LCD телевизори

QWERTY11

Brzo,brzo pravo u g`zo
Член од
31 декември 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
Здраво Колеги, што би одбрале вие за 19 990 ден :

1. AOC 32" LED TV LE32K0D7D

  • Ultra Slim Full HD LED TV, 1920x1080p
  • D.Contrast: 1.000.000:1
  • Refresh Rate 100Hz
  • HDMI x3, PC input, USB 2.0
  • DVB-T, DVB-C, MPEG4
2. LCD LG 32 LD 350

  • Full HD LCD TV, 1920x1080p
  • D.COntrast: 70.000:1
  • 4 ms, 450 cd/m2
  • HDMI 2, USB, PC Input XD Engine
пошто имам веќе LG 32LH3000, знам дека е добар 350-kata , ама па AOC-то е LED, 100Hz и плус чита и филмови без hack.... ве молам пишете ваши мислења, не можам никако да се одлучам што да земам. Фала.

Јас имам AOC 22" Full HD монитор и сум презадоволен од него ,а и перформансите се точни и не е кинеска роба тука мислам дека се од Германија 90 % сум сигурен , а постарите генерации мислам оти знаат за германски ТВ-ри така да би ти препорачал AOC , а од LG сум разочаран , ако е од некоја помош мојот пост :)
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Јас имам AOC 22" Full HD монитор и сум презадоволен од него ,а и перформансите се точни и не е кинеска роба тука мислам дека се од Германија 90 % сум сигурен , а постарите генерации мислам оти знаат за германски ТВ-ри така да би ти препорачал AOC , а од LG сум разочаран , ако е од некоја помош мојот пост :)
Па според официјалниот сајт на AOC, не би рекол дека се Германска фирма ;)

Company profile

In 1967 the Admiral Overseas Corporation was founded in Taiwan. With the adoption of the brand name AOC in 1979 as well as the opening of the first manufacturing facility in China in 1990, the rapid infiltration of the world market began.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ми треба совет за избор на нов телевизор. Се двоумам помеѓу овие два модела.

Од техномаркет, 33000 денари, LG 42 LD465

или

Од нептун, 31500 денари, LG 42 LK430

Вториот како демек понов модел... а вториот веројатно е повисока серија... или? По карактеристики колку што гледам слични се... Што би избрале?
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.726
Поени од реакции
969
Дајте некој предлог за ЛЦД телевизор од 32 инчи со максимална цена до кај 16 - 17 000 ден. Јасно ми е дека за тие пари нема да е којзнае каков квалитет , но ме интересира кој е најдобар за тие пари . Под најдобар не мислам само на квалитет на слика и слично , туку и на мала шанса за расипување ( да трае барем 3 до 4 години ) :) .
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Дајте некој предлог за ЛЦД телевизор од 32 инчи со максимална цена до кај 16 - 17 000 ден. Јасно ми е дека за тие пари нема да е којзнае каков квалитет , но ме интересира кој е најдобар за тие пари . Под најдобар не мислам само на квалитет на слика и слично , туку и на мала шанса за расипување ( да трае барем 3 до 4 години ) :) .
Стисни заби и додај уште илјадарка... За 17990 имаш во нептун ЛГ ЛЦД 32јка.
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Ми треба совет за избор на нов телевизор. Се двоумам помеѓу овие два модела.

Од техномаркет, 33000 денари, LG 42 LD465

или

Од нептун, 31500 денари, LG 42 LK430

Вториот како демек понов модел... а вториот веројатно е повисока серија... или? По карактеристики колку што гледам слични се... Што би избрале?
Ги имаш и во АМЦ :

LG 42 LD465 - 31990 ден.
LG 42 LK430 - 31990 ден.

Ја би го земал LK430, некако подобри ми се спецификациите за него, ама ти сепак побарај си по гугл ревјуа да видиш кој е подобар.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ги имаш и во АМЦ :

LG 42 LD465 - 31990 ден.
LG 42 LK430 - 31990 ден.

Ја би го земал LK430, некако подобри ми се спецификациите за него, ама ти сепак побарај си по гугл ревјуа да видиш кој е подобар.
На гугл не најдов ништо конкретно... Двата беа горе доле исти... Го земал ЛК430 како демек понов модел, плус во нептун даваа 2 години гаранција, а во техномаркет по 1, на истите модели...
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.029
Поени од реакции
6.051
Имам LG LF2510
Каде има опција да сменам Audio Channel. За Алсат ми треба, за македонски коментар.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Пробај Q.Menu на далечинско па audio и смени го таму
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
На гугл не најдов ништо конкретно... Двата беа горе доле исти... Го земал ЛК430 како демек понов модел, плус во нептун даваа 2 години гаранција, а во техномаркет по 1, на истите модели...
Епа во тој случај се зависи од тоа кој тебе лично ти изгледа поубаво естетски, и кој од нов два има поубава слика кога ги гледаш во нептун или техномаркет... со среќа :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Ми треба совет за избор на нов телевизор. Се двоумам помеѓу овие два модела.

Од техномаркет, 33000 денари, LG 42 LD465

или

Од нептун, 31500 денари, LG 42 LK430

Вториот како демек понов модел... а вториот веројатно е повисока серија... или? По карактеристики колку што гледам слични се... Што би избрале?
И уште една работа LG користат IPS панели во нивните телевизори е сега боите се прецизни и имаат добар агол на гледање, но проблемот е црна боја која е слаба. Ова мислам дека е проблем кај повеќето LG телевизори, барем оние од ниска и средна класа. Затоа погледни го и
Samsung 40C530
би требало да има подлабока црна боја и поголем статички контраст затоа што samsung користи s-pva и на многу форуми го сметаат за best buy во таа категорија
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
И уште една работа LG користат IPS панели во нивните телевизори е сега боите се прецизни и имаат добар агол на гледање, но проблемот е црна боја која е слаба. Ова мислам дека е проблем кај повеќето LG телевизори, барем оние од ниска и средна класа. Затоа погледни го и
Samsung 40C530
би требало да има подлабока црна боја и поголем статички контраст затоа што samsung користи s-pva и на многу форуми го сметаат за best buy во таа категорија
Јас баш го гледав LG 32lk450 , има VA панел (уствари целата lk серија има VA панели). Иначе нема везе ова за црната боја, зависи само од моделот и евентуално од аголот на гледање. Според мене Samsung и Sony кај нас што се носат (поевтините нормално) се тешко сра*е, едино LG има посаглам понуда и Panasonic (ама ептен се ружни на дизајн).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ми треба совет за избор на нов телевизор. Се двоумам помеѓу овие два модела.

Од техномаркет, 33000 денари, LG 42 LD465

или

Од нептун, 31500 денари, LG 42 LK430

Вториот како демек понов модел... а вториот веројатно е повисока серија... или? По карактеристики колку што гледам слични се... Што би избрале?
http://www.t-home.mk/mk/107/441/64/Korisnichki_uredi/Televizori/Panasonic_TX-L37U2E.html

За парите нема подобар, далеку подобар избор од моделите на LG, има Alpha IPS панел и многу прецизни и умререни бои/контраст.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
И уште една работа LG користат IPS панели во нивните телевизори е сега боите се прецизни и имаат добар агол на гледање, но проблемот е црна боја која е слаба. Ова мислам дека е проблем кај повеќето LG телевизори, барем оние од ниска и средна класа. Затоа погледни го и
Samsung 40C530
би требало да има подлабока црна боја и поголем статички контраст затоа што samsung користи s-pva и на многу форуми го сметаат за best buy во таа категорија
Моделов што го купив на некој ЛГ сајт го пишуваше дека има IPS панел... Црната боја... незнам што да кажам, не е страшно, не го удира директно сонцето.

http://www.t-home.mk/mk/107/441/64/Korisnichki_uredi/Televizori/Panasonic_TX-L37U2E.html

За парите нема подобар, далеку подобар избор од моделите на LG, има Alpha IPS панел и многу прецизни и умререни бои/контраст.
5 инчи значат многу:) Башка како што кажав погоре, за баба ми е, она сакаше што поголем за да може да гледа:) Кога ги бирав овие два, гледав да не се шкљ бренд, и да се добие што повеќе инчи за помалце пари:D
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Моделов што го купив на некој ЛГ сајт го пишуваше дека има IPS панел... Црната боја... незнам што да кажам, не е страшно, не го удира директно сонцето.
Може лесно да се провери според сериски број.
Пример сериски број 19LH2000-ZA.ARURLBU . Таа задебелена буква го означува панелот и кој го произведува. Еве ти ја легендата:
  • R - LG Display Co.Ltd. TN
  • Y - LG Display Co.Ltd. IPS
  • U - LG Display Co.Ltd. IPS WUN SAB1/SAB2
  • P - LG Display Co.Ltd. IPS WXN SBA1/SBA2
  • Q - LG Display Co.Ltd. IPS WXN SAA1/SAA2
  • V - LG Display Co.Ltd. IPS WUD SBA1/SBA2
  • J - CHI MEI OPTOELECTRONICS CORP. S-MVA
  • G - CHI MEI OPTOELECTRONICS CORP. TN
  • H - CHI MEI OPTOELECTRONICS CORP. S-MVA
  • D - AU OPTRONICS CORP. TN
  • T - AU OPTRONICS CORP. AMVA
  • M - SHARP CORPORATION VA
  • S - SHARP CORPORATION VA
  • W - LG Display Co.Ltd. S-IPS
  • Z - SHARP CORPORATION ASV VA


 

Kajgana Shop

На врв Bottom