Астрална проекција

Член од
26 јуни 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Некоја книга каде детално е прикажано астралното патување.. ?
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Леле човек ми е*а матер... Можеби и безброј пати ми се има случено таа парализа што ја наведе во првиот дел. значи спијам и наеднаш се осеќам буден но парализиран неможам да се мрдам сакам да повикам помош(тоа беше првите пати) но неможев. Првите случувања бев премногу исплашен и како што велиш срцето 100тка. Некогаш пробував да се освестам и да станам и точно како што велиш пробуваш да се подмрдниш со целата сила но тешко е(мислам дека малку и се имам подмрднато) но како што се случуваа понатаму бев се поискусен и не правев ништо само останував мирен и ке заспев... Незнам дали и мене тоа ми се случува. стварно несакам бидејќи сум тежок материјалист и не верувам во нешто вишо. за овие случувања со парализа доктор(брат ми, не бев специјално на доктор за ова :D) ми рече дека е само од премораност и дека мозокот ти е пола буден односно само центрите за движење сеуште ти спијат, и дека кога ти се случува нормално е страв да осетиш. така да го сватив како нормална појава. но сеуште не верувам во тоа и мислам дека е некоја игра на свеста или потсвеста. незнам, што мислиш ти?
--- надополнето: Jun 29, 2011 8:08 PM ---
A незнам стварно незнам сошто се случува тоа. не е по моја желба. но така понекогаш ми се случува во сон. Не сакам да се случува зошто секогаш се подисплашуваш малку
Абе првите неколку пати кога доживував парализа во сон ми беше ептен страв си признавам, ова е нормално затоа што луѓето се плашат од непознатото а ова е како да си во друг свет и незнаш ништо што ти се случува и што може да ти се случи. Првите пати имав и како кошмари и гледав околу мене како некој сенки и луѓе на кој им ги гледав само нозете а не можев да ги отворам скроз очите за да им го видам лицето и да видам кој се. Имав чувство како некој да е цело време околу креветот а еднаш и ми се деси како некој да ме влече за рамо да се свртам на другат страна. (Ова како што читав после научниците викаат дека се ентитети кој се производ на фантазијата поради страв од непознатото, али ипак другите делови од собата и сијалиците и слично беа како во реалноста и како што се и сега.)

Е сеа, после неколу пати кога ми се дешаваше ова немав више страв и си мислев на ведри теми, си мислев во себе нешто као.... а је*ига пак ова заебаново шо незнам што е ми се дешава у п.м. нека иде, ај да почекам ке помине.... :D , и скоро и ич да немав страв (али ипак кога ми се дешаваше првите неколку секудни пак имавв малку страв ама одма се стабилизирав). Некогаш пробував да станам некогаш само чекав да помине.

Дента кога ми се деси првпат да се одвоам беше прошлото лето кога имав 17 и тоа за време на овој период на летен распуст, само има вистина во тоа што кажаа, во тој период веке подолго време бев под стрес и имав некој проблеми, само се нервирав и седев дома сам и многу лошо живеев.... значи некаде овој период кај 12 саат пред да се разбудам и ти кажав, исто вака парализа во сон само се заинатив да станам да видам што е работава и мислам дека не може да се стане со давање константен напор, прво пробував така не можев и после пробав да давам напор да станам па да одмарам па пак така и неколку пати (на сец) и така се одвоив и се свртев и се видев баш како забрзано дишам и со затворени очи (ова е епско чуство брат не се опишува, сеа некој што нема доживеано ништо слично не верува али јас си знам мене ми е тоа најважно), и можев уште да станам ама се уплашив дан умрам :D и пак се вратив и легнав во телото и така уште неколку секунди гледав околу мене и постепено сум се вратил во сон.

Кога станав зедов огледало и застанав баш во таа поза како што спиев да се видам уште еднаш и сликата беше баш како што ја видов и претходно за време на "вонтелесното искуство" или незнам како да го кажам, се шокирав малце и се наежив тогаш уште еднаш и не ми се веруваше цел ден што ми се сучило. Инаку мислам ако се случи ова треба да се примети некој детал, на пр. (колку е саат, што имало на тв. или ако има некој друг во собата што правел и силчно) за да може со сигурност да кажеме дека ова е реално и дека не се само некој халуцинации. Инаку и јас сум материјалист и уште не можам да си поверувам, дали во реалност се двоиме или ова се се случува во мозокот и во мислити незнам, само можам да кажам дека си 100% свесен и дека е ептен уникатно искуство и многу тешко може да се опише може само да се дошивее.
 
Член од
4 јули 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Астрално патување или астрална проекција е процес во којшто душата се одвојува од телото но сепак останува поврзана со мозокот. Се случува главно ноќе. Повеќето луѓе често доживуваат астрални патувања само што не се во состојба да се сетат на нив затоа што нивниот мозок не употребува доволно од внатрешната свест т.е. во главната меморија на нашиот мозок не влегуваат информации за нашите внатрешни чувства, впечатоци, мисли и забележувања. Следете го линкот :
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=23800:2011-04-11-01-41-40&catid=2&Itemid=15
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
mislam deka imam doziveano slucajno mislejki deka sonuvam ako e mozno taka neli,bev oblecena vo istite pizami i taa vecer ne spiev doma i vo "sonot" otidov doma po vistinskiot pat,nemase nikakva anomalija sto ke mi pokazese deka sonuvam i se dvizev mnogu lesno,znam i deka razmisluvav onaka vistinski za realni stvari sto ne se slucuva vo son i koga vlegov doma vidov deka brat mi spie naopaku so nozete na pernica ,televizorot bese vlkucen i imase tri sholji za kafe ednata od niv bese do pola polna... pak se vrativ po istiot pat i se vidov sebe,vo toj moment se razbudiv i neznaev kade sum,teloto uzasno me bolese i koga se setiv na se ,se vrativ doma i se bese isto,brat mi seuste spiese so nozete na pernica televizorot bese vkluce i sholjite za kafe bea isti kako vo "sonot",inace namerno se vrativ odma za da proveram zatoa sto znaev deka ima nesto imav takvo cuvstvo...
mozno li e da sum doziveala astralna proekcija bez da sakam?
--- надополнето: Jul 23, 2011 10:13 PM ---
--- надополнето: Jul 23, 2011 10:24 PM ---
Абе првите неколку пати кога доживував парализа во сон ми беше ептен страв си признавам, ова е нормално затоа што луѓето се плашат од непознатото а ова е како да си во друг свет и незнаш ништо што ти се случува и што може да ти се случи. Првите пати имав и како кошмари и гледав околу мене како некој сенки и луѓе на кој им ги гледав само нозете а не можев да ги отворам скроз очите за да им го видам лицето и да видам кој се. Имав чувство како некој да е цело време околу креветот а еднаш и ми се деси како некој да ме влече за рамо да се свртам на другат страна. (Ова како што читав после научниците викаат дека се ентитети кој се производ на фантазијата поради страв од непознатото, али ипак другите делови од собата и сијалиците и слично беа како во реалноста и како што се и сега.)

Е сеа, после неколу пати кога ми се дешаваше ова немав више страв и си мислев на ведри теми, си мислев во себе нешто као.... а је*ига пак ова заебаново шо незнам што е ми се дешава у п.м. нека иде, ај да почекам ке помине.... :D , и скоро и ич да немав страв (али ипак кога ми се дешаваше првите неколку секудни пак имавв малку страв ама одма се стабилизирав). Некогаш пробував да станам некогаш само чекав да помине.

Дента кога ми се деси првпат да се одвоам беше прошлото лето кога имав 17 и тоа за време на овој период на летен распуст, само има вистина во тоа што кажаа, во тој период веке подолго време бев под стрес и имав некој проблеми, само се нервирав и седев дома сам и многу лошо живеев.... значи некаде овој период кај 12 саат пред да се разбудам и ти кажав, исто вака парализа во сон само се заинатив да станам да видам што е работава и мислам дека не може да се стане со давање константен напор, прво пробував така не можев и после пробав да давам напор да станам па да одмарам па пак така и неколку пати (на сец) и така се одвоив и се свртев и се видев баш како забрзано дишам и со затворени очи (ова е епско чуство брат не се опишува, сеа некој што нема доживеано ништо слично не верува али јас си знам мене ми е тоа најважно), и можев уште да станам ама се уплашив дан умрам :D и пак се вратив и легнав во телото и така уште неколку секунди гледав околу мене и постепено сум се вратил во сон.

Кога станав зедов огледало и застанав баш во таа поза како што спиев да се видам уште еднаш и сликата беше баш како што ја видов и претходно за време на "вонтелесното искуство" или незнам како да го кажам, се шокирав малце и се наежив тогаш уште еднаш и не ми се веруваше цел ден што ми се сучило. Инаку мислам ако се случи ова треба да се примети некој детал, на пр. (колку е саат, што имало на тв. или ако има некој друг во собата што правел и силчно) за да може со сигурност да кажеме дека ова е реално и дека не се само некој халуцинации. Инаку и јас сум материјалист и уште не можам да си поверувам, дали во реалност се двоиме или ова се се случува во мозокот и во мислити незнам, само можам да кажам дека си 100% свесен и дека е ептен уникатно искуство и многу тешко може да се опише може само да се дошивее.
lele koga go procitav ova se sheknav ,mi se ima sluceno taka sto vikas ti da se razbudam paralizirana i gledav senka na krupen covek nad mene i celo vreme se mrdase levo desno,mi zborese nesto nerazbirlivo,toa moze traese pola saat,nemozev da mrdnam mi bese srav i sakav da go pusta televizorot,edno vreme kako da pocnav da razbiram senkata sto mi zbori i znam deka pocnav slushajki da se opustam uspeav da go fatam daljinskoto i go pustiv televizorot,vo toj moment mislev deka bilo son posto stalno imam koshmari,sonuvam duhovi mnogu cesto,ama kako vo son jas sum go pustila televizorot?toa prasanje me macese,a sega koga procitav za paralizata i za stvarite sto si gi gledal kako senki.... sega samo preku den ke spijam
 

Agent014

F.U.B.A.R.
Член од
26 октомври 2010
Мислења
379
Поени од реакции
147
Мислам дека имам нецелосно доживеано астрална проекција .. додека спиев , во сонот осетив како телото ми се подига нагоре , градите нанапред , со отворена уста и како полека лебдам и одам кон таванот , ама тогаш дојдов при свест и се разбудив .. е сега дали беше луциден сон , не знам , ама се осеќаше многу вистинско ...
 
Член од
26 август 2011
Мислења
94
Поени од реакции
33
Мислам дека имам нецелосно доживеано астрална проекција .. додека спиев , во сонот осетив како телото ми се подига нагоре , градите нанапред , со отворена уста и како полека лебдам и одам кон таванот , ама тогаш дојдов при свест и се разбудив .. е сега дали беше луциден сон , не знам , ама се осеќаше многу вистинско ...
Повеќе асоцира на астрална проекција, отколу на луциден сон.
Знаеш во луциден сон и немаш баш допири со реалноста, можеш да сонуваш зелено дрво, и ти ќе си го направиш црвено (зашто нели во луциден сон ти го контролираш самиот сон, т.е свесен си дека сонуваш).

Астрална проекција е одвојување на духовното тело од физичко. Може да се постигне на повеќе начини. Има и несвесна и свесна астрална проекција. Некои велат дека ако астралното тело отиде предалеку може да умреш.. колку е точно незнам. Има луѓе што ја доживуваат а. проекција сами по себе, а други пак пробуваат различни методи. Доколку сте од оние вторите, треба да имате многу трпиение и духовна смиреност и подготвеност. Исто така доколку доживувате почесто луциден сон, полесно ќе стигнете до астрална проекција. Искрено, дали некој се занимава со ова во Македонија, појма немам..т.е дали држи часови и слично.
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
6
Покрај физичкото тело,секој човек поседува и астрално тело.
И секој човек ако се потруди и вложи малку напор може да го „разбуди„ астралното тело.(најчесто можите да доживеете со медитација, односно предходно да го ослободите умот од разни мисли)
Значи што е Астрална проекција (Проектирање на астрално тело)?
Тоа се случува само во сон,односно тоа е префрлање на свеста во астралното тело.
Тоа е кога сонуваме а сме свесни дека сонуваме.
Значи за да доживееме Астрална проекција треба да бидеме свесни дека сонуваме,дека се наоѓаме во сон,поточно кажано Астралната проекција е издвојување на свеста од физичкото телото,проекција на свесно астрално тело во сон.
Има намерна (свесна Астрала проекција) и ненамерна (спонтана Астрална проекција).

- Само накратко образложение за Астралната проекција... Докажано е дека после доживувањето на астрална проекција човекот би требало да се осеќа како препороден, односно да има убаво чувство :)
Астралната проекција не е ништо страшно...
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Покрај физичкото тело,секој човек поседува и астрално тело.
И секој човек ако се потруди и вложи малку напор може да го „разбуди„ астралното тело.(најчесто можите да доживеете со медитација, односно предходно да го ослободите умот од разни мисли)
Значи што е Астрална проекција (Проектирање на астрално тело)?
Тоа се случува само во сон,односно тоа е префрлање на свеста во астралното тело.
Тоа е кога сонуваме а сме свесни дека сонуваме.
Значи за да доживееме Астрална проекција треба да бидеме свесни дека сонуваме,дека се наоѓаме во сон,поточно кажано Астралната проекција е издвојување на свеста од физичкото телото,проекција на свесно астрално тело во сон.
Има намерна (свесна Астрала проекција) и ненамерна (спонтана Астрална проекција).

- Само накратко образложение за Астралната проекција... Докажано е дека после доживувањето на астрална проекција човекот би требало да се осеќа како препороден, односно да има убаво чувство :)
Астралната проекција не е ништо страшно...
greshish, astralna proekcija ne e izdvojuvanje na svesta vo son, primerot sto si go napishala vazi za luciden son
astralna proekcija e malku porazlicno
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
6

Kajgana Shop

На врв Bottom