Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Не пишува во сезнајната и севистината книга?
Не знам на која книга точни мислиш. Во Библијата не пишува сигурно. Библијата не е сезнајна, ниту пак може да постои „сезнајна книга“ (нема доволно хартија на земјава за да се испечати :)
Библијата нема за цел да ја задоволи секоја човечка (атеистичка) необуздана љубопитност.
 
T

Tetro

Гостин
Неа земјотрес во главата и се случува, on a regular basis...
Ја забележав дека е летечи член. Доаѓа на форум, пишува пост, два, "крева прашина" народски кажано и ја снемува.

А на подфорумов модератори нема, сите кренаа раце.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Со „губиток„ едно ребро, Адам не само што не изгубил, туку добил-ја доби Ева, како слична на него. Така, првата позната црква/заедница е заедницата меѓу Адам и Ева.
Подобро му било да си остане со ребрата на број.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Подобро му било да си остане со ребрата на број.
Како бе подобро со ребрата на број?? Ако беше така ќе "пеглавме" денес животни место жени, или ќе бевме хермафродити :pos:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Не знам на која книга точни мислиш. Во Библијата не пишува сигурно. Библијата не е сезнајна, ниту пак може да постои „сезнајна книга“ (нема доволно хартија на земјава за да се испечати :)
Библијата нема за цел да ја задоволи секоја човечка (атеистичка) необуздана љубопитност.
Разочаран сум. :place: Нема што до хартијата е.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Да, како генетски запис, кој се ефектуира во дадени услови.
А кои се условите за да се ефектуира? Сите мажи сме потенцијални двополови суштества? Или тоа исчезнало после Адам?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сакаш да кажеш дека Адам е на повисоко ниво во однос на сите останати луѓе после него и само тој "носи(носел)" генрички особини и на маж и жена, а кај неговото "потомство" тие исчезнуваат ?
Сакам да кажам дека Адам бил човек, а не „маж„ или „жена„. Адам станува машко откако Ева е од Адама одвоена, а Ева е жена по самото свое обликување од Адамовата плот.

Адам зад себе не оставил „човек„, онака сам од себе, како своја копија, туку заедно со Ева, Адам оставил синови и ќерки, што значи дека сега не зборуваме за човекот Адам туку за синовите (мажите) и ќерките (жените) Адамови.
--- надополнето: Aug 12, 2011 2:09 PM ---
А кои се условите за да се ефектуира? Сите мажи сме потенцијални двополови суштества? Или тоа исчезнало после Адам?
Адамовиот севкупен човечки потенцијал, се ефектуирал со тоа што од човекот Адам е одвоена Ева, која е обликувана како жена.
Адамовиот потенцијал можел да се ефектуира и во Едем, согласно Божјата заповед до Адама и Ева, да се „плодат и множат„., со што и во Едем, родот човечки би се намножил со нови синови (мажи) и ќерки (жени).

После Адам, не постои „човек„, како што бил човекот Адам, туку постојат мажи и жени, како претставници / „половинки „од човековиот род.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Сакам да кажам дека Адам бил човек, а не „маж„ или „жена„. Адам станува машко откако Ева е од Адама одвоена, а Ева е жена по самото свое обликување од Адамовата плот.

Адам зад себе не оставил „човек„, онака сам од себе, како своја копија, туку заедно со Ева, Адам оставил синови и ќерки, што значи дека сега не зборуваме за човекот Адам туку за синовите (мажите) и ќерките (жените) Адамови.
Сакаш да кажеш дека на Адам му пораснал к*р кога му го извадиле реброто.:pos:
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
овие три нешта ме заинтересираа. Може линк од тие написи?

само да те потсетам дека истите тие беа фатиле уплав од инвазија од СССР...дел од нив исто така имаат правено скривници за време на "ладната војна" минатиот век. Впрочем не ми се јасни идеите за скривници и вода ако Семоќниот Бог сака ти да опстанеш, да живееш и да го продолжиш човечкиот род.
Eve nesto..
http://weeklyworldnews.com/headlines/21481/earths-second-moon-appears/

http://www.landoverbaptist.net/showthread.php?t=51181

http://www.youtube.com/watch?v=MmaeTOPoUUc

http://www.youtube.com/watch?v=tV5Bnkuddxw

ke pratam i drugo ponatamu..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сакаш да кажеш дека на Адам му пораснал к*р кога му го извадиле реброто.:pos:
Се ми се чини дека Ти тоа веќе го рече, а не дека јас сум сакал нешто да кажам...:icon_lol:
 
Член од
11 август 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
1. Еврејското име на Исус е Јешуа, а тоа е скратено од „Јехо Шуа“ што значи „Јехова спасува“ (Јехова/Јахве е името на христијанскиот Бог)

2. Месиха? Веројатно мислиш на Месија - што на еврејски (Меси Јах) значи „Помазан од Јахве“ т.е. Помазан од (христијанскиот) Бог.

3. Јешуа (еврејски) = Исус (грчки)
Месија (еврејски) = Христос (грчки)

4. На Никејскиот собор (кој не бил во 350, туку во 325 година) воопшто не се „договарало“ како ќе биде името на Јешуа на грчки, туку едноставно грците немаат „ш“ во нивната азбука па затоа при транслитерацијата на фонетиката од Јешуа се дошло до Исус.

5. На Никејскиот собор не учествувале само грци, туку повеќе од 300 епископи од христијанските цркви од сите три континенти (Европа, Африка и Азија).

6. На евреите (а и на Исус лично) воопшто не им било гајле како грците ќе го изговараат името на Јешуа. Исус никаде не заповедал Неговото име да биде подеднакво изговарано насекаде низ светот, така што тоа воопшто не било неопходно тогаш, а не е неопходно ни денес.

7. Околу останатото, гледам дека си жртва на исламистичка пропаганда, и доколку сакаш навистина да дојдеш до вистинското познавање на и околу Спасителот Исус, би ти препорачал повнимателно и посериозно да ја проучиш историјата приоѓајќи со објективен и непристрасен приод.
1. Na evrejsko Mesiah - hristos na grcki, jeshua na evrejko - jezus na grcki ? pa zasto drugite narodi go vzemat za negov prorok ili negov bog ( sega toj e bog, sin na bog ili nesto megu bog i covek ) celta mi e deka e toj e evrejski prorok i grcite prvo manipulirale so negovoto ime i negovite ucena ......?
2. Na nikejskiot sobir ne samo imeto se promenil tuku i verata se asimilira, porano jesus ( jeshua ) bil samo prorok, posle tie go zgolemuva na nivoto na bog.
3. jas ne veruvam na istorijata, zasto istorijata se pisuva od lugeto i lugeto zgresati ovie greski se grevovi i kako eden covek da sakrificira i ako nie pogresno da gi ucime nestite ... posle toa istorijata e edinstvenata nauka sto manipulira politikata .i taka natamu....jas poveke veruvam sto e pologicno, i pologicne mi da veruvam deka e prorok sto moze Bog da go zeme na nekoe druge mesto ,otkako da veruvam deka covek moze da bide Bog,....zasto jas ne sum bog ili ti da bides ?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Сакам да кажам дека Адам бил човек, а не „маж„ или „жена„. Адам станува машко откако Ева е од Адама одвоена, а Ева е жена по самото свое обликување од Адамовата плот.

Адам зад себе не оставил „човек„, онака сам од себе, како своја копија, туку заедно со Ева, Адам оставил синови и ќерки, што значи дека сега не зборуваме за човекот Адам туку за синовите (мажите) и ќерките (жените) Адамови.
--- надополнето: Aug 12, 2011 2:09 PM ---

Адамовиот севкупен човечки потенцијал, се ефектуирал со тоа што од човекот Адам е одвоена Ева, која е обликувана како жена.
Адамовиот потенцијал можел да се ефектуира и во Едем, согласно Божјата заповед до Адама и Ева, да се „плодат и множат„., со што и во Едем, родот човечки би се намножил со нови синови (мажи) и ќерки (жени).

После Адам, не постои „човек„, како што бил човекот Адам, туку постојат мажи и жени, како претставници / „половинки „од човековиот род.
Znaci dojdovme do stepen koga mozeme da kazeme deka Adam pretstavuva eden vid "kalap" od koj proizleguvaat mazot i zenata kako dve razlicnopolovi edinki na "covekot". Verojatno znaci deka i "rebroto" e vsusnost metafora za kalapot koj gi sodrzi osobinite na zenskata edinka.

Me interesira dali ova e tvoja konstrukcija na nastanite vo edemskata gradinka, ili e stav na Crkvata?

Sekako ova naucno fantasticno objasnuvanje ima mnogu poveke podloga za diskusija otkolku "bukvalnoto" tolkuvanje deka mu se otkinalo rebro na Adam i od nego nastanala zenata EVa.

Sega bi te zaprasal slednovo: Zosto gospod vednas ne gi sozdal razlicno Adam i EVa razlicni, tuku najprvo eden univerzalen kalap, pa posle od nego napravil dve edinki? Dali ova znacci deka Gospod zgresil vo presmetkite pri sozdavanje na covekot-kalap Adam, pa posle se "predomislil"? Ili pak namerata e druga?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Не знам како поинаку да прашам, а да не звучи вулгарно...во секој случај не терам шега со прашањево.
Дали на почетокот во Градината на нашите сеуште бесмртни прародители им било "овозможено" да се размножуваат, да имаат односи, да чувствуваат одредени емоции, чувства како страв, љубов, страст, посакување, желба? Она што погоре е нацртано од одредени уметници ме натера да ги прашам познавачите на оваа тема. Едино пишува дека кај нив било неразвиено чувството на срам.
Ако Креаторот ги створил мажот и жената со репродуктивни органи, дали нивната функција се однесува и на репродукција. Ако ги створил со спротивен пол како маж и жена, дали постоеле меѓусебни емоции и емоции во однос на околината (каква и да била). Сепак, иако бесмртни, биле само луѓе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom