Каде може да најдам? (Општи прашања)

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Самоцитирање едно, никој не помогна. :)
Ако си од Скопје одвои си така повеке време и прошетај ги овие места
ПроСпорт на Партизански Одреди одма после крстосницата кај соборен храм од лева страна е, Бајк Маркет имаат 2 продавници едната е кај Фонтана градски парк а другата е кај Универзална Сала поточно улицата 20 Октомври, Про Бајк во Кисела Вода ул ''Драга Стојановска'' бр 4/1, БајкСтоп ул "Михаил Цоков" бр 6, Вучко Ул 29 Ноември” бр 40а
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Каде во Скопје можам да најдам ваков елек.
Скролајте надоле, втората голема слика, едната страна од елекот е карирана со сино-бело, другата е потполно црна. Доволно е и само едната страна да е црна и која цена се движат одприлика?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Исто така, знае ли можеби некој каде во земјава може да се набави квалитетна шпер-плоча?

Балтичка бреза би било идеално (baltic birch plywood). На многу места прашував и ретко каде имаат било каква шпер плоча од дебелина 18мм...
Од 18мм се користат за под во приколка или полуприколка за влечни возила. Јас сега земав цената е 1850 денари 2*1 или така нешто беа димензиите. Врска нема квалитетот,така да кај и да бараш ќе земеш шут. Претежно ги има во стоваришта. Ако познаваш некој што иде во Грција или Германија нека ти донесе од таму има квалитетни и се разбира многу поскапи.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Гајгер-Милеров бројач негде?
Било да се купи, било за услуга.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.827
Поени од реакции
31.772
Од 18мм се користат за под во приколка или полуприколка за влечни возила. Јас сега земав цената е 1850 денари 2*1 или така нешто беа димензиите. Врска нема квалитетот,така да кај и да бараш ќе земеш шут. Претежно ги има во стоваришта. Ако познаваш некој што иде во Грција или Германија нека ти донесе од таму има квалитетни и се разбира многу поскапи.
Фала на информациите.
За под во приколка и слични намени најчесто се зема градежна шпер-плоча, цената треба да е одприлика колку што си земала. Кај градежната шперплоча најважна особина е цврстината, што има секако напретек ама има и внатрешни шуплини. Мене иначе ми треба за звучни кутии, шпер-плоча од класа ББ или барем БЦ (оценките се од A до F, една за секоја од страните), и не смее да има шуплини во плочата (се прават непријатни вибрации).

Тешко е увезувањето во своја режија, 4-5 големи табли од 2.4х1.2 метри не се лесни за транспорт. На багажник тешко без да се оштетат итн.
Се обидувам да врбувам некој фирмиве/стоваришта/дилери што се бават со ова. Скоро сите ги поминав што се листани во zk.com.mk ама некој не се нафаќа за мала количина...
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Информација :

Може информација за Жичарницата до Водно ( цени, термин ) чув дека има и автобус кој оди до жичарата исто и за тоа би сакал инфо ( цени, термин ). Некој?!?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Информација :

Може информација за Жичарницата до Водно ( цени, термин ) чув дека има и автобус кој оди до жичарата исто и за тоа би сакал инфо ( цени, термин ). Некој?!?
Цената мислам дека е 100ден за жичарата а за автобус види си тука кога има http://jsp.com.mk/VozenRed.aspx
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Гајгер-Милеров бројач негде?
Било да се купи, било за услуга.
Гајгер-Милеров бројач е забранет да се поседува приватно. Инаку ретко кој поседува во Македонија и прашање е колку се калибрирани тие што можат да се најдат.
Совет. Распрашај се во институт за јавно здравство, или на институтот за физика при ПМФ. Можеби ќе ти помогне некој.
:)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Гајгер-Милеров бројач е забранет да се поседува приватно. Инаку ретко кој поседува во Македонија и прашање е колку се калибрирани тие што можат да се најдат.
Совет. Распрашај се во институт за јавно здравство, или на институтот за физика при ПМФ. Можеби ќе ти помогне некој.
:)
Па на пример ако сакам нешто да испитам, на пример телефон, мора некој да ми излезе во пресред бидејќи пред се тоа ќе е заштита за сите...Јебига
Фала
 
T

Tetro

Гостин
Па на пример ако сакам нешто да испитам, на пример телефон, мора некој да ми излезе во пресред бидејќи пред се тоа ќе е заштита за сите...Јебига
Фала
Ами, нашите ни мили институти (да не ги спомнувам по име) при групирањето, овие апаратчиња ги ставиле во групата апарати со кои се трага по, кхм, благородни метали... и затоа се забранети.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ами, нашите ни мили институти (да не ги спомнувам по име) при групирањето, овие апаратчиња ги ставиле во групата апарати со кои се трага по, кхм, благородни метали... и затоа се забранети.
Ке ни ја биде бе државава. Да не бериме гајле. А се надевав дека може лесно да се најде оти сепак е корисен за секое домаќинство :cautious:
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Стрелки за пикадо со железен врв , ама некој поквалитетни?
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
У орка.ли-нинг имаше едно време
 

Selekt3

Волшебник
Член од
3 август 2011
Мислења
254
Поени од реакции
45
Еј дајте објаснете ми што е тоа paypal.Оти сакам да заработувам преку интернет и ми рекоја дека за тоа ќе ти треба Paypal.Пишетеми порака
 

Kajgana Shop

На врв Bottom