Смешни имиња на улици!

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
15.014
смешни имиња :) па во Прилеп има интересно име :) Ладо Лапецо :)
барајќи на нет што бил човекот...не најдов ништо :) а улицата веќе 6та година по ред ја цепам :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
смешни имиња :) па во Прилеп има интересно име :) Ладо Лапецо :)
барајќи на нет што бил човекот...не најдов ништо :) а улицата веќе 6та година по ред ја цепам :)
Точила,а?:D
Во Прилеп и други забегани имиња на улици :
Андон Слабејко,БидиМаж (споено :pos:),Цане Коњарец,Василе Павлоски-Џгуре,Дрварска,Борка Плачарот.
Охрид:
Бекир АЛИ РИЗА,Аргир Маринчев,Осми Март,Богомилска,Трајче Трајчески,Мичо Ѓилич,Серафим Китанов,Спас Банџов,Дејан Војвода(дел од неа во населбата позната како Поплавени!!!),булевар Железничка (до 60-тите години по нејзината линија имало пруга,ама сега е некако нелогично името),
И најчудното Булевар Туристичка.Ама приказнава ми е пренесена од постар жител на градов (ако ме лажел и јас лажам) :некаде крај на 70-те ,тогаш улицава ја праеле Булевар со 4 ленти и некое друго име имале планирано ,на пр.Булевар Х.
Луѓево навикнати на Туристичка (демек од неа поминвеле сите туристи од влез до излез на Охрид) се бунеле и останало ова чудно име.
Струга:
Ѓуро Салај,Ристо Крле,Боро Дуни,Зуфер Мусич,Струшки Кепенци,Елпида Караманди-Бисера,Енхалон (старото име на Струга),Далјани итн.
Битола:
Север-Југ,Широка,Булевар Социјалистичка Револуција,Блаже Рогозинарот,Ениџе Вардар,Кочо Палигора,Доктор Рајс,Јужна Колекторска?!,Стрчин,Прогрес,Боримечка
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Точила,а?:D
Во Прилеп и други забегани имиња на улици :
Андон Слабејко,БидиМаж (споено :pos:),Цане Коњарец,Василе Павлоски-Џгуре,Дрварска,Борка Плачарот.
Охрид:
Бекир АЛИ РИЗА,Аргир Маринчев,Осми Март,Богомилска,Трајче Трајчески,Мичо Ѓилич,Серафим Китанов,Спас Банџов,Дејан Војвода(дел од неа во населбата позната како Поплавени!!!),булевар Железничка (до 60-тите години по нејзината линија имало пруга,ама сега е некако нелогично името),
И најчудното Булевар Туристичка.Ама приказнава ми е пренесена од постар жител на градов (ако ме лажел и јас лажам) :некаде крај на 70-те ,тогаш улицава ја праеле Булевар со 4 ленти и некое друго име имале планирано ,на пр.Булевар Х.
Луѓево навикнати на Туристичка (демек од неа поминвеле сите туристи од влез до излез на Охрид) се бунеле и останало ова чудно име.
Струга:
Ѓуро Салај,Ристо Крле,Боро Дуни,Зуфер Мусич,Струшки Кепенци,Елпида Караманди-Бисера,Енхалон (старото име на Струга),Далјани итн.
Битола:
Север-Југ,Широка,Булевар Социјалистичка Револуција,Блаже Рогозинарот,Ениџе Вардар,Кочо Палигора,Доктор Рајс,Јужна Колекторска?!,Стрчин,Прогрес,Боримечка
И мојата улица се вика Ѓуро Салај, а една друга во близина Социјалистичка Зора.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
15.014
излегува дека кога ги ставале имињата на НЕКОИ улици...нашиов народ спиел :)
btw Андон Слабејко не е смешно името...човекот бил убиен од Бугарите на патот помеѓу Прилеп и Дабница...тие што не биле убиени со куршум загинале од бајонети
за БидиМаж немам информации што е како е :)
Цане Коњарец...претежно се имиња на партизани од Прилеп
--- надополнето: Jul 10, 2011 9:51 AM ---
оу јес :) само ко че си во Прилеп...поретко користи го името на населбата :)
мислам ако не си од @ .!.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Името не е смешно ако знаеш дека на 11 Септември е ослободено Кичево.
Мислам и дека е прв ослободен град заедно со Струмица,доста пред другите (Охрид е на 7-ми Ноември,Струга 8-ми,Велес на 9-ти...)?
--- надополнето: Jul 10, 2011 10:20 AM ---
Мислам и дека е прв ослободен град заедно со Струмица,доста пред другите (Охрид е на 7-ми Ноември,Струга 8-ми,Велес на 9-ти...)?
Не сум бил во право ,сега прошетав по интернет пространствата :D
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Точила,а?:D
Во Прилеп и други забегани имиња на улици :
Андон Слабејко,БидиМаж (споено :pos:),Цане Коњарец,Василе Павлоски-Џгуре,Дрварска,Борка Плачарот.
Охрид:
Бекир АЛИ РИЗА,Аргир Маринчев,Осми Март,Богомилска,Трајче Трајчески,Мичо Ѓилич,Серафим Китанов,Спас Банџов,Дејан Војвода(дел од неа во населбата позната како Поплавени!!!),булевар Железничка (до 60-тите години по нејзината линија имало пруга,ама сега е некако нелогично името),
И најчудното Булевар Туристичка.Ама приказнава ми е пренесена од постар жител на градов (ако ме лажел и јас лажам) :некаде крај на 70-те ,тогаш улицава ја праеле Булевар со 4 ленти и некое друго име имале планирано ,на пр.Булевар Х.
Луѓево навикнати на Туристичка (демек од неа поминвеле сите туристи од влез до излез на Охрид) се бунеле и останало ова чудно име.
Струга:
Ѓуро Салај,Ристо Крле,Боро Дуни,Зуфер Мусич,Струшки Кепенци,Елпида Караманди-Бисера,Енхалон (старото име на Струга),Далјани итн.
Битола:
Север-Југ,Широка,Булевар Социјалистичка Револуција,Блаже Рогозинарот,Ениџе Вардар,Кочо Палигора,Доктор Рајс,Јужна Колекторска?!,Стрчин,Прогрес,Боримечка
овие се населби, а прогрес е улица во Боримечка, поранешна фабрика за благи работи(обланди,босквити...) беше прогрес, сегашно Vigo
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
15.014
Рампо Лефката :pos:
се скапа кезење ебаго


Рампо Левков-Левката
Роден на 9ти јануари 1909 во Прилеп.
Рампо Левката е учесник во НОБ, и Народен херој на Југославија
Основно училиште и гимназија завршува во Прилеп, потоа се запишува на правен факултет во белград. Во исто време е политички активен, заради левичарски идеи полицијата го апсела. Откако завршил факултет во 1933та работи како адвокат и активист на партиската организација за ПрилепРампо Левков Левката (1909—1942), учесник Народноослободилачке борбе и народни херој Југославије.
Во време на бугарската окупација Бугарите му понидиле висока државна положба, ама тој ги одбил и останал да работи на тутунските полиња. Како член на КПЈ прифатил директива да отвори адвокатска канцеларија заради подобар контакт со селаните и антифашистите. За кратко време положил адвокатски испит. Полицијата знаела дека работи за партизаните, но заради авторитетот кој го уживал меѓу народот. На 14ти септември 1942 Бугарските фашисти успеале да убијат дел од борците на одредот Димитар Влахов, бугарите го одвеле од неговата канцеларија во касарната, таму биле однесени стотина активисти од Прилеп и Дабница. Рампо бил ѕверски мачен за да призне дека е член на Народно ослободителното движење. После 4 дневно мачење, полумртов е фрлен во негасена вар каде што умрел.
Со указ на президиумот на ФНРЈ на 5ти јули ‘51ва е прогласен за Народен Херој

и натаму ти е смешно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom