Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Со задоволство ќе ти посочам стих и ќе те демантирам. Еве го стихот од каде што јасно се гледа дека змијата знаела:
„Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Како што можеш да видиш од овој стих, Ева и кажала на змијата дека Бог им рекол дека ако јадат од тоа дрво ќе умрат. Змијата убаво ја слушнала Ева кога и го кажала ова и затоа знаела.
Доказ дека змијата убаво ја слушнала и разбрала Ева кога и го кажала ова е реакцијата на змијата: „Не, вие нема да умрете!“. Оттука гледаме дека змијата немала тампони на ушите и дека убаво ја слушнала Ева кога и го кажала тоа, така што е јасно дека знаела.
Каде пишува во стихов дека змијата знаела како ќе реагира бог? Каде?! Од овој стих единствено може да се види дека змијата дознала дека не им се забранети сите дрвја, туку само дрвото за спознавање на доброто и злото! Знаејќи ги особините на дрвото, змијата знаела дека причината поради која е забрането е лага.
Арно ама Адам и Ева умреле, така што не им ја кажала вистината, туку лагата.
И како може змијата да не знаела што Бог им кажал во врска со дрвото, кога Ева тоа убаво и го кажала на змијата, цитирам:
„Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Значи Ева убаво и кажала на змијата што Бог кажал во врска со дрвото, така што таа убаво знаела.
Ако мислиш дека на кондиција ќе ме примораш да се одкажам си се заебал, ќе терам вака колку сакаш!
Змијата не знаела што им било забрането, тоа се гледа од прашањето кое им го поставува - "дали бог ви забранил да јадете од сите дрвја во градината?" Кога дознава дека се работи само за дрвото во средината, и кога дознава зошто им го забранил, таа знаејќи ги неговите својства, им кажува дека нема да умрат, туку ќе им се отворат очите и ќе бидат како богови знаејќи добро и зло! Потврда за ова е делот каде бог констатира - "Ете Адам стана како еден од нас, знаејќи добро и зло". Значи истото тоа што и змијата им го кажала! Е сега тоа што следи после овој момент, е од бог, а не од дрвото, а змијата не била сезнајна па да ги знае намерите и мислите на бог.
Без шпекулации молам! Повели цитирај стих каде што Бог ги фатил за гуша или со меч расекол откако јаделе од дрвото?
16 А на жената и рече: „Ќе ти ги умножам многу маките на твојата бременост, во маки ќе ги раѓаш децата. Твојот копнеж ќе биде кон мажот твој, а тој ќе владее над тебе.”
17 А на човекот му рече: „Затоа што го послуша гласот на својата жена, та јадеше од дрвото за кое ти заповедав велејќи: ‘Не ќе јадеш од него!’ Земјата ќе е проклета заради тебе: во мака ќе се храниш од неа сите денови на својот живот!
18 Ќе ти раѓа трње и троскот, а ти ќе јадеш полски растенија.
19 Со пот на своето лице ќе јадеш леб, додека не се вратиш во земјата, зашто од неа беше земен - прав си, и во прав ќе се вратиш.”
Арно ама тие најсполе и умреле. Смртта се случила токму онака како што им кажал Бог, наспроти лагата на змијата.
Патем, каде змијата им кажала дека нема да умрат од дрвото? Змијата не им рекла: „Не, вие нема да умрете од дрвото!“, туку само им рекла: „Не, вие нема да умрете!“ (Битие 3:4, Библијата)
Како што илјада пати кажав досега! Змијата не му ги знаела намерите и мислите на бог! Таа не му ги читала мислите. Ако јас некому речам - не јади од милка чоколадиве ќе умреш, и ако тој некој ти каже што сум му рекол и ти му викаш, не нема да умреш, тој јаде, јас дознавам, се разгневувам и го убивам! Според твојава логика, ќе испадне дека јас не сум лажел, туку ти, затоа што си му рекол дека од чоколадо не се умира, а тој сепак умрел, бидејќи јас сум го убил!
И јас не знам зошто треба како папагал да ти повторувам дека сезнајност не е потребна за некој да излаже. За да се излаже доволно е да се каже лага. Змијата многу добро знаела што кажал Бог за дрвото, затоа што Ева убаво и го кажала тоа, цитирам:
„Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Не е ни важно дали змијата го знаела ова предходно или не. Важно е дека во овој момент сигурно го знаела и знаејќи го тоа ги излажала дека нема да умрат.
Змијата дознала што кажал бог, и добро знаела дека тоа е лага! Како што беше примерот со милка чоколадата! Направи споредба со примерот и приказната за Адам, Ева и змијата и ќе видиш дали и колку е лага. Се разбира дека нема да го признаеш тоа, затоа што суетата нема да ти дозволи, но пред аргументите и боговите молчат.
Тоа не е вистината. Дрвото било причината за смртта на Адам и Ева. Бог им рекол да не јадат од тоа дрво, зашто ако јадат - ќе умрат. Тие јаделе и умреле. Прочитај го 3-то поглавје од книгата Битие и ќе видиш дека тоа е вистината.
Да, исто како и јас што бев во право во примерот со милка чоколадото! Јас нелажев дека се умира од него нели? Човекот беше убиен, затоа што јадеше, значи лажеше оној што му кажа дека нема да умре од чоколадото.:)
Во ред. Ајде нека биде по твое. Да претпоставиме дека козата и рекла на змијата дека Бог ги забранил сите растенија, затоа што ги сакала за себе. Змијата со тоа сознание доаѓа кај Ева и и го вели тоа. На ова Ева и одговара:
„Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Значи после овој момент, змијата ја дознава вистината, дека не им се забранети сите дрва, туку само едно дрво и дека ако јадат од тоа дрво, ќе умрат. Но сепак одлучува да го излаже велејќи им дека нема да умрат ако јадат од забранетото дрво. Адам и Ева јаделе и умреле. Се случило токму онака како што им кажал Бог. Очигледно змијата ги излажала!
Посочи стих каде се вели дека дрвото на спознанието е отровно! Кога змијата разбрала што им е забрането и зошто, таа знаела дека се работи за лага! Бидејќи таа ги знаела свосјствата на дрвото, тоа се докажува од констатацијата на бог дека Адам станал како него распознавајќи добро и зло! Се останато е последица од гневната реакција на бог, а не последица од дрвото! Што значи се случило токму онака како што им кажала змијата.
Змијата им ги кажала само половичните својства на дрвото. Таа не им кажала дека ако јадат од тоа дрво дека ќе умрат. Напротив, таа им го кажала обратното - дека нема да умрат. Адам и Ева јаделе и умреле. Значи змијата ги излажала.
Шпекулации не ме интрересираат! Посочи стих каде се вели дека дрвото било отровно! Повели, чекам.
По не знам кој пат ќе ти го посочам истиот текст. Еве го стихот од каде што јасно се гледа дека змијата знаела:
„Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Како што можеш да видиш од овој стих, Ева и кажала на змијата дека Бог им рекол дека ако јадат од тоа дрво ќе умрат. Змијата убаво ја слушнала Ева кога и го кажала ова и затоа знаела.
Доказ дека змијата убаво ја слушнала и разбрала Ева кога и го кажала ова е реакцијата на змијата: „Не, вие нема да умрете!“. Оттука гледаме дека змијата немала тампони на ушите и дека убаво ја слушнала Ева кога и го кажала тоа, така што е јасно дека знаела.
И јас по незнам кој пат ќе ти кажам дека овој стих само и одкрива на змијата што и зошто е забрането, таа знаејќи ги својствата на дрвото знаела дека тоа е лага. Во спротивно констатацијата на бог ќе гласеше: "Ете Адам јадеше и умре" а не "Ете Адам јадеше и стана како еден од нас".
Адам и Ева не умреле затоа што немале спознани за добро и зло. Адам и Ева умреле затоа што јаделе од дрвото за кое што Бог јасно им кажа дека ако јадат ќе умрат. Значи во нашиов случај, судијата би ја прашал Ева:
Судијата: Дали знаеше дека не треба да јадеш од тоа дрво?
Ева: Да, Бог тоа јасно ни го кажа.
Судијата: Дали знаеше дека ќе умреш ако јадеш од тоа дрво.
Ева: Да, Бог тоа јасно ни го кажа.

Заклучок: Адам и Ева го разбрале обвинението, биле јасно предупредени за тоа, на своја лична одлука и одговорност јаделе од дрвото и затоа се обвинети и праведно казнети.
Поголема контрадикција од првата реченица која ја болдирав не си можел да напишеш! Според неа сега излегува дека Адам и Ева имале спознание за добро и зло, но биле казнети затоа што посегнале по дрвото....кое замисли е дрвото за спознавање на доброто и злото?! Па која е логиката да забраниш некому нешто кое веќе го има?! Тоа ти е како да и забраниш на рибата да научи како се плива во вода!
Во битие јасно пишува дека очите им се отвориле одкако посегнале по сознанието! Ако веќе имале сознание што е добро а што не, тогаш од што им се одварала очите?! Да не играле криенка можеби? Пишува ли убаво дека дури одкако пробале, почуствувале срам затоа што се голи? Тоа е јасен доказ дека тие немале сознание за добро и зло, а без него неможе да се товарат за одговорност!
Направи споредба со компјутерот! Тој ги почитува наредбите но нема сознание дали тоа што го прави е добро или зло! Ако фати вирус, и ги прекрши наредбите (програмите), дали треба да го сметаме одговорен компјутерот, или неговиот дизајнер? Дали ако фати вирус, треба да го казниме компјутерот?! Знам дека не си толку ограничен за да не ја сватиш суштината! Без тоа сознание за добро и зло, бог несмеел да ги казни, доколку бил праведен, тој самиот ги создал без тоа сознание, им го поставил на дофат, им го забранил и на крај ги казнил затоа што посегнале! Провидно, себично и садистички.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ок, одиме едно по едно. Мислам дека на овој начин потешко ќе можеш да се вртиш во круг со едно те исто.

Чорбаџија напиша:
„Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)
Каде пишува во стихов дека змијата знаела како ќе реагира бог? Каде?! Од овој стих единствено може да се види дека змијата дознала дека не им се забранети сите дрвја, туку само дрвото за спознавање на доброто и злото!
Очигледно го читаш само првиот дел до стихот, а не го дочитуваш до крај иако крајниот дел од стихот намерно ти го пишувам со здебелени букви и плус е поцртан. Еве сега ќе ти го зголемам и фонтот, со надеж дека белким сега ќе го видиш.
Значи од стихот јасно се гледа дека змијата знаела дека Бог им заповедал на Адам и Ева дека можат да јадат од сите дрва, освен од забранетото дрво и дека ако јадат од него ќе умрат. Така што змијата ја знаела страшната последица од јадењето од тоа дрво и знаејќи сепак злонамерно и со умисла ги излажала дека нема да умрат и така ги насамарила.
Прочитај го уште 2-3 пати стихот погоре пред избрзано да ме прашаш истото :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ок, одиме едно по едно. Мислам дека на овој начин потешко ќе можеш да се вртиш во круг со едно те исто.

Очигледно го читаш само првиот дел до стихот, а не го дочитуваш до крај иако крајниот дел од стихот намерно ти го пишувам со здебелени букви и плус е поцртан. Еве сега ќе ти го зголемам и фонтот, со надеж дека белким сега ќе го видиш.
Значи од стихот јасно се гледа дека змијата знаела дека Бог им заповедал на Адам и Ева дека можат да јадат од сите дрва, освен од забранетото дрво и дека ако јадат од него ќе умрат. Така што змијата ја знаела страшната последица од јадењето од тоа дрво и знаејќи сепак злонамерно и со умисла ги излажала дека нема да умрат и така ги насамарила.
Прочитај го уште 2-3 пати стихот погоре пред избрзано да ме прашаш истото :)
Не бе друже, убаво јас знам што пишува, изгледа ти не разбираш! Еве пак ќе ти го кажам примерот со чоколадата.
Значи јас му велам....еве да речеме на мики, од сите чоколади смееш да јадеш, освен милка чоколади! Од нив не јади, за да не умреш! Ти во меѓувреме си подчул нешто, но не се и мислиш дека јас сум му ги забранил на мики сите чоколади и го прашуваш дали навистина не смее да јаде никаква чоколада. Мики ти вели - Не, од сите чоколади смеам да јадам освен милка, од неа ако јадам ќе умрам. Ти бидејќи знаеш какви свосјства има милка чоколадата му велиш - Не, нема да умреш! Мики си јаде, јас дознавам се разгневувам и го убивам! Е сега кој лажел во случајов јас или ти? Според библијава, ти си лажел бидејќи си му рекол дека нема да умре, а тој умрел нели? Јас сум го убил! Но дали ти си знаел какви намери имам јас? Дали си можел да предвидиш што ќе направам?
Змијата не е сезнајна, таа знаела дека дрвото дава сознание за добро и зло, и дека дава мудрост, но незнаела што му се намерите и мислите на бог. Ова не е претпоставка, туку логички заклучок од констатацијата на бог кој вели: "Ете Адам јадеше и стана како еден од нас", Што е идентично со она што и змијата и го кажала на Ева!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Не бе друже, убаво јас знам што пишува, изгледа ти не разбираш! Еве пак ќе ти го кажам примерот со чоколадата.
Батали чоколадата, не ми фаќај кривини, остани на библискиот текст.

Змијата не е сезнајна, таа знаела дека дрвото дава сознание за добро и зло, и дека дава мудрост, но незнаела што му се намерите и мислите на бог.
Е како не знаела кои се мислите на Бог кога Ева многу убаво, јасно, концизно и прецизно им ги пренела на змијата мислите на Бог, цитирам:
„Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Од овој стих јасно се гледа дека Бог рекол дека ако јадат од тоа дрво ќе умрат. Без разлика дали змијата го знаела ова од предходно, кога Ева и го кажала - таа го дознала и тоа од прва рака! Така што змијата знаела и тоа добро знаела што и како им рекол Бог на Адам и Ева, и затоа ги излажала и тоа со умисла!

Ова не е претпоставка, туку логички заклучок од констатацијата на бог кој вели: "Ете Адам јадеше и стана како еден од нас", Што е идентично со она што и змијата и го кажала на Ева!
Да, тоа е идентично со она што го кажала змијата (да не заборавиме дека змијата кажала и вистина и лага т.е. ЛАГА зачинета со малку вистина), ама не е идентично со она што Бог во продолжение го кажал: „ Да не ја испружи сега раката, и да набере од дрвото на животот па да јаде и да живее вечно!“
Од тука јасно гледаме дека Адам и Ева станале смртни, па затоа Бог им го одзема пристапот од дрвото на животот, за да не јадат од него и да живеат вечно.
Просто е како два и два, не знам што толку те буни.

Бог рекол дека ако јадат од дрвото ќе умрат.
Змијата рекла ако јадат нема да умрат.
Адам и Ева јаделе и умреле.
Заклучок: Бог им ја кажал вистината, а змијата ги излажала.
(мало дете да беше ова до сега сто пати ќе го разбереше)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Батали чоколадата, не ми фаќај кривини, остани на библискиот текст.

Е како не знаела кои се мислите на Бог кога Ева многу убаво, јасно, концизно и прецизно им ги пренела на змијата мислите на Бог, цитирам:
„Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Од овој стих јасно се гледа дека Бог рекол дека ако јадат од тоа дрво ќе умрат. Без разлика дали змијата го знаела ова од предходно, кога Ева и го кажала - таа го дознала и тоа од прва рака! Така што змијата знаела и тоа добро знаела што и како им рекол Бог на Адам и Ева, и затоа ги излажала и тоа со умисла!
Ако тврдиш дека змијата ги знаела мислите и намерите на бог, тогаш тврдиш дека и таа е сезнајна исто како и бог! Дали го тврдиш тоа? Внимавај, што ќе одговориш!
Од цитатот кој постојано го цитираш, се гледа единствено причината зошто е забрането дрвото - за да не умрат! Змијата ги знаела неговите особини и знаела дека причината е лага! Единствено ако таа била на исто рамниште како и бог, па знаела се, можела да знае што ќе направи бог! Што значи дека твоето тврдење дека таа лаже е тврдење дека таа е рамна на бог - знае се што ќе се случи, пред да се случи.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ако тврдиш дека змијата ги знаела мислите и намерите на бог, тогаш тврдиш дека и таа е сезнајна исто како и бог! Дали го тврдиш тоа?
Јас неколку пати повторив дека змијата не е сезнајна. Таа, ако не ги знаела од предходно, ги дознала мислите на Бог од Ева, бидејќи Ева и ги кажала:

Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Како што гледаш од стихов, змијата не е сезнајна, туку Ева и ги кажала мислите на Бог. Ева и кажала на змијата дека ако јадат од тоа дрво ќе умрат. Потоа змијата ги излажала дека нема да умрат. Адам и Ева јаделе и умреле. По нивната смрт се потврдило дека змијата ги излажала, а Бог ја говорел вистината.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Може се убила отпосле, откако била фрескописана, не знам. Колку знам, само потесната фамилија од ктиторот од храмот се фрескописа на споредните ѕидови од храмот, но не и целата фамилија од ктиторот.
Не се, отпосле.

Него...а Александар и Филип?!? Од кај Аце и Филип на христијански фрески?!

Пагани, самоубици - нема проблем - секој грев си има цена. Сега има и Ценовник.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Јас неколку пати повторив дека змијата не е сезнајна. Таа, ако не ги знаела од предходно, ги дознала мислите на Бог од Ева, бидејќи Ева и ги кажала:

Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Како што гледаш од стихов, змијата не е сезнајна, туку Ева и ги кажала мислите на Бог. Ева и кажала на змијата дека ако јадат од тоа дрво ќе умрат. Потоа змијата ги излажала дека нема да умрат. Адам и Ева јаделе и умреле. По нивната смрт се потврдило дека змијата ги излажала, а Бог ја говорел вистината.
А дали Ева е сезнајна штом таа и ги кажала мислите на бог? Не гледаш дека во иста контрадикција запаѓаш?
Овој стих ги кажува причините за забраната, а не мислите на бог! Тоа "за да не умрете" кое постојано го потенцираш е причина која бог ја навел за забраната! Змијата ги знаела својствата на дрвото и знаела дека од дрвото не се умира! Тоа и им го кажала! Понатамошниот текст е повеќе од јасен! Последиците кој ги снашле Адам и Ева не се ниту од дрвото ниту од змијата, туку од гневот на бог!
Тоа што змијата го знаела и кажала, било констатирано и од бог - "Ете Адам јадеше и стана како еден од нас" Ако змијата лажела, констатацијата ќе гласеше: "Ете Адам јадеше и умре" Или - "Ете Адам јадеше и сега ќе умре" Но не, бог вели јадеше и стана како еден од нас! Истото што и змијата и го кажала на Ева! Се што следи понатаму е последица од неговиот гнев! Кој му се намерите и мислите на бог, можел да знае само некој што е сезнаен.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. Бог рекол дека ако јадат од дрвото ќе умрат.
2. Змијата рекла ако јадат нема да умрат.
3. Адам и Ева јаделе и умреле.
4. Заклучок: Бог им ја кажал вистината, а змијата ги излажала.
(мало дете да беше ова до сега сто пати ќе го разбереше)
Доста се прпелкаш. Те растури. Оди таму, пишуј писма.

1. Бог ги создал без осет за добро/зло. Ги лажел за последиците од плодот. Умреле 900 години потоа, не од плодот, туку од гневот на манијакалниот Јахве. И покрај тоа што лажел, пак се заебал - му го накршиле планот.

2. Била во право.

3. Не умреле. Живееле уште 900 години.

4. Глуп заклучок.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А дали Ева е сезнајна штом таа и ги кажала мислите на бог?
Не. Бог му ги кажал своите мисли на Адам. Адам и ги кажал на Ева и од таму Ева ги знаела „мислите“ на Бог. Ги стават во наводници „мислите“ затоа што не се работи за којзнае какви мисли, туку само за една обична проста заповед од која ти направи непотребна сензација, а всушност се работи за нешто просто како два и два. Ах пуст детски инает.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не. Бог му ги кажал своите мисли на Адам. Адам и ги кажал на Ева и од таму Ева ги знаела „мислите“ на Бог. Ги стават во наводници „мислите“ затоа што не се работи за којзнае какви мисли, туку само за една обична проста заповед од која ти направи непотребна сензација, а всушност се работи за нешто просто како два и два. Ах пуст детски инает.
Не е никаков детски инает, туку очигледен аргумент. Адам, Ева и змијата ја знаеле заповедта на бог а не неговите мисли! Затоа што ако ги знаеле неговите мисли и намери, тогаш ќе биле сезнајни, а нели според библијата само бог има таква моќ. Е сега! Кога ја расчистивме оваа дилема, од текстот во битие гледаме дека:
1. Змијата ги знаела својствата на дрвото на спознанието. Доказ за тоа е констатацијата на бог - "Ете Адам стана како еден од нас, знаејќи добро и зло" Истото што им го кажала и змијата - "Бог знае дека од оној ден кога ќе вкусите ќе ви се отворат очите и ќе бидете како богови, знаејќи добро и зло."
2. Змијата дознавајќи ја причината за забраната сватила дека се работи за лага.
3. Последиците кој ги снашле Адам и Ева, дошле од гневот на бог а не од дрвото, со што се отфрла можноста дека змијата лажела, бидејќи заклучивме дека таа не е сезнајна и неможе да знае кој му се намерите на бог.
4. Адам и Ева немале сознание за добро и зло, и поради тоа неможеле да бидат товарени за одговорност од бог, бидејќи тој самиот ги создал без тоа сознание, им го поставил на дофат и ги казнил кога се здобиле со него! Без тоа сознание, не е можно да се разликува добро и зло.
Заклучок, богот опишан тука е неправеден, суетен, самобендисан, себичен и садистички настроен кон својата креација.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Не е никаков детски инает, туку очигледен аргумент. Адам, Ева и змијата ја знаеле заповедта на бог а не неговите мисли!
Јас цело време зборувам за заповедта и мислев дека ти тоа подразбираш под Божјите мисли. Секакви други мисли на Бог, надвор од Неговата заповед се надвор од дискусија и веројатно твој обид да фатиш кривина во дискусијава.

3. Последиците кој ги снашле Адам и Ева, дошле од гневот на бог а не од дрвото,
Тоа не го знаеме. Тоа се твои субјективни и пристрасни шпекулации. Во Библијата Бог само кажал дека ако јадат од дрвото ќе умрат. Бог воопшто не го објаснувал начинот и процесот на кој што тие ќе станат смртни, изворот на смртта и сл. Тој едноставно и јасно им кажал дека ако јадат од тоа дрво ќе умрат. Адам и Ева исто така правилно го разбрале, а тоа го гледаме од изјавата на Ева кон змијата. Ева исто така не шпекулирала за начинот на кој што ќе умрат, за изворот на смртта и сл.

4. Адам и Ева немале сознание за добро и зло, и поради тоа неможеле да бидат товарени за одговорност од бог
Тие воопшто не биле товарени за одговорност затоа што немале сознание за добро и зло. Тие биле товарени за одговорност за нешто што кристално јасно го знаеле - дека не смееле да јадат од забранетото дрво и дека ако јадат од тоа дрво - ќе умрат. Адам и Ева имале комплетно сознание за забраната да јадат од тоа дрво. Тоа се гледа од изјавата на Ева, цитирам:

Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината. Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!'“ (Битие 3:2-3, Библијата)

Како што гледаме од стихов, Ева имала комплетно сознание дека не смее да јаде од забранетото дрво и дека ако јаде од него ќе умре. Така што погрешна е твојата изјава дека тие се товерени за одговорност за нешто што немале сознание, бидејќи тие имале комплетно сознание за ова.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Мене не ми е јасно што згрешиле ако пробале од дрвото.
Па тоа е во природата на човекот, еве децата да ги земеме за пример.
Пример му викаш на син ти не го пипај далинското.
И он цел ден ќе го гледа за да конечно после многу колебања ке го земе.
И ај земи фрли го во Вардар......Бог да чува.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Мене не ми е јасно што згрешиле ако пробале од дрвото.
Па тоа е во природата на човекот, еве децата да ги земеме за пример.
Пример му викаш на син ти не го пипај далинското.
И он цел ден ќе го гледа за да конечно после многу колебања ке го земе.
И ај земи фрли го во Вардар......Бог да чува.
Добра констатација. Бунтовната природа во нас е еден од доказите дека сите ние сме внуци на Адам и Ева и од нив ја наследуваме таа бунтовна природа.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Добра констатација. Бунтовната природа во нас е еден од доказите дека сите ние сме внуци на Адам и Ева и од нив ја наследуваме таа бунтовна природа.
Ако ти не го фрлиш твојот син тогаш зошто Бог би те казнил.
Бог би требало најмалку 1 000 000 000 пати повеќе да те сака одколку ти твојот син.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom