Каде може да најдам? (Општи прашања)

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Колку пари е NOKIA 5310 на старо и каде да ја најдам во Скопје?
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Тоа е извини, ама неќев да те разочарам... :/
хаха, не бе ПМ - у смисла на пи*ку матер .. туку ПМ - private message .. ;D
--- надополнето: Jul 14, 2011 4:06 PM ---
За iPhone 2G тешко е малце да најдеш маска, а и некој друг дел. Прашај во секој случај во Дуна Компјутери дали имаат, тие се официјални застапници за Епл во Македонија.
не е за мене..али фала, ќе прашам :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Тука да прашам, нема друга слична тема

Што е разлика меѓу моќност и потрошувачка кај климите кај сплит системите?
пример

-капацитет (моќност) на ладење: 3,2 kw
-kaпацитет (моќност) на греење : 3,5kw
-потрошувачка на ладење : 1,15kw
-потрошувачка на греење : 1,23kw

Ако ја лади просторијата 1 час, дали ќе потроши 1.15 или 3.2 kw?
Убаво е пишано, за 1,15 киловати, лади еквивалентно на 3,2 киловати :)
Значи ќе олади за 3,2 киловати, а ќе потроши 1,15 за еден саат :)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.012
Поени од реакции
24.911
Каде може да најдам педерки/педеруши (како и да се викаат) и по која цена се? Дали ги има во Nike, Adidas?
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Тука да прашам, нема друга слична тема

Што е разлика меѓу моќност и потрошувачка кај климите кај сплит системите?
пример

-капацитет (моќност) на ладење: 3,2 kw
-kaпацитет (моќност) на греење : 3,5kw
-потрошувачка на ладење : 1,15kw
-потрошувачка на греење : 1,23kw

Ако ја лади просторијата 1 час, дали ќе потроши 1.15 или 3.2 kw?
Според пресметката на производителот битребало да потроши 1.15 кв за да олади 3.2 кв
работи со COP = 2.75 , но сепак неможам да ти гарантирам колку ке троши затоа што незнам кој им биле проектните температури за работа , но сепак потрошувачката би била тука негде :)
а доколку имаш некој нејаснотии еве ти накратко објаснето за топлинска пумпа (сплит системите работат на овој принцип топлинска пумпа воздух-воздух)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Според пресметката на производителот битребало да потроши 1.15 кв за да олади 3.2 кв
работи со COP = 2.75 , но сепак неможам да ти гарантирам колку ке троши затоа што незнам кој им биле проектните температури за работа , но сепак потрошувачката би била тука негде :)
а доколку имаш некој нејаснотии еве ти накратко објаснето за топлинска пумпа (сплит системите работат на овој принцип топлинска пумпа воздух-воздух)
Многу јасно дека нема да биде идеално 1.15, во самото уптаство кога ќе прочиташ има често и едно +/- 10% или некогаш 15% па и до 30% стига :) И тука има и * и подоле со ситно ти вика, зависно од темепратура, од ова од она од вака од така. Како и да е, не би требало според мене да отиде поише од 1.5kw
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Тука да прашам, нема друга слична тема

Што е разлика меѓу моќност и потрошувачка кај климите кај сплит системите?
пример

-капацитет (моќност) на ладење: 3,2 kw
-kaпацитет (моќност) на греење : 3,5kw
-потрошувачка на ладење : 1,15kw
-потрошувачка на греење : 1,23kw

Ако ја лади просторијата 1 час, дали ќе потроши 1.15 или 3.2 kw?
Потрошувачката за ладење за 1 саат ќе биде 1.15 kw а моќноста на ладење е како за 3.2 kw јачина/потрошувачка.

И на правосмукалките има иста финта. Пишува дека моќноста и е некои 1500 W a троши 200-300 W.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
368
Ај препорачајте некој брич замена за Gillette Sensor Excel и од каде да го купам? Пошто го користам 10 години и сакам да го заменам. Важен ми е квалитетот и цената на бричот и на ножевите. А колку коштаат отприлика ножевите за Wilkinson бричевите? Подобри се од Gillette?
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Каде може да најдам педерки/педеруши (како и да се викаат) и по која цена се? Дали ги има во Nike, Adidas?
Најк, Адидас,-1400, Орка Ли-нинг не ги знам цените, битпазар и така натака :)
 
S

StormRage

Гостин
Ај препорачајте некој брич замена за Gillette Sensor Excel и од каде да го купам? Пошто го користам 10 години и сакам да го заменам. Важен ми е квалитетот и цената на бричот и на ножевите. А колку коштаат отприлика ножевите за Wilkinson бричевите? Подобри се од Gillette?
Wilkinson зедов еднаш и се напрајв пуздер... Gillette се добри моментално јас користам Mach3 и сум прилично задоволен

успат барам жила/конец за лак или да пишам bowstring :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ај препорачајте некој брич замена за Gillette Sensor Excel и од каде да го купам? Пошто го користам 10 години и сакам да го заменам. Важен ми е квалитетот и цената на бричот и на ножевите. А колку коштаат отприлика ножевите за Wilkinson бричевите? Подобри се од Gillette?[/quoGille

Gillete Mac 3 јас користам и задоволен сум. Предтоа имав Gillete Fusion, добри ти се и двата. тоа ти е за цела година. Ќе го користиш патрончето една година. Цената е негде 500 денари горе-долу 50 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom