procesorot...nmw... i ako imas kombinacija na SATA3 hard disk i Sata3 maticna neznam dali samsungot e pobrz od WD Black sata3... iako imam F3 moram da kazam deka WD si e WD pogotovo koga ke stavis OS, deset igri i 2-30 aplikacii
Sata 3 хард дисковите во моментов не се ништо подобри од sata 2, не се целосно искористено ни со sata 3 матична, а не знам што сакаш да кажеш со последната реченица, демек WD се подобри кога ќе ги напуниш? Fail. Се што му е потребно за споредба има на сликата, поквалитетен бренд се WD али луѓето ги фалат и Samsung хард дисковите и немале некои посериозни проблеми, не гледам причина зошто да не земе поефтин и подобар хард диск...
И друг пат те молам вакви муабети не, ако имаш информација од некаде да покажеш слободно, вака од памет не чини. (n)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Sata 3 хард дисковите во моментов не се ништо подобри од sata 2, не се целосно искористено ни со sata 3 матична, а не знам што сакаш да кажеш со последната реченица, демек WD се подобри кога ќе ги напуниш? Fail. Се што му е потребно за споредба има на сликата, поквалитетен бренд се WD али луѓето ги фалат и Samsung хард дисковите и немале некои посериозни проблеми, не гледам причина зошто да не земе поефтин и подобар хард диск...
И друг пат те молам вакви муабети не, ако имаш информација од некаде да покажеш слободно, вака од памет не чини. (n)
nema veze...
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
кој рече дека не чинеле GX сериите на Cooler Master?
http://www.tweaktown.com/reviews/3439/cooler_master_gx_750w_power_supply/index1.html

Планирам да си го купам од СЕТ, како замена за Hantol-чето
site osven jas... jas zboram od iskusvo ama sepak rivjuata sto gi provitav ne idea vo prilog na GX seriite od 650 i 750 wati. Moeto 550W od druga strana sega zasega e odlicno veke 1 god bez da pisne pa sea ti vidi si... bajdvey imam uste 4 godini garancija :cool:
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Seasonic во Анхоч!

http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=388&pid=12236

Сега за сега го донеле само постариот S12 II 620W модел, ама верувам дека наскоро ќе се прошири понудата. Браво за Анхоч, први ја донесоа GTX680, први ја донесоа и Gigabyte Z77X-UD5H, и ги имаше на лагер што е најбитно, а не како некои фирми кај што во ценовниците на нет имаат све и сешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom