Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Уф, канибализам. Дали стварно веруваш дека Исус им заповедал на своите ученици да пијат крв и да јадат човечко месо?
Дела 15:29 вели „да се воздржувате... од крв“
А како тоа ти го разбираш? Дали стварно Исус им наредил на учениците да го изедат неговот тело и да ја испијат неговата крв, и тоа да го прават стално до ден денешен?
--- надополнето: Jul 28, 2011 7:53 PM ---
Токму така, никој и не може да потврди дека се случила, затоа што и не се случила. Прикаска како и секоја друга, напишана од луѓето. И не само стариот завет, туку и новиот.
Никој не може да потврди дека така се случило, но никој не може ни апсолутно да негира дека така не се случило. Останува да веруваш дека било или не било. Изборот е твој.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Значи ова бањање во петок е друга работа ... Не забранува бог тука стварта е тоа што поради Св. Петка не чини ... Ке ти кажам искрено , тетка ми се бањала во петок и и се појавила св. Петка ... Во чест и слава на св.Петка си постам секој петок и избегнувам да се бањам баш во петок , а секој друг ден си е дозволено и нема зошто да не смее ... Не гледам зошто да биде срамота ... Мислев разбира некој ама еве видов дека на повеќето темава им е за тепање време и досада ...
Св.Петка и деветка ги нема во Писмото синко.
А таму е кажано.
Нема секс пред и вон брак,нема погледнување на жена со блудни мисли освен ако не ти е сопруга и нема самоблудствие.
И нема користење разни гуми и пластики и слични калвиновско-лутерански измислици кои доаѓаат директно од Пеколот и служат за негирање на плодноста женска.
Неделата синко, е денот кој треба Нему да му се посвети.
Слободно може да практикуваш хигиенски навики и во Петок.
Не ги слушај пратениците на лукавиот, забрадените и во црно облечени шизматици.

А ако веќе си грешел...
Покај се...

In nomini patri et fili et spiritus sancti.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А како тоа ти го разбираш? Дали стварно Исус им наредил на учениците да го изедат неговот тело и да ја испијат неговата крв, и тоа да го прават стално до ден денешен?
Ме интересира кој е твојот став Јоан по ова прашање. Дали за време на Господовата вечера (причеста), со јадењето на лебот и пиењето на виното ние буквално Го јадеме Христово тело и Ја пиеме Христовата крв или пак тие се само симболи со кои си припомнуваме за Христовата жртва?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Me interesira dali sekoj sto zavrsuva Teologija "fakultet" ima zagarantirano rabotno mesto POP? ILi kje pocne kako klisar pa posle ide nagore?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Me interesira dali sekoj sto zavrsuva Teologija "fakultet" ima zagarantirano rabotno mesto POP? ILi kje pocne kako klisar pa posle ide nagore?
Па нема загарантирано, и почнува како ѓакон. А за клисар ти треба плав мантил и ништо поише.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Па нема загарантирано, и почнува како ѓакон. А за клисар ти треба плав мантил и ништо поише.
Isto ima li nekoja statistika kaj nas u Makedonija, dali ima nevraboteni so toj "fakultet"? Kolkava e plata na gjakon? Kolku e isplatlivo da go "studiras" toa?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Isto ima li nekoja statistika kaj nas u Makedonija, dali ima nevraboteni so toj "fakultet"? Kolkava e plata na gjakon? Kolku e isplatlivo da go "studiras" toa?
Искрено не знам. Се сеќавам на времиња (пред едно 15на години) кога едно чудо девојки се испозапишаа на Теолошки со надеж дека ќе се вработат како вероучителки...Колку е исплатливо...Сакаш сериозен или циничен одговор?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Искрено не знам. Се сеќавам на времиња (пред едно 15на години) кога едно чудо девојки се испозапишаа на Теолошки со надеж дека ќе се вработат како вероучителки...Колку е исплатливо...Сакаш сериозен или циничен одговор?
Sekako seriozen. Mojot bratuced odi so devojka koja studirase teoloski i se otkaza po 2 godini i kaza deka imalo mnogu necesni raboti tamu, pa ponatak kje prasuvav i za toa. Za ova sto sega prasuvam, nemase ni taa odgovor osven deka tie sto se so vrski neli se vrabotuvaat vo crkvite kako civilen personal, sto i da znaci toa.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Sekako seriozen. Mojot bratuced odi so devojka koja studirase teoloski i se otkaza po 2 godini i kaza deka imalo mnogu necesni raboti tamu, pa ponatak kje prasuvav i za toa. Za ova sto sega prasuvam, nemase ni taa odgovor osven deka tie sto se so vrski neli se vrabotuvaat vo crkvite kako civilen personal, sto i da znaci toa.
Не е вкусно да навлегувам во детали и озборувања за Теолошки, така што ќе ги прескокнам тие коментари. Се разбира дека непотизам има секаде, па и во МПЦ, и тоа многу. Дури и назначувањето владици е врзано со комбинаторики, кој кого знае, итн. Ај да го оставиме тоа настрана...Додека бев во МК знам дека свештениците имаа пензионен фонд, примаа плата која не беше воопшто висока -- напротив. За моменталната ситуација и точни цифри не знам. Не знам како ги распоредуваат приходите од венчавки, крштевки, погреби, итн. Мислам дека е тоа екстра заработувачка. Имам неколку пријатели кои се свештеници (во МК, во Европа и во Америка) и кои живеат многу скромно. Со другиов тип на свештеници никогаш не сум се дружел.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не е вкусно да навлегувам во детали и озборувања за Теолошки, така што ќе ги прескокнам тие коментари. Се разбира дека непотизам има секаде, па и во МПЦ, и тоа многу. Дури и назначувањето владици е врзано со комбинаторики, кој кого знае, итн. Ај да го оставиме тоа настрана...Додека бев во МК знам дека свештениците имаа пензионен фонд, примаа плата која не беше воопшто висока -- напротив. За моменталната ситуација и точни цифри не знам. Не знам како ги распоредуваат приходите од венчавки, крштевки, погреби, итн. Мислам дека е тоа екстра заработувачка. Имам неколку пријатели кои се свештеници (во МК, во Европа и во Америка) и кои живеат многу скромно. Со другиов тип на свештеници никогаш не сум се дружел.
Jas voopsto ne poznavam svestenici, pa me zaintrigira seto toa. Nekako vladee opst vpecatok deka popovite se bogati lugje neli, se spomnuvaat celo vreme mercedesi, djipoi i slicno. Me zainteresira dali navistina e isplatliva profesija?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Jas voopsto ne poznavam svestenici, pa me zaintrigira seto toa. Nekako vladee opst vpecatok deka popovite se bogati lugje neli, se spomnuvaat celo vreme mercedesi, djipoi i slicno. Me zainteresira dali navistina e isplatliva profesija?
Абе...ние Македонците имаме една јасно изразена сеирџиска, негативна жичка во менталитетот. Сите успешни луѓе крадат, сите попови се богати, сите кои (како мене на пример) што живеат во Америка се пуни пари...Назад на прашањето: сигурен сум дека има такви свештеници со јаки аута. Јасно е каков пример даваат.

Свештениците кои ги познавам се исклучителни личности, не само како православни, туку како луѓе. За овие мои пријатели со сигурност знам дека свештенството не е финансиски исплатлива професија, бидејќи некои од нив немаат ни автомобил. Покојниот татко на еден мој пријател свештеник (кој исто така беше поп) знаеше да каже: добриот свештеник никогаш народот нема да го остави да гладува ниту пак неговото семејство да страда. А тој човек никогаш не земаше пари во рака -- ги праќаше луѓето да ги остават во црквата. Знам, ќе речеш колку има такви денес...Има, и со нив многу сакам да се дружам.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Абе ако не се бацувам со ЏенЦка во петок дали може со машка?:D
Кога се сака се се може , работата е дали тоа е добро или лошо ... Ако можеш ти и со прасе бацувај се , никој нема да ти забрани .)
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Детенце мило, прости ми за постот. Јас мислев дека тролаш, па ај да се зезаме, ама ти со сиот ум си ги постави прашањата. Ако имаш сериозни прашања од ваква природа, батали го форумов и оди на порталот Премин. Отец Игор Калпаковски порано одговараше на прашања -- тој е сериозен и образован свештеник. Побарај го, мислам дека служи во Св. Георгиј во Криви Дол (кај резиденцијата на Архиепископот). Земи прво прочитај ја Библијата, а потоа запознај се со православието преку добра литература, разговарај со теолози, не со приучени попови или баби што сањаат светци и се клањаат на чешмата у црква. Ако си сериозен во твоето барање, почни да се образуваш. И прости ми уште еднаш за циничниот одговор.
Простено е другар ... Иначе ја побарав од баба ми библијата , треба да идам деновиве да ја земам и да почнам да ја читам ... Одкога ќе ја прочитам може да идам и да разговарам ... Иначе мило ми е и мене што ме свативте , искрено не ми беше до шала ... Фала .
--- надополнето: Jul 28, 2011 11:07 PM ---
Лукавиот се појавува како св. Петка на сон?

Мене често ми се сони Моника Белучи, мислиш дека тоа е повторно лукавиот?
Ма тебе и Парис Хилтон ако сака нека ти се појавува ... не те ни знам па ни ме интересира да ти кажам искрено кој ти се појавува ... Твој живот , твој ствари , твој избор ... Ако толку те интересира тоа не било на сон туку додека се бањала , и да , јас не сум видел тоа туку тетка ми па дај те молам не ме оптеретувај се небитни работи ... Доколку немаш свој живот и толку ти е досадно , најди си некоја работа или нешто тепај си време , не замарај други ... Тоа беше само еден другарски совет за твое добро ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ма тебе и Парис Хилтон ако сака нека ти се појавува ... не те ни знам па ни ме интересира да ти кажам искрено кој ти се појавува ... Твој живот , твој ствари , твој избор ... Ако толку те интересира тоа не било на сон туку додека се бањала , и да , јас не сум видел тоа туку тетка ми па дај те молам не ме оптеретувај се небитни работи ... Доколку немаш свој живот и толку ти е досадно , најди си некоја работа или нешто тепај си време , не замарај други ... Тоа беше само еден другарски совет за твое добро ;)
:pos:

Дете, не се гибај со мене, ќе плачеш и ќе си пцуеш мајката што напиша и еден збор на овој форум...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom