Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Си ја погрешил темата...Непостои темен ангел
"Темниот"ангел всусност е најсветлиот и најсаканиот ангел на Бог....
тој е казнет од бога затоа што Ангелот станува њубоморен на Силата што ја има Бог.....Темниот ангел е Бунтовникот кој Несакал веке да се покорува на никој едноставно несакал да биде РОБ!
Од каде знаеш? Ангелите се духови, така? И тие се во некоја духовна димензија, сосема различна од материјалната. Како дојде тоа таа информација?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
While certain to upset the fundamentalist types(who will no doubt shout "satanism" and dismiss the work as one more"new age" attempt to trash thier faith),"The Secret History of Lucifer" will prove a real treasure trove for those seeking truth.
 

Attachments

S

smexy

Гостин
Ангели,духови...кај го пишува тоа,дека ангелите се духови?
--- надополнето: Aug 3, 2011 5:25 PM ---
Moжете ли да го именувате тој паднатиот?
Луцифер е назив и не е негово име...
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Добро бе ботови убила вас романтика,дај малце логика употребете можно ли е бог кој е семоќен кој знае се ,за кој непосоти простор и време или било каков друг лимит ке дозволи да направи грешка (луцифер) која подоцна ке се сврти против него,бог е изворот на постоењето татко на сите души но тој не е личност повеке може да се каже дека е процес,тој е апсолутна безвременска љубов од која е создадено се што постои,не постојат грешки не постојат случајности,ова материјално лимитирано постоење е само школо на вистината,тука се учи вистината и душата ја добива својата крајна форма односно преку страдањето и животните препреки таа станува свесна за своето постоење,го напушта материјалното ограничено постоење и се врака во апсолутната безвременска и постојана лјубов односно бог, апстракното значење на сатаната или луцифер е демонот кој го има во сите луге на нивниот пат кон бога,тој демон често не става во искушение да заборавиме на нашата вистинска цел односно на вракањето кон бог,и да се посветиме на некој минливи работи кој кај нас првенствено будат задоволство но потоа страдање бидејки нивната природа е минлива,но демонот во никој случај не треба да се свати како лош,тој е само учител кој преку страдањето не наведува да почнеме да го одиме патот кој ке не спаси од истото тоа страдање,во библијата и учењето на исус тој е преставен како личност која не искушува како паднат ангел но сето тоа е направено така за да може да биде разберено од тогашниот прост и неук народ,и да го потсети на правиот пат на љубовта која води кон вракање кон изворот на постоњето.Дај престанете да се понашате ко неукиот народ од пред 2000 години и престанете да ги перцепирате стварите како што се напишани,свртете се кон откривање и осознавање на вистинската природа на човековата душа, преку љубовта,не преку љубовта кон лугето туку преку љубовта за вистината за вистинското постоење без лимити и страдања во безусловна љубов,бидејки тоа е и првиот божји заповед возлјуби го својот бог како што се сакаш самиот себе односно возлјуби ја лјубовта како што се сакаш самиот себе,бидејки тоа е единствениот начин да се практикува здрава љубов кон самиот себе и кон својот спас.Како последна точка од мојот пост ке го зеам прашањето за пеколот, општо прифатената слика за пеколот е место во кое има страдање и болка,малку радост која подоцна го прави страдањето уште поголемо,истата таа слика може да ја приметиме во нашето секојдневно постоење пеколот е тука,додека рајот е постоењето во љубов и потполно задоволство,тоа се достигнува овде на земјата и во моментот кога ке биде почуствувана радоста од тоа постоење исчезнуваат сите страдања и душата е повторно слободна.Бидејки просторот и времето се само лимити кој ги поставуваат нашите ограничени перцепции гледајте на животите (бидејки сите од нас имаат веке неколку претходни животи),како на филмови преку кој се учи вистината за нашето посотење.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Лепотанов на постеров малце ми вуче на Бајага коа носеше фризура „џигерица“. А и свевидеќено око има јака ватажа. Него, масониве на форумов цело време дрвеа како свевидеќето било христијански симбол. Викам ја л`жат...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Лепотанов на постеров малце ми вуче на Бајага коа носеше фризура „џигерица“. А и свевидеќено око има јака ватажа. Него, масониве на форумов цело време дрвеа како свевидеќето било христијански симбол. Викам ја л`жат...
Хахаха! епа непееше за џабе Бајага - "Немој никад бити доле, мада неки и то воле".
Инаку окото во никој случај не е христијански симбол, туку египетски - oкото на Хорус.
Во одредени правци во окултизмот се поврзува со луцифер, бидејќи тој е креаторот на материјалниот свет.
Еве еден мој пост каде донекаде е објаснет мојот став во врска со ова: http://forum.kajgana.com/threads/Најтешкото-прашање-на-светот.4635/page-19#post-4307370
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
„But in the first we came to a mighty throne of gray granite, shaped like the sweetest pussy cat you ever saw, and set up on a desolate heath. It was midnight, and the Devil came down and sat in the midst; but my Fairy Prince whispered: "Hush! It is a great secret, but his name is Yeheswah, and he is the Saviour of the World." And that was very funny, because the girl next me thought it was Jesus Christ, till another Fairy Prince (my Prince's brother) whispered as he kissed her: "Hush, tell nobody ever, that is Satan, and he is the Saviour of the World."
We were a very great company, and I can't tell you of all the strange things we did and said, or of the song we sang as we danced face outwards in a great circle ever closing in on the Devil on the throne. But whenever I saw a toad or a bat, or some horrid insect, my Fairy Prince always whispered: "It is the Saviour of the World," and I saw that it was so. We did all the most beautiful wicked things you can imagine, and yet all the time knew they were good and right, and must be done if ever we were to get to the House of Gold. “ - Лола, Разбудениот Свет
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Хахаха! епа непееше за џабе Бајага - "Немој никад бити доле, мада неки и то воле".
Инаку окото во никој случај не е христијански симбол, туку египетски - oкото на Хорус.
Во одредени правци во окултизмот се поврзува со луцифер, бидејќи тој е креаторот на материјалниот свет.
Еве еден мој пост каде донекаде е објаснет мојот став во врска со ова: http://forum.kajgana.com/threads/Најтешкото-прашање-на-светот.4635/page-19#post-4307370
Ептен се согласувам -- фактот што окцето се среќава во христијански храмови, не значи дека и од таму потекнува. И фала ти за линкот -- сеа ќе го ѕирнам постот.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Го изглеав. У едно издање то луциферот личи на Џеј Ло, стварно! :) Па онда као старлети во Лас Вегас шоуа, протагонистки на fantasy movies со ланчич на чело... И на крај -- хелоу, Земља планета, то сам ја! Заебано. ;) А и музичево е онака Enya-like, слатко. Малце поразлично од естетиката на Шандор Ла Веј -- иначе, многу лош фраер бил. Со она рогоине и здрснатине хулахопки, Шандор неодоливо потсеќа на оние пацерски суперхерои во цено-бела техника од 50-те. Си глеал од оние најстарите Бетмени? Или ја пропуштам некоја порука у естетиката на чика Шандор?
--- надополнето: Aug 9, 2011 9:28 PM ---
Абе чоек едно име ви побара...
Шо замараш џабе па и ти. Прашај го оној телемитот со геометриски ник...тетрапак, ромбоид, хептанон...како ли му беше име...Он СВЕ знае.;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom