Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Планирам да идам до Бугарија деновиве да зирнам нешто количе на старо. Ако може некој да остави некоја страна бугарска за половни возила, плус некој совет или искуство?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Планирам да идам до Бугарија деновиве да зирнам нешто количе на старо. Ако може некој да остави некоја страна бугарска за половни возила, плус некој совет или искуство?
Да, вујко ми зеде кола од таму, поточно голф 4-ка 1.9 TDI со 110 кс, пред 2 месеци.

Од место имаше мака со турбото, не работеше како шо треба. До Македонија скрос откажа. 250 евра репарирање. По само 2 дена, откажа менувачот заедно сосе потисна и ламела. Поправка + делови 450 евра. Луф масерот осети дека не работи откако се стабилизира работата на турбото: поправка 40 евра.

Комшијата зеде Мерцедес Е класа од 2004 и тој имаше мака со турбото. Само за него платија 750 евра за оправање.

Така да мој совет ти е да пазиш шо земаш. Сите коли таму се со 130-150.000 км на табла, во реалност 3 пати повеќе... Поарно да земиш добра кола од Германија со 300.000 км, отколку шминкерај од Бугарија. Парите за мајстори ќе ти ја надополнат разликата, а нервозите ќе ти останат гратис.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Планирам да идам до Бугарија деновиве да зирнам нешто количе на старо. Ако може некој да остави некоја страна бугарска за половни возила, плус некој совет или искуство?
потпишувам со двете раце Dzish шо ти рече за бугарски коли.
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Фала на советите. Само заборавив да кажам дека не идам да земам нешто најефтино што може него сакам да најдам Меган Купе од новите по некоја пореална цена, или некој Цивик. Планирам се на се да потрошам до 12.000 евра. Тука исто ако може нешто советче што како да гледам. Фала многу дечки!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Фала на советите. Само заборавив да кажам дека не идам да земам нешто најефтино што може него сакам да најдам Меган Купе од новите по некоја пореална цена, или некој Цивик. Планирам се на се да потрошам до 12.000 евра. Тука исто ако може нешто советче што како да гледам. Фала многу дечки!
Ако го бараш овај модел:



Ти препорачувам да го купиш од авто салон во Македонија (или да го најдиш половен, од тука).

Ако го бараш постариот, за таа цена се наоѓа добар примерок во Германија, за Бугарија незнам...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Фала на советите. Само заборавив да кажам дека не идам да земам нешто најефтино што може него сакам да најдам Меган Купе од новите по некоја пореална цена, или некој Цивик. Планирам се на се да потрошам до 12.000 евра. Тука исто ако може нешто советче што како да гледам. Фала многу дечки!
ако е поскапо в бугарија не значи дека е подобро. за 12.000 ја би зел нешо ново, колку се сега мицубиши ланчер нови во мк??
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
ако е поскапо в бугарија не значи дека е подобро. за 12.000 ја би зел нешо ново, колку се сега мицубиши ланчер нови во мк??
SportBack вика дека почнува од 12.980 а за Sport Sedan 13.480. Не е лош ни мицубишито само што не ми се свиѓа од позади многу многу. Можно е да тркнам и до овие што се Хипо Лизинг да видам да не собрале некое добро количе. Ми кажаа дека Р8цата ја собрале вчера лом ја праеле во гаража :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
SportBack вика дека почнува од 12.980 а за Sport Sedan 13.480. Не е лош ни мицубишито само што не ми се свиѓа од позади многу многу. Можно е да тркнам и до овие што се Хипо Лизинг да видам да не собрале некое добро количе. Ми кажаа дека Р8цата ја собрале вчера лом ја праеле во гаража :)
Kia Ceed??

не знам дал е точно но мислам дека 5 години гаранција даваат сега во киа македонија
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ај да разграничиме прво... дизел или бензин е во игра? И која класа на автомобили? Малата или средната?
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Ако правиме муабет за помала класа( а за таа правиме) не е проблем дали е дизел или бензинец. А сеа сме у фаза на преговори ама мислам дека средната класа ќе биде колата.
Јас ги глеав Браво, Цивик, Меган, Фиеста, Корса како можни колици на ново( знам дека се у различни категории, ама па ја не плаќам така да незнам коа човекот ќе влезе у ПМС и ќе рече Рено Твинго а кога Меган)
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
84
Поени од реакции
35
Дечки ајде ако може малку помош.Значи се двоумам измеѓу фиат пунто ево и опел корса.Во врска со цената тука некаде се 200-300 евра разлика.Интериорот во евото е феноменално мислам во однос на другите коли од иста класа и цена, а пак корса си е корса барем такви муабети сите ми кажуваат.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Дечки ајде ако може малку помош.Значи се двоумам измеѓу фиат пунто ево и опел корса.Во врска со цената тука некаде се 200-300 евра разлика.Интериорот во евото е феноменално мислам во однос на другите коли од иста класа и цена, а пак корса си е корса барем такви муабети сите ми кажуваат.
Баш така како што ти кажале, корсата секогаш ќе биде поскапо продавана и секако е поквалитетна од фиат
п.с. со кој мотор сакаш да ја земеш ? ... а да и интериерот на корсата е убав за мене со квалитетни материјали, удобна ... моја роднина зема 1.2 со 2 врати џамче е
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
земи која повеќе ти се допаѓа. не сум слушнал нешто посебно да се жалат ни од едната ни од другата.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Новиот рестајлинг на корсата изгледа како на сликите подоле ... баш видов бела со црни траки и црни бандажи





 

Kajgana Shop

На врв Bottom