Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 мај 2011
Мислења
52
Поени од реакции
9
Два ебиветра дискутираат за бајки... :tapp:

Ти од кај дојде до сознанието дека Бог создал сперматозоид во матката на Марија, од каде знаеш дека тоа семе мора да биде копија на човечкото? Нели е бог демек семоќен?
Логика :D
Не те разбрав за последното прашање.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Логика :D
Не те разбрав за последното прашање.
Pretpostavuvate koe tolkuvanje e tocno a se raboti za nedokazlivi tvrdenja. Zosto neli bog e semoken toj bi mozel da sozdade bogocovek bez nikakov problem, ili pa direktno da sozdade fetus namesto da se maci so spermatozoidi, isto kako sto magicno go sozdal svetot od nisto, ednostavno se e mozno ergo zaludno diskutirate.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Нејзино е тоа ... Јас не сум видел па неможам да кажам дека е сигурно ... Така она кажа , верник е , па мислам дека не ме лаже и јас верувам ... За другите не можам ни да ги терам да веруваат а не ни знам дали веруваат тоа е нивно ...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Нејзино е тоа ... Јас не сум видел па неможам да кажам дека е сигурно ... Така она кажа , верник е , па мислам дека не ме лаже и јас верувам ... За другите не можам ни да ги терам да веруваат а не ни знам дали веруваат тоа е нивно ...
Веројатно не те лаже тетка ти, а и нема мотив, ниту причина да те лаже дека видела или сонувала нешто. Сепак тоа не значи дека тоа привидение било навистина таа така наречена „света Петка“. Која и да била таа Петка, таа е одамна почината и нејзината душа, доколку искрено верувала, е кај Господ. Сум се изнаслушал приказни од луѓе на кои што им се сонила некоја жена облечена во црно и им рекла нешто чудно, а потоа попот им ја „идентификувал“ таа жена во сонот како св. Петка. Многу поверојатно е дека тоа е обичен сон, или пак некои мучки на ѓаволот кој исто така може да се претставува со лажен идентитет. Библијата вели дека и самиот ѓавол (сатана) се преправа како ангел на светлината:

„и самиот сатана се преправа во ангел на светлината.“ (2 Коринтјаните 11:14, Библијата)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Нејзино е тоа ... Јас не сум видел па неможам да кажам дека е сигурно ... Така она кажа , верник е , па мислам дека не ме лаже и јас верувам ... За другите не можам ни да ги терам да веруваат а не ни знам дали веруваат тоа е нивно ...
Детенце мило, прости ми за постот. Јас мислев дека тролаш, па ај да се зезаме, ама ти со сиот ум си ги постави прашањата. Ако имаш сериозни прашања од ваква природа, батали го форумов и оди на порталот Премин. Отец Игор Калпаковски порано одговараше на прашања -- тој е сериозен и образован свештеник. Побарај го, мислам дека служи во Св. Георгиј во Криви Дол (кај резиденцијата на Архиепископот). Земи прво прочитај ја Библијата, а потоа запознај се со православието преку добра литература, разговарај со теолози, не со приучени попови или баби што сањаат светци и се клањаат на чешмата у црква. Ако си сериозен во твоето барање, почни да се образуваш. И прости ми уште еднаш за циничниот одговор.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Веројатно не те лаже тетка ти, а и нема мотив, ниту причина да те лаже дека видела или сонувала нешто. Сепак тоа не значи дека тоа привидение било навистина таа така наречена „света Петка“. Која и да била таа Петка, таа е одамна почината и нејзината душа, доколку искрено верувала, е кај Господ. Сум се изнаслушал приказни од луѓе на кои што им се сонила некоја жена облечена во црно и им рекла нешто чудно, а потоа попот им ја „идентификувал“ таа жена во сонот како св. Петка. Многу поверојатно е дека тоа е обичен сон, или пак некои мучки на ѓаволот кој исто така може да се претставува со лажен идентитет. Библијата вели дека и самиот ѓавол (сатана) се преправа како ангел на светлината:

„и самиот сатана се преправа во ангел на светлината.“ (2 Коринтјаните 11:14, Библијата)
Лукавиот се појавува како св. Петка на сон?

Мене често ми се сони Моника Белучи, мислиш дека тоа е повторно лукавиот?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Православен Христијанин сум ... Иначе имам читано дека во петок не било убаво да се бањаш и доколку постиш дека не чинело да се бацуваш со женска ... Имав прашано еден човек кој многу верува и кој се бави со такви работи , тој ми кажа дека немало врска тоа ... После тоа прашав и еден поп ми рече дека не смеело ни да се бацуваш со женска ни да се бањаш ... Еве на пр. Кога ке земеш причесна не смее со никој воопшто да се бацуваш ...
Епа мислам дека Мики1 може да ти помогне или да те пренасочи за попрецизен одговор.

Другиве, ќе се заебаваме - не не' читај.
--- надополнето: Jul 28, 2011 5:45 PM ---
This keeps getting better and better...
Кај е сеа онаа иконата со телевизорот...
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Кај е сеа онаа иконата со телевизорот...
Три сум ти нашла :D
Оригиналот од форумов

Една малце похистерична

И последнава ептен хај-тек

Лошо е што мораш да ги пастираш како слики, али некогаш вреди :pipi:
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
52
Поени од реакции
9

Pretpostavuvate koe tolkuvanje e tocno a se raboti za nedokazlivi tvrdenja. Zosto neli bog e semoken toj bi mozel da sozdade bogocovek bez nikakov problem, ili pa direktno da sozdade fetus namesto da se maci so spermatozoidi, isto kako sto magicno go sozdal svetot od nisto, ednostavno se e mozno ergo zaludno diskutirate.
Па така пише во Библијата, одамна било најавено дека девица ќе зачне и ќе роди син (Исаија 7:14).
И светот не е магично создаден од ништо, не трескај зелени, ако Бог постои отсекогаш тогаш не можеме да кажеме дека го создал светот од ништо, бидејќи тој самиот е од нешто, сигурно живее во средина изградена од нешто и сигурно го направил универзумот со нешто (најверојатно енергија).
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Aiii temava stanala kalakurnica poslednive strani.
Eden prasuva dali smee da se banja u petok, drugiot mu odgovara banjaj se ali ako si postel ili pricestil nemoj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tret se obiduva da dokaze sozdavanje na spermatozoid samo od sebe u zenska matka!!!!!!!!

Daj nekoj neka mi potvrdi , deka navistina citam vakvi raboti!!!!!!!!!!!!!! :P

p.s Corbadzija , ti si edinstveniot sto odgovara sosema korektno, na postavenite prasanja, do Hristijanite!. JA imas mojata pocit.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Мики1976, го разбирам твојот револт. Ама форум е ова -- глеаш детенцето како си праша? И има потполно право на тоа бидејќи така е насловена темава. Уште се јадам што не сконтав одма дека сосема искрено постави прашање. Неговата чиста, детска вера го освежи форумов (барем за мене), без разлика на наивноста на прашањето. Се убивме од дискусии и цитирање Библии, мерење суети, тролање...
 
I

Iblis

Гостин
Православен Христијанин сум ... Иначе имам читано дека во петок не било убаво да се бањаш и доколку постиш дека не чинело да се бацуваш со женска ... Имав прашано еден човек кој многу верува и кој се бави со такви работи , тој ми кажа дека немало врска тоа ... После тоа прашав и еден поп ми рече дека не смеело ни да се бацуваш со женска ни да се бањаш ... Еве на пр. Кога ке земеш причесна не смее со никој воопшто да се бацуваш ...
Абе ако не се бацувам со ЏенЦка во петок дали може со машка?:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom