Љубов / Заљубеност

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Има огромна разлика. Да си заљубен е да сакаш одредена личност од дното на душата. А да сакаш некоја личност, тоа е да ти е мила, убава и да се чувствуваш така пријатно во присуството на таа личност.

Заљубувањето е поемотивно, по длабоко и посилно.

Ретко го доживувам тоа за жал.:kesa:
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Има огромна разлика. Да си заљубен е да сакаш одредена личност од дното на душата. А да сакаш некоја личност, тоа е да ти е мила, убава и да се чувствуваш така пријатно во присуството на таа личност.

Заљубувањето е поемотивно, по длабоко и посилно.

Ретко го доживувам тоа за жал.:kesa:
Според ова заљубеноста вклучува и сакање или?? Бидејќи и личноста во која си заљубен би требало да ти е мила и да се чувствуваш пријатно со неа/него.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Да, точно така :)

Значи замисли ги како стадиуми.

1.Заљубеност
2.Сакање
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Има и тоа голема разлика,

Да сакаш можеш секого

А да љубиш некој или да си вљубен е тоа е нешто друго тука се во прашање емоци.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мислам дека подобро би било прашањето да гласи : Дали има разлика меѓу заљубеност и сакање, затоа што кога сакаш некој, имаш љубов. А кога си заљубен не значи дека имаш љубов, туку дека повеќе си занесен кон некој.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Ех, сеа, немора до толку да се навлегува.

Претежно знаеме што се мисли за заљубување и сакање.

Инстинкитвно:smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ех, сеа, немора до толку да се навлегува.

Претежно знаеме што се мисли за заљубување и сакање.

Инстинкитвно:smir:
Па сакањето Е љубов.
Заљубеноста НЕ Е љубов.:wink:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Мислам дека подобро би било прашањето да гласи : Дали има разлика меѓу заљубеност и сакање,затоа што кога сакаш некој,имаш љубов.А кога си заљубен не значи дека имаш љубов,туку дека повеќе си занесен кон некој.
Како?
Ако си заљубен значи дека си занесен кон некој но не и љубов?..

Не те сфаќам. Кога си заљубен си заљубен, љубиш некој од сржта, од дното на твојата душа, а кога сакаш, баш како што кажаа погоре, личноста ти е мила, ја почитуваш но сметаш дека не е таа вистинската, иако често се случува сакањето да премини во заљубување.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Како?
Ако си заљубен значи дека си занесен кон некој но не и љубов?..

Не те сфаќам. Кога си заљубен си заљубен, љубиш некој од сржта, од дното на твојата душа, а кога сакаш, баш како што кажаа погоре, личноста ти е мила, ја почитуваш но сметаш дека не е таа вистинската, иако често се случува сакањето да премини во заљубување.
Јас па мислам обратно. Јас мислам дека првата фаза е заљубување, а потоа следи сакањето. Мислам дека прво се затрескуваш, па заљубуваш и на крај, ако тоа е тоа, она правото, што обично не е:))) - следи сакањето и љубењето на човекот.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Кај нас немаме соодветни термини.

Like

Love

In Love

Crazy In Love :)

:smir:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Јас па мислам обратно.Јас мислам дека првата фаза е заљубување,а потоа следи сакањето.Мислам дека прво се затрескуваш,па заљубуваш и на крај,ако тоа е тоа,она правото,што обично не е:))) - следи сакањето и љубењето на човекот.
Види сега вака.. :)
Кога го запознаваш човек, го сакаш. Не можиш да се заљубиш во некој што воопшто не го познаваш.
Откако ќе го запознаеш човек, се заљубуваш во него и во сите негови доблести и маани.
Не ми е некако логично да се заљубам на почеток, кога воопшто не го познавам :).. Можам да се заљубам во оној за кој можам да кажам дека знам како дише.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Не знам како можете да генералирате за правила на сакање и заљубување.

Тоа зависи од човек до човек, од ситуација до ситуација.

Можеби во некоја личност ќе се заљубите откако ќе се скарате. Има мал милион комбинации.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Види сега вака.. :)
Кога го запознаваш човек, го сакаш. Не можиш да се заљубиш во некој што воопшто не го познаваш.
Откако ќе го запознаеш човек, се заљубуваш во него и во сите негови доблести и маани.
Не ми е некако логично да се заљубам на почеток, кога воопшто не го познавам :).. Можам да се заљубам во оној за кој можам да кажам дека знам како дише.
Види финтата е што јас и ти мислиме обратно.:icon_lol:
На пример : Прво запознавам некој и ми се допаѓа/ свиѓа, по некое време, ако бидне нешто почнувам да се затрескувам и заљубувам. Следната фаза (која досега не дошла во мојот живот, ама стрпливо ја чекам :icon_lol:) е сакањето, љубењето. Највисоко чувство во љубовта е ЉУБЕЊЕТО, да ЉУБИШ некој.
Љубење и заљубувaње не е исто.:):)
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Е да :) Точно така CIL

In Love, Falling in Love :)
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Види финтата е што јас и ти мислиме обратно.:icon_lol:
На пример : Прво запознавам некој и ми се допаѓа,свиѓа,по некое време,ако бидне нешто почнувам да се затрескувам и заљубувам.Следната фаза (која досега не дошла во мојот живот,ама стрпливо ја чекам :icon_lol:) е сакањето,љубењето.Највисоко чувство во љубовта е ЉУБЕЊЕТО,да ЉУБИШ некој.
Љубење и заљубувње не е исто.:):)
Токму така, многу обратни размислувања имаме. :)
За мене заљубување, љубење, љубов, се е исто, само да почнува на Љ. :icon_lol:
Крај на нашата дебата :) Џабе би дискутирале :) :back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom