Приватен или Државен факултет?

Член од
15 април 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
city напиша:
каде е подобро да се студира на приватен или на државен факултет, гледано од сите аспекти:квалитет,тежина,знеање...

Ако те интересираат компјутери иди си у Alexandria. Таму ми студира едно другарче и вика ептен cool место било. Не само што за година дена (максимум две за компјутерски мрежи) ќе добиеш практични знаења и куп сертификати (Cisco, Microsoft, CompTIA, CIW), него дури и ти наоѓаат работа. Сега баш ми рече оти Александрија со Он.Нет направила некој договор за пракси и сите шо биле на пракса Он.нет ќе ги запослувал.

Освен тоа, кажуваше дека сега од октомври ќе имале некои нови интересни програми (специјалист за продажба и специјалист за поддршка, мрежен техничар и програмер). Вика, вистинско чудо колку многу научиле за така малку време и - толку лесно и забавно. Мали групи, добра опрема и уште подобри инструктори. И нема малтретирање околу испити пошто све полагале на компјутер. Значи, нема мито, нема корупција. Е да, кошта малце повеќе (али само заради испитите за сертификати) али тие пари ги враќаш за помалце од една година. На државните факултети ќе окапеш со години и кога ќе отидеш да конкурираш за работа на крај ќе ти кажат, батка, како може ти тие работи да не ги знаеш. И, пак мораш да учиш она што нив им треба. Рачунај ти сега колку пари се тоа само за животни трошоци додека студираш.

У секој случај, другарчево вика дека не жали за ниедно евро што го дал таму затоа што веќе му обезбедиле работа...

Ај сеа шо ќе кажете.... Факултет а? Како не бе...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ja prvo si mislev drzaven i gotovo, kakov privaten! Ete se zapisav na drzaven i me maltretiraa do 101 i nazad! Katstrofa nevidena, ne zboram samo za studentsi prasanja ili slicno za se vkupno! Kvalitet gore dolu ke pomine, samo cekaat da te butnat, da im platis predmet normalno od 400 do 1000 evra, da platis potpis neznam sto a da ne zboruvam koleske mnogu ste mi ubav i dr... razocarana sum od se sto se vika drzaven fakultet. A na privaten te drzat kako kapka voda na dlanka, im plakas i ke te drzat nego sto! Za mene bolje e privaten i od mnogu drugi strani da ne nabrojuvam,em nema nervi da gubis mada ja veke gi zagubiv, ama stvarno em relaksirano ke si polagas ke si slusas i ke te postuvaat kako treba! A ne da te tretiraat kako aj da ne kazam sto.
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Aко нешто највеќе ме вади од такт е тоа што сите студенти на приватен факултет се нарекуваат ретардирани деца на богаташи!Незнам како можат сите да ги стават во ист кош...кој вели дека нема квалитетни студенти и на приватните?
Јас лично сакам да се запишам на приватен факултет затоа што тоа што сакам да го студирам не ми го нуди државниот...Не сум ни богата,не сум ни татина ни мамина маза,нити пак спаѓам во група на неписмени и планирам да одам да се надградам себеси,а не само да земам диплома!Утре благодарение на глупавите стереотипи за приватните универзитети јас ќе треба да трпам омаловажувања...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Najverojatno ke odam na privaten zasto sakam da ucam bez da se plasam dali nekoj profesor ke me zaebava, ke mi bara pari i sl. Ne e zasto ne sakam da ucam.
 

inquisitor

ИДИОТ
Член од
22 март 2007
Мислења
833
Поени од реакции
3
Smert напиша:
Najverojatno ke odam na privaten zasto sakam da ucam bez da se plasam dali nekoj profesor ke me zaebava, ke mi bara pari i sl. Ne e zasto ne sakam da ucam.
100% точно! И јас исто! :) на шо факс планираш да одиш? :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Fakultet za ekonomski nauki na Evropski Univerzitet.
 

inquisitor

ИДИОТ
Член од
22 март 2007
Мислења
833
Поени од реакции
3
cool :) jas na Факултет за Арт & Дизајн на Европски Универзитет :) :salut:
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Јас немам слушнато некој професор на Електро,Машински да се понаша така како што наведувавте сите погоре.
Тоа ваљда се дешава на Економски,Правен,Филолошки,каде што има по 83476587345 луѓе во генерација.Кој нормален чоек може да предава на толку луѓе,собрани во еден амфи театар и уште да ги научи сите како се викаат и да ги памти дали одат на предавања,глупости.
А за Александрија-тоа се курсеви,не е факултет,ќе те научат брзо на основните работи и ќе те пратат да работиш во он.нет или во фирма за компјутери како Анхоч,Ривер софт и сл.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Ej stvarno dajte be kazete nesto za Masinski, sega sakam tamu da se zapisuvam na Industriski dizajn pa ke ve zamolam ako ima nekoj sto ima nekakvi znaenja za nasokava neka me informira, a i ne samo za nasokata, za Masinski opsto.
 
Член од
12 мај 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Neznam za drugite fakulteti ali koga mi kazuvaat za na ekonomski (drzaven) mi se ezi kozata. Toa katastrofa so se deshavalo tamu. Zatoa odam na privaten. Daj nekoj da mi kaze nekoja informacija za American College plssss!!!
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Neznam za drugite fakulteti ali koga mi kazuvaat za na ekonomski (drzaven) mi se ezi kozata. Toa katastrofa so se deshavalo tamu. Zatoa odam na privaten. Daj nekoj da mi kaze nekoja informacija za American College plssss!!!
Dobro sto ne si otisla tamu, tebe ti se ezi kozata a ja go imam pominato toa strasnoo. A epten sakas na American College? Razmisli pak dobro e samo malku poveke se plaka a se dobiva istoto znaenje kako i na drugite univerziteti i btw i samoto ime ti kazuva toa e College, a ne University.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Ако те интересираат компјутери иди си у Alexandria. Таму ми студира едно другарче и вика ептен cool место било. Не само што за година дена (максимум две за компјутерски мрежи) ќе добиеш практични знаења и куп сертификати (Cisco, Microsoft, CompTIA, CIW), него дури и ти наоѓаат работа. Сега баш ми рече оти Александрија со Он.Нет направила некој договор за пракси и сите шо биле на пракса Он.нет ќе ги запослувал.

Освен тоа, кажуваше дека сега од октомври ќе имале некои нови интересни програми (специјалист за продажба и специјалист за поддршка, мрежен техничар и програмер). Вика, вистинско чудо колку многу научиле за така малку време и - толку лесно и забавно. Мали групи, добра опрема и уште подобри инструктори. И нема малтретирање околу испити пошто све полагале на компјутер. Значи, нема мито, нема корупција. Е да, кошта малце повеќе (али само заради испитите за сертификати) али тие пари ги враќаш за помалце од една година. На државните факултети ќе окапеш со години и кога ќе отидеш да конкурираш за работа на крај ќе ти кажат, батка, како може ти тие работи да не ги знаеш. И, пак мораш да учиш она што нив им треба. Рачунај ти сега колку пари се тоа само за животни трошоци додека студираш.

У секој случај, другарчево вика дека не жали за ниедно евро што го дал таму затоа што веќе му обезбедиле работа...

Ај сеа шо ќе кажете.... Факултет а? Како не бе...

Александрија е рај за оладени и искулирани компјутерџии кои не би издржале на државен, и тоа не се порекнува.
Ама тие циско миско сертификати МОРА постојано да се надградуваат и полагањата да се повторуваат бидејќи не важат засекогаш, како диплома што би ја добил на државен. А тоа воопшто не е срање факт како што изгледа, бидејќи со повторувањата (по подолг временски рок) се навраќаш на некои работи и се што си научил е секогаш свежо.

Сите пракси и вежби шо ги има се исто така квалитетни и корисни, а тоа шо ти наоѓаат работа можеш да го прифатиш како за почеток, а потоа да селектираш бидејќи секогаш(?) ќе има голема потреба од информатичари кои ги имаат тие битни сертификати.
 
Член од
10 јули 2007
Мислења
19
Поени од реакции
1
Vrska nemaat privatnite. Opusteno neUSENJE na nikoj ne mu skodi. Nema da steknete takvo znaenje kako sto ke steknete na drzaven fakultet. Sepak drzaven si e drzaven fakultet. Nemoze nieden FON ili kako so go vikate EU ili stulov ili nekojsi drug sto ti ja znam da go zameni. Spremnosta vasa(privatna) i spremnosta na tie od drzavniot nemoze da se sporedi (nemoj da se lazete). I rabotodavcite se svesni za toa ( ne e toa stereotip) toa e fakt koj nemoze da se porekne i retko gi vrabotuvaat tie sto se naprivaten posto toa e surovata realna vistina.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Vrska nemaat privatnite. Opusteno neUSENJE na nikoj ne mu skodi. Nema da steknete takvo znaenje kako sto ke steknete na drzaven fakultet. Sepak drzaven si e drzaven fakultet. Nemoze nieden FON ili kako so go vikate EU ili stulov ili nekojsi drug sto ti ja znam da go zameni. Spremnosta vasa(privatna) i spremnosta na tie od drzavniot nemoze da se sporedi (nemoj da se lazete). I rabotodavcite se svesni za toa ( ne e toa stereotip) toa e fakt koj nemoze da se porekne i retko gi vrabotuvaat tie sto se naprivaten posto toa e surovata realna vistina.
Одлично аргументирано мислење! Затемнетиот аргумент особено го оправдува твојот авторитетен настап во врска со оваа тема! Секогаш сум во дилема дали и како да реплицирам на вака изнесени ставови; моите скромни умствени можности, имено, во ваков случај, често диктираат не сосем пристојна реплика :toe:.

Предвремените негативни оценки на квалитетот на кадрите кои ќе ги произведе приватното високо образование, иако дадени врз основа на тотално необјективни критериуми, креираа предрасуда во поглед на приватните универзитети во Р Македонија. Секоја предрасуда, сама по себе, ја намалува можноста за објективност во пристапот кон било која појава, процес или индивидуа. Значи, предрасудите сами по себе се непожелни; конкретната предрасуда што ја спомнав, може да нанесе штета на многумина - неосновано и, секако, непотребно. Релевантна селекција на подготвени и неподготвени кадри се случува на пазарот на трудот; би било идеално кога овој механизам во нашата држава би бил оставен да функционира неоптоварен со нови предрасуди - на македонскиот пазар на труд, дисторзија веќе создаваат повеќе од доволно проблеми и предрасуди.

Лето е, одете на плажа, одмарајте, јадете сладолед ... Воздржувањето од "грижата" за другите аргументирајте го и со сосема оправданото "ќе си ја бркам мојата работа".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom