Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи денес христијанството нема никаква допирна точка со идеите и учењата на Исус и у ствари преставува ерес кон тоа учење (само замаскирано во мермери, икони, свеќњаци и боја за јајца.
....:confused:....
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Може и тема да се отвори за ова :) Инаку јас лично имам голем респект кон обидот за репликација на човековата свест:)

Ако некојпат се укаже можност за дискусија не само на форум, јас ја прифаќам оберучке:)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Може и тема да се отвори за ова :) Инаку јас лично имам голем респект кон обидот за репликација на човековата свест:)

Ако некојпат се укаже можност за дискусија не само на форум, јас ја прифаќам оберучке:)
Епа да почекаме малку, па откога ќе се аплоадираме на интернет, ќе можеме било кога и во било кое време. ;)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Дечки забегавте од темата. Тaa не е научна фантастика, туку прашања за христијанството :)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Забегувањето не е научна фантастика. Ако ги прочиташ линковите - ќе ти биде јасно колку се иминентни овие технологии.

И...има и тоа каква врска со христијанството. Во моментот кога дигиталната свест ќе стане реалност идејата за задгробен живот е поинтлес.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Убаво е, ама не е христијански да се бањаш во петок -- исклучиво во сабота или недела. И не повеќе од еднаш неделно (на евтина струја). А за бацување во уста, може ама ако трае испод 2.5 секунди и без јазик.
Многу добра смисла за хумор имаш , се гледа голем Христијанин си ... Иначе не те прашав тебе кога се бањаш ( дека еднаш неделно) туку прашав дали е убаво и дали чини во петок ;)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Многу добра смисла за хумор имаш , се гледа голем Христијанин си ... Иначе не те прашав тебе кога се бањаш ( дека еднаш неделно) туку прашав дали е убаво и дали чини во петок ;)
Каков ли само одговор ти бараш да добиеш:cenzura:

Јас се чудам како можеш такво прашање воопшто да поставиш.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Многу добра смисла за хумор имаш , се гледа голем Христијанин си ... Иначе не те прашав тебе кога се бањаш ( дека еднаш неделно) туку прашав дали е убаво и дали чини во петок ;)
Ако сакаш навистина прецизен одговор, ќе треба да се идентификуваш на која точно христијанска секта припаѓаш од постоечките 38.000.

Може си адвентист, баптист, протестант, православен, мормон, римо-католик, ново-православец, сабатар, сведок, растафаријанец...

Вака ризикуваш некој да те посоветува погрешно.

Затоа: Каква христијанка си ти?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И...има и тоа каква врска со христијанството. Во моментот кога дигиталната свест ќе стане реалност идејата за задгробен живот е поинтлес.
И шо ќе праи то дигиталната свест? Ќе се впушти во потрага по смислата од нејзиното постење, така? :pos:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
И шо ќе праи то дигиталната свест? Ќе се впушти во потрага по смислата од нејзиното постење, така? :pos:
Имаш линкови. Можеш да прочиташ. Разбирлив е текстот и не е претерано долг.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
И...има и тоа каква врска со христијанството. Во моментот кога дигиталната свест ќе стане реалност идејата за задгробен живот е поинтлес.
Ништо од дигиталната свест, што би рекол ср Roger Penrose
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Ако сакаш навистина прецизен одговор, ќе треба да се идентификуваш на која точно христијанска секта припаѓаш од постоечките 38.000.

Може си адвентист, баптист, протестант, православен, мормон, римо-католик, ново-православец, сабатар, сведок, растафаријанец...

Вака ризикуваш некој да те посоветува погрешно.

Затоа: Каква христијанка си ти?
Православен Христијанин сум ... Иначе имам читано дека во петок не било убаво да се бањаш и доколку постиш дека не чинело да се бацуваш со женска ... Имав прашано еден човек кој многу верува и кој се бави со такви работи , тој ми кажа дека немало врска тоа ... После тоа прашав и еден поп ми рече дека не смеело ни да се бацуваш со женска ни да се бањаш ... Еве на пр. Кога ке земеш причесна не смее со никој воопшто да се бацуваш ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom