Книги кои би ги препорачале

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Све од Аманити

Последната нова година
Не ми е страв ...
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
79
Поени од реакции
5
Во дилема сум дали да читам Тешка измама-Френк Талис или Видиковец-Мајкл Конели ?
Некој што ги има прочитано нека помага :)
 
S

Shimamoto-San

Гостин
Koга Ниче плачеше - Irvin D. Yalom , итересно книгиче кое топло го препорачувам на сите љубители на психологијата и филозофијата :)
 

Chanel

I feel like a tiny bird with a big song!
Член од
22 мај 2011
Мислења
478
Поени од реакции
307
За сите оние кои се љубители на криминални романи и мистерии би им ги препорачала делата на Агата Кристи. Класиците како :"Убиство во Ориент Експрес", "Мистеријата на седумте бројчаници", "Убиство на теренот за голф", "13 проблеми", "Отворени карти", ќе ве остават без здив додека ги читате. :)
 

Џезве

титулар
Член од
26 јануари 2010
Мислења
36
Поени од реакции
2
Странецот - Албер Ками,
Смрт во Венеција - Томас Ман.
 
Член од
12 мај 2011
Мислења
5
Поени од реакции
5
„Интимност“ од Ханиф Курејши. Редок поглед врз машката психа.
 
T

Torchyrus

Гостин
Вака ја ко чоек шо не сум по книгите освен по тие лектири шо морам да ги читам за нашколо сакам сугестија за книга од вас ... барам нешо мафијашко нешто со кражби , криминал со такви работи ако може некој да ми каже некоја таква книга .
100% некој поназад во темава има пишано некоја книга ваква ама ме мрзи да барам ...
Фала однапред ;)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Вака ја ко чоек шо не сум по книгите освен по тие лектири шо морам да ги читам за нашколо сакам сугестија за книга од вас ... барам нешо мафијашко нешто со кражби , криминал со такви работи ако може некој да ми каже некоја таква книга .
100% некој поназад во темава има пишано некоја книга ваква ама ме мрзи да барам ...
Фала однапред ;)
„Кум“ од Марио Пузо? Или некое друго негово дело?
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
За сите атеисти и верници, за сите што пишуваат на подфорумите за религија и на подфорумите за наука
Мајкл Талбот - Холографски Универзум
 
Член од
5 јули 2011
Мислења
310
Поени од реакции
122
11 минути од Пауло Коелјо
раскажи ми ги соништата од Синди
што би правел јас без тебе од Мисо
на прв поглед од николас Спаркс
далечината меѓу нас од Фарел
девојата од Багдад од Мишел Нури ........ има уште
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
за оние што имаат време и не се плашат од дебели книги:
  • Разбој - Владо Малески
  • Лолита во Техеран - Азар Нафиси
  • Priča od ljubavi i tmini - AMos Oz
за оние што читаат на англиски и се проматематички и профизички анстроени
  • Mysticism and the New Physics - M. Talbot
  • Escher, Gödel, Bach - Douglas Hofstadter
За оние што читаат на англиски
  • сите книги од Мураками
  • My Mother never dies - Claire Castillon

за оние што членувале во библиотеката од прво одделение и чекале на ред за некои книги:
  • Самовилското коњче
  • Јан Бибијан - ЕЛин Пелин
  • Шеќерна приказна- СЛавко Јаневски
За оние што одат на одмор:
  • Крајот на една љубов - Греам Грин
  • Вештица - Венко Андоновски
  • Преместен камен - Никола Маџиров
  • Природен роман - Георги Господинов
  • раскази - Господинов
  • раскази - Маргарет Етвуд
 

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
Сакав добар трилер, сакав да прочитам нешто толку добро што ќе ме измести, сакав нешто што ќе ми покаже дека не се сите трилери слични, дека не сите приказни наликуваат една на друга. Па од таа желба го почнав патувањето по светските интернет портали. Рејтинзи, мислења на читатели, филмувани книги, што препорачуваат луѓето. Игрите на гладните, 102 недели на листата на Њујорк Тајмс бестселери, најчитана книга во моментов во светот според 5 светски портали за книги со над 300.000 членови, книга на годината според 40 различни весници, договор за филм следната година, опсесија на секој млад човек во светот, повеќе од 100 фан клубовиосновани на интернет за да се спојат љубителите, критика од Стивен Кинг дека не можел да ја остави, од Стефани Мајер дека ја носела со себе на вечери...
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Сакав добар трилер, сакав да прочитам нешто толку добро што ќе ме измести, сакав нешто што ќе ми покаже дека не се сите трилери слични, дека не сите приказни наликуваат една на друга. Па од таа желба го почнав патувањето по светските интернет портали. Рејтинзи, мислења на читатели, филмувани книги, што препорачуваат луѓето. Игрите на гладните, 102 недели на листата на Њујорк Тајмс бестселери, најчитана книга во моментов во светот според 5 светски портали за книги со над 300.000 членови, книга на годината според 40 различни весници, договор за филм следната година, опсесија на секој млад човек во светот, повеќе од 100 фан клубовиосновани на интернет за да се спојат љубителите, критика од Стивен Кинг дека не можел да ја остави, од Стефани Мајер дека ја носела со себе на вечери...
Си ја читал ли тирлогијата на Стиг Ларсон?
јас не сум баш по таквиот жанр, и тој е преценет, слаб на одредени места, ама земено во целина, е ОК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom