Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ловот на изгубени души и трагачи по единствената вистина е скапа работа. Треба спонзорства за таа работа.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Тебе те чекавме, пред вознесување, да ни кажеш за што служи форумот.
--- надополнето: Jul 20, 2011 8:21 AM ---

ВТОРО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО ТИМОТЕЈ
Глава
3


1 А ова знај го: во последните денови ќе настанат тешки времиња,
2 зашто луѓето ќе бидат саможиви, среброљупци, самофалци, горделиви, хулители; непокорни на родителите, неблагодарни, несвети;
3 без природна љубов, непомирливи, клеветници, невоздржани, жестоки, непријатели на доброто,
4 предавници, избувливи, надуени, повеќе сластољубиви, а не богољубиви,
5 кои имаат изглед на побожност, а се одрекле од нејзината сила; отстранувај се и од нив!
6 Зашто од нив се оние кои се вовлекуваат во куќите и ги измамуваат простите жени натоварени со гревови, кои се водени од различни страсти,
7 кои учат секогаш, а никогаш не можат да дојдат до познавањето на вистината.
8 И како што Јаниј и Јамвриј му се спротивија на Мојсеј, така и овие и се противат на вистината, луѓе со изопачен ум, отфрлени во обѕир на верата.
9 Но нема да напредуваат веќе, зашто нивното безумие ќе се открие пред сите, како што се откри и на оние двајца.
10 А ти го следеше моето учење, начинот на живеење, замислата, верата, долготрпението, љубовта, трпението,
11 гонењата, страдањата што ми се случија во Антиохија, Иконија и Листра. Какви гонења претрпев, и Господ ме избави од сите!
12 А и сите кои сакаат да живеат побожно во Христа Исуса, ќе бидат гонети,
13 додека злите луѓе и измамниците ќе напредуваат во злото, измамувајќи и бивајќи измамени.
14 А ти остани во она што си го научил и во што си убеден, зашто знаеш од кого си го научил и
15 зашто од детството ги познаваш Светите Писма, кои можат да те направат мудар за спасение преку верата во Христа Исуса.
16 Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата,
17 за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Добрите дела се за добрите луѓе, без разлика дали веруваат во Исус, Мухамед, Шива, Буда, во некој 10ти или пак во ниеден.
Добрите дела се за оние кои можат да се наречат човек. Не секој што оди на две нозе и изгледа како човек е човек.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Чорбаџија, ти благодарам што реплицираше наместо мене. Сосема се сложувам со твојот одговор..
И се мислам - што бараат на овој форум да коментираат луѓе кои се скептици и неверници.. Овде е место за комуникација помеѓу оние кои се навистина посветени на верата, изворното христијанство, - да се охрабруваат и да го споделуваат помеѓу себе, она што најчесто не можат да го добијат од свештените лица во црквите..
ИЛИ пак, можеби - бараат да им дадеме доволно докази за да можат нивните умови да ја прифатат вистината за Бога, да ги преземат сите неопходни мерки за сопственото спасување о спремни да го чекаат повикот од Исус.
Најискрено се надевам дека ќе е ова второто..
Имам впечаток дека нивните души копнеат по Бога - нешто што нивниот телесен им им го брани и оспорува..
Свет Духу, те молам, во Името на Исуса Христа, - просветли ги душите на овие скептици и неверници, изгори го секој грев во нивните души и срца и секоја гнасотија која излегува од нивните усти. Помогни им да се покајат и да го прифатат Исуса за свој Спасител!

АМИН!!
Da !
No treba i da znaes koj e praviot pat, neka ne te lazi corbadzija so luterovite lukavstini i miki1 so pravoslavnite izmami...

Za pokajanie i izbavuvanje od iskusenieto na rogatiot, patot e eden...

Confíteor Deo omnipoténti et vobis, fratres,
quia peccávi nimis cogitatióne, verbo, ópere et omissióne:
mea culpa, mea culpa, mea máxima culpa.
Ideo precor beátam Maríam semper Vírginem,
omnes Angelos et Sanctos, et vos, fratres,
oráre pro me ad Dóminum Deum nostrum.

Amen.

I pazi so kolku prsti se krstis...(y)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Значи пишува. Не се работи за никакви алузии, туку само за 2 едноставни цитати на Исус Христос од Библијата. Во едниот цитат Исус Го нарекува Бог Јахве, а во другиот цитат кажува дека Му е Татко. Просто ко два и два. Јасно како ден.

„Духот на Јахве е над Мене“ (Исус Христос, ев. Лука 4:18, Библијата)
Значи, не пишува. Во ова горе што ти е цитирано, Исус вика дека над него имало дух. Голем кур.

Во другиот цитат не вика НИШТО ПРИБЛИЖНО на „Јахве е мојот татко“.

Ако Јахве навистина бил татко на Исус, вториов експлицитно ќе го кажел тоа. Ќе си го именувал татка си. Исус тоа не го прави НИКАДЕ во Библијата.

Hence, библискиот Исус е исконструиран карактер базиран на историска личност која нема никакви допирни точки со божественост. Уште помалку има роднински врски со препотентниот, суетен и одмаздољубив бог на евреите.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Da !
No treba i da znaes koj e praviot pat, neka ne te lazi corbadzija so luterovite lukavstini i miki1 so pravoslavnite izmami...

Za pokajanie i izbavuvanje od iskusenieto na rogatiot, patot e eden...

Confíteor Deo omnipoténti et vobis, fratres,
quia peccávi nimis cogitatióne, verbo, ópere et omissióne:
mea culpa, mea culpa, mea máxima culpa.
Ideo precor beátam Maríam semper Vírginem,
omnes Angelos et Sanctos, et vos, fratres,
oráre pro me ad Dóminum Deum nostrum.

Amen.

I pazi so kolku prsti se krstis...(y)
Moze da dobijam prevod na latinskiot tekst, te molam?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Чорбаџија, ти благодарам што реплицираше наместо мене. Сосема се сложувам со твојот одговор..
И се мислам - што бараат на овој форум да коментираат луѓе кои се скептици и неверници.. Овде е место за комуникација помеѓу оние кои се навистина посветени на верата, изворното христијанство, - да се охрабруваат и да го споделуваат помеѓу себе, она што најчесто не можат да го добијат од свештените лица во црквите..
ИЛИ пак, можеби - бараат да им дадеме доволно докази за да можат нивните умови да ја прифатат вистината за Бога, да ги преземат сите неопходни мерки за сопственото спасување о спремни да го чекаат повикот од Исус.
Најискрено се надевам дека ќе е ова второто..
Имам впечаток дека нивните души копнеат по Бога - нешто што нивниот телесен им им го брани и оспорува..
Свет Духу, те молам, во Името на Исуса Христа, - просветли ги душите на овие скептици и неверници, изгори го секој грев во нивните души и срца и секоја гнасотија која излегува од нивните усти. Помогни им да се покајат и да го прифатат Исуса за свој Спасител!

АМИН!!
Лелеморимајко!

Ова не е место за комуникација на истомисленици. Не си ја разбрала институцијата форум. Тоа што ти го посакуваш е црква. Оди си таму и клањај си се, коленичи и ирационализирај го светов колку сакаш во безбедноста на своето субмисивно друштво.

На форум се спротивставуваат мислења.

Имаш погрешен впечаток за копнежите на своите соговорници поради тоа што во својата заслепеност од ирационалните догми го проектираш својот светоглед на другите - во овој случај на атеисти - што е тотално дебилно.

Религијата е лага. Толку.
 
S

smexy

Гостин
Locus burlesque Scupi
Hesterno religione iam communists
Donec non mauris sed dixistis eam
omnia mutantur a tempore Tito pioneers scriptor
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Чорбаџија, ти благодарам што реплицираше наместо мене. Сосема се сложувам со твојот одговор..
И се мислам - што бараат на овој форум да коментираат луѓе кои се скептици и неверници.. Овде е место за комуникација помеѓу оние кои се навистина посветени на верата, изворното христијанство, - да се охрабруваат и да го споделуваат помеѓу себе, она што најчесто не можат да го добијат од свештените лица во црквите..
ИЛИ пак, можеби - бараат да им дадеме доволно докази за да можат нивните умови да ја прифатат вистината за Бога, да ги преземат сите неопходни мерки за сопственото спасување о спремни да го чекаат повикот од Исус.
Најискрено се надевам дека ќе е ова второто..
Имам впечаток дека нивните души копнеат по Бога - нешто што нивниот телесен им им го брани и оспорува..
Свет Духу, те молам, во Името на Исуса Христа, - просветли ги душите на овие скептици и неверници, изгори го секој грев во нивните души и срца и секоја гнасотија која излегува од нивните усти. Помогни им да се покајат и да го прифатат Исуса за свој Спасител!

АМИН!!
Ова е тема прашања до христијаните, ако сакате отворете си тема во која ќе си
комуницирате меѓу себе и никој нема да ве замара.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Чорбаџија, ти благодарам што реплицираше наместо мене. Сосема се сложувам со твојот одговор..
И се мислам - што бараат на овој форум да коментираат луѓе кои се скептици и неверници.. Овде е место за комуникација помеѓу оние кои се навистина посветени на верата, изворното христијанство, - да се охрабруваат и да го споделуваат помеѓу себе, она што најчесто не можат да го добијат од свештените лица во црквите..
ИЛИ пак, можеби - бараат да им дадеме доволно докази за да можат нивните умови да ја прифатат вистината за Бога, да ги преземат сите неопходни мерки за сопственото спасување о спремни да го чекаат повикот од Исус.
Најискрено се надевам дека ќе е ова второто..
Имам впечаток дека нивните души копнеат по Бога - нешто што нивниот телесен им им го брани и оспорува..
Свет Духу, те молам, во Името на Исуса Христа, - просветли ги душите на овие скептици и неверници, изгори го секој грев во нивните души и срца и секоја гнасотија која излегува од нивните усти. Помогни им да се покајат и да го прифатат Исуса за свој Спасител!

АМИН!!
Девина , злато, тебе ти е навистина неопходна помош.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom