Дали среќата зависи од годините?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Што повозрасен, тоа повеќе проблеми и помалку време за среќа и задоволства? Или немора да значи? Можеби со тек на годините како позрели личности повеќе знаеме да цениме работи и да ја препознаваме среќата па повеќе ја уживаме? Итн ... :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Ова ти е тема за нас старците, а? Да почекаше и Ацева да се врати од пат, па да се искомплетираме!

Мислам дека не зависи многу од годините. Евентуално оној дел дека знаеш повеќе да ги цениш помалите работи. Како повозрасен - проблемите и обврските ми се намножија, ама со тоа и можностите да си дозволам (не само материјално, туку и да ги доживеам поинаку) некои задоволства. За некои работи, ми било мака што како помал сум ги поминал без да ги разбирам комплетно, а сега не можат да се повторат.

Како и да е, мислам дека како повозрасен успевам повеќе да извлечам од тоа што ми е на располагање.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас мислам дека среќата зависи од нас самите.

Ако знаеме како, убав помин през живото цел ќе имаме, а ако не знаеме и се препуштиме на чемерот и сивото секојдневие, тогаш чашата пелин како медовина ќе ни се чини.
Се разбира, со годините доаѓа искуството, но не секогаш и мудроста, а за да се биде среќен, не е потребно ни едното ниту другото.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
spooky напиша:
Ова ти е тема за нас старците, а? Да почекаше и Ацева да се врати од пат, па да се искомплетираме!
Секако дека не:) И 18 годишно дете е постаро или повозрасно од 11 годишно ... и секако има разлика меѓу истото на различните возрасти нели:wink:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
леле ко ќе ве фати климактериумот, ќе ви се кинам од смеење..
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
среќата доаѓа со годините...во секое време моеш да бидеш среќен доколку го сакаш тоа од животот....
многу е лесно да тераш на линија на помал отпор и цел живот да се жалиш,тешко е да ја најдеш поентата,односно да ја наоѓаш среќата сегде кај што може да биде,а тоа е најчесто во малите работи и дешавки во животот...
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
pa sho znam ja najiskrajno mislam deka srekata doaga so godinite koa si mlad glup praish glupi rabotiposle ke pochnesh da podrazmisluvash pa ke pochnesh da sfakash nekoi raboti ke pochne i srekata da te prati vaka mene ova mi go imaat objasneto !!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Секој период од животот си носи различна среќа бидејќи секој период од животот сам по себе налага различни интереси на човекот.А среќен човек е оној кој што ќе успее да ја направи комбинацијата од своите интереси и можности и ќе го извлече максимумот во нивна реализација.
Среќата на едно дете е сосема различна од среќата на еден млад човек а таа пак е различна од онаа на возрасните луѓе. Среќни сме само тогаш кога ќе успееме да ги оствариме моменталните желби и побарувања на нашето постоење и кога ќе бидеме она што сме.Значи во секој период од животот можеме да бидеме среќни ако самите ние успееме да најдеме рамнотежа на нашите услови за среќа и ги оствариме.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Не зависи.

Во секој период од животот можеш да си среќен, само среќата се толкува на различен начин во различните периоди од животот:


Дете - среќен си ако дедо ти купил чоколадо, тато ти дал 20 денари за флипери, имаш Nike патики...

Младич - имаш добра пичка, имаш повеќе од пола кутија цигари во џеб, си фатил на спортска 1200 денари, имаш џепарац за во петок...

Сениор - имаш добра и исплатлива работа, жена која не те вара, добри деца, добро здравје...

Старче - имаш сигурна пензија на први, баба која те слуша (а можеби и сака), внучиња...


Горе-долу тоа е. Поентата е дека среќата е релативна. Зависи од тоа со колку ние се задоволуваме и колку ни е потребно за да кажеме дека сме среќни.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.798
Поени од реакции
9.852
Среќата зависи од умот, како ги восприемате работите околу вас, како се воспоставувате према нив и како гледате на работите... Не за џабе Џејми од Митбастерс вика "Ја одбивам вашата реалност и ја заменувам со лично моја". Се зависи од стејт оф мајнд, човек може да биде 60 и среќен и 20 и несреќен. Ако човек знае да ужива во животот никогаш нема да биде несреќен.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Од колку си стар, могуќе. Како дете многу полесно е да си среќен. Како стануваш постар се повише мрчиш.
Мислам дека тоа се должи на губењето на илузиите и блесавоста. Зато ја немрдам од 18. Сита свечки што се вишок на тортата ги скидам кога другите не гледаат.
Има еден друг тренд за кој ми е покриво, а не се исправа. Тоа е колку си поглуп посреќен си. Т.е. колку помалце знајш. Гледајте го само Нео колку јаден изгледа у Матриксо.

Ама оние најсреќните моменти, кои за жал се кратки и ретки не се уопште зависни од цифрите.
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Годините и среќата немаат врска...човек е онолку стар колку што се чувствува дека е, па и се зависи од личноста и од онај поглед на светот...Што ако ги имаш најубавите години ако не знаеш добро да си ги проживееш и ако секогаш ја гледаш чашата полу празна, а не до полу полна? или кој фактор ако некој е стар, ако тој истиот знае и да е откачен,едноставно ти е пријатен муабетот со него,ти е поинтересен отколку било кои твои врсници...Значи се е до човекот, до карактерот и до тоа кој како си го сфатил животот... А годините стварно немаат врска бар така ја мислам
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
АуРоРа напиша:
Годините и среќата немаат врска...човек е онолку стар колку што се чувствува дека е
Може дедо ми се чувствува како 20-годишен младич и да сака да игра фудбал, ама неможе - иако тоа би го направило среќен. Не ти држи споредбава... Убаво објаснив и дадов некои примери дека среќата зависи од годините. Секој се задоволува со различни работи во различно доба.
АуРоРа напиша:
Што ако ги имаш најубавите години ако не знаеш добро да си ги проживееш и ако секогаш ја гледаш чашата полу празна, а не до полу полна? или кој фактор ако некој е стар, ако тој истиот знае и да е откачен,едноставно ти е пријатен муабетот со него,ти е поинтересен отколку било кои твои врсници...Значи се е до човекот, до карактерот и до тоа кој како си го сфатил животот... А годините стварно немаат врска бар така ја мислам
Врати се на првиот цитат и ќе видиш дека имаат. :wink:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Добро Ацид, можеш да ме контрираш и до утре ако сакаш,нели за се има аргументи и контра агрументи, ама се зависи до човекот ,а не до годините. Имам другар на 20 год (читај 20 = според тебе треба да е среќен оти е млад, така) , ама ете тој е тотално пасивен, нема волја за ништо, едноставно што ако има 20 кога вели се осеќам стар и не ми се праи ништо. Не му се живее, флегма е. И тотална спротивност имам познаник на 40 год, тотално откачен, добро се носи, се грижи за изгледот и убаво му е , среќен е, си го тера животот.ЗНае поубаво да си проживее од тој на 20 а и на околината попријатно му е неговото друштво. И добро пак сега кажи ми те молам годините имаат врска...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom