Стипендии

Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
нз точно шо треба ама за најсигурно провери си http://mon.gov.mk/
Проверив, таму го има само конкурсот што важеше за оваа учебна година, значи уште не е излезен за следната... Иначе се пријавувало таму крај на ноември почеток на декември. Значи има време :) А знаеш ли како се пресметуваат поени?
Фала многу, иначе :)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Проверив, таму го има само конкурсот што важеше за оваа учебна година, значи уште не е излезен за следната... Иначе се пријавувало таму крај на ноември почеток на декември. Значи има време :) А знаеш ли како се пресметуваат поени?
Фала многу, иначе :)
појма неам да ти кажам право и јас пред 2-3 дена се заинтересирав за оваа работа
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
оф
Аха фала многу инаку комшија ја има земено ова стипендија а и мајкаму и татко му работат и тоа државно(тутунски комбинат и образование)
он
јас сум втора година е сеа овие 90% се пресметуваат вкупно за прва и втора година или само за 2?
1 и 2 год имам вкупно 19 предмети а јас имам положено 8 од10 од прва и 8 од 9 од втора т.е 16
Ja kolku sto znam 90 % od site ispiti, ama ne sum najsiguren. Mene mi e seedno i vaka i inaku iam polozeno, ali za sigurno prasaj u ministerstvo. A komsijata tvoj zemal zaso ovaa godina prviot konkurs dodeluvaa 1500 stipendii od tip V, a se prijavija samo 600 i zatoa site so imale 90 % polozeni dobile.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.958
Прашање : Имав вкупно 8 предмети во 1ва г. ги положив сите и фатив услов за стипендија. Дали може да пријавам еден испит помалку т.е. 7, со што би го подобрил просекот, а би имал и услов да аплицирам и за повисока стипендија ?

Ве читав погоре дека требало да се пријават 90% од испитите. Тоа му доаѓа 7.2 предмети дека треба да пријавам - уствари сите 8, на 7 не можам да паднам. Да не знае некој за дупка во законот .. :D
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.542
Поени од реакции
5.772
Прашање : Имав вкупно 8 предмети во 1ва г. ги положив сите и фатив услов за стипендија. Дали може да пријавам еден испит помалку т.е. 7, со што би го подобрил просекот, а би имал и услов да аплицирам и за повисока стипендија ?

Ве читав погоре дека требало да се пријават 90% од испитите. Тоа му доаѓа 7.2 предмети дека треба да пријавам - уствари сите 8, на 7 не можам да паднам. Да не знае некој за дупка во законот .. :D
Не си играј ! 90 % од положените испити ! Сите сте на факултет, проценти знајте да сметате ! Ако излажите, нема да ви бидат земени во обзир
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Имам две прашања во врска со стипендииве. Инаку студент сум на ФЕИТ, ја зимам стипендијата за информатичари каде што не се важни примањата и сл, туку се гледа само просекот. Е сега првото прашање е кога треба да се поднесуваат документи за обнова т.е. за уште една година да зимам стипендија зашто пак го фатив условот.
Додека второто прашање е, дали ако се вработам во некоја фирма, го губам правото на стипендија без разлика на тоа што нашата стипендија не зависи од примањата на родителите:) Исто така дали ако ја земам стипендијата регуларно, па после тоа ме пријават како вработен, дали ќе ја изгубам или не дај боже кривично да одговарам поради кршење на некаков закон... Знае некој нешто околу ова да ми објасни како стојат работите и кои алтернативи ги имам?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Прашање : Имав вкупно 8 предмети во 1ва г. ги положив сите и фатив услов за стипендија. Дали може да пријавам еден испит помалку т.е. 7, со што би го подобрил просекот, а би имал и услов да аплицирам и за повисока стипендија ?

Ве читав погоре дека требало да се пријават 90% од испитите. Тоа му доаѓа 7.2 предмети дека треба да пријавам - уствари сите 8, на 7 не можам да паднам. Да не знае некој за дупка во законот .. :D
Кратко и јасно: НЕ
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.542
Поени од реакции
5.772
Исплатена и последната рата, на оние кои ја продолжија стипендијата ... :)
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Постојат ли некакви стипендии за бруцоши?
И знае ли некој да објасни за размената на студенти?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Имам две прашања во врска со стипендииве. Инаку студент сум на ФЕИТ, ја зимам стипендијата за информатичари каде што не се важни примањата и сл, туку се гледа само просекот. Е сега првото прашање е кога треба да се поднесуваат документи за обнова т.е. за уште една година да зимам стипендија зашто пак го фатив условот.
Додека второто прашање е, дали ако се вработам во некоја фирма, го губам правото на стипендија без разлика на тоа што нашата стипендија не зависи од примањата на родителите:) Исто така дали ако ја земам стипендијата регуларно, па после тоа ме пријават како вработен, дали ќе ја изгубам или не дај боже кривично да одговарам поради кршење на некаков закон... Знае некој нешто околу ова да ми објасни како стојат работите и кои алтернативи ги имам?
Никој незнае да ми одговори?
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Никој незнае да ми одговори?
За бруцоши, јас сакав лани да аплицирам али жива се изедов кога видов дека конкурсот завршил 3-4 дена пред да видам... Иначе, имам слушнато дека за стипендија за студенти може да се аплицира само врз основа на успех што е постигнат на факултет, а не и на тој од средно, што значи дека од 4та година средно, успехот не ти се рачуна за стипендија... Не гарантирам за ова, јас само го имам слушнато.
А за размена, пробај да видиш на страната на твојот матичен факултет, ама тоа мислам дека може од втора година па натака. Види на страната ако има нешто како меѓународна соработка на факултетот... Или иди на Гугл пиши Еразмус, тоа ти е за размена... И ја деновиве со тоа се замарам. Сакам у Лондон да идам бар на некој семестар, али нигде не можев да најдам дали има соработка на нивниот факултет со нашиот... Па си пратив мејлче на контакт мејлот на страната на Сити Јуниверзити Лондон, па да видиме... :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
За бруцоши, јас сакав лани да аплицирам али жива се изедов кога видов дека конкурсот завршил 3-4 дена пред да видам... Иначе, имам слушнато дека за стипендија за студенти може да се аплицира само врз основа на успех што е постигнат на факултет, а не и на тој од средно, што значи дека од 4та година средно, успехот не ти се рачуна за стипендија... Не гарантирам за ова, јас само го имам слушнато.
А за размена, пробај да видиш на страната на твојот матичен факултет, ама тоа мислам дека може од втора година па натака. Види на страната ако има нешто како меѓународна соработка на факултетот... Или иди на Гугл пиши Еразмус, тоа ти е за размена... И ја деновиве со тоа се замарам. Сакам у Лондон да идам бар на некој семестар, али нигде не можев да најдам дали има соработка на нивниот факултет со нашиот... Па си пратив мејлче на контакт мејлот на страната на Сити Јуниверзити Лондон, па да видиме... :)
По грешка ме цитираше мене, така?:)
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
По грешка ме цитираше мене, така?:)
Хахаха :) Не ни приметив. Да, по грешка иначе :)
Сакав да го цитирам него:

Постојат ли некакви стипендии за бруцоши?
И знае ли некој да објасни за размената на студенти?
Види, погоре пишав за тебе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom