Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не знам за верски, но сигурен сум дека до крајот на животот ќе останеш неписмен...
Така е Ставрогин, оти да не беше Ти, тркалото немаше да биде измислено...:pos:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Во една расправа со израелитите т.е. со оние за кои ти самиот велиш дека Јахве е нивнот Бог, Исус им го рекол следново:

„Мене Ме прославува Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог.“ (Исус Христос, ев. Јован 8:54, Библијата)

Ова во фудбалот се вика автогол :)
Ова се вика circumstantial.

Ако во тие луѓе на кои им се обраќа има израелити од стар ков, тие под „вашиот бог“ можат да мислат Баал, Иштар или што ти ја знам кој.

НИКОЈ од нас денес не може да знае кои се тие луѓе на кои им се обраќа, ниту КОИ СЕ БОГОВИТЕ на кои тие им се клањаат.

На ниту ЕДНО ЕДИНСТВЕНО МЕСТО во Библијата Исус НЕ ГО ИМЕНУВА СВОЈОТ ТАТКО. Да имал јасна порака, таа порака Исус ЈАСНО ЌЕ ЈА ПРАТЕЛ. Тоа не го направил.

Чуму сето ова? Зошто толку тајност? Зошто Исус не е експлицитен? Зошто Исус никаде не вика Јахве ми е татко!

А можел тоа да го направи во многу наврати.

Автогол, манипулатору еден тазе одморен од тоа подведувањето по плажите, би бил кога ќе ми ископаш библиски цитат во кој Исус го кажува ИМЕТО НА СВОЈОТ ТАТКО.

Исус го спомнува Јахве во многу наврати. ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ГО КАЖУВА КАКО СВОЈ ТАТКО?!?
--- надополнето: Jul 25, 2011 3:20 PM ---
DBack,

да не беше Ти, ќе останев верски неписмен....:pos:
Имаш среќа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не напиша. Напиша нешто уште подебилно. Напиша дека Јахве = свето тројство.
Не ми подметнувај кукавички јајца, оти никогаш не го користам изразот „свето тројство„; кој не фигурира во вероучението!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не ми подметнувај кукавички јајца, оти никогаш не го користам изразот „свето тројство„; кој не фигурира во вероучението!
Абе дај не се срами, греото!

Пиша дека Јахве ти е трофазниот бог. Што не подвиткаш тоа опашката па да се изгубиш од тука. Како не те срам?!?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто Исус никаде не вика Јахве ми е татко!
.
Мисла дека требит да појдиш во „христијански центар„ оти тија поставуваат ваков тип прашајна: „...Оти не пишува вака, оти не пишува така?...„ :pos:
--- надополнето: Jul 25, 2011 3:25 PM ---
. Како не те срам?!?
Еве де, ногу ми е срам...Глеј: :X3:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Така е! И ја вела дека Отецот не Е исто што и Синот! Затоа, Отецот Е „Отец„ а Синот Е „Син„.
Ти рече дека и Таткото и Синот, заедно со Светиот Дух со ЕДНО име се нарекуваат Јахве. Но јас од Библијата ти покажав дека не е така:
„И видов, и ете, Јагнето стои на Сионската гора, а со него сто и четириесет и четири илјади, кои го имаа напишано, на своите чела, Неговото име и името на Неговиот Татко.“ (Откровение 14:1, Библијата)

Ти рече дека:
MIKI1 напиша:
Према томе, кога Синот се обраќа до Отецот, Синот Го именува Отецот со „Отец„ а не со „Јахве,„ оти ако Синот Го именува Отецот со „Јахве„, тогаш ќе испадне дека Синот си се обраќа на самиот себе,
Но јас од Библијата ти покажав дека Исус ГО ИМЕНУВА Таткото со Јахве:
„Духот на Јахве е над Мене“ (Исус Христос, ев. Лука 4:18, Библијата)

Затоа оди прво прочитај ја Библијата, па потоа дојди на оваа тема да одговараш на христијанските прашања, а не вака само да шириш дезинформации и да претставуваш лажна слика за христијанските верувања.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мисла дека требит да појдиш во „христијански центар„ оти тија поставуваат ваков тип прашајна: „...Оти не пишува вака, оти не пишува така?...„ :pos:
Ја знам само дека ти треба да одиш во Центар за рехабилитација. МПЦ ти е спонзор, па може ќе те лекуваат за ич пари... yeah right...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
НИКОЈ од нас денес не може да знае кои се тие луѓе на кои им се обраќа, ниту КОИ СЕ БОГОВИТЕ на кои тие им се клањаат.
Многу добро се знае кои биле тие на кои Исус им се обратил. Во самиот контекст на стихот (ев. Јован 8мо поглавје) си пишува:


„Тогаш книжниците и фарисеите доведоа една жена...“ (3-тиот стих)
„А Мојсеј ни нареди во Законот “ (5-тиот стих)
„Затоа фарисеите Му рекоа...“ (13-тиот стих)
„И во вашиот закон пишува дека сведоштвото на двајца луѓе е вистинско.“ (17-тиот стих) - овде Исус им цитира од Мојсеевиот закон.
„Затоа Јудејците рекоа...“ (22-тиот стих)
„Затоа Исус им рече на Јудејците...“ (31-тиот стих)
„Му одговорија: „Ние сме Авраамово потомство... “ (33-тиот стих)
Знам дека сте Авраамово потомство“ (37-тиот стих) - Исус потврдува дека тие се Авраамово потомство.
Јудејците Му одговорија и рекоа:“ (48-тиот стих)
Јудејците Му рекоа...“ (52-тиот стих)
„Зар си Ти поголем од нашиот татко Авраам - кој умре? И пророците умреа. За кого се претставуваш Ти Самиот?” “(53-тиот стих) - значи овие ги почитувале и пророците кои исто така повикувале кон вера и послушност на Јахве.
Јудејците Му рекоа...“ (57-тиот стих)

Како што можеш да забележиш низ целото 8-мо поглавје јасно и конзистентно си пишува со кого Исус ја водел расправата: тоа биле ортодоксните евреи и тоа цврстите приврзаници на Мојсеевиот закон и пророците. Тоа се Израелците за кои што ти самиот кажа дека нивниот Бог е Јахве. Епа Исус токму за нивниот Бог Јахве рекол дека Му е Татко:
„Мене Ме прославува Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог.“ (Исус Христос, ев. Јован 8:54, Библијата)

п.с. Џабе тераш детски инает. Аргументите како и обично не се на твоја страна. Слободно можеш да преминеш на плукање, пцуење, вреѓање, клеветење итн. Тоа е твојата јака страна. А Библиски лекции можеш да му држиш само на некои како MIKI1 кои немаат елементарно познавање од Библијата.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Многу добро се знае кои биле тие на кои Исус им се обратил. Во самиот контекст на стихот (ев. Јован 8мо поглавје)
Во целата Библија, на ниту едно единствено место, никаде, Исус не го именува својот татко.

Ти можеш на глава да застанеш, но сето тоа ќе остане circumstantial. Кои се тие луѓе, ќе остане засекогаш непознато. Нивните верувања, нивните богови, исто така.

Останува единствено фактот дека Исус никаде во Новиот Завет не кажува дека Јахве е негов татко.

„Оној кој, на мајка ти сестрата, од прва братучетка на братот, вуко му, е тој ми е мене татко“.

Ако Исус сакал да им ги затне устите, можел јасно да им каже Јахве. Така нема да има никаква забуна. На овој начин, Исус е двосмислен и остава простор за толкување.

Во истата книга, Исус вика: „Тој што ме видел мене, го видел Таткото“ Ако е ова точно, тогаш кај к*р ти е Јахве сеа? Исус е Јахве? Пред три поста го исмеваше Мики кога го кажа истово, а сега ти е у твојата уста.

Можеш 7 салта-мортале да направиш и повторно реалноста ќе остане ИСТА: Исус НИКАДЕ не го кажува ИМЕТО НА СВОЈОТ ТАТКО.

Оттука, татко на Исус може да биде БИЛО КОЕ ОД 5000-те тековни божества.

Јас би типувал на Кришна. Тоа и ќе го објасни јазот во податоците за животот на историскиот Исус од некои 20 и кусур години.,

Ја викам дека цело тоа време пушел чилум со јогини и медитирал по ливади. Затоа и му е фрка да каже Јахве ми е татко. Пошто не му е.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас би типувал на Кришна.
Ок, типувај си ти на Кришна, само не тролај по темава, затоа што на сите објективни им стана јасно дека тераш детски инает затворајќи ги очите пред недвосмислените стихови кои јасно кажуваат дека Јахве е Татко на Исус. Нема што повеќе да се докажуваме. И тебе ти е јасно и мене и на сите останати.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Ок, типувај си ти на Кришна, само не тролај по темава, затоа што на сите објективни им стана јасно дека тераш детски инает затворајќи ги очите пред недвосмислените стихови кои јасно кажуваат дека Јахве е Татко на Исус. Нема што повеќе да се докажуваме. И тебе ти е јасно и мене и на сите останати.
Под "сите објективни" го сметаш војводата лавот супер 100 посто де бест? Абе фрчи од објективност и непристрасност, да го видиш на некои теми да се изначудиш...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Под "сите објективни" го сметаш војводата лавот супер 100 посто де бест? Абе фрчи од објективност и непристрасност, да го видиш на некои теми да се изначудиш...
Оговарач.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom