Дали сме зависници од компјутерите и интернетот?

А

Александра Д.

Гостин
Дали сме зависници од компјутерите и интернетот?

Ова прашање би можел да го поделам на два дела и тоа:

1. Дали сме зависни само од компјутерите без обзир на интернетот?

Или пак...

2. Дали сме зависни од интернет?

Знам дека на форумов има луѓе чија професија е поврзана со компјутери и интернет, но знам дека има и обични корисници.

За себе сметам дека сум благ зависник, иако работата ми е целосно поврзана со двете. Но, си сурфам и по други страници кои ми се омилени, подѕирнувам кој има на чет и зависно од ситуацијата останувам кратко или долго.

Сте кризирале за нет? : )
Зависни има многу, а ретки се оние што не се. Јас вака правам: ако имам интернет ќе седам и душата ќе му ја скинам на РСто, али ако нема интернет само музика и ништо друго...
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Дали сме зависници од компјутерите и интернетот?

Ова прашање би можел да го поделам на два дела и тоа:

1. Дали сме зависни само од компјутерите без обзир на интернетот?

Или пак...

2. Дали сме зависни од интернет?

Знам дека на форумов има луѓе чија професија е поврзана со компјутери и интернет, но знам дека има и обични корисници.

За себе сметам дека сум благ зависник, иако работата ми е целосно поврзана со двете. Но, си сурфам и по други страници кои ми се омилени, подѕирнувам кој има на чет и зависно од ситуацијата останувам кратко или долго.

Сте кризирале за нет? : )
Дефинитивно второто...
Ма тоа кај мене не беше криза туку повеке од криза:nesvest:..имам пробано да бидам без инт еден ден,тоа беше кога отидов кај баба ми да спијам али неможев да издржам нокта,цело време размислував дали некој ми пишал на скајп,мејл и др.,дали на моите омилени страници има некоја новост или пак некоја добра тема на форумов ...спиев само 3 часа и уште сабајлето во 8 право дома си отидов:vozbud:како и да е сега баба ми има инт.затоа спиењето кај неа е возможно :)
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
494
Поени од реакции
0
јас без интернет не можам.кога имам проблем со пс-то или кога немам нет многу ми е безвеза се осекам празно.дефинитивно сум зависник!!:vozbud:
 
Z

Zoza

Гостин
pregolem zavisnik...duri napraviv na mob. da mi stiga za sekoj komentar obavestuvanje od fb :kesa: ama i ne samo za fb voopsto sum golem zavisnik za se vo vrska so internetot :kesa:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
pregolem zavisnik...duri napraviv na mob. da mi stiga za sekoj komentar obavestuvanje od fb :kesa: ama i ne samo za fb voopsto sum golem zavisnik za se vo vrska so internetot :kesa:
Многу замарат пораките на секој 2 минути ми стига по една, те за коментар, за известувања од апликации... разни глупости. И ги исклучив.

Иначе зависник сум, али не до толку да неможам да се контролирам или да излезам надвор.
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
93
Поени од реакции
1
Голем зависник сум и од интернет и од компјутер и од утре планирам да не го чепнам компјутерот:nenene:
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Иако некои периоди доста време седам на интернет воопшто не сум зависник.
Можам неколку денови,или недели кога немам што да правам да седам по 5 саата на инт дневно,а после цела недела да не се ни уклучам.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
се прашувам кој на денешницава не е зависен... само што зависта претежно е за нетот а не за pc-то...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom