Стипендии

Член од
21 јуни 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
има ли некои слушнато за некаква еднократна парична помош за студенти на постдипломски студии(мастер студии) која изнесувал 20000 денари. ако некој знае нешто нека пише.благодарам
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.539
Поени од реакции
5.768
Дали некој знае како оди за добивање стипедија за постдипломски студии во странство??
Имам висок просек 9.9 и можеби би можела да добијам :)
Дали има нешто да добиеш преку нашево министерство или некој фондови или треба да се аплицира на факултетот за кој си заинтересиран во странство или сл.
Ако знае некој нешто за ова би го замолила да каже како одат работите.
На страната на Мон.гов.мк имаш неколку конкурси, кои се во тек и се активни, и кои нудат стипендии.. Нашето министерство го нуди тоа, но поставува услови... На пр. факултетот треба да ти е рангиран според Шангајска листа, во првите 500, а таков нема во близина.. Единствен таков ти е факултетот во Љубљана, правен... Но, има и други конкурси..

Провери на страната, и во подсодржина документи, и имаш таму конкурси и види
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
На страната на Мон.гов.мк имаш неколку конкурси, кои се во тек и се активни, и кои нудат стипендии.. Нашето министерство го нуди тоа, но поставува услови... На пр. факултетот треба да ти е рангиран според Шангајска листа, во првите 500, а таков нема во близина.. Единствен таков ти е факултетот во Љубљана, правен... Но, има и други конкурси..

Провери на страната, и во подсодржина документи, и имаш таму конкурси и види
Фала ти на информацијава. Ама изгледа оваа година го пропуштив конкурсот. Здравје за другата година хех :)
Ехх пуста наша Македонија што ти прајт... за греота сме ние на ниедна ранг листа не немата хахах :(
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
има ли некои слушнато за некаква еднократна парична помош за студенти на постдипломски студии(мастер студии) која изнесувал 20000 денари. ако некој знае нешто нека пише.благодарам
Сум слушнал за ова и мислам дека станува збор за 10.000 денари еднократна помош за изработка на магистерскиот труд и најверојатно треба прво да биде пријавена и одобрена темата на трудот од институцијата. Треба да се праша во МОН за подетални информации.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Да речиме дека имам положено 90% од предметите , дали е можно да конкурирам за тој последниот тип на стипендии а немам просек?
Бидејќи слушнав дека многумина зеле така независно од примањата на родителите бидејќи немало некој голем интерес.
??????
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
јас имам дипломи од натпревари(математика физика) е сега планирам при уписот на факултет да ги носам. Зависи од факултетот на кој се запишуваш. Кај некои факултети стои во статутот дека даваат стипендии јас мислам дека се за да те ослободат од државна квота односно да не ги плаќаш 200-те евра.
Кога беа на презентација од ФИНКИ во моето школо прашав и ми рекоа дека незнаат, така да ќе прашам кога ќе одам на уписот иако мислам дека не треба ништо да се аплицира.
Јас кога се запишував лани на едно типче му ги вратија дипломите и му рекоја не ти вредат ништо, а имаше нешто како првите 5 на листата на сите смерови (зборувам за ФЕИТ) беа ослободени од партиципација + стипендија. Е сеа пошо ФИНКИ е (или че биди) нов, ништо не се знае
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Јас кога се запишував лани на едно типче му ги вратија дипломите и му рекоја не ти вредат ништо, а имаше нешто како првите 5 на листата на сите смерови (зборувам за ФЕИТ) беа ослободени од партиципација + стипендија. Е сеа пошо ФИНКИ е (или че биди) нов, ништо не се знае
И јас некаде прочитав за тоа.. дека најдобрите на листата бруцоши ќе добијат некаква стипендија?
Дали некој знае нешто повеќе?
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
И јас некаде прочитав за тоа.. дека најдобрите на листата бруцоши ќе добијат некаква стипендија?
Дали некој знае нешто повеќе?
Имаше официјални соопштенија лани за тоа и свечено доделување на индексите на таквите студенти
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Да речиме дека имам положено 90% од предметите , дали е можно да конкурирам за тој последниот тип на стипендии а немам просек?
Бидејќи слушнав дека многумина зеле така независно од примањата на родителите бидејќи немало некој голем интерес.
??????
Imas. Recisi site taka zemaa, a i nemase kandidati u prv rok, So 90 posto polozeni mozes da konkuriras, a dali ke dobies ne znam.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Imas. Recisi site taka zemaa, a i nemase kandidati u prv rok, So 90 posto polozeni mozes da konkuriras, a dali ke dobies ne znam.
оф
Аха фала многу инаку комшија ја има земено ова стипендија а и мајкаму и татко му работат и тоа државно(тутунски комбинат и образование)
он
јас сум втора година е сеа овие 90% се пресметуваат вкупно за прва и втора година или само за 2?
1 и 2 год имам вкупно 19 предмети а јас имам положено 8 од10 од прва и 8 од 9 од втора т.е 16
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
оф
Аха фала многу инаку комшија ја има земено ова стипендија а и мајкаму и татко му работат и тоа државно(тутунски комбинат и образование)
он
јас сум втора година е сеа овие 90% се пресметуваат вкупно за прва и втора година или само за 2?
1 и 2 год имам вкупно 19 предмети а јас имам положено 8 од10 од прва и 8 од 9 од втора т.е 16
Абе ја пробувам да ве сфатам за шо праите муабет, ама некако не иде :) Кој е тој тип на стипендија? Ја цела се заинтересирав, завршив прва со просек 8,9 сите ми се положени, па сакам да си аплицирам за стипендииче...
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Абе ја пробувам да ве сфатам за шо праите муабет, ама некако не иде :) Кој е тој тип на стипендија? Ја цела се заинтересирав, завршив прва со просек 8,9 сите ми се положени, па сакам да си аплицирам за стипендииче...
Па муабетов е околу стипендија тип В а ти со тој просек можиш да си конкурираш за тип Б
и аплицирај си имаш шанси големи
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Па муабетов е околу стипендија тип В а ти со тој просек можиш да си конкурираш за тип Б
и аплицирај си имаш шанси големи
А конкурс, нешто? Не знам кои документи треба да ги приложам, и до кога е краен рок за аплицирање? И ако знаете, по колку пари се добива ако евентуално ја добијам стипендијава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom