Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Ако ти е полесно така да го преформулираш мојот заклучок се сложувам. Падот на верата е евидентен:), но запази падот на верата во Бог, каков што го претставув црквата.
Падот на верата го најави уште Св. Ап. Павле, пред 20 векови, така да не ми кажуваш ништо ново-доцниш едно 20 векови.
--- надополнето: Jul 27, 2011 1:13 PM ---
2. Божји дар???? Пак селективност од негова страна - ПА ШТО НЕ ГО ДАЛ КАЈ СИТЕ ОТРПИЛИКА ПОДЕДНАКВО. НЕКОИ ПРИЈАТЕЛЕ ГИ ОСАКАТИЛ ВО ПОГЛЕД НА ИНТИЛИГЕНЦИЈА!!!!
Бог раздава онака како што Он мисли дека треба да раздаде. Очигледните однесувања кај луѓето ни потврдуваат дека токму интелигентните луѓе имаат поизразена гордост, која е прва и основна болест кај човековиот дух, па така, нивната интелигентност не им е на корист, за нивен влез во Рајот. Но затоа, блажени се бедните по дух....
--- надополнето: Jul 27, 2011 1:14 PM ---
3. Колективна затуцаност, Прадедо ми од 15 век што ловел зајци за да преживее бил поголем интелектуалец, оној АВРАМ од библијата што како МАкро ја давал жена му кај стигне бил на високо интелектуално ниво. Давид кралот исто. Каин и Авел се врвот на интелектуиалноста во минатото.
Штом Ти така велиш - така е....:rolleyes:
--- надополнето: Jul 27, 2011 1:15 PM ---
Навистина ли Мики, "стоиш" зад сите овие коментари што ги пишуваш?
Да. Со исклучок на неколку грешки кои ги имам направено на форумов и кои ги прифаќам за мои грешки, стојам зад ова кое го пишувам.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Една работа сакам да разјасниме, а тоа е дали Бог не створил од ништо, или пак сме сите ние дел од Бог. т.е. нешто како што би "кажала" холограмската парадигма да речеме.
Во првиот случај може да се постави прашањето зошто Бог не направил како што не направил(грешни).
Во вториот случај....ај ќе го оставиме, ме мрзи да образложувам :) и така не е тема на дискусија.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Растенијата биле за храна. Кога некое растение ќе го изедеш, тоа тешко да остане живо.

Hence, во рајската градина смртта не била непознаница. Ако во градината постоела смрт, тогаш како тоа гревот на човекот ја донел смртта во светот?
Кога Библијата вели дека гревот влегол во светот и преку него смртта, се мисли на човековиот грев и на човековата смрт. Растенијата немаат ниту свест, ниту слободна воља за да направат грев. Значи тој стих не се однесува на нив. Тие не се создадени бесмртни.
--- надополнето: Jul 27, 2011 4:18 PM ---
Една работа сакам да разјасниме, а тоа е дали Бог не створил од ништо, или пак сме сите ние дел од Бог. т.е. нешто како што би "кажала" холограмската парадигма да речеме.
Зависи за кој Бог прашуваш. Доколку прашуваш за христијанскиот Бог, Тој не не создал од ништо, туку нашите тела ги создал од земјата, ставајќи ни животодавен дух во нив.

Во првиот случај може да се постави прашањето зошто Бог не направил како што не направил(грешни).
Христијанскиот Бог не не направил грешни, туку добри, но со слободна воља да згрешиме.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Кога Библијата вели дека гревот влегол во светот и преку него смртта, се мисли на човековиот грев и на човековата смрт. Растенијата немаат ниту свест, ниту слободна воља за да направат грев. Значи тој стих не се однесува на нив. Тие не се создадени бесмртни.
Неможе нешто создадено да е бесмртно.
Бесмртно е нешто ако постои надвор од концептот време-простор.
Само тоа што не е родено неможе да умре и обратно.
Ова е закон кој неможе да не е спроведен овде на земјава, па и универзумов.
--- надополнето: Jul 27, 2011 4:22 PM ---
Кога Библијата вели дека гревот влегол во светот и преку него смртта, се мисли на човековиот грев и на човековата смрт. Растенијата немаат ниту свест, ниту слободна воља за да направат грев. Значи тој стих не се однесува на нив. Тие не се создадени бесмртни.
--- надополнето: Jul 27, 2011 4:18 PM ---

Зависи за кој Бог прашуваш. Доколку прашуваш за христијанскиот Бог, Тој не не создал од ништо, туку нашите тела ги создал од земјата, ставајќи ни животодавен дух во нив.

Христијанскиот Бог не не направил грешни, туку добри, но со слободна воља да згрешиме.
Ако не направил од земјата тогаш зошто не направил склони кон грешки?
Можел да не направи подобри, но не сакал е логичниот исход од ова.
Слободна воља им дал на Адам и Ева одпосле, одкако ги создал склони кон грешки.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Prvo bi vi preporacal edna kniga od Pol Holbah tenka e se cita za saat vreme-Razgoleno Hristijanstvo, tamo so jaki dokazi ama i so stil vo pisuvanjeto go pobiva hristijanstvoto a so toa implicite i site religii, Bog nikako ne moze da gi naprai lugeto asalni tie stalno mu idat kontra on se gnevi pa potop praka pa na kraj sinot isus i pak nisto bate si teraat po svoe lugeto ko da ne se negova sorta!
Bog dopusta zlo oti saka da ne stavi na ispit nie da pomagame, toa ti e isto ako ti mi baras pomos a jas mozam da ti pomognam ama nejkam oti sakam da go staam na ispit Trpe da ti pomogne iako znam deka on nema da ti pomogne!
Очигледно тој Пол нема познавање од христијанската вера и пишува работи во името на христијанството кои христијанството не ги поучува, а потоа ги побива/исмева истите.Значи тој си ги побива и измева своите погрешни замисли и предрасуди околу христијанството.

И наркоманот бара помош кога е во криза и те моли да му најдеш дрога, но ти не му даваш дрога. И кога ти би бил бог, ти би бил лош „бог“ за него и тој би те исмевал вака на форуми :)
Исто така и бебето кое е болно плаче и бара помош од мајката. Доколку мајката го однесе на лекар да го боцкаат со инекции, тоа си размислува вака: Абе што и е на оваа лоша мајка. Мене ме боли грлото и солзи ронам барам помош, а она наместо да ми го извади грлото што ме боли, згора на тоа ме носи на место каде што ме прободуваат со игли по кожата! Колку е лоша, морбидна и глупа оваа мајка! :)

Колку и да е смешно, на сличен начин се однесуваат и луѓето „сезнајковци“ во однос на Бог.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Очигледно тој Пол нема познавање од христијанската вера и пишува работи во името на христијанството кои христијанството не ги поучува, а потоа ги побива/исмева истите.Значи тој си ги побива и измева своите погрешни замисли и предрасуди околу христијанството.

И наркоманот бара помош кога е во криза и те моли да му најдеш дрога, но ти не му даваш дрога. И кога ти би бил бог, ти би бил лош „бог“ за него и тој би те исмевал вака на форуми :)
Исто така и бебето кое е болно плаче и бара помош од мајката. Доколку мајката го однесе на лекар да го боцкаат со инекции, тоа си размислува вака: Абе што и е на оваа лоша мајка. Мене ме боли грлото и солзи ронам барам помош, а она наместо да ми го извади грлото што ме боли, згора на тоа ме носи на место каде што ме прободуваат со изгли по кожата! Колку е лоша и глупа оваа мајка! :)

Колку и да е смешно, на сличен начин се однесуваат и луѓето „сезнајковци“ во однос на Бог.
E aјде де, глупи сме...ај да речеме така е.
Тогаш кој е крив?
Ако сликата на сликарот не чини кој е крив?
Сликата?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Неможе нешто создадено да е бесмртно.
Бесмртно е нешто ако постои надвор од концептот време-простор.
Бесмртно е нешто што не умира, нешто што може да живее вечно. Ние луѓето можеме да филозофираме што и како е тоа, но ако бидеме искрени и понизни, ќе мора да признаеме дека ние абер немаме што и како е тоа бесмртно. Тешко дека некој може аргументирано да докаже дека не може нешто што е создадено да е бесмртно. Можеме да кажеме дека секој живот што го гледаме е смрттен, но тоа е така заради нашето ограничено искуство и ограничена перспектива на набљудување (просторно и временски).

Само тоа што не е родено неможе да умре и обратно.
Убаво, поетично кажано. Јас пак знам друга песничка која вели вака:
Ако некој се роди еднаш, ќе умре два пати.
Ако некој се роди два пати, ќе умре еднаш.
:)

Ако не направил од земјата тогаш зошто не направил склони кон грешки?
Бог не не направил склони на грешки, туку со слободна воља која била склона кон она што ние ќе сакаме да биде склона. Дури откако згрешиле нашите преродители тие станале грешни и потоа робови на гревот, склони кон грев.

Можел да не направи подобри, но не сакал е логичниот исход од ова.
Можел да не направи роботи кои автоматски ќе му бидат послушни во се, но Бог сметал дека тоа не е подобро. Бог подобро знае. Ако некој смета дека знае подобро од Бог, нека повели сам нека создаде свои созданија кои ќе бидат подобри од Божјите.

Слободна воља им дал на Адам и Ева одпосле, одкако ги создал склони кон грешки.
Напротив, прво им дал слободна воља, а тие потоа откако ја злоупотребиле слободната воља станале склони кон грешки т.е. до некаде си ја заробиле слободната воља во гревот.
--- надополнето: Jul 27, 2011 4:50 PM ---
Ако сликата на сликарот не чини кој е крив?
Сликата?
Сликата ниту е личност, ниту има слободна воља.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Бесмртно е нешто што не умира, нешто што може да живее вечно. Ние луѓето можеме да филозофираме што и како е тоа, но ако бидеме искрени и понизни, ќе мора да признаеме дека ние абер немаме што и како е тоа бесмртно. Тешко дека некој може аргументирано да докаже дека не може нешто што е создадено да е бесмртно. Можеме да кажеме дека секој живот што го гледаме е смрттен, но тоа е така заради нашето ограничено искуство и ограничена перспектива на набљудување (просторно и временски).

Убаво, поетично кажано. Јас пак знам друга песничка која вели вака:
Ако некој се роди еднаш, ќе умре два пати.
Ако некој се роди два пати, ќе умре еднаш.
:)

Бог не не направил склони на грешки, туку со слободна воља која била склона кон она што ние ќе сакаме да биде склона. Дури откако згрешиле нашите преродители тие станале грешни и потоа робови на гревот, склони кон грев.

Можел да не направи роботи кои автоматски ќе му бидат послушни во се, но Бог сметал дека тоа не е подобро. Бог подобро знае. Ако некој смета дека знае подобро од Бог, нека повели сам нека создаде свои созданија кои ќе бидат подобри од Божјите.

Напротив, прво им дал слободна воља, а тие потоа откако ја злоупотребиле слободнавата воља станале склони кон грешки т.е. до некаде си ја заробиле слободната воља во гревот.
--- надополнето: Jul 27, 2011 4:50 PM ---

Сликата ниту е личност, ниту има слободна воља.
Фала за одговорот, ама не би се сложил баш.
Како и да е продолжуваме понатака :)
--- надополнето: Jul 27, 2011 4:53 PM ---
Сликата ниту е личност, ниту има слободна воља.
А од кај произлегува слободната воља?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Бог не не направил склони на грешки, туку со слободна воља која била склона кон она што ние ќе сакаме да биде склона. Дури откако згрешиле нашите преродители тие станале грешни и потоа робови на гревот, склони кон грев.......Напротив, прво им дал слободна воља, а тие потоа откако ја злоупотребиле слободнавата воља станале склони кон грешки т.е. до некаде си ја заробиле слободната воља во гревот.
Може да згреши само оној што има концепт за тоа што е добро а што не, според библијата токму тоа им било забрането на нив! Така да твоево тврдење нема смисла, можеш да го игнорираш и да ги повторуваш истите лаги, но со тоа нема да станат вистина.
Сликата ниту е личност, ниту има слободна воља.
Сликата е нечива креација, како што и луѓето според вас се креација на бог! Што значи аналогијата е на место! Ако сликата....или било која друга човечка творба не е "добра", тогаш за тоа е одговорен нејзиниот креатор, а не креацијата.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Slusaj edno, poimot slobodna volja e kontradiktoren na poimot SKLON kon grev toa ti e kako sakat da moze da trca, ne moze, a zosto? Zatoa sto e SAKAT (SKLON kon grev) taka i ova ne moze ti da letas posto ne si ptica ne mozes da imas slobodna volja posto ne si semoken, vtoro, ako Adam i Eva imale slobodna volja diskutabilno e kako uopste zgresile, a site nie posle niv neame slobodna volja posto vlegla civijata grevot SKLONOSTA kon grev i dzabe sve.
A Holbah i toa kako go znael hristijanstvoto, a ti ne se praj pogolem katolik od papata iako ne si katolik znaes sto sakam da kazam.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
1. Бесмртно е нешто што не умира, нешто што може да живее вечно. Ние луѓето можеме да филозофираме што и како е тоа, но ако бидеме искрени и понизни, ќе мора да признаеме дека ние абер немаме што и како е тоа бесмртно. Тешко дека некој може аргументирано да докаже дека не може нешто што е создадено да е бесмртно. Можеме да кажеме дека секој живот што го гледаме е смрттен, но тоа е така заради нашето ограничено искуство и ограничена перспектива на набљудување (просторно и временски).

2.Убаво, поетично кажано. Јас пак знам друга песничка која вели вака:
Ако некој се роди еднаш, ќе умре два пати.
Ако некој се роди два пати, ќе умре еднаш.
:)

.
1. Odlicno sroceno Corbadzija:) NIE aposlutno ne mozeme da definirame besmrtnost vo apsolutni ramki. Ne zname kako izgleda (be)smrtnosta vo povekedimenzionalen prostor. Ottuka e bescelno da se debatira sto e besmrtnost, i sekoj obid za negova definicja kako toj deka se sto e sozdadeno e smrtno, e apsolutno neprifatliv.
Ottuka jas bi rekol bescelna e "prepirkata" za ovoj poim, kako sto i sam kaza mnogu sme "mali" za da go izdefinirame toa.
No, postoi edno golemo NO. Kako Crkvata se drznuva da go definira istiot toj poim. Kako se obiduva voopsto da tolkuva deka Adam i Eva se napraveni da bidat besmrtni, ne znaejki sto toj poim znaci? VO seta svoj malenkost i inferiornost uste s eobiduva da pokaze deka nekoe bitie so superintiligencija ne napravilo od besmrtni vo smrtni sustestva, samo zatoa sto zmijata ja zaebala rabotata. Crkvata barata so poimi koi se von nejziniot domen, taka li? Ili svetite oci se nesto poveke od nas "obicnite smrtnici" pa moze da izdefiniraat smrtnost, besmrtnost, voskresenie vo ramki na povekedimenzionalen prostor?

p.s Seto ova vazi i za voskresnuvanje kako poim. Voskresnuvanjeto na Isus ima prifatliva verojatnost samo definirano kako revitaliziranje na osnovnite zivotni funkcii posle X vreme, kade X e mal period od nekolku desetici casovi. Znaci povtorno definicija vo ramkte na nasiot 3 dimenzionalen svet , vklucuvajki go vremeto kako faktor.

2. Aj pojasni go ova :) NA sto potocno aludiras so tie stavovi?

Pogledni go mojot potpis koj gi sodrzi osnovnite koncepti na teroijata na haosot, odnosno pricinsko posledicnite vrski koi vladeat so univerzumot. Ako nekoj se rodi dva pati, kje se rodi i tret pat :). Ako nekoj se rodil ednas, ne znaci deka kje se rodi i vtor pat.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Кога Библијата вели дека гревот влегол во светот и преку него смртта, се мисли на човековиот грев и на човековата смрт. Растенијата немаат ниту свест, ниту слободна воља за да направат грев. Значи тој стих не се однесува на нив. Тие не се создадени бесмртни.
Значи во градината, сите биле смртни, освен Адам, Ева и Јахве. Така?
--- надополнето: Jul 27, 2011 7:21 PM ---
Ако некој смета дека знае подобро од Бог, нека повели сам нека создаде свои созданија кои ќе бидат подобри од Божјите.
Па го правиме тоа. Човекот се усовршува секојдневно со помош на технологиите кои самиот ги развива. Денес, живееме подолго од нашиот природен век. Веќе имаме вештачки органи кои функционираат и подобро од природните. Набрзо, ние ќе бидеме боговите на идниот „бесмртен“ човек. Човекот кој ќе доживее 250-300 години старост е најверојатно веќе роден. Човекот е богот на идниот супер-човек.

Јахве може само вода да ни носи.

Приказните од Битие, позајмени од религиите кои претходат на христијанството се еден од илјадниците митови на креација на човештвото.

Логиката на која е изграден јудеистичкиот мит за креација е денес потполно анахрон и ирационален.

Бар да си одбрал нешто помодерно за фурање - Битие е фалична уздуж и попреко. Само во првите две книги има доволно контрадикторности за да ладно се откажеш.

Освен ако немаш посилна мотивација од тоа да бидеш рационален и критичен
--- надополнето: Jul 27, 2011 7:28 PM ---
Напротив, прво им дал слободна воља, а тие потоа откако ја злоупотребиле слободната воља станале склони кон грешки т.е. до некаде си ја заробиле слободната воља во гревот.
Пар факти: Им дал слободна воља, но не им дал способност да разликуваат добро од лошо/зло.

1. Како тие ја злоупотребиле слободната воља, кога немале концепт за добро и зло?

2. Како станале „склони кон грешки“ кога САМО ЕДНАШ згрешил?

Како може некој да биде дијагностициран како склон кон грешки (за кои претходно немал концепт) ако само еднаш направи грешка?
--- надополнето: Jul 27, 2011 7:31 PM ---
Сликата ниту е личност, ниту има слободна воља.
Часовникот најден на пуста плажа не е жив организам, па ти сепак бесрамно го користиш како паралела за Креатор.

Чуму двојни стандарди?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Па го правиме тоа. Човекот се усовршува секојдневно со помош на технологиите кои самиот ги развива. Денес, живееме подолго од нашиот природен век. Веќе имаме вештачки органи кои функционираат и подобро од природните. Набрзо, ние ќе бидеме боговите на идниот „бесмртен“ човек. Човекот кој ќе доживее 250-300 години старост е најверојатно веќе роден. Човекот е богот на идниот супер-човек.
Го болдирав ова во црвено да се разликува од твојот оригинален болд. Да, се усовршуваме. И го усовршуваме материјалот (во конкретниов случај, нашето тело) кое не сме го создале ние. Сосема друго е да создадеш нешто од ништо -- она кое му се припишува на Бога (од оние кои веруваат, се разбира). Или, ако сакаш во поблага варијанта (која мене ми е блиска) дека Бог создал услови за настанок и еволуирање на живиот свет.

Бесмртноста на човекот која ти ја опишуваш и настанокот на супер-човекот (претпоставувам мислиш на транс-хуманата етапа во еволуцијата) е дел од едно романтитчно и оптимистичко сценарио. Евидентна и непобитна е заслугата на науката и технологијата за продолжениот животен век, квалитетот на живот (од физиолошки аспект), итн. Но, сепак бесмртноста за која зборуваш е само идеал, надеж, сон. Дали ќе се оствари, не можеме да тврдиме. Песимистите и циниците предвидуваат апокалипса која самите ќе ја предизвикаме поради лакомоста, алиенацијата, сопствената негрижа за планетата на која живееме... Инаку, јас навивам за твојата опција -- би сакал моите деца и нивните потомци да живеат во подобар и поубав свет.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Го болдирав ова во црвено да се разликува од твојот оригинален болд. Да, се усовршуваме. И го усовршуваме материјалот (во конкретниов случај, нашето тело) кое не сме го создале ние. Сосема друго е да создадеш нешто од ништо -- она кое му се припишува на Бога (од оние кои веруваат, се разбира). Или, ако сакаш во поблага варијанта (која мене ми е блиска) дека Бог создал услови за настанок и еволуирање на живиот свет.

Бесмртноста на човекот која ти ја опишуваш и настанокот на супер-човекот (претпоставувам мислиш на транс-хуманата етапа во еволуцијата) е дел од едно романтитчно и оптимистичко сценарио. Евидентна и непобитна е заслугата на науката и технологијата за продолжениот животен век, квалитетот на живот (од физиолошки аспект), итн. Но, сепак бесмртноста за која зборуваш е само идеал, надеж, сон. Дали ќе се оствари, не можеме да тврдиме. Песимистите и циниците предвидуваат апокалипса која самите ќе ја предизвикаме поради лакомоста, алиенацијата, сопствената негрижа за планетата на која живееме... Инаку, јас навивам за твојата опција -- би сакал моите деца и нивните потомци да живеат во подобар и поубав свет.
Veke e pronajden genot koj go predizvikuva stareenjeto, stem cell vetuva mnogu, mislam deka toa scenario e sepak poblisku otkolku sto mislime. Mozebi jas iako seuste sum mlad, nema da doziveam da vidam ama optimisticen sum deka moite vnuci ke bidat ziveat po 300 godini i poveke :) Leka poleka...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom