КАКО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ МАКЕДОНЕЦ НА ПЛАЖА?!

Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Ау колку е само вистина :) инаку за Турција, пред некоја година кажуваа по медиумите дека имало аранжман во хотел, не знам каква цена, се се наплаќа освен пијалокот (или освен алкохолот) не памтам точно, па кога удриле на гага македонциве 20-30 души во тој хотел испиле све моѓуче во рок од 2 недели, количество планирано за цела или скоро цела сезона ееееејјјјјј ОЧАЈ!!! Инаку јас веќе 4 години живеам на море па кога налетуваат македонци стварно се забележуваат од далеку :D Лично за мене од технологии освен телефон и апарат друго ништо.
 

merlin

Мадридистика...
Член од
29 јуни 2006
Мислења
543
Поени од реакции
119
12. Свекрвата најубаво се оговара на плажа и тоа со новата пријателка од Врање 5 лежаљки подалку од твојата.
18. Шведската маса е за да земеш од се и најдобро во ист тањир - кој вика дека не идат риба и баклава?

▲колку само се смеев ..хахах

 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
18. Шведската маса е за да земеш од се и најдобро во ист тањир - кој вика дека не идат риба и баклава?

▲колку само се смеев ..хахах
Ова за шведската маса, сум го видел и на други места, овде во Македонија.
Бев на изложба што ја организираше нашата компанија, имаше шведска маса...дојдоа еден куп луѓе, и наместо да ја гледаат изложбата, и да пробат од храната како што е ред, сите се туркаа околу масата и скоро никој не се ни замараше со изложбата. Правеа кеопсови пирамиди од храна во чиниите, буквално ги полнеа со се што ќе им дојдеше под рака и јадеа како да им е последно. Не ми се веруваше дека ќе видам толкава лакомост.
 

merlin

Мадридистика...
Член од
29 јуни 2006
Мислења
543
Поени од реакции
119
Ова за шведската маса, сум го видел и на други места, овде во Македонија.
Бев на изложба што ја организираше нашата компанија, имаше шведска маса...дојдоа еден куп луѓе, и наместо да ја гледаат изложбата, и да пробат од храната како што е ред, сите се туркаа околу масата и скоро никој не се ни замараше со изложбата. Правеа кеопсови пирамиди од храна во чиниите, буквално ги полнеа со се што ќе им дојдеше под рака и јадеа како да им е последно. Не ми се веруваше дека ќе видам толкава лакомост.
Лакомост..и тоа голема.
мене ми се случило во Турција (швеЦки стол) ..и во хотелот имаше и други фамилии од МК. На еден оброк (ручек.вечера, не знам баш) си земав колку ми се јадеше (малку) ..и еден од Македонијава ми вика..дечко шо не си зема повише :icon_mrgr: ..сте платиле хаха
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ова за шведската маса, сум го видел и на други места, овде во Македонија.
Бев на изложба што ја организираше нашата компанија, имаше шведска маса...дојдоа еден куп луѓе, и наместо да ја гледаат изложбата, и да пробат од храната како што е ред, сите се туркаа околу масата и скоро никој не се ни замараше со изложбата. Правеа кеопсови пирамиди од храна во чиниите, буквално ги полнеа со се што ќе им дојдеше под рака и јадеа како да им е последно. Не ми се веруваше дека ќе видам толкава лакомост.
Точно е тоа но стеротипот дека а Балканот симбол за некултура треба што побргу да го срушиме а со нашиот менталитет од секојдневието не само што не го рушиме туку и го зајакнуваме.

Сепак немаме толку лош имиџ во странство како некој од соседиве така да има (сеуште) некаква мала надеж за нас :).
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ау колку е само вистина :) инаку за Турција, пред некоја година кажуваа по медиумите дека имало аранжман во хотел, не знам каква цена, се се наплаќа освен пијалокот (или освен алкохолот) не памтам точно, па кога удриле на гага македонциве 20-30 души во тој хотел испиле све моѓуче во рок од 2 недели, количество планирано за цела или скоро цела сезона ееееејјјјјј ОЧАЈ!!! Инаку јас веќе 4 години живеам на море па кога налетуваат македонци стварно се забележуваат од далеку :D Лично за мене од технологии освен телефон и апарат друго ништо.
Хахаха, тоа во Кемер беше, тие Македонци сместени беа во хотелот до мојот и јас бев тогаш таму :)

Ама тие протестираа со тоа, зошто како што разбравме ние, во проспекти им покажувале еден хотел и едни плажи, а на лице место друго, нешто слично ко повеќето Охриѓани што прават :) "Многу добар" начин на протест, мислам дека за тоа цело време што беа таму, вкупно 20 тони испија ама не ме фаќајте за збор.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Хахаха, тоа во Кемер беше, тие Македонци сместени беа во хотелот до мојот и јас бев тогаш таму :)

Ама тие протестираа со тоа, зошто како што разбравме ние, во проспекти им покажувале еден хотел и едни плажи, а на лице место друго, нешто слично ко повеќето Охриѓани што прават :) Многу добар начин на протест, мислам дека за тоа цело време што беа таму, вкупно 20 тони испија ама не ме фаќајте за збор.
Оф леле :D Ама се протестира во агецијата што ги излажала, се тужи, се бара оштета, се прави лоша реклама и така натаму. А вака само ја покажаа грдосијата на македнскиот менталитет, па после оти вака оти онака зборувале за македонците...еми кога најчесто со извинение се дрскаат кај што одат ќе зборуваат :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Глупости, да се менуваме. Какво менување, дел од менталитетот ни е. Ај сеа да се менуваат Норвежаните зашто се ладни, Шкотланѓаните да не бидат циции или пак Французите да не бидат педерлана. Секој народ си има свој менталитет а менувањето за да бидеме како другите е глупост, зашто ние не сме западно европејци туку балканци и така треба да си останеме.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Баш слатки карактеристики имаме. Што кажа членот погоре и треба да се разликуваме како племе од другите. Десет пати сме подобри од лавина на Англичани и Германци, тие како со јажиња да се врзани цела година па на одмор незнаат што попрво да направат. Србите се исти како нас. Албанците и Ромите се бетер од нас.
Сите останати народи се покултурни од нас.
Џени оние во Турција имале право,така ами како! Цело пиво од залихи им го снема за десет дена :))
 
П

Пепси_

Гостин
Гледам некои одма се увредија и демек А-У не е точно ова дрн дрн.

Барем признајте си ако не вие,ваши роднини братучеди и тн. го имат правено она горе споменатото и е бедно за гледање. Како може една фамилија од франција или англија на пример си седнуваат тифко,ручуваат ни А ни Ш од нив,а одма до нив седнува мак. фамилија и цел ресторант ги разбира што јадат и кој што се усрал (се дерат,викаат по децата,па обавезно се крши по некоја чаша (тука одма ќотек следува пред сите задолжително)).

Многу пати сум бил засрамен така и ќе си се тргнам по настрана оти сите гледаат како овие од пештера да се испаднати.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Треба да се понесе лап топ, ајпод, блекбери, камера, транзистор и апарат за да се прати слика на фејсбук.

според ова Македонците се богат народ ... види каков стандард ... 
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
СИНЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ НЕ ПЛИВАЈ ВО ДЛАБОКОТО......
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
се горе наведеното некои е точно,а некои не е, и што ако де барем да ги нервираме гејција дека МАКЕДОНИЈА е голема дури до егејско море;)
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
мене најголем ќеф ми беше да растурам замоци од песок по плажите
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
СИНЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ НЕ ПЛИВАЈ ВО ДЛАБОКОТО......
Глетка на Охридската ривиера:

Мајката: „Море Номче, ост`о шако и пивото...опули го малу Климета, два сати е вовода...Климеееј, истај се од вода, бузите ти се џиѓеросаа!“

А Климче и велит на мајка му: „Мамоууууу, од ајварот ми се бузиве, ич немистудит...ај жити мене, пушчи ме уш` малу да попливам...ево опули ме само ушеднаш да се бувнам токмуноѕе и наплешчи...“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom