Научно фантастични филмови

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Sci-fi FTW!

Омилени филмови.......................уф ги има многу.

1)Star Wars
2)Blade runner
3)Dune(верзијата од 1984)
4)Starship troopers
5)Total recall
6)Johnny Mnemonic
7)2001:A space oddysey
8)Matrix
9)Immortel
10)Split second
11)A clockwork orange
12)1984
13)The abyss
14)Alien
15)The abyss
16)Predator
17)The forbidden planet
18)The fifth element
19)Independence day
20)Stargate
21)Ghost in the shell
22)Akira
23)Gall force

итн итн.....
 
H

Hombre

Гостин
Oд времето на Blade runner па навака се направија многу добри Sci-fi филмови.
Contact научно фантастична драма направена според исоимениот роман на Carl Sagan
мене ми остава најсилен впечаток.Според мене еден од најдобрите Sci-fi филмови
на сите времиња.

e2686_maurizio-pugno-kill-the-coffee-2010e.jpg

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Oд времето на Blade runner па навака се направија многу добри Sci-fi филмови.
Contact научно фантастична драма направена според исоимениот роман на Carl Sagan
мене ми остава најсилен впечаток.Според мене еден од најдобрите Sci-fi филмови
на сите времиња.

Прегледај го приврзокот 39517

Aбсoлутно, совршенство од филм :)
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
final fantasy: the spirits within еден посебен прекрасен филм. Мој омилен. Правен (рендериран) на 100Х пентиум 3 :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Не те сватив, сакаш да кажеш дека нема добра анимација (движење) во филмот?
Епа вака. Долината на одбивноста е психолошка теорија поставена од некој јапонски роботичар. Во оригинал вели дека ако некој робот изгледа што поприродно, или што почовечки, на човекот ќе му биде се попривлечен и попривлечен се до тој момент кога робот ќе добие скоро човечки изглед, но не целосно, тогаш нагло ќе се создаде голема одбивност. Ако тој робот добија целосен човечки изглед и движења тогаш пак нагло се создава привлечност.
На график претставено тоа изгледа како долина.

Теоријата важи, провери ја на себе. Спореди зомби и нормален човек, или инвалид и здрав човек. Има нешто, уште од самата подсвест (или пак од инстинктот, незнам точно, не сум психолог) што создава некаква одбивност.

По изглед, во Final Fantasy, луѓето изгледаат скоро човечно но се забележува нешто неприродно. А движењата веќе се забележително нечовени.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Епа вака. Долината на одбивноста е психолошка теорија поставена од некој јапонски роботичар. Во оригинал вели дека ако некој робот изгледа што поприродно, или што почовечки, на човекот ќе му биде се попривлечен и попривлечен се до тој момент кога робот ќе добие скоро човечки изглед, но не целосно, тогаш нагло ќе се создаде голема одбивност. Ако тој робот добија целосен човечки изглед и движења тогаш пак нагло се создава привлечност.
На график претставено тоа изгледа како долина.

Теоријата важи, провери ја на себе. Спореди зомби и нормален човек, или инвалид и здрав човек. Има нешто, уште од самата подсвест (или пак од инстинктот, незнам точно, не сум психолог) што создава некаква одбивност.

По изглед, во Final Fantasy, луѓето изгледаат скоро човечно но се забележува нешто неприродно. А движењата веќе се забележително нечовени.
Аха ок те разбрав тоа... него ти се свиѓа филмот или не? и тоа не те разбрав.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Аха ок те разбрав тоа... него ти се свиѓа филмот или не? и тоа не те разбрав.
Епа со ваква негативна забелешка незнам колку ќе ми се допадни, а иначе го немам цел гледано, па затоа и не кажав дали ми се допаднал или не.

Имам видено само неколку сцени, и како што кажав визуелно ништо посебно, а ни наратвно не беа ништо посебно тие сцени. Туку поарно да го изгледам цел па да дадам краен заклучок. Ај го забележав на листата на филмови за гледање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom